Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buflea eu am o prietena aici in MI care a fost data afara acum mai bine de un an jumate si inca nu si-a gasit de lucru. Dar, e related in automotive si credeam ca de aia merge asa de greu . Plus ca tipa de la agentia nu stiu care i-a spus clar ca nu are sanse sa se angajeze in ziua de azi daca nu are cunostiinte pe undeva sa ii bage resumeul la inaintere. Ca foamea e mare acum si companiile scot joburile pe piata doar ca sunt obligate by law sa o faca, ca de altfel jobul e promis de mult si persoana e aleasa inca dinainte [bang]. Chiar zicea si ea ca de 17 ani de cind e aici nu a mai pomenit asa ceva. Dar eu zic sa nu te descurajezi, poate totusi in NY e altfel ca na nu se compara cu gaura in care se afla Michiganul acum. There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In alta ordine de idei, am vazut aseara Project Runaway ...fetelor mie nu mi-a placut nici o colectie, sau asa ... toate au fost gri-negre-cenusii, cu haine prea comune dupa parerea mea ...serios, ce design mirobolant a avut Irina in colectia ei. Si ma rog ce "story" a povestit ca eu nu am vazut nimic, nici macar inspiratia aia de "femeia dura care traieste in NY" [:-@]. Si tricoul ala pe care l-au laudat atat mi s-a parut atat de sters si insipid - gri sobolan cu niste pasari pe el ...WTF ? Altheea nu mai spun, ca a facut o colectie cu haine care le gasesti pe umarase la Target - nimic, nimic special si intr-adevar no-story, nici macar materialele nu mi s-au parut exceptionale. Ce naiba, au avut $10k sa faca 12 tinute. Pai rochia finala a Altheei era din jerse, daca nu ma insel. Si Charol Hannah m-a dezamagit - nici ea nu a avut un story, o idee de insiratie - a balmajit ea ceva acolo cu nu stiu ce arhitectura ... totusi ea mi-a placut mai mult pentru ca parca are gusturi mai sofisticate, prima rochie din colectia ei mi-a placut si mie si juriului si a mai fost o rochie scurta si neagra care mi-a placut. Una peste alta, parerea mea de "critic amator de moda" ([:D]) este ca NIMENI nu merita titlul bazat doar pe colectiile alea. Dupa mine au fost colectiile cele mai urate, sterse, insipide din toate cele 6 sesoanele Project Runaway. Daca totusi titlul s-a dat overall pentru performanta generala, de-a lungul celor 12 probe, atunci DA, Irina a meritat titlul caci a fost in mod constant printre primii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Imi pare rau sa aud de joburi, fetelor. Daca aveti nevoie de ajutor, de o scrisoare de intentie( care este extrem de importanta intr-un market atat de competitiv) va rog sa-mi spuneti ca sa va ajut. Nu promit sa pot sa va ajut right away dar daca puteti sa asteptati o saptamana, doua, va ajut cu cea mai mare placere. Eu mi-am schimbat jobul iar acum o luna, o sa lucrez pentru o universitate mare. Am fost 40 de oameni pentru jobul asta, e o nebunie intr-adevar in marketul de joburi.( atat au primit in doar doua zile, ca apoi au scos anuntul de pe net). Eu am avut nevoie si de viza, sper ca pentru ultima data. Totul e sa aranjati resumeul sa se potriveasca cu jobul si, cum am mai zis, cover letter-ul e foarte important. Bineinteles ca si interviul este extrem de important dar daca ajungeti acolo, o sa va ajut. Pot sa le ajut pe fetele care sunt mai ales in contablitate ca stiu ce vor employerii. Curaj, ca o sa fie bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a mai venit o idee. Buflea, e posibil ca unii angajatori sa-i prefere pe cei care sunt out of job. Daca primesc doua resumeuri relativ asemanatoare e posibil sa-l sune pe cel care nu e angajat. Din omenie sau poate se gandesc ca pot sa-l plateasca mai putin. Doar un gand...poate nu e adevarat. Incearca sa trimiti resumeul si la universitati. Majoritatea angajeaza personal administrativ in toamna. Salariile sunt destul de regulate, nu pot sa te plateasca mult mai putin daca ai anumite studii si calificari. Majoritatea sunt fair employeri. Foloseste "indeed.com".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Hilde
Mi-a mai venit o idee. Buflea, e posibil ca unii angajatori sa-i prefere pe cei care sunt out of job. Daca primesc doua resumeuri relativ asemanatoare e posibil sa-l sune pe cel care nu e angajat. Din omenie sau poate se gandesc ca pot sa-l plateasca mai putin. Doar un gand...poate nu e adevarat. Incearca sa trimiti resumeul si la universitati. Majoritatea angajeaza personal administrativ in toamna. Salariile sunt destul de regulate, nu pot sa te plateasca mult mai putin daca ai anumite studii si calificari. Majoritatea sunt fair employeri. Foloseste "indeed.com".
Da, mi s-a intamplat sa mi se spuna fix in fata ca preferea pe cei care sunt fara job. Sunt extrem de multe pozitii in universitati si in lumea medicala - am aplicat. Din pacate cer experienta de "grant" accounting pe care eu nu o am pt ca nu am lucrat cu asa ceva. Sigur ca este ceva care se poate invata dar exact cum ai spus, imi trebuie cineva care sa se duca cu resume-ul meu la HR si sa puna o vorba buna. CRAP ... am ajuns ca in Romania, sa plang dupa pile - macar acolo aveam mai multe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum invat grant accounting, nu am avut nici eu experienta. Si nici pile, Buflea. Pur si simplu am aplicat la ei pe website. La primul job in US am avut "pile", recunosc.:) "Pile/Recomandari" in sensul ca prietenii meu au trimis resume-ul la HR si apoi m-au chemat la interviu. A fost cel mai lousy job pe care l-am avut ever, n-am rezistat foarte mult. : ) Eu n-am stiut ce sunt pilele in Romania. Si nici in Canada for that matter. M-am zbatut tare mult pentru toate joburile mele. Fiti increzatoare ca se poate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va incurajez, va povestesc de primul meu job in Canada. Am apelat la o agentie de recrutare. Asa e, Buflea, aveau joburi afisate numai ca sa atraga candidati. M-au chemat la interviu, mi-au dat niste teste de accounting si mi-au spus ca ma cheama cand gasesc ceva disponil. M-au sunat in doua saptamani ca sa ma intrebe daca vreau sa ma duc la o firma, unde sa aranjez dosare si sa fac accounting entries, ceva basic, pentru doua saptamani. Super basic. Platit prost, ceva de genul 14$/ora. Munca era nasoala si temporara, paymentul de rahat dar eu m-am dus acolo cu mult avant si voie buna. [:D] In doua saptamani cunosteam pe toata lumea din firma, de la CEO( l-am uimit cat de organizata am fost la un meeting) pana la femeia de serviciu(a trebuit saraca sa cumpere multe dosare pt mine ca munceam repede si ramanea out of stock), ajutam cat puteam de mult in toate ariile ca sa invat cat mai mult...si asa am gasit un job bine platit in firma respectiva, ca "n-au putut sa ma lase sa plec" cand se termina contractul. Au fost nevoiti sa plateasca si un fee la agentia de recrutare ca sa poata sa ma angajeze direct. Culmea e ca eu indosariam facturile care veneau de la agentia de recrutare si aia incasau firma ceva de genul $25/ora pt mine. Iar eu primeam doar $14(era putin pt zona in care traiam). Nu am ascuns fata de cei din firma ca nu sunt multumita de ce payment primeam de la agentia de recrutare. Faceau si colegii glume pe seama paymentului meu. Imi ziceau ceva de genul: "Hei, Hilde, a mai trecut o zi. Te-ai mai imbogatit cu un dolar".[:D] A fost firma in care m-am simtit cel mai bine in toata viata mea de angajat. In fine, sa fiti mereu optimiste si increzatoare. Pesimismul va influenteaza in mod negativ si afecteaza modul in care relationati cu ceilalti oameni. Nimeni nu vrea o fata lunga la lucru. : )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...