Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (208)


Recommended Posts

Doloress - sper ca dormi la ora asta si ca te odihnesti pentru maine. Ma gandesc la tine! Nastere usoara![majoreta][majoreta][majoreta] Laura - am depus la timp lucrarea, multam de intrebare. Una din fete a aparut duminica dupa-amiaza si a doua a aparut luni, cand era deadline-ul... Nu ma supara ca am facut eu vreo trei sferturi singura, ma supara ca nu m-au anuntat... Sanatate lui David! Casandra [flo] - mai important este ce se afla in fata ta [asia] Ai reusit un lucru foarte important, chiar daca are un pret. Am primit evaluarea comparativa a diplomei [bis] N-a durat decat 5 luni, in loc de 6 [:)] Am doua "repere" - primul e bac-ul in langues modernes, al doilea e formation in sciences de l'éducation [bis] Pentru asta al doilea, dau o sampanie! [cheers] Nu ma asteptam sa vina asa repede, deci nu m-am apucat de urmatorul dosar. Termin cu proiectele astea care imi stau acuma pe cap, si ii dau bataie. Poate prin vara o sa stiu si eu ce e cu mine, mai ales ca o sa am si programul facut aici deja [:)] Nu m-am acomodat inca cu ideea ca este nevoie de atat de mult timp pentru a-ti echivala o meserie (echivala, nu evalua). Adica da, spui ca dureaza un an, doi, trei, dar de fapt nu ai dimensiunea exacta a acelor ani, decat cand ei incep sa curga si tot curg si tot nu se mai termina....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andreea cred ca la ora asta il tine pe bb Kevin in brate, sper ca a trecut repede si bine la ei! Nelia, eu am avut un sef bipolar, omul cel mai respectabil, corect si uman dintre toti sefii cu care am lucrat aici, si un tip (CGA) mai competent decit multi din jur; din pacate la sfirsit boala a invins, si in afara de asta am constatat cum si aici prejudecatile pot distruge un om, pe seama maladiei a fost pus pe linie moarta si i s-a imputat orice....; a, sa-ti spun cum povestea o subalterna de-a lui ca-l provoaca intentionat pentru ca a doua zi criza il va tine acasa de la job...o nescolata si incompetenta [bang]; gata ca m-am enervat... sa aveti o zi buna! Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cris1511
Doloress, nastere usoara si sanatate multa, tie si lui bebe! Fetelor, am si eu o intrebare: cine a fost in Romania cu copiii, fara soti/sotii? Stiu ca e nevoie de o imputernicire semnata de celalalt sot. Problema e ca noi plecam in 4 si eu o sa ma intorc cu copiii, fara sot, deci acea hartie imi va trebui la intoarcere. Unde sa o fac, in Canada sau in Romania? Este vreun model undeva? Mersi mult pentru raspunsuri. [flo]
Buna, Eu am fost cu sot si m-am intors singura cu copii. Scrisoarea de imputernicire am facut-o aici, la city hall de care apartii. Eu un exemplu de scrisoare pe site-ul http://www.voyage.gc.ca/preparation_information/consent-letter_lettre-consentement-eng.asp Faci scrisoare ca si cum ai pleca si te-ai intoarce singura.De obicei astia in Canada cand te intorci te intreaba de hartie, asa ca eu as faceo aici. Drum bun, Dolloress Succes cu bebe Kevin si sper ca te simti mai bine. Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor! Am intrat repede, repede sa va zic ca-mi place cand am de citit asa[flo] Apoi [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta] Doloress, presupun ca inca nu ai vazut pe bebe Kevin la ora aceasta, inducerea cere cateva ore bune. Iti doresc cat mai putina durere [pup]si un tipat puternic din partea lui [bb] Kevin. [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, nastere cat mai usoara, si bb Kevin sanatos![pup] Ankalaura, super ca ai si evaluare pe formation in sciences de l'éducation! Ai deschis sampania?[:D] Mai e ger/zapada/furtuna in Quebec? La noi e aer de primavara... inselator, desigur, ca pana vine primavara mai este, dar tot e bine.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru calatoria in/din Ro cu copiii fara sot : Daca, atat voi cat si copiii sunteti si cetateni canadieni si intrati/iesiti in/din Ro cu pasapoarte canadiene aveti nevoie numai de o hartie facuta aici. DAR daca sunteti numai cetateni Ro si calatoriti cu pasapoartele romanesti aveti nevoie de o procura facuta de sot in Romania la notariat. Atentie ( ca nu toti notarii stiu) procura trebuie sa fie pe o perioada anume nu pe termen nelimitat ca altfel nu o iau in considerare la trecerea frontierei. De asemenea, la vama, la iesire se cere cazier pentru persoana care insoteste copilul. Eu am patit-o rau cu Thea cand am iesit din Ro, acum 2 ani. Mai mai sa nu ma lase sa trec pentru ca....nu aveam cazier. Degeaba le-am tot explicat ca eu am rezidenta in Canada si nu in Ro. Intr-un final m-au lasat sa trec pentru ca am fost inspirata si i-am mintit ca am fost sa cer cazier dar cei de la caziere nu au vrut sa-mi dea pt ca locuiesc de mai mult de 6 luni in alta tara. Vamesii mi-au zis ca nu e adevarat ca ei nu ma cred ca eu am fost sa cer cazier. Numai ca eu i-am luat tare si le-am zis sa sune si sa verifice. Stiam ca nu au cum s-o faca....era ora 5 AM[q][:D]....Dar am tras o sperietura zdravana ca nu pot sa ies din tara cu copilul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, nici o veste, nimic?! Ana, of, imi pare rau de fostul tau sef. Eu am uitat sa pun la coleg [asia], cred ca este unul din colegii de la care am avut cel mai mult de invatat si pe care il respect pentru lupta lui. El era pe medicamente si e constient ca boala poate invinge oricind... dar a spus ca atit timp cit va fi la liman, cu toate mintile acasa, vrea sa faca ceva: sa nu fi trait degeaba! Este tare perversa boala pentru ca astazi esti in regula si miine, de la un fleac, pici in cea mai neagra depresie, fara sa ai puterea sa faci ceva. Pe mine m-a impresionat pina la lacrimi povestile citite, studiile de caz... traiesc aici linga noi, habar nu am avut de existenta lor. Asa, ca un fapt divers, pentru cine vrea sa citeasca... mi se pare interesant sa aduc in discutie, toti ne confruntam cu dependente sau avem cunoscuti care o fac. Vorbeam de coleg, care datorita bolii, a trecut dintr-o dependenta in alta (alcool, droguri, jocuri si altele), plus dorinta de a-si face rau in diverse moduri... fara sa stie ani de zile, pina la maturitate, cu ce se confrunta in realitate. Bineinteles ca nu se putea altfel, o copilarie dificila cu niste parinti dificili, batai si alte abuzuri, apoi o adolescenta crunta si o viata de tinar adult plina de probleme, printre care marginalizarea datorita 'firii' lui dificile a fost cea mai pregnanta. Dupa ce a fost diagnosticat, a urmat discriminarea, pierzind mult, fapte care l-au infundat si mai mult in boala (cum spunea si Ana despre timpita care ii facea zile negre sefului... of!). Si la prima vedee, parea cel mai in regula tip cu putinta... incredibil! Si inteligent si bun, uman... pe deasupra. Am fost foarte afectata dupa acea sesiune si lucru pe tema respectiva, cu colegul respectiv... din cind in cind, imi vine in minte gindul si nu-l mai pot alunga cu usurinta, ca si tatal meu a fost candidatul perfect la un asemenea diagnostic. Si nu a primit niciodata, nici un fel de ajutor, de nicaieri...[q] Si ma intreb citi oameni sint in lume care isi duc viata in tragedii asemanatoare... si nu au primit niciodata vreun diagnostic, de o mina de ajutor nici nu mai vorbesc. Poate ca de aceea ma si atrage aceasta durere surda si neagra a omenirii: depresia si ne-sanatatea mintala, in general! Si ma intreb deseori care este realitatea curata, cit din ceea ce se intimpla cu acesti oameni este real si cit vine de la indiferenta si eticheta aruncata asupra lor de semeni, de unii dintre ei si de normele trasate ca fiind 'etalon' ale unei colectivitati/societati. Tocmai ce citesc citeva dintre textele unuia dintre profesorii din sesiunea asta, pentru care, din nou [asia]... Formare in travail social, doctorat in sociologie, este unul din cei mai tari terapeuti familiali din Montreal (a lucrat si in State si in Paris). Si atit de frumos explica ca dependentele, de droguri, de alcool, afective etc. si multe alte probleme pe care le intimpina oamenii in viata cum ca nu sint probleme in sine decit intr-o mica parte, tavalugul vine de la intercatiunile umane si sociale, incepind cu familia si terminind cu societatea in genera. Foarte, foarte interesant! Asta este, ii fac reclama, dar merita, eu sint indragostita de el, l-as asculta la nesfirsit: http://www.uqam.ca/entrevues/2007/e2007-086.htm Si ca tot vorbeam, Laura, uite aici un text scris de profesorul respectiv tot numarul e interesant, dar la pagina 16 este un articol despre Ritalin): http://cremis.ca/docs/Revue%20du%20CREMIS%20vol.%202%20no%204%2014-12-09.pdf CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot in formula economica... Bebele asta se lasa tare asteptat. N-au locuri in salile de nasteri!! Sunt a doua pe lista de induceri, insa nu au efectiv locuri asa ca m-au trimis acasa si cica ori in seara asta ori maine ma cheama. Stam calare pe telefon si asteptam. Oricum, nici macar n-o sa-mi faca injectii de dilatatie pentru ca am deja dilatatie doi si colul e sters demult. Imi rup apa si gata. Am avut o noapte de cosmar, am dormit o ora jumate fix, febra , tuse, dureri de gat, de piept, nu pot sa respir, etc. La spital mi-au dat tylenol si-atat, n-au ce face mai mult. Asa ca pe de o parte m-am bucurat ca am ajuns acasa si am dormit si eu vreo 2 ore. M-am mai intremat putin. Dar tot leguma ma simt. Multumesc de incurajari! [pup]
Mami de Patrick(29.04.2008) si [gravi] 39+ Kevin Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
AMR - 1 zi [disco]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...