Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

ileanasi eu am cerut la chiuretaj sa fac analize din ceea ce se recolteaza. au facut cariotip genetic si a iesit ok, deci s-a exclus varianta cu "selectie naturala" [:-@] Dr gineco mi-a zis ca ar fi preferat sa nu iasa bina cariotipul, asa e clar ca ne confruntam o problema muult mai serioasa, iar principalul suspect e trombofilia.

si mie celelalte analize imi iesisera iesit OK, doar mutatiile au tras semnalul de alarma.

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

 

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 id="size1"> id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

camemar felicitari pt sarcina ! sa fie cu noroc de data asta. Si mie dr Albu mi-a zis sa fac tot Clexane de 0,4 cand o sa am test pozitiv. I-am aratat ce tratament pregatitor mi s-a dat de dr U si a fost de acord cu el. Tu mai iei si alt tratament ?

 

vali amuzata perspectiva are medicul tau ! adica gravidele sunt de 2 feluri, muncitoare si ne-muncitoare ! ahaaa [:D]

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

 

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 id="size1"> id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie medicul de familie mi-a spus ca plafonul lunar pt clexane este de 300 ron si asa mi-a si dat si de la farmacie desigur nu mi-au primit o reteta prima data pt ca erau trecute ambele gramaje pe care eu le iau cel de 0.2 mg si cel de 0.4 mg ca cica trebuie sa fie doar unul singur trecut si cum dr de familie nu poate sa-mi dea doua retete intr-o luna, mi-a dat doar una cu cel de 0.4 mg iar celalalt mi-l cumpar la pret intreg. Reteta este compensata 50%. Mi-a mai recomandat sa merg la un medic gineco din Sv de la mine, care cica ar fi putut sa ma ajute prin CAS sa obtin gratis clexanul si mi-a promis ca o sa ma sune sa-mi spuna dupa ce se intereseaza si el daca poate sa ma ajute, dar nu m-a mai sunat[:-@]. E o nebunie[bang] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao Bing, eu la chiuretaj am fost atat de bulversata incat n-am cerut nimic, mi s-a facut doar analiza anatomopatologica fireasca in astfel de cazuri, care a spus avort hidropic. Eram suspecta de mola partiala, infirmata ulterior de 2 analize anatomopatologice, la BV si Tg. Mures. Placenta era nefiresc de mult dezvoltata, iar embrionul nu se mai vizualiza, desi se vazuse la primul control (5sapt.) N-a fost mola, a fost altceva. Faza cu defectul genetic tine si nu tine, e posibila, dar nu prea cred. Mutatia genei MTHFR 1298 heterozigota, mutatia genei PAI-1 675-4G heterozigota, mutatia genei PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; 1 Aspenter la 2 zile + acid folic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand: Felicitari "proaspetelor" gravidute, chiar daca au gemeni sau cate-un singur pui![pup] Iar acum, iata ce n-am inteles: daca fac PAI-ul la Medlife, nu e la fel de detaliat ca la Synevo? Adica la Medlife ar putea sa-mi iasa ca n-am nimic, dar, de fapt, ei sa nu fi testat toate variantele si eu sa am ceva de genul 4G/4G sau 4G/5G?...si sa raman gravida, sa iau aspenter ca o floricica, cand ar trebui sa iau clexane? ... Si PAI-ul poate fi recoltat oricand? adica daca ma duc maine seara, dupa ce am mancat sanatos si am baut vreo 2 l de apa? MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBig multumesc pt urari [flo]...Da, Dr Albu Dragos mi a dat si mie tratamentul si la el am facut si FIV ul...Eu mai iau, de la mine putere omega, magne b6, femibion si acid folic plus clexanul de 0,4. Acum as vrea sa vad de la Dr U daca tratamentul e suficient...Eu sunt mititica si slabuta dar...sper sa fie doza potrivita.... Eu am luat clexanul compensat in mare parte, adica din clexanul pe o luna , respecti 30 buc am mai platit cam 30 ron, cu reteta de la dr da fam si bifase insarcinata... O sa va tin la curent... Pupici [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica, La medlife Pai-urile sunt altfel (interpretarea lor) oricum daca ai ceva iti iese la analize. Si te poti duce in orice zi ( eu am recoltat la medlife unirea) pana la ora 14.00 (cred) dupa ce ai baut 2 l de apa, ai mancat fasole cu ceapa ca e mutatie genetica si nu are importanta ce ai mancat. MTHFR-ambele mutatii heterozigote, PAI 844G homozigot,Factorul XIII sub limita;2 sarcini oprite in evolutie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Aam o maaaare dilema...eu sunt obisnuita sa imi iasa testul pozitiv (e adevarat ca a 2-a liniuta e f pala)cu 4 zile inainte de data la care ar trebui sa apara cm (cam 7 zile de la ovulatie)... Am facut test azi dimineata si a iesit a 2-a liniuta palida dar f aproape de prima, cam la 1-2 mm distanta de cealalta...pana acum era mai mare distanta intre ele, dar e posibil sa fi schimbat modelul la test. Ati facut folosit cumva recent teste de sarcina Minut? Liniutele sunt foarte apropiate? O sa fac maine un test Barza sa vedem ce si cum. Intodeauna teste tip banda au iesit pozitive mai devreme decat celalalte. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa fii gravida[:D] dar trebuie sa repeti testul desigur[flo] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...