Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui samira33
alla[flo],ce cunoscuta imi e si mie fraza asta...asta e pentru cazul in care nu ai facut cariotip si medicii se pot lega de asta...insa mai e una standard pentru cazul in care ai cariotip ok si nu-l mai pot invoca...pentru asta exista varianta "nepotrivire cromozomiala=proces posibil dar nu repetitiv"[:D] dehhh...cu experienta asta ce vine cu atatia ani de lupta cu infertilitatea am ramas cu cateva fraze ale medicilor in memorie[:D] [flo]pentru toate mutantele. ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 1 FET nereusit urmeaza FET 2
noi suntem la faza cu cariotipul brici la amandoi si la explicatia "nepotrivire cromozomiala=proces posibil dar nu repetitiv" [bang] nici nu mai stiu ce si cum sa mai "cercetez" o sa deranjez un endocrinolog si caut si un imunolog bun in zona si m-ar mai interesa (stiu ca cineva de pe aici a facut, dar nu mai stiu cine, sa ii cer detalii) compatibilitate HLA - multe nu am prea citit, doar articolul lui tutunaru, care apare si pe sfatul medicului adrianaady[pup] Ruxandrada[pup] floricico, eu iau o felie mare mare de tort [:D] sa-ti traiasca feciorul _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna mamici! Sunt noua pe aici si am nevoie de ajutorul vostru. Dupa ce am pierdut o sarcina in iunie 2010 mi s-a dat sa fac analiza pt trombofilie la care mutatia heterozigota a MTHFR A1298C a iesit prezenta si din aceasta cauta medicul gineco mi-a prescris acum cand sunt din noua insarcinata in 10 saptamani, clexane de 2 ori pe zi , de 0.4 mg si de 0.2 mg. Ideea este ca ma mananca locul injectabil, se umfla putin, nu mult dar mancarimea persista si asta m-a facut sa cred ca fac alergie. Intrebarea mea pt voi este daca cineva a mai patit asa si cum ati procedat? Ati intrerupt clexane sau ati mers pana la capat asa cu aceste mancarimi. Are vreun efect negativ asupra organismului nostr sau a copilasului? Medicul gineco Pr. dr. Lupascu Yvona mi-a spus ca daca nu suport sa mergem numai pe aspenter dar mie imi este teama sa nu se intrerupa sarcina din evolutie.Astept sa-mi scrieti. Va pup[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FLOAREDEMAC as manca o folie de tort:):):), distractie placuta si ii doresc puiului tau o viata fara griji!!!! -------------------------------------------- Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Gliana
Ce inseamna cand langa nume sus apare scris nemoderate? Sper ca primul meu mesaj il vedeti si voi nu numai eu :)))
Mesajul apare dupa ce e moderat. ca sa scapi de asta, mai scrie cateva mesaje pana faci nr necesar sa scapi de moderare si atunci le putem vedea in timp real. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am o nedumerire, oare gramana de medicamente pe care o inghit la recomndarea dr U imi influenteaza cm ? de luni ba am ba nu am ceva maro. azi deja trebuia sa fie z5 si tot asa. dimineata a fost si ceva rosu amestecat cu maro, dar atat. am baut aseara o cana de vin rosu de tara fiert cum zicea miki si singurul efect a fost ca am adormit la tv. acum iau asa pe zi: 1 femibion1, 1 acid folic, 2 cetebe+zn, 2 MagneB6, 2 Omega3 iar de luni mai iau 1 vit e, 1 conezima q10 si 1 aspenter de 2 ori pe sapt. maine nu mai iau nimic sa vad ce se intampla, daca e tot asa, ma duc la albu ca nu mi se pare normal. pana acum am zis ca poate am ovulat eu mai tarziu, prin z14-16 ma vaitam de sani sensibili, dar vad ca se lungeste pelteaua si tare mi-e frica ca asta sa nu fie tot cm-ul meu pe luna asta. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu[grup][pup][flo] Floricica[flo] La multi ani !!! Sa-ti traiasca flacaul si sa te bucure cu realizarile lui. Ma bucur tare mult ca bblina e bine, ca riscul acela nu a crescut. Mai ai putin si o tii in brate[olala] QBing[flo] noi trombofilele nu avem voie sa luam AC, dc e musai at tb sa luam si aspenter sau un anticoagulant. Pe buletinul meu de anal de la MTHFR scrie ca riscul trombo creste sub anticonceptionale. Misa[flo] QBing a luat Climent care sunt AC, deci au si pastile pt dupa ovulatie care au alta culoare. Ramyy[flo] mi-a stat inima cand te-am vazut aici, tu nu ma stii dar eu te stiu de la odisee. Mi-ai dat sperante f mari in decembrie. Si eu am avut BHCG care crestea f greu, asteptam sa vad inimioara dar din pacate nu am mai apucat sa o vad. Tu o vazusei pe la 8 sapt si mi-ai dat sperante mari. Nu am scris niciodata la princhidei, voiam sa intru abia dupa ce ma asiguram ca riscul a trecut dar nu a fost asa. Pt complexul tau de mutatii tb sa faci clexane, ai f multe. Du-te la Fundeni la dr Uscatescu sa-ti dea tratament. Pana ajungi sa iei vitamine Femibion +5 mg acid folic. Aristico[flo] esti f haioasa, imi place f mult cum scrii. Esti buna de pus pe rana[pup] Eu nu am fost la control, nu am chef sa ma urc iar pe capra, eco transvaginal....... sa nu le mai vad. Mi-am zis ca mai bine fac eco in zi 3 de CM sa vad ce mai fac chisturile. Ieri cred ca am ovulat pt ca am avut dureri mari de ovare, a tb sa iau un algocalmin. Si pt ca s-a tot vb de maroneli, roz pal... o adev pictura[:D] va zic si eu ca pe 16-17 o sa fie memorabila zi1 dc ieri am ovulat. Si sa vezi ce panica pe capul meu dc nu vine[:D] Glumesc. Mai fetelor eu nu prea va inteleg, niciodata nu m-am panicat ca nu a venit in zi x, vine cand vrea el. Dc ar intarzia mai mult de 7 zile m-as panica dar 1-2 zile sa nu mai zic de ore mi se pare absurd. Eu o sa intru mai rar, iau o pauzica. Va pupicesc[pup]
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...