Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

uitati ce am gasit aici: http://asheducationbook.hematologylibrary.org/cgi/reprint/2007/1/143 am incercat sa reproduc tabelul: Risk of pregnancy complications in women with inherited thrombophilias Early_________Late loss____Pre-eclampsia__Placental____IUGR (recurrent)_____________________________abruption loss % ----------------------------------------------------------------- Factor V Leiden (homozygous) ____2.71________1.98________1.87________8.43_________4.64 Factor V Leiden (heterozygous) ____1.68________2.06________2.19________4.70_________2.68 Prothrombin gene variant (heterozygous) ____2.49________2.66________2.54________7.71_________2.92 MTHFR C677T (homozygous) ____1.40________1.31________1.37________1.47_________1.24 Antithrombin deficiency ____0.88________7.63________3.89________1.08_________NA Protein C deficiency ____2.29________3.05________5.15________5.93_________NA Protein S deficiency ____3.55_______20.09________2.83________2.11_________NA Abbreviations: IUGR= intrauterine growth restriction; OR= odds ratio; procentul de reactii alergice la heparina cu greutate moleculara mica: Allergic skin reaction 1.80 % (1.34-2.37) --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmmm ... nu arata bine tab. il gasiti la pag 144 --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana, cu placere! Legat de fraxiparine, sunt fete care au optat pt varianta asta fiindca nu gaseau clexane usor, de exemplu Dangabriela care acum are bebe. Intr-adevar, si eu am ezitat sa schimb, cand se punea problema ca nu se gaseste, eram in stare sa ma duc pana in Ungaria sau Germania dupa clexane (nu stiu sub ce denumire se comercializeaza acolo), insa daca nu ai incotro si esti alergica la clexane, atunci...sigur iti va recomanda dr-ul ce este mai bine. Medicul hematolog la care mergem cele mai multe dintre noi recomanda intreruperea aspirinei din saptamana 27-28, fiindca exista un risc pt bebe, insa unii ginecologi sustin ca nu exista niciun risc, si sunt mamici sau viitoare mamici care au luat si iau in continuu si totul e ok. Va fi decizia medicului tau, dar si a ta. Astazi am fost la o alta eco (m-am plictisit de ele, zau!), la medicul cu care voi naste si care a descoperit problema. Si el incepe sa fie de parere ca va fi totul bine, cu rezerve insa fiindca numai Dumnezeu stie ce planuri are pentru noi. Peste 2 saptamani sunt programata la un test de non-stress si probabil se va repeta de cateva ori pana la nastere. Saptamana viitoare avem eco morfofetala de 32 de saptamani la dr Albu Dinu, atunci vreau sa merg si la Fundeni. Micuta mea si-a schimbat pozitia, era in prezentatie craniana iar acum e transversa, daca ramane asa nu mai putem spera la o nastere vaginala, vom reinnoi taietura de data trecuta. (voi deschide fermoarul, asa cum i-am spus baietelului meu) Dar mai avem timp. Joia trecuta era in prezentatie craniana....deci se poate. Cam astea ar fi noutatile noastre.
[gravired]30+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele. ma primiti in clubul vostru? :D acum 4 zile am fost diagniosticata cu sindromul hipercoagulabilitatii. e ceva noi pt mine si am nevoie de sfaturi. de 6 ani incerc sa fac BB si am 2 IA si 2 FIV-uri la activ. voi credeti ca acest sindrom a impiedicat embrionul sa se nideze la fiv??? pooop[flo] http://tt.lilypie.com/cIOAp2.png [copil] Ale
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac ma bucur pentru bebelina, vei vedea ca va f bine totul AleDutulescu eu nu stiu sa iti raspund concret, insa cred ca da, are legatura. O zi frumoasa tuturor.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floricica ma rog sa fie totul bine pana la sfarsit pt tine si micuta printesa. ai incredere ca mama natura stie sa aranjeze lucrurile asa cum trebuie si bebelina o sa ia pozitia de "start" atunci cand o sa fie timpul. oricum ai si varianta de back-up, cu fermoarul [:D], deci stai linistita. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da floaredemac, suntem in stare sa trecem si prin foc pt copiii nostri. Eu mai am o domnisoara de 18 ani[:D] care vrea neaparat un frate[bibe]. Este minunat sa ai copii sanatosi si cuminti iau eu la a doua casatorie m-am decis sa mai aduc pe lume un copilas care sa ne binecuvanteze casa si sincer ma face sa ma simt ca la 20 de ani desi in luna mai voi face 40[8D]. Nu am crezut in viata mea sa intampin probleme cand la primul copil nu am avut nimic deosebit, bine ca si instalatia la 21 de ani era perfecta, iar asta vara cand mi-a spus gineco ca sarcina este oprita din evolutie am refuzat efectiv sa cred cateva zile, apoi am mers la Iasi sa-mi fac si acolo control. Acum cand citesc despre problemele voastre si ale altor mamici, sunt stupefiata si ma gandesc ca traim niste vremuri in care si copiii se fac din ce in ce mai greu. Va doresc la toate sa aduceti pe lume copiii mult asteptati si doriti, sa fie sanatosi si destepti si sa va aduca numai bucurii.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi-am scos analizele pe care le tot fac la 14 zile pt verificarea coagularii sangelui. Analiza la glucoza serica mi-a iesit valoarea de 115.5 si daca valorile sunt intre 100-125:pai Glicemie bazala modificata Voi stiti sa interpretati? ca pana ma duc eu la Iasii................ohoho...mor de frica sanu fie ceva rau [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...