Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (208)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doloress - na ca pe tine nu ma asteptam sa te vad azi scriind!! Tinem pumnii in continuare! Nasol momentul cu raceala asa, sau ce e ea, ca si-a gasit sa te chinuie... [pup] Cris - ceea ce iti poate face notarul in Romania, iti serveste ca sa iesi din Romania, dar nu ca sa intri in Canada. Noua ne-a dat un formular in care trebuia sa explicam unde va sta copilul, cat timp, cu cine.... Presupun ca se poate face o formula si pentru intrarea in Canada, care sa fie tradusa, dar nu m-as baza ca stiu notarii din ROmania ce trebuie. Si m-as indoi ca primesc indicatii, sa le zici tu ce doresti, ca au nasurile pana in tavan... In Ro, chestia asta costa ceva banuti - traducerea minimum 35-40 de lei, hartia respectiva inca vreo 60 de lei, deci vreo 40$, poate mai mult. Cauta pe site-ul politiei de frontiera conditiile de iesire din tara, presupun ca ai tai au doar pasapoarte Romanesti. Inclin sa cred ca iti vor cere oricum hartia romaneasca. Daca ma gandesc bine, eu as face si aici, si in Romania. Lui mama nu i-au cerut cazier, dar e posibil sa fie in functie de ce ofiter nimeresti. Cauta la politia de frontiera. [url="http://www.politiadefrontiera.ro/"]AICI LINK[/url] Carmen - mai fulguieste, nu e asa ger si nici furtuna, dar e (inca) multa zapada pe strada, asta e enervant, eu ma chinui sa gasesc un loc sa opresc pe langa scolile fetelor. Cu ocazia asta insa ma gandeam azi ca fara masina esti in galeata [:)] sigur, n-a murit nimeni fara masina, dar inclin sa sustin ca este un obiect de inclus in lista de lucruri de prevazut, aici... Nelia - in mod normal, nu ma asteptam la a doua evaluare, dar mi-a zis Andy08 sa pun hartia in plus, si iata-ma cu evaluarea in buzunar! Andy08 - [asia] Multam inca o data! Dana - eu nu sunt la curent cu povestea de acum 5 ani, dar mie nu mi-ar fi rusine de ea [flo] Sunt lucruri care se intampla, am fost si eu pe acolo, un mic pui de depresie,cand avea Eliza vreo 2 ani.... O sefa care imi manca zilele, probleme financiare, instabilitate, toate s-au adunat. Dar nu a fost o depredie in adevaratul sens al cuvantului, la mine... Pe langa altii, la mine a fost simplu. Mamaana - acuma m-ai pus pe jar, sunt curioasa.... Eu sunt intr-o cursa continua, nu stiu cum va descurcati voi, caci eu pic lata seara, dupa ce intre 6 si 9 nu fac decat sa alerg de colo colo prin casa, sa pun masa, sa strang masa, sa curat incaltarile, sa facem lectii, sa fac baita fetelor, sa pregatesc pachetele de a doua zi.... Acum doua zile am gatit, era musai, deci le-a facut sotul pe toate cele. Maine am de predat o analiza critica, iar eu nici nu am citit inca textul - stau in noaptea asta sa citesc - si ceasul suna la 6 jumate. Dar nu analiza critica e problema, ca pe aia o fac, dar cosul se umple cu rufe, altele sunt gramada, asteapta stranse, ca s-au uscat, dezordine peste tot, samd. Si nu reusesc sa pun fetele in pat mai devreme de 9, iar Erika imi face un concert ingrozitor dimineata, urla, se zbate, nu vrea sa se trezeasca (le trezesc la 7 si ceva), nu vrea sa o imbrac, azi era sa o iau direct in patura si sa iau hainele intr-o sacosa. Cand am iesit pe hol s-a potolit.... Si asa mi se pare ca nu ma odihnesc, iar in alea 3 ore pe care le am seara la dispozitie, nu stiu cum sa fac mai multe, sau macar intr-un ritm mai relaxat... Cel mai mult am taiat de la lectiile cu Eliza, ceea ce ma nemultumeste total. Acuma ma duc sa citesc pentru ce am de scris, parca vad ca ma apuca 12 noaptea si nu termin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, iti tin pumnii pentru miine! Mamaana, hai cu vestea... Ladies, de fapt venisem numai sa va spun ca am gatit aceasta: http://www.lesfoodies.com/stellla/recette/gratin-de-choux-de-bruxelles si trebuie sa fac si miine! [pk] Amendament, brinza mea a fost mozarella. Pupici, S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am venit numai sa vada daca scrie asa la subiect...Bine ai venit Kevin...dar nu a venit inca. Simona cum a iesit? Mie intotdeauna mi-au iesit amare rau (varza aia de Bruxelles) si nu le putem minca. mamaana ne faci curioase,ah? Am trimis si eu invitatia prietenei mele care va veni in august.Cit e valabila viza obtinuta din Ro 6 luni? Cam cind ar trebui sa se duca dupa ea ca pina in august sunt exact 6 luni si nu stiu ce sa o sfatuiesc?? M-a intrebat si cam cit ar fi biletele de avion luate de aici, pe ce site sa caut??Voi a-ti luat parintilor de aici, au fost mai ieftine? Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Io am venit numai sa vada daca scrie asa la subiect...Bine ai venit Kevin...dar nu a venit inca. Simona cum a iesit? Mie intotdeauna mi-au iesit amare rau (varza aia de Bruxelles) si nu le putem minca. mamaana ne faci curioase,ah? Am trimis si eu invitatia prietenei mele care va veni in august.Cit e valabila viza obtinuta din Ro 6 luni? Cam cind ar trebui sa se duca dupa ea ca pina in august sunt exact 6 luni si nu stiu ce sa o sfatuiesc?? M-a intrebat si cam cit ar fi biletele de avion luate de aici, pe ce site sa caut??Voi a-ti luat parintilor de aici, au fost mai ieftine? Born to shop, forced to work.
1. deloc amara, noi in general o mincam dar nu cu placere deosebita asa numa' fiarta, de data asta a fost chiar gustoasa asa, pur si simplu, cu macaroanele cu brinza la cuptor. 2. viza e valabila 6 luni DUPA ce intra in Canada. Eu asa stiu. In nici un caz nu e de cind a primit-o si pina iese din Ca, ca tata a fost aici de citeva ori cu viza luata in feb si-a plecat in sept - oct. 3.De bilete de avion nu-s ce sa-ti spun, mie mereu mi s-a parut mai simplu sa le ia de acolo, nu poate sa fie asa o diferenta de pret incit sa justifice bataia de cap. Ea se duce la agentie si iese de acolo cu biletul in mina. Punct. Sau pe biletedeavion.ro daca e mai moderna ca ai mei (si sigur e!) :) Pupici S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curioasa de varza aia, nu am reusit-o niciodata, si m-am lasat pagubasa, nu mai cumpar, dar daca Simona spune ca-i [pofta] am s-o incerc. acu` am ditamai conopida in frigi si salivez cu gindul la un suflé. Andreea, toate gindurile bune spre tine si bebe Kevin [flo] Nelia, mersi de linkuri, am lecturat azi in pauza (dupa ce le-am salvat pe comp); mi se pare cea mai parsiva forma de boala, cea care atinge sanatatea mintala, nevazuta, desconsiderata si taxata de multe ori de cei din jur; la propria suferinta (si neintelegere, pentru ca putini ajung la dr) se adauga si culpabilizarea si autoculpabilizarea. Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Pucku
Laura, sanatate lui David Steph nu are acompaniatoare dar are in schimb ortopedagoga, o ora pe zi si plus, depinde de zile si de cat de multe crize face. La multe dintre teste le da separat doar cu ortopedagoga. Ana de ce nu este separat Tudor la teste? am citit ca se poate face si cerere ca elevul studentul sa aiba pana la une fois et demi de temp la un examen. inca nu mi-am pus intrebarea asta cu dosarul....mai vedem pe parcurs Ana v-atzi decis pt un patruped pana la urma? Ange ce mai faci? ce fac copii? ce le mai faci bun la prichindei tai la gradi? un film "greu" si miscator http://blogue.onf.ca/2010/09/27/sortie-salle-ca-tourne-dans-ma-tete/ Simona, sanatate la priculici. tu mai alaptezi? te-ai intors la munci? Doloresc sanatate familiei. Scoatem pompoanele pt bb Kevin? Mamaana sanatate la copiii, si noi trecuram printr-un episod de gastro acu vreo 2 wk...uf pedialiti si gatorade la greu Lorelai ma bucur sa te vad...mai faci torturi?mi-am luat o tava cu trenulete, vagoane si locomotive pt cups si cand le fac ma gandesc la tine.... [pup][pup][pup][pup] Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Corina, Tudor era scos de obicei la testari dar au facut niste reorganizari si e un dute-vino acolo, scoala nu asigura un spatiu corespunzator (cel putin asta mi s-a explicat); concluzia mea e ca invatatoarea nu e de acord sa iasa de sub supravegherea ei (am mai povestit ca i-a anulat in toamna un examen bine reusit, pe motiv ca acompaniatoarea l-a ajutat in examen [bang]); nici vorba de un foi e demi, ci-ca trebuie sa se supuna acelorasi standarde ca si ceilalti ca sa-i fie recunoscut acelasi nivel de studiu [bang], stii ca aici fiecare face legea cum are chef, si eu am cam obosit sa ma lups, oricum e ok, a mai scazut un pic fata de semestrul trecut dar sunt destul de multumita (cu exceptia englezei, unde are profa noua care vrea sa faca tot ce quebsii n-au facut pina acum si e pe la 57%, dar mi se cam rupe, sincer) oricum eu nefiind acolo, nu stiu niciodata pe unde e adevarul-adevarat, dar e clar ca interesul invatatoarei e sa foloseasca acompaniatoarea, de obicei (fosta acompaniatoare a lui Tudor care e acum imi maternitate mi-a povestit destul despre asta); Nu ne-am hotarit cu catelul, asteptam aniversarea copilului la sfirsitul lui martie, sa vedem daca pina atunci vom reusi un consens (e clar ca va fi un ciine mic, cred ca dintre aceia cu parul cret si pete, am uitat rasa) Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de raspunsuri tuturor. Acum 3 ani am plecat din Ro in Italia cu unul din copii si am avut o astfel de imputernicire, dar cazier nu mi-a cerut nimeni. Acum, ca stam aici nu stiam cum sa procedez, dar pt ca nu suntem cetateni canadieni probabil trebuie sa ma informez pe link-ul Politiei de Frontiera, cum a zis si Anka. Cred ca o sa si sun la ei. Go bebe Kevin, go! Felicitari, Anka pentru evaluare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana Stroe, sa stii ca la tine ma gandeam cand am scris mesajul, ca poate imi vei raspunde avand in vedere vasta ta experienta cu Tudor, multumesc din suflet, telepatia a lucrat #61514;. Eu cred ca un motiv pt care teachera cere child-youth care worker este ca ea are prea multi copii in clasa si si-ar dori ajutor…din cate am vazut eu pe acolo, David nu e cel mai obraznic, dar nici nu se afla printer cei cuminti s imai cred ca e singurul copil din emigranti la prima generatie din clasa aia. Maine am intalnire cu directorul scolii si voi sustine cauza ca David sa aiba in primul rand parte de cursuri suplimentare la engleza-ESL cum se numesc aici. O prietena profesoara cu care am vb mi-a zis ca probabil case workerul va veni doar o data pe saptamana, deci nu va petrece prea mult timp cu el, insa acest ajutor va fii listat in dosarul lui David-Ontario Student Record. Am scos de pe internet extrase cu reactiile de hyperactivitate la copiii alergici si astmatici pe medicatie de Flovent si mi-am pregatit un dosar; inca nu sunt hotarata daca sa refuz case worker ul sis a fortez in limita bunului simt pt ESL, sa vad care este planul scolii in ceea ce priveste implicarea case workerului. Domle, eu nu stiu cum de n-am reusit sa fac copii cuminti…eu am fost atat de linistita in copilarie, timorata, emotiva dar sotul din cate am aflat dadea prin batz de obraznic acasa. In public ori colectivitate era tare cuminte ca-I era rusine de ceilalti, insa David n-are sentimental asta. Si daca l-ati vedea ce frumos este, ca un ingeras, dar ce folos daca la scoala e mai active decat restul canadienilor si face probleme. Oricum, sunt hotarata sa-I tin partea, va scriu maine ce si cum s-a intamplat. Pucku, Simonna, Pitilache, DanaMario, Nelia, Ankalaura multumesc pt ideile impartasite si gandurile voastre bune si scuze daca am uitat pe cineva. Nelia, documentul pus de tine despre Ritalin nu are si o varianta in engleza ? http://cremis.ca/docs/Revue%20du%20CREMIS%20vol.%202%20no%204%2014-12-09.pdf Eu nu sunt pt medicatia asta , dar am citit ca da rezultate extraordinare la anumite persoane, le aduce performantele spre geniu. Casandra, vorba ta, bine ca s-a terminat…dar el nu are si el de platit taxe de divort, totul pica pe tine ? Doloress, nastere usoara, bebe sanatos si mancacios ! Mamaana, fa bine maine si scrie secretul, ca acum ne-ai facut curioase pe toate #61514;. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mamaana
doloress nastere usoara!! sa te sune cat mai repede! ma mananca degetele sa va zic ceva dar astept pana maine cand o sa fie sigur
Eu cu ochi?[:)] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...