Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mincati in seara asta?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
alintaroma da si tu niste exemple concrete cu pastele alea!!
Paste carbonara Salata de paste cu ton Paste cu sos alfredo combinat cu diverse legume (brocoli, baby-carrots, sweet peas etc) Paste marinara Paste cu vodka sos Macaroni & cheese Torteloni, care necesita doar fierbere Sau paste cu sos de [url="http://store.davesgourmet.com/ProductDetails.asp?ProductCode=DABPS+CONV"]Butternut Squash[/url] din care am in camara tot timpul macar 2 borcane de cind l-am descoperit [:D](e si singurul sos de fapt pe care il cumpar gata preparat caci in rest le prefer cele facute de mine). Cam atit imi amintesc pentru moment. Ideea e sa inveti sa faci niste sosuri de baza pentru paste si apoi sa lasi inspiratia sa curga [:)] in functie de ce ai in frigider/congelator sau camara. Drept e ca eu sunt maestru la modificat retetele de nu imi ies la fel de 2 ori [:D] Iar in congelator am tot timpul cel putin 4-5 feluri de legume congelate care le fac la aburi imediat si cu un gratar e cina gata. There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ptr copii si sot, mamaliguta cu branza si pateuri cu mere eu salata verde cu ceapa si avocado ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi: mamaliguta cu branza (si dulce, si telemea) si un piiic de smantana. Am facut mamaliga si am pus in ea branza - asa mancam si eu, si fiica-mea mai cu drag. Ieri: cartofi copti cu sos de iaurt, usturoi si branza. Se fac mai repede decat pare! Cartofii (medii) ii curat de coaja, ii tai in sferturi, pun peste ei un pic de ulei de masline, sare, rozmarin si boia dulce, amestec bine-bine, pun intr-o tava (pe hartie de copt, ca sa muncesc mai putin la spalat tava) si dau la cuptor (180 grade/foc mediu). Se coc ei. [:D] Adica nu stiu in cat timp, ca difera de la tip de cartof la tip de cartof, cam juma' de ora. Dupa ce se fac si se racesc [:)], ii mancam cu sosul de mai jos. Pentru sos: amestec iaurt cu usturoi pisat sau praf de usturoi, telemea rasa si marar. Atat usturoiul, cat si mararul sunt optionale. Altadata: legume congelate (broccoli/amestec broccoli, morcov, conopida/amestec italian/amestec mexican/fasole verde etc) fierte in apa cu sare si ierburi (dupa gust), cu cascaval ras deasupra. Altadata: mancare din cea pentru pranz (eu nu gatesc doar pentru o masa sau o zi). Pizza cu blat de paine. Iaurt cu cereale nedulci - de care avem in casa/iaurt cu ce o fi Paste cu tot felul de sosuri (cel mai simplu: o ceapa calita putin, adaugate niste ciuperci/legume congelate/morcov ras, pusa apa sa fiarba 10-15 minute, pusa pasta de tomate sau rosii in bulion, sare, piper, ierburi diverse, ingrosat sau nu cu faina - de obicei nu), de obicei fara carne, cu sau fara branza rasa deasupra. Paste cu branza - dulci sau sarate (cu rosii sau fara, cu ierburi sau fara). Salate (legume mexicane si ton si lamaie si ierburi; cu ton, porumb, sfecla rosie si oregano; cu tot felul de legume+/-branzeturi+/-ierburi+/-lamaie+/-carne). Sandwich-uri cu ce avem prin frigider - cele calde cu ou fiert si cascaval ne plac mult. Paine cu miere/cu unt si cu miere. Si mai sunt... EllaX cu Ana (30 iunie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...