Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

In sfarsit sunt si eu bagata in seama ,,pe loc'' si-mi sunt postate mesajele imediat...asa da..[8D][8D][8D] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

adina- sti cum se zice speranta moare ultima, sunt femei care fac la 60 de ani, cu rabdare si perseverenta toate ne vom tine puii in brate Fetele [pup] si va doresc o dupaamiaza placuta Nu a luat nimeni INOHEP? -------------------------------------------- Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce aveti, fetelor, cu Clexanele de 0.6 de nu il faceti pe tot odata si il faceti o parte dimineata, o parte seara. Eu am facut toata doza (0.6) seara si a fost ok. Personal, cred ca daca era prea mult o doza de Clexane de 0.6, producatorii nu mai faceau Clexane de 0.6, ci doar dozaje mai mici. adina, nu ai motive sa disperi pt mutatiile ce le ai. Ai nevoie de un hematolog bun care sa iti dea tratament adecvat si care sa iti ia in serios mai ales gena PAI.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, nu inteleg, tu zici de gena PAI, dar in semnatura apar ambele mutatii de MTHFR. Inteleg ca ai si mutatiile de MTHFR si de PAI? Daca e asa, sunt si eu pe aproape, sper sa reusesc de data asta cu Clexane si Femibion/Medyn. Inca nu mi-a zis doza, o sa vad cand raman...ma prezint cum am prima eco de confirmare a sarcinii fixate in uter. Am mai povestit de ultima mea intalnire cu dr. U in care imi zicea ca MTHFR heterozigot nu e mare branza, ca o rezolvam cu Femibion si ca gena PAI nu se mai trateaza in America (asta mi-a zis dimineata, la recoltare)...apoi cand m-am dus la rezultate, i-am aratat din nou analizele de la Synevo, istoricul de la Fundeni, cu proc. global care e 0.4 indiferent de tratament...apoi i-am zis antecedentele familiale + faptul ca am luat anticonceptionale cativa ani si a zis ca imi da Clexane...nu mi-a dat o recomandare scrisa pentru Clexane, doar mi-a zis sa vin iute-iute cum raman. Deci trebuie un medic care sa prescrie Clexane, asa cum zice si Balanta. Am vazut pe prima pagina ca Tamaryllis are MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI I 4G/5G genotip heterozigot si are bebe acum! [pup]toate fetele! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adina_28
Buna fetelor, va multumesc frumos de incurajari dar cu PAI homozigot nu cred ca voi reusi.Nu stiu pe cineva cu mutaiile mele care sa fi reusit. Pacat de mine ar fi fost o mama buna :( MTHFR-ambele mutatii heterozigote, 2 sarcini oprite in evolutie
Ia uitati cum vorbeste fata asta!! Pai tu crezi ca toate fetele de aici si-au mai facut si analizele pt. PAI??!! Eu am facut doar FVL, MTHFR si factorul II. ATAT! Nici nu vreau sa ma gandesc ce mi-o iesi daca mai fac si alte analize, dar imi ajunge tot ce am, nu vreau sa aflu si de altele. Deci, daca n-avem PAI trecut la semnatura, nu inseamna ca e si negativ, ci doar ca nu l-am facut. Sunt gravidute si mamici cu trombofilie, care probabil au si PAI, dar au reusit sau sunt pe cale sa-si tina puii in brate. Linisteste-te, ca vei fi bine! [pup] --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Gliana
In sfarsit sunt si eu bagata in seama ,,pe loc'' si-mi sunt postate mesajele imediat...asa da..[8D][8D][8D] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Ce-i ala "Prontogest" si pt ce il faci? Vad la semnatura ta doar mutatia A1298C hetero, ceea ce nu-i deloc grav; e singura ta mutatie si ti-a dat clexane?! --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina uite-ma si pe mine cu urmatoarele: Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot si sarcina de 14 sapt, mutatii descoperite acum 2 sapt! Si nu stiu daca sa ma duc sa mai caut si la PAI ceva, vorba Sarei Sunt pe tratament si sub observatie, deocamdata e totul bine, incerc sa raman cat de calma si optimista pot! Am misiunea sa-l duc pe bebe la termen! Dublul test a iesit bine, ma pregatesc de triplutest, ca la olimpiada! Nu prea scriu, ca n-am vesti, dar va citesc si va urmaresc! Pup toate fetele curajoase, care mi-au devenit extrem de dragi si care ne sar mereu in ajutor, sper sa nu fi omis pe cineva: miki-miki , Floare de mac, QiaoBing, denisa220972, aristica, alla76 [flo][flo][flo][flo][flo][flo][olala][olala][pup][pup][pup][pk][pk] [gravired] 14+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...