Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

Gliana, am vazut la semnatura ta ca iei "suplimentul gravidei". Nu stiu ce este exact, dar eu l-as inlocui cu Femibion, care are acidul folic gata asimilabil.

 


[gravired]31+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

neata feteleee

luni ma duc si yo la Dr U

imi puteti spune pe la ce ora sa ajung?

cu aproxiatie

[pup]

 

pozulici[foto]

TBid="red"> Asteptam barza!!id="red">id="size4">

 

 

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,

Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine

Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt

Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.

Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti

Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.id="size1">id="blue">id="red">

 

Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos

 

 

ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELORid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Desi sunt "mutanta noua" va citesc de mai multa vreme, fara sa scriu.Am vazut clasamentul mutatiilor si as fi pe ultimul loc, ca gravitate, daca nu as mai avea si altele(PAI si fact. XIII nu le-am facut).Ieri am facut o inseminare dar nu stiu daca am ceva sanse sa se prinda...(sotul meu avea o spermograma imbunatatita cat de cat luna trecuta, acum era mai rau).

Nu am ajuns inca la un hematolog.Ca tratament iau acid folic 1/zi, femibion 1/zi, omega 3 2/zi si de ieri aspenter 1/zi...nu stiu cum o sa ma inteleg cu el, ca am si o gastrita cronica.

Spuneti-mi, va rog, daca e de ajuns ce iau...din ce moment se ia clexane(dr. gineco a zis ca din momentul implantarii).

Ce tratament se ia in general pt. trombofilie, in afara de aspenter?

 

MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, o IA nereusita in iulie 2010, o IA pe 10.02.2011, sotul- OATS

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carmen Ch, intr-adevar, mutatia ta nu e atat de grava. Dupa spusele hematologului meu, incidenta acestei mutatii asupra populatiei e de 90% si nu are repercusiuni asupra sarcinii. Doar daca se combina cu alte mutatii. Tratamentul pe care-l iei e indicat de un medic sau inspirat de pe forum? Caci un Aspenter/zi mi se pare mult. Cum sunt analizele de coagulare (proteina C, proteina S, Antitrombina III, INR, TQ, etc) ? De Clexane nu stiu, eu am mai multe mutatii ca tine :)) si nu mi s-a indicat clexane pe sarcina. Doar Aspenter, 1 la doua zile. Sigur, voi merge si eu la dr. U, sa vad ce zice. Toate bune si pupici MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; 1 Aspenter la 2 zile + acid folic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, va servesc cu o cafea si pentru gravidute un ceai sau un pahar cu lapte[pup]

 

QIAOBING- iti doresc insanatosire grabnica

 

VALI- felicitari pentru pereche, o sarcina la termen si fara probleme

 

MEALEX- mie la prima sarcina mi-a iesit testul cu 4 zile mai devreme cu a2-a linie pala si la a 2-a sarcina dupa 3 zile de intarziere si tot cu a2-a linie pala, eu zic ca si GLIANA ca esti gravida, astept anuntul

 

RUXANDRA- ai ajuns la final, multa sanatate si o nastere usoara sau cum sa zic o cezariana usoara

 

Restul fetelor va doresc o zi frumoasa[pup]

 

--------------------------------------------

Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot

 

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica, elevitul este suplimentul care-l iau deocamdata si vreau sa trec pe Daily de la nutrilite. Am mai spus ca noi suntem fani produse nutrilite. Poti citi si tu despre ele, sunt cu adevarat naturale si nu te ingrasi de la ele in primul rand. Eu de la elevit m-am ingrasat putin dar ginecologul mi-a spus sa-l iau macar pana la 12 sapt. mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, mie pt mutatia pe care o am si este la fel ca si a ta din cate am vazut mi-a dat clexane 0.6 mg/zi dupa ce am ramas insarcinata natural. aveam deja 7 sapt cand am inceput clexane. Am luat cam cu 5 luni inainte aspenter 1/zi, acid folic si elevit. [flo] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristico[pup] esti criminala, m-ai facut sa rad. Bafta la cititorul in outze, eu cred ca te-a chemat ca sa tii tu outzele[:-)))] Gliana[flo] lasa Elevit/Daily si ia Femibion pt ca tb sa tratezi MTHFR. Ariadna33[pup] poti lua Taxofit Folsaure Metafolin 1/zi dar se gaseste doar in Germania. Il poti alterna cu un complez de flavonoizi, ac se spune ca inlocuiesc aspirina. [pup]ici pt pitici. Fetelor[flo] am dat link pe prima pag catre o reteta compensata 100% care mi-a fost eliberata pt dupa chiuretaj, este valabila si pt gravide(se bifeaza ac casuta). Duceti-va cu ea la medic ca model pt ca aveti dreptul la ac medicament compensat 100% dc sunteti gravi. Pt fata care ia si 0.4 si 0.2 (nu mai stiu cine a scris[:I] ) exista varianta sa iei reteta pt 15 buc de 0.4 pe care sa scrie ca e pt 15 zile si peste alte 15 zile sa te duci sa iei reteta pt 15 buc de 0.2. Prima data va tb sa cumperi o parte dar apoi vei avea continuitate de clexane compensat 100%
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen_ch_12- tinand cont ca sarcinile le-ai obtinut foarte greu si nu stii ce alte mutatii mai ai, eu te sfatuiesc sa incepi clexane 0,4 si sa-ti faci si celelalte mutatii ca sa stii cum trebuie modificat tratatmentul in timp. Pana incepi clexane ia aspenter 1/zi iar din momentul in care il incepi redu aspenterul la 3/sapt. Cunosc persoane care au o singura mutatie, aceeasi ca si tine si care cu clexane au dus sarcina la termen dupa pierderi repetate. Multa bafta!
MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki, dar Femibion se ia vad pe trimestre, femibion 1, 2... Voi stiti ca este special pt mamici care au mutatii? Eu acuma aud. Gineco meu nu mi-a spus nimic de el[:-@] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...