Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

P@ulici, QiaoBing - multumesc pt incurajari! Micuta cred ca se intoarce din cauza statului indelungat in masina, asta e a doua oara cand se intampla ; prima data a fost imediat cum am aflat de problema, joi era cu capul in jos, sambata am fost la Bucuresti si era tot asa, iar luni era in transversala. A doua oara acum tot la fel, joi era cum trebuie, luni.... Gliana, foarte bine ca vrei sa iti refaci viata si sa mai ai un bebe, si e si mai bine ca ai aflat de problema asta. Iar varsta... nici noi nu suntem prea tinerele pe aici! Nu prea inteleg eu cum e cu analizele de coagulare la fiecare 14 zile, le faci tot la 2 saptamani? Nici cu glucoza nu sunt lamurita, tine tot de coagulare sau ai facut-o cu ocazia celor de coagulare? Oricum, din intervalul sris de tine pare OK. Din cate am citit eu cand am avut aceasta analiza de facut, glucoza este influentata si de aspirina. Poate gresesc eu si nu am inteles bine, scuze.[:I]
[gravired]30+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

AADINA uite ce am gasit : Valoarea introdusa: 3.57 % Interval optim: 70 - 130 Nivelul de Proteina C plasmatica este sub limita considerata normala. Scaderea Proteinei C plasmatice se poate intalni in: - deficitul ereditar de proteina C plasmatica; - boli hepatice; - coagularea intravasculara diseminata (CID) in special la pacientii neoplazici; - diabet insulino-dependent; - hipertensiune arteriala esentiala; - siclemie; - stari postoperatorii; - boli maligne; - SDRA; - sarcina; - tratament cu L-asparaginaza sau anticoagulante orale. Nivelul de proteina C plasmatica scade cu varsta: cu aproximativ 4% pe deceniu. -------------------------------------------- Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica morfologia de 32 de sapt e obligatorie? dr meu a spus ca o fac numia daca vreau caci cele mia importante au fost cea de la 13 sapt si de la 22.acum la 32 de sapt ma bate gandul sa fac doar eco + dopler. tu ce stii despre asta? mutatie MTHRF C677T heterozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FLOAREDEMAC imi pare bine ca sunteti bine, se intoarce ea cand trebuie in pozitiea corespunzatoare, multa sanatate va doresc MISA, QIAOBING o povestioara ptr incurajare, o matusa de a mea are 2 fete una cand era foarte tanara si una la 40 de ani si nu ar fi vrut diferenta de 17 ani intre ele dar a pierdut vreo 3 sarci, una la 6 luni si cand au renuntat a venit si al 2-lea copil, asa ca sa nu va mai aud ca sunteti batrane ca nu e asa[pup] PAULICI [pup] -------------------------------------------- Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AleDutulescu, trombofilia, sangele care se coaguleaza mai usor, impiedica uneori nidatia embrionului si alteori, determina pierderi de sarcini la orice varsta. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danylini, eu am primit raspuns de la clinica unde lucreaza dr Imre Bodo, in aceeasi zi in care am scris. Programarea am cerut-o eu intr-o anume zi si atunci am si primit-o. brotacel, permite-mi sa-ti spun ca la morfofetala de trim II facuta la Viena (atunci cand s-a descoperit malformatia la creierul lui Albert), mi s-a spus ca si morfofetala de trim III este f f importanta, fiindca atunci se pot depista f clar in special eventuale probleme de inima. Doamne fereste, dar e mai bine sa stii chiar si de o problema minora ce o are bebe, ca daca e ceva, sa stii ce ai de facut imediat dupa nastere. Acuma eu nu stiu unde si cu cine ti-ai facut tu morfofetalele, dar cred ca merita efortul sa faci si morfofetala de trim III (cu un medic bun, desigur). floaredemac[pup][flo], nu prea stiu ce sa iti spun, decat ca iti doresc din tot sufletul ca bebelina sa fie bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta multumesc de sfat. oricum si pe dopller iti verifica atat inima cat si creierul cu tot ce insemana irigatie si functionalitate etc. mie asa mi-a facut. o sa-l mai intreb pe dr meu inca o data caci cel mai important e ca bebe sa fie sanatos si asta merita orice efort. mutatie MTHRF C677T heterozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana - eu am facut Fragmin in brat la primul fiv. Se face in partea superioara (zona umarului - acolo unde e pufuletul care se ia greu la epilat), acul e mic, ca cel de insulina si se introduce la 45 grade. Trebuie sa stai in sezut, cu mana pusa in sold. Astea in mana chiar nu dor. Floricica mea - o sa fie foarte bine fetita, ai sa vezi. MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BALANTA eu am zis ca doresc o programare dar nu am specificat data si inca n-am primit raspuns am vorbit cu dr. mea de fam si mi-a spus de o pacienta de a ei care are aceiasi problema ca si mine, doar ca ea a aflat in timpul sarcini si i s-a administrat INOHEP 4500 de unitati/zi si ca cardiologul cu ginecologul au decis doza, interesant... -------------------------------------------- Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...