Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui misa_21 Miki io intelesesem ca ia climen care e estradiol.Vezi ca-s aeriana[:D] Qiao,aceeasi faza am trait-o si eu de la estrofem ci un ciclu complet aiurea si maro.Ce mai bine suna-l pe dr.
misa iti dai seama ca sapt asta sunt la dr [asia] intelegeam sa am o dereglare dupa chiuretaj + climen, dar luna trecuta totul a fost ok. in ianuarie nu am mai luat nimic in afara de vitamine. la tine cum s-a rezolvat ? CUM ACTIONEAZA CLIMEN? (Proprietati ale produsului medicamentos) Climen contine ambele tipuri de hormoni, estradiol si progesteron, care nu se mai produc la climacteriu ("schimbarea vietii"). Ca urmare, inlocuieste hormonii pe care organismul nu-i mai produce. Desi aceasta schimbare a contextului homonal este un proces natural, adesea apar simptome neplacute care sunt legate de producerea scazuta de hormoni de catre ovare. In plus, pierderea acestor hormoni, determina la unele femei, osteoporoza dupa menopauza (osteoporoza de post-menopauza). Estradiolul din Climen previne sau inlatura simptomele neplacute (tulburarile de climacteriu) cum sunt bufeurile, transpiratiile, tulburarile de somn, starile de nervozitate, iritabilitatea, cefaleea, ameteala, pierderile involuntare de urina, uscaciunea vaginala si arsurile genitale locale. Prin adaugarea de progesteron (acetatul de ciproterona), in intervalul de pauza de 7 zile, la femeile cu anexe prezente apare menstra. De aceea, Climen este benefic pentru femeile cu ciclu neregulat sau in cazurile de amenoree si care nu se datoreaza sarcinii sau altor afectiuni. Climen poate determina sangerari regulate lunare chiar daca s-a instalat menopauza. Unele femei sunt mai predispuse la osteoporoza, aceasta depinzand de antecedente si modul de viata. Daca este necesar, se poate prescrie Climen pentru prevenirea osteoporozei. Medicul dumneavoastra va va sfatui in acest sens. La tinere, Climen ajuta la aparitia ciclului menstrual daca nu se instaleaza menarha (amenoree primara) sau daca ciclul lunar nu mai apare (amenoree secundara), iar cauza nu este reprezentata de sarcina, alaptare sau boli sistemice. DE CE SE ADMINISTREAZA CLIMEN? (Indicatii terapeutice) Climen asigura terapia de substitutie hormonala pentru tratamentul tulburarilor de climacteriu, semnele de imbatranire ale pielii, vezicii urinare si organelor genitale, starile depresive din climacteriu si simptomele de insuficienta hormonala aparute odata cu instalarea menopauzei. De asemenea, se foloseste si in tratamentul tul-burarilor datorate scaderii marcate a activitatii organelor sexuale (hipogonadism), sau aparute dupa indepartarea chirurgicala a ovarelor, sau atunci cand ovarele nu sunt functionale (insuficienta ovariana primara). In plus, este utilizat in preventia osteoporozei la varstnice, asa numita osteoporoza de post-menopauza. Climen este folosit in cazurile de ciclu neregulat (amenoree primara sau secundara) sau in tulburarile care nu sunt determinate de sarcina, alaptare sau de afectiuni sistemice. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu doar in prospectul de faxiparina am vazut dozare in functie de greutate si afectiunea care se trata. Gliana legat de absorbit, mie mi-a explicat o prietena medic ca ordinea e: burta, brat si in ultimul rad in picior. ea mi-a aratat cum se fac in brat si nu mi-a recomandat piciorul. deci nu vad nici o prb sa incerci sa iti faci injectiile in brat. si, intr-adevar, daca si acolo patesti la fel poate fi suspectata o alergie. se face o analiza pt alergie - IgE. a facut-o o colega (la medlife 32 ron parca) care are probleme cu alergiie. Anticorpii igE sunt un tip de imunoglobuline produse de organismul uman care sunt implicati in reactiile alergice. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui p@ulici
eu stiu ca atunci cand mi-a stabilit dna dr doza a luat o carte, a intrebat kg, a verificat pt mutatia mea, a luat in seama faptul ca aveam hematom decidual si mi-a dat 2*0.4, apoi cand am scapat de hematom am luat 1*0.4. "Pentru a impiedica formarea de noi cheaguri si cresterea cheagurilor de sange deja formate in interiorul venelor: Doza obisnuita este de 150 UI anti-Xa /kg, o data pe zi. Trebuie sa continuati tratamentul atat timp cat vi-l prescrie medicul dumneavoastra, in mod normal, timp de cel putin 5 zile." luat de pe http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_medicamente/CLEXANE_4000_Ul_anti_Xa_0_4_ml_solutie_injectabila Oricum doza se stabileste in functie de mult mai multi factori, nu doar greutatea. Pe de alta parte altfel cum va explicati doza pt Gliana care are A1298C heterozigot? Eu doar asa. Oricum prea putin conteaza pt ca oricum medicul o stabileste.
p@ulici tu te incadrai la cheag deja existent. facand un calcul, ar insemna ca la 70 kg doza sa fie de 150*70=10500, adica 1,0 sau pt 90 kg 13.500 -> 1,3. daca ne luam tot dupa prospect, pt preventie scrie ca se da 0,2 sau 0,4 in functie de riscul de a forma cheaguri (si aici cred ca se includ mutatiile). --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza, mutantelor! Floaredemac, multi ani inainte si tot ce-i mai bun ii doresc flacaului tau! N-am mai intrat in weekend, fiind si ocupata cu ai mei, dar si un pic daramata de patania cu CM-ul prelungit. Si-acum stau si-mi storc mintea cum s-a putut intampla sa intarzie atat de mult! Mama mea spunea ca probabil am fost putin racita, dar eu nu am simtit nimic, sau de la mersul pe jos ( in ultimele 2 sapt. m-am incapatanat sa merg pe jos de-acasa pana la statia de autobuz, cam 1000m, pt. ca am constatat ca atat eu cat si sotul meu nu prea facem miscare); mi-am gasit si cand sa merg pe jos, pe gerurile alea! Azi e a doua zi din tratamentul meu cu ovamit, sper sa dea roade, desi 1/2 doza pe zi mi se pare apa de ploaie! Va pup, sa aveti o saptamana frumoasa. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de doza de clexane, eu am inteles ca se da si in functie de mutatii, dar si de greutatea corporala. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao,am rez cu 7 zile duphaston de 2 ori pe zi.Duph e progewteron sintetic iar estradiolul la ine era estrofem.Acum am citit ca acest climen are pastilute albe si rosii,sau ma rog sunt 2 culori unele numai cu estradiol valerat 2 mg si cecelalte mai au si progesteron.Acum tu le-ai luat pe toate cum sunt ele pe folie?Ambele culori.Daca da,atunci chiar e o problema,cacai progesteronul din culoarea nr 2 ar fi trebuit sa aduca ciclul mult asteptat. Stai linistita,te va lumina dr. tau![flo]
gena MTHFR A1298C-genotip heterozigot,gena PAI(polimorfism 675 4G/5G )heterozigot,2 ET-1 sarcina biochimica-dec2008, o sarcina cu gemeni pierduta la 5,respectiv 8 saptamini sub tratamnent fraxiparine 0.3-iul2010,urmeaza FET-Doamne Ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

misa gata, s-a rezolvat. am facut efort fizic intens in w-e, am reusit si sa racesc, am luat si o aspirina si, in sfarsit, a revenit la sentimente mai bune (dupa 33z). eu climenul l-am luat DOAR in dec si cm dupa el a fost ok la inc lui ian. acum nu am mai luat nimic si m-am ingrijorat pt ca 2 dr m-au declarat la pre-menopauza, iar cm-ul meu venea din ce in ce mai devreme, chiar la 18-19z. o sa vorbesc cu dr sa vedem ce zice, sper sa nu imi dea tratament hormonal in fiecare luna. [q] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
Citat:
citat din mesajul lui p@ulici
eu stiu ca atunci cand mi-a stabilit dna dr doza a luat o carte, a intrebat kg, a verificat pt mutatia mea, a luat in seama faptul ca aveam hematom decidual si mi-a dat 2*0.4, apoi cand am scapat de hematom am luat 1*0.4. "Pentru a impiedica formarea de noi cheaguri si cresterea cheagurilor de sange deja formate in interiorul venelor: Doza obisnuita este de 150 UI anti-Xa /kg, o data pe zi. Trebuie sa continuati tratamentul atat timp cat vi-l prescrie medicul dumneavoastra, in mod normal, timp de cel putin 5 zile." luat de pe http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_medicamente/CLEXANE_4000_Ul_anti_Xa_0_4_ml_solutie_injectabila Oricum doza se stabileste in functie de mult mai multi factori, nu doar greutatea. Pe de alta parte altfel cum va explicati doza pt Gliana care are A1298C heterozigot? Eu doar asa. Oricum prea putin conteaza pt ca oricum medicul o stabileste.
p@ulici tu te incadrai la cheag deja existent. facand un calcul, ar insemna ca la 70 kg doza sa fie de 150*70=10500, adica 1,0 sau pt 90 kg 13.500 -> 1,3. daca ne luam tot dupa prospect, pt preventie scrie ca se da 0,2 sau 0,4 in functie de riscul de a forma cheaguri (si aici cred ca se includ mutatiile). --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Eu am cautat doar la intamplare, nu m-am referit strict pe un caz concret. Am cautat sa va arat ca intre dozajul de anticoagulant si kg exista un raport, nu neaparat acelasi, e diferit de la situatie la situatie. Daca cautati pe net veti vedea mult mai multe dozaje in functie de kg, medicul decide care e raportul optim in functie de un cumul de situatii si doar pe cazul concret.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

p@ulici si eu tot incerc sa gasesc corelatii si sa inteleg cum e cu tratamentul asta. pana acum nu m-am lamurit. cum specializarea mea e mai aproape de matematica decat de medicina, imi vine mai usor sa inteleg daca pot sa fac un 2*2. din pacate insa viata nu e o stiinta exacta [:(] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu habar n-am care-i faza cu clexanele si kg-mele...totu-i truli-luli. Am invatat insa niste tehnici de calmare...ma gandesc c-o sa ma ajute cand/daca oi fi gravida...daca nu, am invatat o tehnica foarte misto pentru momentele in care sunt nervoasa...deci, tot e bine. Si-mi pare rau ca n-am prins tort! pupici si-o saptamana frumoasa tuturor![flo] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...