Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

Gliana, eu acidul folic de 5 mg l-am luat pana prin luna a 4-a parca, in paralel cu femibionul. In general medicii nostri asa recomanda, acidul folic sa se ia inainte de conceptie si dupa cam 4-5 luni, pt a preveni spina bifida la bebe. Ei nu iti recomanda acidul folic decat din acest motiv. Sunt unii medici care sustin ca daca nu ai luat inainte de conceptie, degeaba il mai iei dupa, dar eu la prima sarcina m-am ambitionat sa il iau si nu am regretat. Insa acum, desi luam de cateva luni acid folic de 5 mg, homocisteina imi era tot mare. Dupa femibion a scazut drastic. Metafolinul continut se asimileaza mult mai bine decat acidul folic "traditional". Repet, mie analizele mi-au iesit f bine, cu exceptia homocisteinei. In momentul in care 2 luni la rand a fost f mica (dupa femibion), am renuntat la acifol, pe care cred ca oricum nu il asimilam. In schimb am luat folowise, cu ulei de peste si acid folic. Folowise a inlocuit deci acifolul de 5 mg, dar si uleiul de peste de 1000 mg pe care il luam zilnic. Daca ai homocisteina mare, sunt multe riscuri pt bebe si sarcina in sine. Sper ca te-am lamurit cat de cat, daca am fost incoerenta te rog sa ma scuzi.[:I] Ca si concluzie: treci pe femibion in loc de elevit si incearca sa faci analiza pt homocisteina. Acidul folic de 5 mg il poti lua in paralel, inca vreo luna sau chiar mai mult, in functie si de analiza. Daca ii scrii d-nei dr U, te va lamuri.[flo]
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MeAlex, stai cumintica, relaxeaza-te, daca ai no-spa ia 1-2 pastilute si maine dimineata va fi bine! Iti tin pumnii! Lia, sanatate baiatului!
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a mai discutat despre clinici care dau rezultatul la testul de sarcina din sange in aceeasi zi...dar o clinica unde sa recolteze sambata si sa am rezultatul in aceeasi zi sau macar a 2-a zi, stiti? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Stiu ca s-a mai discutat despre clinici care dau rezultatul la testul de sarcina din sange in aceeasi zi...dar o clinica unde sa recolteze sambata si sa am rezultatul in aceeasi zi sau macar a 2-a zi, stiti? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Daca esti din Bucuresti ....la centrul medical matei basarab ...rezultatul il ai in 2 ore. daca te duci maine , sambata trebuie sa ajungi pe la 8.30 acolo ca sa ai rez.tot maine. Succesc [flo] [gravi] 13 + ........ cu [am] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Danna&year=2011&month=8&day=17&babycount=1"]Bebe[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa fac analiza la homocisteina asta odata ca si hematologul mi-a recomandat sa o fac. O sa iau si acidul f de 5 mg. Eu am luat acid f de 1 mg 2 ani zilnic si am continuat asa pana azi. O sa o intreb si pe gineco ce parere are de femibion si mai studiez despre el si daca voi spuneti ca e mai ok decat toate celelalte o sa-l iau si pe ala. Multumesc mult de tot pt sfaturi floricica[flo][flo][flo]. eu ma tot intreb in schimb gineco asta care e asa de experta , de ce nu mi-a recomandat sa fac aceasta homocisteina. eu pana acum 0 sapt cand am fost la hematolog , nici nu stiam de ea [:-@] va[pup] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana eu iau acid folic de 5mg de dinainte de inceperea FIV-ului si am luat Elevit pana am ajuns la Fundeni la dr. U care m-a trecut pe femibion 2 fara discutii, spune ca Femibion e varianta mult imbunatatita a Elevitului si ca ma va ajuta la scaderea homocisteinei, care la mine e la limita superioara. Mie n-a vrut sub nici o forma sa-mi dea clexane, a spus ca nu este cazul, ca am analizele ok, tinem sub observatie si mergem cu aspenter. [pup] toate fetele cucuiete! mutatia heterozigota a MTHFR A1298C si C677T [gravired] 14+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fly, inseamna ca as putea renunta si eu la clexanul asta nenorocit ca ma scarpin ca purcelul, nu mai pot...as putea merge numai pe aspenter oare? La mutatia pe care o am poate aspenterul ar fi suficient. cred ca m-am repetat cu intrebarile si-mi cer mii de scuze, dar asa parca astepti sa auzi raspunsurile zilnic, ,,va fi bine, va fi bine'' si din experienta voastra, ma inspir si eu si va citesc cu placere si am parca mai multa incredere pt ca este experienta voastra practic. Sa dea Dzeu sa ne fie bine la toate si sa ne binecuvanteze cu bebelusi sanatosi si cuminti[bibe]. [flo][olala][olala][olala] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex si medlife-ul da rezultatul sambata, dar: 1 - recoltezi pana la 9 dimineata, doar la MedLife Grivita (ca aici e si laboratorul) 2 - cand recoltezi ceri EXPRES analiza in urgenta si asistenta se burzuluieste la tine ca n-ai parafa medicului pe foaia de analiza, dar tu te prefaci ca n-o vezi si-o rogi frumos-frumos sa ti-o dea in urgenta - ea cedeaza si pune abtipildul rosu pe fiola, iar tu iti vezi rezultatul pe la ora 14;00, pe calculator. La mine a functionat de fiecare data si am o duzina de beta (negative, ce-i drept) facute la medLife Grivita MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana, fa-ti homocisteina intai sa vezi exact cum stai! Si eu tare-mi doresc sa reusim toate sa ne tinem in brate bebelusii! Iti inteleg toate temerile, pana la urma de asta avem grupul de suport, sa ne impartasim experientele si sa ne ajutam cat putem! Dupa vizita la Fundeni m-am calmat mult, stresul e clar extrem de daunator, mai ales in sarcina! Ma tin de tratament, suplimentez si natural cu vitamine, mananc cat de sanatos posibil. Apropo de vitamine, n-am constatat ca-mi fac pofta de mancare, mananc la fel ca si inainte de sarcina, adica normal! arisitca m-am amuzat, imi amintesti de vizitele noastre la urolog, cand investigam azoospermia la dr. Damian care e un mare mucalit! QiaoBing sper ca nu te-a capitulat raceala! [pup] Weekend placut fetelor! [pup][flo][flo][flo] [gravired] 14+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu mananc normal, nimic schimbari pana acum, nu sunt fan dulciuri, fructe asa si asa, nu prea beau apa si stiu ca e rau. Cred ca luni ma duc sa fac hmocisteina ca deja sunt si curioasa ce valoare am si eu [:D]. Bafta si sanatate la toate[flo][:D][:D] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...