Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Salut! Cenia, felicitari pt. fetita si sanatat multa! Eu venii sa va intreb ceva. Au mai discutat fetele cu copii de scoala despre "lexile level", dar eu nu am fost atenta pt. ca nu am inteles ce e ala, asa ca va intreb acum. Ce inseamna, cum se poate afla, ca scolile sunt mai greu de descifrat decat Agatha Christie, cam ce lexile level au copiii vostri corespunzator la clasa in care se afla? M-ar interesasa inteleg si eu chestia asta. Deasemenea, cand copiii dau teste din alea la inceputul anului, eu am dreptul sa ma duc sa cer sa le vad? Ca atunci cand am intrebat la general cum afacut copilul cica a facut "very good", dar acum am aflat ca probabil le-a dat lexile level si noua nu ne zic nimic nene, ce ma enerveaza. Tb sa fii detectiv particular ca sa afli informatii despre propriul copil. Gata, rant over!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare anamaria, bina ca platesc. vacanta frumoasa buflea, si noi i-am luat soacrei bilet de pe orbitz miere, bafta mamei, frumoase poze. ce mari sunt aidan si david, ultimul si stirb... bianca, frumosi copii cenia, felicitari pt fetita noi aseara ne-am intors de la Zion, am, ca de obicei :), o gramada de poze, daca aveti chef de rasfoit... pup gasca ps ce-ati facut cu ramona? [url="http://apha.shutterfly.com/"]US[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q"]Depeche Mode August 25, 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruxij, habar nu am ce e lexile level, Alex e in clasa a doua, teacher nu a pomenit de asa ceva, nici prin teancul de foi pe care le tot primesc de la scoala nu am vazut ceva. La inceputul anului teacher i-a evaluat pe parcursul a catorva saptamani si ne-au trimis rezultatele, era mentionat cate cuvinte citeste pe minut(poate asta o fi?) si comparatia cu standardul. In functie de asta ii diferentiaza putin, de genul mai multa tema, le da carti mai grele de citit si tot asa. miere, bafta mamei la viza!! Ca un sfat cred ca ar fi bine sa nu mentioneze ca ai bebe mic, astia interpreteaza imediat ca vine sa stea cu nepotul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, si fi-miu a dat testul ala si noua nu ne-au trimis rezultatele, ce bine ca voua v-au trimis. Cand am intrebat mi-a zis ca fi-miu a facut "very good" si a fost assigned in a reading group based on the test results and class performance. Adica m-a lamurit bustean. In schimb am fost azi in misiune de spionaj (adica volunteer) la scoala, unde am fost pusa sa ii ascult pe copii cum citesc si sa le dau si calificative (holy crap, nu ma asteptam sa ii puna pe parinti sa dea calificative!!!) si fiecare copil citea din alta cartulie. Eu am spionat bine cartile alea si aveau diferite "lexile levels" pe ele si mai scria si ceva de genul "Benchmark 12, Benchmark 20 etc" ceea ce m-a bagat in ceata. Ce m-a mai bagat in ceata era ca o carte era cica Bechmark (nu stiu dc chiar asta e cuvantul dar asa ceva) 12, lexile level 460 si alta benchmark 20, lexile level 450 si aia cu lexile level 450 mi s-a parut mai grea decat aia cu 460. Asta m-a bagat si mai rau in ceata. Nu am inteles cum se fac aceste clasificari si auzisem pe aici de aceste lexile levels si nu mai tin minte ce a povestit lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Salut! Cenia, felicitari pt. fetita si sanatat multa! Eu venii sa va intreb ceva. Au mai discutat fetele cu copii de scoala despre "lexile level", dar eu nu am fost atenta pt. ca nu am inteles ce e ala, asa ca va intreb acum. Ce inseamna, cum se poate afla, ca scolile sunt mai greu de descifrat decat Agatha Christie, cam ce lexile level au copiii vostri corespunzator la clasa in care se afla? M-ar interesasa inteleg si eu chestia asta. Deasemenea, cand copiii dau teste din alea la inceputul anului, eu am dreptul sa ma duc sa cer sa le vad? Ca atunci cand am intrebat la general cum afacut copilul cica a facut "very good", dar acum am aflat ca probabil le-a dat lexile level si noua nu ne zic nimic nene, ce ma enerveaza. Tb sa fii detectiv particular ca sa afli informatii despre propriul copil. Gata, rant over!:)
Trebuie sa ti dea rezultatul ca acolo ai lista de carti pe care le citeste copilul tau in functie de lexile level ca defapt asta i toata chestia sa citeasca copiii carti pe care le inteleg. Delia, Carmen [pup] Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea- din cate imi aduc eu aminte ,amandoi ,trebuie sa fiti prezenti cu pozele recente. de mine ,nu va e dor?[q]ok. mihutza - sa ajungi pana la adanci batraneti,tot asa slaba si frumoasa! la multi ani! [flo] vazut poze cu copilasi frumosi si dulci[flo][pup] cenia- felicitari![flo]sarcina usoara in continuare[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...