Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (160) *Bine ai venit Sophia!*


Recommended Posts

ange, cand am fost in Romania acum 2 ani, m-a costat o ie de copil 50 de dolari. Foarte scump mi s-a parut! Simona, Roxana se joaca la scoala cu "pet eraser" [:D], m-a convins sa-i fac si perna, patura, ii da mancare... si nu e singura, asta-i moda prin scoala... Tin pumnii la vaccin! Pe mine m-a durut mana tare vreo doua zile, iar acum, la o saptamana, inca mai simt locul injectiei daca pun mana acolo. mQQm, sa innebunesc cu suma aia! Ai incercat vreodata sa cauti asigurare prin broker? Nou ne-a obtinut un pret mult mai bun fata de ce gasisem singuri, iar pe broker nu l-am platit cu nimic, el isi ia bani de la compania de asigurari pentru ca le-a dus client. Merita incercat! Dana P, [pup] si eu am ramas doar cu dorul, s-au implinit anul asta 16 ani... [:(] Pe mine ma doare capul si stranut, daca fac si gripa pe langa vaccin, dau cu ea de toti peretii!
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mQQm ai incercat si pe http://www.kanetix.ca/ ? Poate totusi gasesti ceva mai ieftin [bang] Am citit fugitiv in ziarul The Gazette de acum 3 zile ca in Ontario au crescut mult primele la asigurari auto. Imi pare rau ca nu am citit tot articolul, dar nu scrisesei tu de suma aia fabuloasa... Poate ca mai sunt si alte motive pentru crestere...
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele, si eu scriu rar si citesc cind apuc pt ca stau prost de tot cu timpul. acasa iar nu merge internetul iar la servici nu apuc sa scriu. poze nu am vazut de un car de ani, sper sa recuperez cind pun internetul pe picioare acasa, la servici nu am acces la yahoo. Daiopri, [pup] I am very proud of you. Am incercat de citeva ori sa scriu ce simt cind ma gindesc la tine dar eu nu prea ma pricep la scris. A scris insa Simonna un mesaj asa de miscator la adresa ta si a Anei ca mi-au dat lacrimile. Merci Simo, ai scris exact ce as fi vrut eu sa scriu. Pucku, stai cuminte si ai grija de tine si de bebelash. Ione, laurajr, insanatosire grabnica tuturor. Dana, [pup] si tie, iti inteleg asa de bine durerea. Sa stii ca mamica ta te vegheaza de acolo de sus si e foarte mindra de tine si de gemeni. Sper sa fiti ok si sa plecati cu bine in Rom. Cred ca deabia astepti. Eu cred ca merg in primavara, dupa 8 ani. Ange, ai cautat ie pe ebay? Mona_B, nelia si celelalte scolarite, eu nu stiu cum puteti sa faceti fata. pe mine daca ma trimiti la un curs de o zi mi-e greu, nu pot sta locului mai mult de o ora. Ktrinel, enjoy timpul liber. O sa vina serviciul la timpul lui. On H1N1 topic, noi nu ne vaccinam. eu cred ca fetele au facut deja in septembrie cind au fost palite amindoua de febra mare, tuse, vomiting si tot tacimul. Fetele fac 5 ani in 2 luni, adica ies din grupa de risc in 2 luni, iar noi sintem foarte departe pe lista de prioritate. Eu cred ca mai devreme sau mai tirziu toti ne vom imbolnavi, acum ce putem spera e sa fie o forma usoara. Intre timp luam masuri de prevenire obisnuite (spalat pe miini, vit C, etc.) si in plus anul asta le-am dat Broncho-Vaxom si le bag siropele de plante la primul semn de tuse sau durere de git. am primit de curind o reteta de sirop de hrean cu miere pt copii predispusi la astm sau astmatici (Daiopri, motanul tau parca avea probleme) si vad ca anul asta nu am folosit puferele deloc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami,sper sa ramaneti toti "neafectati" [:D].Tu ai facut pana la urma vaccinul? Simona, sunteti curajosi daca mergeti toti patru la intepat[:)] Eu tocmai ce am vorbit cu sotul care-mi povestea ca unul din colegii lui este azi acasa din cauza sotiei care este gripata, asta dupa ce a facut vaccinul [bang].Ea este infirmiera si a facut vaccinul numai pentru ca a fost obligata.Am inteles ca pentru 48h toata familia va trebui sa ramana acasa. Daiopri, multe multe[flo] si [asia] pentru curajul si starea de spirit sanatoasa pe care o ai Dana,si eu care credeam ca, cu timpul, dorul asta se mai diminueaza si el putin, ca de disparut asta sigur nu se intampla.La mine sunt numai 4 ani deci iti dai seama [q] Pucku,ma bucur sa aud vesti bune, sper ca bebeul sa stea acolo linistit Diana, am vazut si eu pozele voastre.Pitica a mai crescut [:D] sau mi se pare mie? bebitzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, bafta la vaccin diseara !! Va tinem pumnii sa nu doara prea tare. La ce centru mergeti ? Ma intereseaza f. tare subiectul cu examenul de admitere la Internationala din Laval, asa ca sa nu ma uitati. Facem si noi o intalnire de Sarbatori ? Ca tot ne vaccinam inainte[:D] Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebitzu, mergem toti 4, dar ne intepam numai cei trei peste 10 ani, la ea e inutil, bebelusii nu raspund la vaccin, dar macar incerc sa o protejez si sa nu aduc boala acasa. Si sa-l protejez si pe Radu, desi inca la ei in scoala nu e nici un caz declarat oficial, adica nu ne-au trimis vorba oficial ca ar fi. In schimb invatatoarea le-a confirmat ca in clasa paralele este un copil acasa de citeva zile cu gripa. Eu nu sper decit ca o sa fac o forma usoara de "simptome-de-gripa-datorate vaccinului", dar mi-am luat in casa mincare si medicamente si altele, pentru cazul extrem in care ne atinge pe toti. N-am avut azi ce face si m-am uitat la ceva emisiune pe TVA, mi-a placut doctorita aia care raspundea la intrebari, no nonsens, a subliniat, iar, ca vaccinul e functional la 10 -14 zile dupa ce il faci, a explicat ca nu toate cazurile trebuie tratate cu Tamiflu si ca nu trebuie mers la Urgenta imediat, ca in cele mai multe cazuri simptomele sint cele de gripa clasica, dar ca plaminii sint afectati, asa ca trebuie mers la urgenta cind incepi sa nu poti respira. Zicea ca la ei la centrul spitalier - era cel din Trois Riviers - au observat "albirea" plaminilor, ma rog, traduc si eu, respectiv aparitia unor pete albe pe plamini. Oricum, eu am scos in baie o butelca de crema de miini pentru toata lumea, spala-te pe miini da' da-te cu crema pe urma, ca simt ca-mi cade pielea de pe des'te de-atita spalat. Lorelai, ne zici si noua chestiunea cu mierea si hreanul? Amu' ma trazni, se gaseste hrean la magazin? :) Donia, problema mea e ca se joaca in ora, in timp ce profesoara explica... ca cica el stie deja... si a mai molipsit citiva de chestia asta cu gume desenate cu jedi... :) Eh, el sa fie sanatos! (Amu' tocmai a venit de la scoala si m-a anuntat cu gura pina la urechi ca Madame Michele lipseste 4 zile!!! Yes!!!, a zis, si-a plecat saracul sa se spele pe miini si sa-si puna minusile in cosul de rufe, ca l-am innebunit sa le poarte la scoala, sa nu mai plimbe miinile goale pe toate clantele!) Edit: CGE, mergem la centru asta de pe A13, pe Justin, Colegu' a zis ca a fost f. lejer azi dimineata la luat cuponul. Tineti-mi pumnii, am plecat la lectii! Pupici, Simona http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vin si eu cu vestile zilnice daca ieri speram ca poate ma duc acasa in wk, acum au scazut tare sansele de wk acasa dimineata m-a trezit o contractie si un pisu urgent care mi=au dat iar dureri groaznice in partea dreapta prin urmare am primit un calmant, din care mi-am revenit pe la 11, asa m-a ametit de cap doctorul zice ca e probabil un ligament care se intinde la diferite miscari bruste dupa masa, ne-au pus la monitorizat, si in timp ce eram cablata a inceput iar sa doara, deci un pic de miscare, asa ca le=am cam dat planurile la doftori peste cap, asistentei ii se pare bizar pt ca , zice ea, ar trebui sa se contracteze burtica la decolare de placenta, dar la mine sunt f f slabe contractiile, am cateva mai mari dar nu sunt mici si multe dupa cum zice ea ecografia a ramas pe maine si acum se intreaba daca e safe sa fac un C T scan sa vada de unde vin evact durerile....am ca si un carcel in partea dreapta, parca ma stringe cineva in zona apendicelui, dar care e scos, si mai nou marca am o banda elastica exact pe cezariana de la Steph care incalzeste burtica suficient de tare, dar nu contractata care ii duce in sentimentul unei probleme de colon intestin stomac, dar.... cu moralul stau mai prost azi, ma si doare, am dormit si prost, e urat afara si innorat, am calduri, si nu cred ca pot pleca acasa in wk anyway bb e bine si activ, asta e cel mai bine, il monitorizeaza atent, ieri era mai lenes dar vad ca azi si-a revenit asa ca asta-mi ridica moralul acum astept sa vina steph sa ma mai inveselesca ea cu de-ale vietii de scolar Dana, Ange, Donia, bebitzu[flo][flo][flo] Nu cred ca v=a trece vreodata dorul eu si acuma ii cer iertare taticului meu, pt ca seara ne-am certat dintr-o prostie si a doua zi a murit, si nu am avut timp sa ma impac cu el...si sunt 12 ani de atunci, inca nu-mi pot ierta iesirea si rabufnirea din seara precedenta Daiopri [pup][flo]ma minunezi cu energia ta, sa te aiba Dumnezeu in paza lui, ca in gandurile mele esti tot timpul prezenta Imi dai o gramada de energie si inspiratie, motrivatie Ia-o incet saptamana asta, sper ca deacum v=a vevi soarele si pe strada ta Laura nu prea am apucat sa vorbim si de Dienuta cum este, cu ce se mai joaca, cum evolueaza...steph tzine tare mult la ea si mereu imi zice ca , cum face ea sa se joace daca nu poate merge. inca mai are un blue cules de la magazin care il tine acolo in dulap si ma intreaba cand il trimitem Dianei va pup pe toate, gata ca mi-a venit pitica mai scriu maine, sper cu vesti bune Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Simona, ce bine ca nu faci vaccinul si domnisoarei. Sper sa nu va doara si sa nu suferiti dupa aceea din cauza lui. Poate ar fi bine sa faceti pe rind si sa stea cineva in masina cu pitica, sa nu o bagati acolo... Nu te-am uitat cu compunerea, dar doar astazi ma intilnesc cu mama fetei care a intrat, sper sa vina, ca daca vine ta-su, pe ala nu pot sa-l atrag intr-o discutie nici daca il bat... si eu ziceam ca al meu e mut.[:D] Daca fata nu sta numai pe gheata, cum se intimpla de obicei, cel mai bine ar fi sa o intreb pe ea, sa vedem... dar de uitat nu am uitat. Lorelai, ma bucur ca mai scrii, mai rarut, ca-i mai dragut, nu? Si voi credeti ca ati avut ca si noi, numai ca la noi a fost in primavara. Cred ca niciodata nu mi-am dorit mai tare sa fi fost gripa raceala noastra... straie dorinta.[:I] Maru, adica ii pui aparat din ala de indreptat dintii? Agata m-a innebunit, abia astepta cica sa poarte si ea asa ceva, nu stiu de unde i-a venit. Donia, sper sa nu te imbolnavesti! Mona, si voi la fel, sanatate la toata familia. Monicutza, si tu cu temele vineri seara? Eu ar trebui sa i le trimit prim email vineri pina in 5-6, dar eu i le duc pe hirtie simbata dimineata, la inceput mi-am cerut scuze, acum cred ca zice mersi ca i le dau totusi, s-a obisnuit.[:D] Diferenta dintre noi ca eu sint departe de a ma complimenta profesoara cu asemenea vorbe, bravo tie! Ne-am intilnit si cu tine cum m-am intilnit si cu Codritu. Poate totusi o facem pina la sfirsitul sesiunii. Cge, eu nu mai spun nimic de intilnire, ca mi-e jena, nu am ajuns la ultimele 3 sau chiar 4, de zici ca sint cel putin prim-ministru. Diana, am vazut pozele! Vai, cit de scumpi pot fi copilasii tai![pup] Pentru ca nu pot sa ma opresc doar la domnisoara cocheta din poze, ca si feciorasul are o figura de-ti vine sa tot rozi din el. Familie frumoasa si fericita, va doresc din suflet sa fiti si sanatosi! Ti-am ramas datoare cu retete, n-am uitat, dar trebuie sa-mi fac timp si elan sa le scriu. Ana, si cum s-a dus Tudor imbracat pina la urma!?! Legat de vaccinuri, astazi am aflat un lucru, pe care inca nu-l cred, poate e totusi vreo incurcatura. Am o prietena care are trei copii, cea mai mare de 10 ani. Anul trecut, a primit acasa o foaie prin care o intrebau de vaccinul pentru hepatita A si B, erau trei acolo, al treilea sub forma de litere si cifre... ea a presupus ca toata acea foaie se refera la hepatita si a semnat sa i-l faca, pentru ca nu are nimic cu vaccinul asta, ba chiar il considera necesar. Acum o saptamina, i-a expirat cartea de maladie fetei si s-a dus la CLSC sa si-o schimbe si cu ocazia asta a luat si foaia data de scoala despre vaccinuri (fata a schimbat scoala in toamna), ca sa vada daca sint tate... si infirmiera sau asistenta ce era ea incepe: pai are ala, are ala, are contra hepatitei A si B, il are pe cel contra cancerului uterin... deci le are pe toate. Prietena mea a ramas cu gura cascata, pai nu-l are pe ala, ca nu l-a facut inca, nu am primit nimic de la scoala. Ei, ca sa nu o mai lungesc, pina la proba contrarie, ca a ramas ca infirmiera de la scoala sa verifice dosarul, fata il are pentru ca atunci cind a semnat sa-i faca contra hepatitei, a semnat, pe aceeasi foaie, sa-i faca si Gardasilul sau cum s-o numi el aici. Va intreba acum, pe mamicile cu domnisoare mai mari de 9 ani, cind v-a venit voua sa le faceti Gardasilul, a venit pe aceeasi foaie cu cel contra hepatitei? Pentru ca eu i-am spus ca nu se poate asa ceva, cred ca e vorba de o neintelegere. In plus, eu stiam ca Gardasilul se face la 11 sau ma insel? Stiu ca ati discutat pe aici, dar cum pe mine inca nu ma arde subiectul, nu mai tin minte exact la ce virsta se face, dar stateam linistita ca noi mai avem ceva timp pina atunci.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...