Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare fetelor, am revenit putin azi dupa ce ieri am zacut, iar alaltaieri am stat aproape toata ziua la spital. Salut Floricica careia ii urez Lamulti ani! pt pusti desi mai tarziu si trebuie sa ai incredere ca bebelina o sa fie bine. Pupilici pt Aristica, Alla, ...va rog sa ma scuzati ca in momentul asta vreau sa va scriu mai multe si ma pierd. Si mai ales o salut pe Ruxandra, ca e consateanca mea, si in acelasi timp o cert ca din cate am vazut eu, si sper ca am vazut sincer, ai intrat in 37 sapt deci teoretic ai iesit din riscul de prematuritate.Mie doctoritele mi-au spus ca dupa 36-37 pot sa nasc ca e ok. Pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri! Aristica, eu oricum nu am trimitere de la medic pentru analiza...o fac de capul meu [:)]. Cred ca voi merge la Centrul Medical Matei Basarab, ca sa aflu cat mai repede. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricico, dar este ziua ta? am vazut ca ti s-au transmis felicitari[:D] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristica, multumesc mult, dar stiu ca sunt slabe sanse... Si dr. ne-a recomandat FIV(de care nu prea am bani[q]), daca nu se imbunatateste spermograma; luna trecuta era mai bine, dar eram eu dupa ovulatie.Acum cand eu aveam un folicul de 25mm si mi-a facut inj. cu ovitrelle, a constatat ca la el e mai rau decat luna trecuta(concomitent cu lotus tiger a luat si branca ursului si cred ca asta i-a afectat spermograma).I-a dat sa ia spermotrend si la jumatatea lui aprilie din nou la control.Daca nu se vede nicio imbunatatire, cred ca trecem la IAD. MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, o IA nereusita in iulie 2010, o IA pe 10.02.2011, sotul- OATS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danylini, iti multumesc tare mult pentru urare![pup][flo] Aristica, prenumele ramane cel pe care-l stii ( Toma), ne gandim daca sa adaugam un Serban.[pup][flo] Floricicademac, am facut profilul biofizic-dr. White a zis ca e mai putin invaziv fata de NST. [pup][flo] Mrn, asa e, sunt in saptamana 38 dupa UM si 36 dupa masuratori, deci, teoretic, am scapat de riscul de prematuritate, nu?[pup][flo] R.[gravired] 37+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mrn, la spital iarasi? Sper ca sunteti bine! Multumim si pt urari! Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine la capat! Gliana, era vorba de ziua baietelului meu, a fost sambata, dar urarile sunt binevenite oricand.[:)] Ginecologii nu prea sunt impresionati de homocisteina, si de fapt se zice ca mutatia A1298C hetero nu ar trebui sa influenteze nivelul ei, dar .... Ruxandra, nu stiam ca NST e invaziv[bang], ci doar ca e risc sa ai contractii mai puternice, daca iti sunt provocate artificial. La mine... nu a fost si nici nu va fi nevoie de "ajutor", fiindca le am non-stop, la fel a fost si la prima sarcina. Oare in afara de riscul asta o mai fi vreunul? Eu nu cred ca voi putea face acel profil, medicul nici nu l-a mentionat macar si in plus ar insemna sa tin ecograful ocupat o ora, ceea ce la spitalul la care merg eu e cam imposibil. O sa intreb, oricum. Si da, ai scapat de prematuritate, saptamana 37 e limita. [pup] Si eu ma temeam cand eram insarcinata cu baietelul sa nu nasc mai repede, si la 41 de s si jumatate a trebuit sa il dam afara cu forta din burtica, el nu avea chef sa iasa.[:D]
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat iar sa completez ce am scris azi ca am fost certata ca stau la calculator. Floricica da am fost la spital ca nu am dormit 6 nopti, am avut contractii si m-a batut asa rau ca nu am mai rezistat(bebe e in pozitie pelvina, adica cu capul in sus si picioarele in jos deci numai bine sa tropaie putin pe vezica si colul meu care e si asa scurtat si in stare flasca). Ruxandra si da eu zic ca ai iesit din riscul de prematuritate pt ca se atribuie numai celor care nasc sub 37 sapt, desi ar trebui sa mai astepti putin avand in vedere acel mic retard de crestere. Eu la eco figuram cu 34 sapt dupa data si cu 33 dupa masuratori, deci si eu am un retard de o sapt.E explicabil avand in vedere ca gr de maturitate al placentei e 3, cu lacuri vasculare si mai nou si microcalcificari.Incercam sa ajungem la 37 sapt, deci sa mai rezistam 3 sapt.Deja avem o sapt cand facem seara nospa injectabil ca doar cu pastile nu mai rezist, si sincer nu vreau la spital ca ar fi bune niste perfuzii dar nu vreau sa ma mai captusesc si cu cine stie ce virusi.Plus ca la spital mereu slabesc, vin de acolo cu 1-1,5 kg in minus.Apropo voi cate kg ati luat pana acum? ca eu m-am ingrasat 6 kg si toata lumea ma streseaza sa mananc, dar eu mananc cat imi cere organismul ca altfel vomit. Asadar smecherul meu mic de la purtator are 2,250+-350 gr si o minunata esarfa de cordon ombilical la gat, plus pozitia pelvina, deci o sa fac cezariana ca nu mai crede nimeni ca se intoarce si nu stiu daca ar mai avea loc pt o asemenea manevra. Ufff am reusit sa va scriu cum stam ca cine stie cand mai intru.Va pup pe toate si va urez sa reusiti sa duceti sarcinile la termen[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricicademac, Mrn,[pup][flo] multumesc pentru raspunsuri! Dr. Albu mi-a zis ca NST e invaziv si ca spera "sa nu fim nevoiti sa apelam la el"; profilul biofizic dureaza o jumatate de ora, iar la un ecograf performant se inregistreaza automat parametrii ( dr. doar intra in program si poate face alte masuratori in timpul asta). Vad ca Albu il prefera, probabil datorita aparatului care il ajuta foarte mult. Eu recunosc ca habar nu aveam de profilul asta pana sa ajung la el... Si eu am contractii, usoare, e drept, cochetez cu ideea de No Spa dar n-am luat decat de vreo 3 ori in ultima luna; bebe vad ca prefera vezica si colul ca locuri de joaca, dar rabd orice, evident. Ma rog mereu la Doamne-Doamne sa ne mai tina in formula asta, cel putin pana la data programata a cezarianei si-l tot stresez pe bietul dr. cu intrebari legate de declansarea nasterii naturale, iar el incearca sa ma linisteasca spunandu-mi ca baietii sunt mai lenesi, de regula si nu se grabesc sa iasa( vad ca si la tine, Floricica, s-a adeverit ) si ca am timp berechet, fiind la prima nastere, sa ajung la Bucuresti ( am tot felul de scenarii in minte- zapezi, autostrada blocata, pana etc.) Am analizat dosarul meu medical din scoarta-n scoarta, sa vad unde s-a putut produce decalajul- am mai scris de legatura dintre acesta si intreruperea Aspenterului, acum vad si ca am ramas multe saptamani pe Clexane 0,4 si, probabil, Clexanul de 0,6 mi-a fost introdus prea tarziu ( am avut si ghinionul ca dr. Uscatescu sa fie plecata tocvmai in perioada aia si doza sa nu mai fie ajustata la luna, ci la 5 saptamani si jumatate...). Sper sa trecem cu bine de momentele astea. Le cer scuze celorlalte mutante ca am postat oarecum "out of topic" si, mai ales, ca va bombardez pe toate cu obsesiile mele. Dar stiu ca ma intelegeti si veti incerca sa ma iertati! [pup][flo] Sa aveti un week-end placut si linistit! R.[gravired] 37+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mrnscmnc, cum sa te ingrasi, iubito, cand tu esti tot prin spital? Mai ai un pic si tu si o sa ajungeti la finish, sa dea Dumnezeu sa fie bine si bebe sanatos si voios, ca tu sigur vei uita toate chinurile astea cand il vei avea la pieptul tau! Ati discutat posibilitatea de a face acele injectii pt maturarea plamanilor lui bebe? Daca va fi nevoie sa fie scos mai devreme, stiu ca asa se face. Si medicul meu imi tot flutura ideea asta cu scosul mai devreme, in functie de cum evolueaza problema noastra. Ruxandra, nici eu nu stiam de profilul asta pana nu ai scris tu prima data ca l-ai facut. Dar atunci mi se parea prea devreme ca sa il solicit, iar acum incep sa cred ca medicul meu ori nu stie de el, ori nu face fiindca nu are posibilitatea tehnica (si practica din lipsa de timp la spital). Pe 21 sunt programata la NST asa ca intreb atunci. Acum am vazut calendarul, mai ai o singura saptamana intreaga... sa vezi ce repede trece! Stai cumintica, evita plimbarile lungi si stresul de orice fel, si bebe va fi ascultator si va sta in burtica pana in 22. O sa vezi ca si vremea va fi buna, si la noi a fost la fel: cand am plecat la spital ziceai ca a venit primavara, desi pana atunci fusese urat. Hai sa ma mai laud si eu: aseara am fost atat de inteligenta incat am mancat o bomboana si cu ocazia asta mi-a cazut unica masea de portelan pe care o aveam in gura, ca restul sunt ale mele...Asa ca sunt crizata ca nu stiu cum va fi cu pusul la loc, stomatologul asta are o tehnica de "pilire" a gingiilor inainte , ca sa creasca peste masea si sa arate natural, dar acum nici nu se pune problema sa il las sa faca asta, doare si curge sange ca in filmele horror, si anestezie oricum nu face ca zice ca se invinetesc gingiile (si acum tot nu puteam face). Plus ca ma tem sa nu ma apuce vreo durere din aia... si sa nu pot lua nimic, sau sa nu se umfle ceva si iarasi sa nu pot lua antibiotice. Ah, si trebuie sa astept pana luni, ca azi nu lucreaza. O placere, pe langa celelalte. Am fost total offtopic si, ca sa ma iertati, ma apuc de capitol nou.[:)]
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...