Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (160) *Bine ai venit Sophia!*


Recommended Posts

Buna seara! Am venit din parc, nu-mi vine sa cred ce vreme... sigur vine direct ninsoarea dupa asta![:D] Si am o stare buna pentru ca am luat A la tema la care am avut cele mai multe emotii. Am scapat cu totul de prima jumatate de sesiune si nesperat de bine... acum ma apuc de a doua parte.[bang] Simona, pai nu stii daca gatesc bine pentru ca nu ai mincat nimic facut de mine.[:D] Si sa stii ca gatesc normal, mediu, nu excelez decit la prajituri si aluaturi, cind le fac... si cum nu prea le fac. Retetele sint chiar simple, doar ca e mult de scris la ele... explicate verba sint mai simple. Scriu despre scoli, am vorbit cu Ica la telefon, dar vom face si un rezumat aici, numai ca asa, in timp... Desi, pina o vei scoli tu pe domnisoara ta se vor schimba multe... banuiesc. Nu m-a sunat tipa cu compunerea, probabil ca joi voi afla. Agata a venit cu notele de la prima etapa, nu si buletinul ca sa vad media, sint asa si asa, adica are si de la 90 la 100%, majoritatea, dar are si intre 70 si 90 pe ici, pe colo. La o prima concluzie, trebuie sa muncim mai mult pe probleme la matematica, ceea ce si facem de ceva timp si scris la franceza (dictari, caligrafie, fraze compuse de ea, greseste mult la plural, nu stiu ce sa-i mai spun ca sa o conving ca daca e les atunci e musai si s sau ceva care sa arate ca e plural... stie, dar uita mereu de ele). Sta excelent la lectura si la testele de lectura, intelege si raspunde surprinzator de bine pentru cit de putin citeste. Si sta ea bine la mai multe, dar cind vad notele alea la testele cu probleme si cit greseste cind se exprima in scris...[bang] Pe 18 noiembrie avem sedinta cu parintii si primi si buletinul, abia astept sa vad ce-mi spune si invatatoarea. In schimb, trebuie sa o laud ca la dictarile in romana face din ce in ce mai putine greseli, a inceput sa scrie corect si diacritecele si grupurile de litere gen ce, che, ghe etc. Si cu cititul sta bine, mult mai bine ca inainte... nu mai putem de incintare si eu si ta-su![olala] Tudora e bine! Am inceput sa facem, la dorinta ei, lectii in franceza, ca pina acum numai in engleza si in romaneste faceam, mai mult nu faceam adica. I-am gasit o carte pentru 4-6 ani si facem in fiecare zi doua pagini... of, daca ar tine-o elanul asta si dupa ce intra la scoala, ca asa, si Agata voia sa facem letzii, tot timpul... pina le-a inceput pe alea adevarate![bang] Dar, asa cum ii povesteam si Icai, problemele legate de statutul ei, despre care scriam in mesajul ala in care va rugam sa ma intrebati despre Tudora, nu s-au rezolvat... chiar deloc.[q] Locul Agatei se mareste pe zi ce trece pentru ca are multe de facut si noi pe linga si cu ea, Lisandru cistiga din ce in ce mai mult teren... si el cum poate, iar eu sint tentata sa-i tin partea Tudorei... si nici asa nu e bine.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nelia, complexul copilului mijlociu, e documentat, sunt tratate groase/grase scrise de savantii in domeniu. Nasa mea e copil mijlociu, si ia bobarnace si acum, la peste 40 de ani, de la ambele surori si de la mama. Si nici de ea nu are timp nimeni, dar in acelasi timp toti sunt focusati pe greselile ei. Si e o tipa de milioane, ce mai! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun si eu cite ceva despre scolile alternative: am o prietena care a lucrat intr-o scoala alternativa in Outremont. Si mi-a spus ca este o totala brambureala, cred ca este facuta pentru copii cu probleme de integrare (pentru ca nu prea sint reguli) sau cu probleme de invatat (pentru ca nivelul academic este slab). Sau pentru copii de oameni bogati, care nu au nevoie sa invete (nu glumesc, erau multi copii de doctori, avocati, personalitati politice) Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetele ma doare in gat iar copilul e mucos, l-am tzinut acasa azi vad ca mai sunt puiuti bolnaviori asa ca doresc la toti sanatate Nelia felicitari pt note, ma dai pe spate cu notele tale, tzine-o tot asa. Agata cand a inceput sa studieze romana? Bravo ei mi-ar place si mie la Origami, dar cam departe Noi am lucrat argila azi cu Steph, a fost fain, e prima data cand imi bag nasul in cutia de argila a sotului, iar ustensilele habar nu aveam la ce folosesc, dar mi-a placut, m-as inscrie si eu la sculptura, dar pe la anul, cand o mai creste bb Simona, poate mi-a scapat, dar cum s-a terminat povestea cu hainele de la scoala? eu sunt curioasa Mihaela ai reusit sa iei bilete? poate reusim sa ne vedem duminica la Mos, daca reusesc sa aflu daca au scaune cu rotile , ca altfel nu ma aventurez cine-mi spune o reteta buna de somon? sa nu fie sec, ca al meu asa iese mai mereu, nu mai stiu cum sa-l fac bag de seama ca ma culc cu gainile, dar sunt cam zombii azi, cred ca ma i-a raceala, asa ca [nani][nani][nani][nani][nani][nani] Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, eu pregatesc somonul asa: 2 bucati de somon a 180g - 4 cartofi mijlocii - 2-3 morcovei - un brocoli Se pun la fiert in apa sarata cartofii si morcovii (taiati in jumatati) pentru 8-10 minute. Intre timp prepar un sos din: 1 lingura ulei de masline, sucul de la 2 lamai si doi catei de usturoi pisat, plus sare si piper dupa gust. pun somonul la cuptor cam 25minute intr-un vas de yena, sosul peste el si in jur cartofii, morcovii si brocoli toate fierte pe jumatate anterior; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, felicitari pentru mica bebelusa, sa fie sanatoasa, sa creasca frumos si sa aiba mult noroc [flo][pup] Mama de arturici: cum scria si Ana, la agentiile de voiaj romanesti din Montreal se organizeaza genul asta de drumuri pentru copii cu insotitor. Exemplu este si Interpallas-ul. Nelia, felicitari pentru notele bune! Si sa-ti urmeze si copiii exemplul [pk][flo] La noi lectiile au devenit mult mai grele si mai numeroase, asa ca si timpul liber s-a redus...Pina acum Antonia a venit cu note bune si f.bune. Sa vedem ce surprize vom avea in buletin [alcool] Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai bine de 5 luni absenta (motivata), bag si eu capul sa felicit noile (relatively speaking) mamici. Felicitari lui mqqm, romanitza, Diana2007, Simonna si LauraB[flo]. Sa fiti sanatoase si sa va bucurati de comori. Sint frumosi foc, noroc sa aiba ca restul i-a dotat deja mama natura. Pucku, ai grija de tine si sarcina usoara in continuare. Magdone, felcitari si sarcina usoara. Daiopri[pup] sint cu sufletul si gindul alaturi de tine. Esti tare frumoasa! DanaP, tinem pumnii la operatie[flo]. Ktrinel, imi pare tare rau de restructurare dar tot raul spre bine. Felicitari scolarilor (si mici si mari) pt rezultatele de exceptie. AnaStroe, sper sa se rezolve problemele la scoala si sa-ti regasesti linistea. simi trebuie sa ne intilnim pt uniforma! pitilache, ai terminat masterul? cge, acum am vazut mesajul tau[bang]. Compania de curatenie de care vorbeam s-a mutat la Ottawa[bang]. Khristin, ai fecior mare, parca ieri era nou nascut. Multumesc mult de urari si de faptul ca va mai aduceti aminte cine sint[:D]. Multumesc celor care au mai intrebat de mine. Imi cer iertare daca am scapat evenimente importante dar am citit pe sarite capitolele din ultimele 5 luni. O saptamina buna si multa sanatate, Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac somonul cam la fel ca Ana, citeodata il fac separat pe el (de cind a spus cineva, scuze ca nu mai stiu cine, de leustean, pun si un pic din asta in sosul alb) sau il fac prajit (stiu, stiu, da' e bun rau) sau pane (il dau prin faina si prin ou in care pun si verdeata tocata marunt). Pe acesta din urma il mincam cu mamaliguta si cu mujdei de usturoi, alb sau rosu (adica usturoi pisat frecat cu o lingura de smintina sau iaurt sau cu rosii blenduite au suc de rosii). Dar noi ne-am reprofilat de la 1000 de insule[:)] pe talapia sai tilapia (niciodata nu stiu cum e corect), sintem innebuniti dupa pestele asta alb. Mai, la noi in casa e distractie mare. Agata rezolva probleme la mate de pe site-ul trimis de tine Ana. Si da peste o problema Agata, ne cheama si ne spune: astia-s nebuni, eu nu inteleg nimic din enunt. Luam noi problema si cu toate supoziitiile noastre, care mai de care mai haioase - Agata spune ca doar o pisica a facut pisoii, pentru ca e un singur motan si nu putea acesta sa se casatoreasca cu toate trei - eu si cu ta-su ridem, da' nu putem sa-i spunem copilei ce si cum, eu spun ca o greseala de tipar, ta-su a venit cu explicatia filozofica, in fata copilului: adica motanul le face pe toate trei si astia vor sa stie cine a ramas cu burta la gura!?! Copilul: cum adica le face? ... si tot asa.[alcool] Uite problema: Sur une ferme, il y a des chatons, 3 chattes, 1 chat et 4 bols de lait. Combien de chattes ont eu 4 chatons?
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...