Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

'Neata!

 

Carmaw, nici nu stiu ce sa-ti spun in astfel de momente.[q] Condoleante, Dzeu sa o odihneasca si tie sa-ti dea putere sa treci peste aceasta cumplita suferinta!

 

Mamitza_alex, [pup] Byei cea cretulina si frumoasa.

 

Lukasnicolas, ai PM.[asia]

 

Anouk3, referitor la intarcare eu am facut cum mi-a zis dr-ul, adica: mi-a zis sa ma duc sa imi dea tratament de oprire a lactatiei in momentul in care sunt ferm hotarata de intarcare, pentru ca este un proces ireversibil. Mie mi s-a oprit laptele de la sine si atunci am mers la medic, mi-a zis sa golesc bine-bine sanii pana nu mai curge nimic (cel mai usor e cu o pompa) si-apoi mi-a dat tratament cu Dostinex. Tratamentul cu Dostinex e de 2 sau de 8 zile, mie mi-a dat de 8. Insa cred ca trebuie reteta de la medic, ca e un medicament destul de tare si nu ti-l dau la farmacie fara reteta. Pe net am gasit destul de multe review-uri negative despre Dostinex, insa la mine nu a avut nici un efect advers. Insa e bine sa te sfatuiesti si cu un medic. [pup] lui Nick the greek.

 

Ioannoula, am vazut-o pe printesa ta pe FB. Ce draguta e asa mica, bebelusa, mi-e dor si mie de perioada cand Stelios era mititel.[olala] Si mi se pare ca seamana leit cu tati, asa e?

 

Stelios de ieri a inceput sa se ridice in picioare daca se prinde de orice, chiar si de o jucarie,[:D], deci de-acum sa te tii, ce aerobic, ce cura de slabire, alergare dupa pitic si jos cu kilele.[pk]

 

Va doresc o zi linistita, eu asa is de intoarsa de cand am citit de dimineata mesajul lui Carmaw.[q]

 

Theodora mami de [baietel] Stelios

09.06.2010

 

BEBE STELIOS

 

DE'ALE GURII

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si pe mine m-a dat peste cap vestea lui Carmaw, dar vreau totusi sa va multumesc, Andreea si Theo, de sfaturi referitoare la intarcare. Nu, inca nu sunt hotarata si in cautarile mele pe net sa gasesc tot felul de idei, am dat de un site al unei familii (cred ca americani) cu 6 copii care m-a uns la inima. Vorbea mama asa de frumos de trezitul des noaptea si oferitul sanului cand vrea copilul ca m-a emotionat. Povestea de efectele pozitive pe termen lung ale alaptatului, cum se construieste structura emotionala a copilului.. in fine, o multime de chestii pe care numai aici le-am gasit. Peste tot, in toate cartile si pe toate site-urile se spune exclusiv cum ca la varsta asta copilul ar trebui sa doarma toata noaptea si daca nu o face, trebuie sa faci ceva in sensul asta.

Aseara a fost ceva mai bine. S-a trezit cam la 2 ore. Cred ca de vina sunt si maselele ca are niste umflaturi mari la molarii primari de jos si se scarpina cu atata foc..

Felicitari lui Stelios pentru ridicatul in picioruse! [pk] Asteptam niscaiva pozici.

Va imbratisez cu drag pe toate!

 

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Pozici noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincere condoleante si din partea mea Carmaw...si mamitza mea este bolnava s-a operat acum 10 ani de cancer la san peste care a trecut, nu a mai revenit de atunci dar a capatat 101 alte boli si eu ma rog la Doamne Doamne sa o tina sanatoasa ca nu stiu ce m-as face fara ea[ruga].Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe mama ta Carmaw

 

Andreea mami de pui mic Lukas-Nicolas 08 03 2009

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va multumesc din suflet pt mesajele din inima

Mamica mea suferea in tacere de multe boli si insuficiente,eu am facut cam ce am putut sa i ridic gradul de confort dar Dzeu a vrut o linga el acum exact cind peste citeva zile paraseam RO

Parca a fost un calcul....o Doamne si mi s a luat visul....

Acum in virsta fiind, realizez greselile mele( fara copii fara parinti si fara tataia preotul) ma simt inutila, o carcasa vidata de energie si plina de remuscari

Sigur ca Icuta(mamica mea avea familie....erau la trei statii de noi dar nu ne vizitau prea des ocupati cu evenimentele mondene si goana neobosita dupa bani)Sa le dea Dzeu dupa sufletul lor.

Daca as mai fi avut macar 45 de ani faceam tot ce se putea si faceam copii caci viata fara ei e goala si nesemnificativa

Deci dragele mele din inima va spun faceti copii si fiti aproape de parintii vostri iubitii neconditionat.

Va multumesc ca existati inimoasele mele[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmaw, draga mea, sa nu gandesti asa! Acum esti indurerata si toate sunt fara sens, dar sa stii ca nu ai o existenta nesemnificativa. Daca ai sa nu copii nu te defineste ca persoana, chiar daca, intr-adevar, te transforma.Parintii se duc, bunicii se duc, copiii cresc si pleaca la casele lor. Ce ramane in urma suntem noi, ca indivizi, si cu siguranta fiecare are un rost pe lumea asta.

Nu te cunosc personal, dar se vede ca esti persoana puternica, razbatatoare, cu inima buna.

Hai, fii tare si aminteste-ti cu drag de mamica ta, plangi daca-ti vine, fii trista daca asta simti.

Suntem cu gandul la tine!

 

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Pozici noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anouk3
Carmaw, draga mea, sa nu gandesti asa! Acum esti indurerata si toate sunt fara sens, dar sa stii ca nu ai o existenta nesemnificativa. Daca ai sa nu copii nu te defineste ca persoana, chiar daca, intr-adevar, te transforma.Parintii se duc, bunicii se duc, copiii cresc si pleaca la casele lor. Ce ramane in urma suntem noi, ca indivizi, si cu siguranta fiecare are un rost pe lumea asta. Nu te cunosc personal, dar se vede ca esti persoana puternica, razbatatoare, cu inima buna. Hai, fii tare si aminteste-ti cu drag de mamica ta, plangi daca-ti vine, fii trista daca asta simti. Suntem cu gandul la tine!Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)Pozici noi
align="right" id="quote2">[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui theophillina
'Neata!Carmaw, nici nu stiu ce sa-ti spun in astfel de momente.[q] Condoleante, Dzeu sa o odihneasca si tie sa-ti dea putere sa treci peste aceasta cumplita suferinta!Mamitza_alex, [pup] Byei cea cretulina si frumoasa. Lukasnicolas, ai PM.[asia]Anouk3, referitor la intarcare eu am facut cum mi-a zis dr-ul, adica: mi-a zis sa ma duc sa imi dea tratament de oprire a lactatiei in momentul in care sunt ferm hotarata de intarcare, pentru ca este un proces ireversibil. Mie mi s-a oprit laptele de la sine si atunci am mers la medic, mi-a zis sa golesc bine-bine sanii pana nu mai curge nimic (cel mai usor e cu o pompa) si-apoi mi-a dat tratament cu Dostinex. Tratamentul cu Dostinex e de 2 sau de 8 zile, mie mi-a dat de 8. Insa cred ca trebuie reteta de la medic, ca e un medicament destul de tare si nu ti-l dau la farmacie fara reteta. Pe net am gasit destul de multe review-uri negative despre Dostinex, insa la mine nu a avut nici un efect advers. Insa e bine sa te sfatuiesti si cu un medic. [pup] lui Nick the greek.Ioannoula, am vazut-o pe printesa ta pe FB. Ce draguta e asa mica, bebelusa, mi-e dor si mie de perioada cand Stelios era mititel.[olala] Si mi se pare ca seamana leit cu tati, asa e?Stelios de ieri a inceput sa se ridice in picioare daca se prinde de orice, chiar si de o jucarie,[:D], deci de-acum sa te tii, ce aerobic, ce cura de slabire, alergare dupa pitic si jos cu kilele.[pk]Va doresc o zi linistita, eu asa is de intoarsa de cand am citit de dimineata mesajul lui Carmaw.[q]Theodora mami de [baietel] Stelios09.06.2010BEBE STELIOSDE'ALE GURII
align="right" id="quote2">Carmaw, imi pare rau pentru pierderea mamei tale, nu pot spune ca inteleg prin ce treci, pentru ca nu stiu cum e. Pentru mine mama mea e totul si nu stiu cum as putea traii fara ea. Nu stiu ce sa spun.theophillina, Si puiutul tau e frumusel foc. Eu nu prea am poze pe facebook. Cand era bebelina (ca acum tare mare e:P) semana mult cu tati, acum s-a deschis si a inceput sa semene cu mine. Face chiar si gropitze:D Doar ca a ramas aproape chiala.Ii cade parul. O sa bag zilele-astea poze noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca va salut si eu din mers ca mi-s asa de obosita. Cred ca ati obosit si voi sa ma tot auziti ca sunt obosita.. [:I]

Ce aerobic?.. Ce gimnastica?.. Ma alearga putza de pic lata seara, mai ceva ca la aerobic.

Si, sa nu-i fie de deochi, mananca. Sa-l vezi ce striga la mine "MAM" daca nu ma grabesc mai repede cu mancarea, aoleo! I-am dat azi spanac si l-a inghitit in 2 timpi si 3 miscari. Si mesteca asa de frumos, puiul mamii.. Deja nu mai am nici o frica ca se ineaca. I-am dat inclusiv mar crud si l-a mancat fara probleme. Se cam uita rudele crucis ca-l las asa, cu painea in mana, sa manance fara sa ma mai chiorasc in gura lui.

Theo, tu ce-i mai dai lui Stelios de papa? Mai sari cu o idee.

Revin ca mai vroiam sa va mai intreb una-alta. [pup]

 

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Pozici noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, dragelor!

 

Carmaw, mi-au dat lacrimile la mesajul tau. Dar si eu ca si Anouk cred ca doar suferinta ta de acum te fac sa te simti asa. Altfel, te "vad" un om puternic, gata sa treci peste toate obstacolele. Dupa ce te mai linistesti, gandeste-te ca nimic nu e intamplator, ca mamei tale i-ar fi palcut sa te vada zambind, sanatoasa si fericita. Invata sa te bucuri de lucruri marunte si-ai sa vezi ca viata poate fi si gri, si chiar roz. Nu vorbesc din carti, am avut si eu perioade destul de negre, insa cu vointa si credinta in Cel de sus acum vad totul mult mai optimist. Sanatate si putere![flo]

 

Ioannoula, am vazut pozele noi cu printesa ta, mie tot leita tati mi se pare.[:I] A, si Stelios are gropite, in familiile noastre n-are nimeni, dar eu de cand ma stiu mi-am dorit un copil cu gropite.[olala] Si da, si Stelios a chelit de tot pe la 3-4 luni, acum are deja pleata.[:D]

 

Anouk3, si Stelios a mancat paine de vreo saptamana si e super-incantat si eu il las cu coltucul in mana si mesteca bine-bine, nu se ineaca deloc, insa nu prea sunt eu impacata cu paine de cumparat ca are toate prostiile prin ea, am o masina de paine, insa n-am facut paine niciodata la ea, tre' sa ma concentrez neaparat. E prima noastra experienta BLW (alaturi de biscuitii de bebe de la Nutricia, de care nu sunt incantata neam, ca au sare si astia ca si painea, insa i-am dat doar la inceput sa se obisnuiasca sa mestece, ca astia se topesc imediat in contac cu saliva), in rest ii dau totul pasat ca mi-e frica.[:I] Pai noi mancam asa (avem 2 mese solide/zi si 2 mese/lapte): la masa de fructe para(intotdeauna) + 1 alt fruct (banana, mar, portocala, mandarina, avocado, kiwi, mango, lotos) + 2-3 masuri cereale de orez, de porumb, biskotokrema, farine lacte etc. La masa de legume papam 3 legume combinate (morcov, cartof, cartof dulce, dovleac, patrunjel, pastarnac, dovlecel, fasole verde, telina, rosie, ardei, conopida, brocoli, spanac, sfecla rosie) cu carnita de vita/pui si cu paste/orez (kritharaki, kofto, asterakia, traxana, yofkades). Ii mai dau cateodata, destul de rar, iaurt Nounou sau Delta pentru bebei, desi mie pediatra mi-a zis de iaurt ca se da la 1 an. Cam astea sunt, mergem luni la controlul de 9 luni si-o sa vad ce mai imi zice pediatra sa-i dau. A, si eu nu-i dau zahar, sare, (astea 2 + carne de porc as vrea sa nu-i dau pana la 3 ani, ca poa' sa traiasca bine mersi si fara ele) ou, lapte de vaca, ulei (desi pediatra mi-a zis neaparat ulei [:D]) eu nu-i pun, pentru ca nici pentru noi cand gatesc mancare cu carne nu mai pun ulei, ma ingretoseaza la maxim mancarurile scaldate in grasimi. Voi inteleg ca mancati BLW totul?

 

Astazi am fost in vizita la niste prieteni care au un bebe baietel de 1 luna. Doamne ce mic mi s-a parut, nu mai stiam cum tre' sa -l tin in brate, mi s-a parut ca fi-miu a fost asa mic acum 100 de ani.[bibe]

 

Hai ca ma-ntinsei cat o zi de post!

Noapte buna![nani]

 

Theodora mami de [baietel] Stelios

09.06.2010

 

BEBE STELIOS

 

DE'ALE GURII

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, fetili!

Multumesc, Theo, de detalii cu masa [pup]. Eu n-am urmat BLW, dar nici ideea clasica cu pireurile. Pur si simplu, cand am vazut ca nu mananca de nici o culoare ce-i tot blenduiam eu cu spor, am inceput sa experimentez. Pireurile nu i-au placut de la inceput, cu manuta lui nu vroia decat sa stoarca legumele si sa se joace cu ele. Asa ca i le lasam intregi si rupeam eu bucatele mici, i le stalceam in degete cat sa ramana totusi bucata de mestecat si ii dadeam cu mana. Asta pentru ca oricum manca o cantitate infima. Apoi am introdus lingurita, dar totul ne-blenduit. Incet incet a mestecat tot mai bine si manca si din manuta ce-i ofeream. Aici m-au ajutat biscuitii Nutricia, recunosc. Fructele proaspete tot i le mai pasam ca se ineca cu ele. De vreo 2 saptamani am renuntat si la asta si acum mananca absolut tot asa, 'lumpy'. La masa are in fata mereu o farfurie a lui cu lingurita si cu nitica papa si, pe o parte ii dau eu cu lingurita, pe alta isi indeasa el din farfuriuta lui. Asta a functionat la noi.

Carne de porc nici eu nu-i dau, iar momentan nici de pui pana nu taiem unul de-al nostru. Pulpe de curcan mananca cu mare placere si vita la fel. Mai ales fripte! Si nu ma feresc de condimente (moderat, evident): cimbru, usturoi, rozmarin, paprika dulce. Ou ii dau (galbenus) ca este de-al nostru si-i place tare mult.

Iaurt i-am dat si eu un pic d-ala Delta, dar e cumplit de dulce si am trecut pe Harmony de la Mevgal cu 10% grasime.

La ultimul control de acum o saptamana avea 10,5 kg si 76 cm. Zic eu ca e super bine.

Ioannoula, a propos de par.. daca-l vedeai pe Nicolas pe la 3 luni.. Noi ii ziceam Pensionarul ca avea o chelie in crestet, aoleo. Acum deja trebuie sa-i tai din par ca ii vine in ochi.

Hai ca v-am plictisit destul. Ma duc sa m-apuc de treaba offff.

Pup!

 

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Pozici noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...