Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

Ruxandrada, bravo, ati ajuns departe, mai e putin si vine pe lume voinicul tau. Dar tu nu te mai stresa atat, nu mai rasfoi netul, ca-ti faci rau. Tu vei face cezariana? Ca daca-i asa inseamna ca intr-o saptamana ai scapat de gravideala [:D]. Si eu zic ca e totul ok, am o prietena care a nascut anul trecut, la 38s, prin cezariana si flacaul ei avea 2800g la nastere, fara ca ea sa fi suferit de ceva si sa se fi chinuit asa cum suntem noi chinuite de trombofilie. Deci, e de bine. [pup] Adina_28, n-ai de ce sa fii distrusa. Uite ce si cate mutatii avem noi! Stai linistita, faci tratament si va fi totul in regula. [pup] Vine primavara, n-am chef de nimic. V-as spune ce-am visat aseara, dar mi-e [:I] si ma abtin. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, chiar voi cele care luati Aspenter, in a cata saptamana trebuie sa-l opriti? 32 s? Si inca ceva...eu am luat pana acum elevit si inca 1 capsula de acid folic. Cand trebuie sa opresc capsula suplimentara de acidul folic? la 3 luni? Dr mea zica ca pe la 3 luni , dar vreau sa va cer si voua parerea. Dupa 3 luni m-am gandit sa nu mai iau elevit ci Daily de la nutrilite, noi suntem fani produse nutrilite. Chiar si omega 3 tot de la nutrilite am luat de la inceputul sarcinii. Sper ca sunteti toate bine. VA pup [pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Floaredemacsa-ti traiasca puiul, sa creasca mare si sanatos, la fel si surioara lui care mai are un pic si o sa va bucure cu prezenta ei!Scuze de intarziere, dar sa stii ca ai fost in gadurile mele si tu si multe fete de aici de pe forum, chiar daca am absentat asa de mult. Eu nu am vesti, nici bune nici rele, proiectul bebe e amanat ...asa ca nu mai sper nimic, ci ma gandesc la viitor, dar mai indepartat.Despre asta o sa va mai povestesc... Acum va pup cu drag pe toate si ma apuc sa citesc, ca am multe de recuperat![pup] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana eu in locul tau nu as intrerupe pana la nastere si chiar 6 saptamani dupa acidul folic, cu atat mai mult ca ai mutatiile MTHFR, daca bine tin minte. Legat de aspenter, se intrerupe in mod normal la 28 de saptamani.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma omorati cand citesc la mesajele voastre cate sarcini oprite din evolutie la o gramada de saptamani....ma apuca groaza..Doamne, cate probleme, nu am crezut niciodata ca voi ajunge sa spun ca traim vremuri in care nici copiii nu se mai fac usor, sau chiar nu se mai pot face deloc. Cum pot sa scriu si eu ce probleme am sau am avut cu sarcinile ca sa-mi apara la toate postarile mele? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai am 2 ani si ceva de acid folic zilnic plus de cand am ramas insarcinata am continuat si voi lua pana la final daca si voi credeti ca e bine, eu ma gandeam sa nu fie ceva rau....adica daca exista un termen in care trebuie deja oprit acidul folic, dar daca e ok...mie nu-mi este greu sa-l iau.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana uite aici instructiunile pt semnatura, le gasesti si pe prima pagina Instructiuni pt semnatura: Copiezi (ctrl C) urmatoarea formula, apoi stergeti spatiul gol dupa fiecare paranteza deschisa [ si in loc de puncte scrii mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie. [ font=Tahoma][ size=1][ teal] ................ [ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma] ca recomandare, intai treci mutatiile ca sa se vada mai bine poti sa le ingrosi (le incadrezi intre [ b] .... [ /b]) si pe alt rand sarcinile cu succes sau fara, tratamente in sarcina etc Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii. Succes ! --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, nu iti pierde speranta. Dumnezeu daca vrea poate face minuni si ne asculta atat cat il ascultam si noi[flo][pup] Succes! [ mutatia heterozigota a MTHFR A1298C][ sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani, ][ acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, Prontogest 1 injectie la 3 zile] O nastere normala acum 18 ani o fetita sanatoasa tun [ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa editez....si asta mi-a iesit [:D][pk] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani, acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, Prontogest 1 injectie la 3 zile] O nastere normala acum 18 ani o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...