Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

Samira[flo], asa credeam si eu, dar vad ca fetele tot pomenesc de kg, si ma pun pe ganduri....
[gravired]30+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu Mi- am faucut analiza la homocisteina, m- am uitat acum. Si nici nu stiu prea multe despre ea. Imi poti spun ce reprezinta? E prima data cand ma confrunt cu trombofilia asta si cu analizele legate de ea si cu alergia asta ... Parca sunt luata ca din oala. [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Injectiile le face doar in burt a pt ca Asa mi- spus ginecologul si am citit ca Asa este absorbita cel Mai repede de organism. Scuze pt majusculele din text dar sunt pe un computer care mi le modifica. In fine...inca Mai sper sa se gaseasca o solutie si pt problemuta mea.[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am dileme legate de doza...nu sunt chiar slim [:D] si inca nu stiu ce doza imi va recomanda in sarcina. Multe fete au spus ca doza depinde si de kg... Tot ce am gasit in prospectul de Clexane e ca “1 mg exoxaparina sodica (0,01 ml solutie injectabila) corespunde la aproximativ 100 U.I. anti-xA”. Din cate am mai aflat pana acum, in sarcina se monitorizeaza anti-xA si poate ca in functie de acestia ar trebui fixata si doza. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mealex,da,in functie de antixa...analizaa asta arata daca esti pe doza corecta de clexane in sarcina ...insa tot nu sunt lamurita ca se administreaza in fct de kg si nu de gravitatea trombofiliei. eu am cautat pe net si nu am gasit vreo explicatie "oficiala" unde sa scrie negru pe alb ca doza se ajusteaza in fct de kg...am gasit doar discutii in forumuri....dar poate nu am stiut eu unde sa caut. cand am fost la Fundeni am intrebat-o pe asistenta Viorica si mi-a spus ca nu are legatura ca nr de kg...acu daca mi-a zis prostii...prostii spun si eu. ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 1 FET nereusit urmeaza FET 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele, eu nu mai sunt la curent cu noutatile, ca piticii imi mananca tot timpul, acum au un an si 3 luni si se catara peste tot, misuna, fac numai nazbatii... dar din ce-am citit pe ultima pagina, asa stiam si eu ca nu are legatura doza de clexane cu kg, chestia asta am citit-o doar aici pe forum, stiti cum se intampla ca cineva vine cu o idee si apoi ideea se preia "din gura-n gura", ca-n folclor [:D] multa sanatate tuturor si sa va vedeti toate copiii sanatosi![flo] PS: a primit careva tratament in afara sarcinii pentru trombofilie? ca eu una ma apropii vertiginos de 40 ani si nu prea ma simt confortabil cu gandul ca am totusi 2 mutatii si nu iau niciun tratament, hmmm...
***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ariadna[flo],pupam mama-mutanta si piticii nazdravani. si pe mine ma "irita" folclorul "din gura in gura" despre cate o chestie despre care cauti apoi ca o capiata sa vezi daca e asa sau nu. ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 1 FET nereusit urmeaza FET 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana, mutatia ta o gasesti explicata aici: http://www.synevo.ro/gena-mthfr-mutatii-c677t-a1298c-risc-trombofilie/ Synevo mentioneaza ca A1298C hetero sau homo nu implica o crestere a homocisteinei (aici detalii despre homocisteina: http://www.synevo.ro/homocisteina/). Insa, din experienta mea, iti pot spune ca am avut homocisteina aproape de nivelul maxim (13,9 din 14, la Fundeni), si doar dupa ce am luat vitaminele prenatale Femibion mi-a scazut. Dupa cum vezi la semnatura, si eu am aceasta mutatie dar este asociata cu Factorul V Leiden, de aici riscul si mai crescut de tromboza. Doar A1298c am inteles ca nu este atat de periculoasa, insa tind sa cred ca la fetele care au pierdut sarcini mai exista niste mutatii, probabil cele de PAI, unele fete au facut analiza, altele poate ca nu. Eu personal nu am mai facut, mi-au fost "suficiente" astea doua pe care le-am gasit. La Fundeni ni s-a explicat ca se poate face si in picior sau in brat injectia. Cand am nascut, dupa cezariana, la spital ni se facea in brat. Nu stiu daca chestia cu absorbtia este reala sau nu. Cert este ca, decat sa renunti la clexane fiindca zona respectiva este mai sensibila, mai bine risti o absorbtie mai lenta, fiindca nu cred ca poate fi incompleta. Macar o injectie sa incerci sa o faci in alta zona si daca si acolo ai probleme, probabil este vorba de o alergie. In cazul asta, cum spunea si P@ulici, exista posibilitatea trecerii pe alt anticoagulant-heparina cu greutate moleculara mica. Stiu ca sunt multe informatii dintr-odata si ca te simti coplesita, fiecare am trecut prin faza asta. E un lucru bun ca ai gasit un doctor dispus sa iti prescrie clexane "doar" pt ca ai pierdut o sarcina si ai aceasta mutatie, multe dintre noi ne-am luptat sa ii convingem pe ginecologii sau hematologii la care am mers ca totusi avem o problema....si nu am pierdut sarcini sub "efectul razelor de luna asupra papucilor de guma". Iti doresc sa te bucuri de sarcina si de un copil sanatos![flo]
[gravired]30+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, poftiti la cafelute[flo] Legat de kg.[:-/] si clexane, Dr. din ungaria nu sa legat de kg. mele , eu am 52kg cu hainele ude[:D], intradevar sunt inalta, dar a citit analizele si in functiie de rezultatul analizelor mi-a prescris 0.4 clexane. Fetelor va doresc o saptamana buna, eu sunt in acelasi stadiu de oboseala, alergatura [:D] [pup] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ca atunci cand mi-a stabilit dna dr doza a luat o carte, a intrebat kg, a verificat pt mutatia mea, a luat in seama faptul ca aveam hematom decidual si mi-a dat 2*0.4, apoi cand am scapat de hematom am luat 1*0.4. "Pentru a impiedica formarea de noi cheaguri si cresterea cheagurilor de sange deja formate in interiorul venelor: Doza obisnuita este de 150 UI anti-Xa /kg, o data pe zi. Trebuie sa continuati tratamentul atat timp cat vi-l prescrie medicul dumneavoastra, in mod normal, timp de cel putin 5 zile." luat de pe http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_medicamente/CLEXANE_4000_Ul_anti_Xa_0_4_ml_solutie_injectabila Oricum doza se stabileste in functie de mult mai multi factori, nu doar greutatea. Pe de alta parte altfel cum va explicati doza pt Gliana care are A1298C heterozigot? Eu doar asa. Oricum prea putin conteaza pt ca oricum medicul o stabileste.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...