Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

a nascut cineva natural dupa 2 cezariene in tara?


Recommended Posts

Buna ziua! Sunt o mamica de 32 de ani din Pascani, jud.Iasi si imi doresc foarte mult sa nasc natural desi am doua cezariene. Stiu ca a mai fost abordat subiectul, insa pe mine ma intereseaza sa gasesc un doctor dispus sa ma si sustina intr-adevar. La prima sarcina am avut placenta praevia, la a doua am avut complicatii datorita uterului cicatriceal de la prima,aveam dureri mari si in timpul sarcinii. Tin sa precizez ca prima operatie a fost efectuata in mare graba , datorita neglijentei doctorului. Am fost lasata sa trec 4 ore jumatate prin travaliu cu apa rupta desi am explicat ce diagnostic am si nu puteam naste natural. Asta s-a intamplat deoarece medicul care ma supraveghea era in concediu si declansandu-se travaliul cu 3 saptamani inainte, am nimerit peste cine era de garda, mai precis un doctor care a preferat somnul dupa ce i-am explicat ce e cu mine. M-am dilatat bine, am ajuns la 8, copilul a iesit cu un picior afara, bine ca nu avea prezentatie craniana ca altfel risca sa moara la cat de"supravegheata" am fost. Dupa ce s-a declansat hemoragia a intervenit si cezariana de urgenta, s-a trezit toata lumea si nu datorita lor ci lui Dumnezeu acum exist. La a doua sarcina nu am avut mari probleme, la inceput doar am facut tratament de mentinere, apoi exceptand durerile in zona cicatricii, totul a fost ok.Am trecut iarasi bine prin travaliu pana sa ajung la spital,nu mai simteam pauza dintre contractii, dar nu mi-a masurat nimeni dilatatia pentru ca doctorul nu a luat macar in calcul nasterea naturala. Acum vreau sa stiu exact care sunt sansele mele: sunt acum in saptamana 21, am o stare de sanatate buna, fac multa miscare,am luat putin in greutate, nu am nici 60 de kg, nu am avut deloc probleme in aceasta sarcina si sper nici sa nu am, nu a fost nevoie sa iau nici vitamine pana de curand. Credeti ca pot gasi un doctor la noi in tara dispus sa ma asculte si sa accepte sa ma supravegheze? Eventual in Iasi sau cat mai aproape? multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Primul gand este cata lipsa de omenie intalesti in meseria asta care aduce oameni pe lume! Cum sa se duca la culcare cand stia ca ai placenta praevia? Eu cred ca promovarea examenelor finale de la medicina ar trebui insotite de o testare foarte serioasa psihologica - innoita permanent apoi, sa nu o ia pe aratura cum se zice; pentru ca sunt cu siguranta o facultate si o meserie foarte grele. Tu trebuie sa afli mai intai daca esti o candidata buna pentru VBAC. Am tot auzit de Targu Mures (dar inca nu si despre nastere dupa 2 ceza - Doamne ajuta sa reusesti tu prima!), sper sa intre fetele sa iti dea un nume. Trebuie sa stii cum au fost facute cele 2 incizii in uter si cum au fost cusute. Cat timp a trecut intre operatii si sacina asta. Spre final de sarcina o posibila masurare a grosimii peretelui uterin in zona cicatricilor. Ce varsta ai. Sa fie o sarcina fara absolut nici un fel de probleme. Din experienta iti spun ca e f important cat de mult iti doresti si cat de mult cauti sa gasesti ceea ce ai nevoie. Cand apare o cerere serioasa pentru ceva incep sa se miste si rotitele ofertei. Mai scrie cu noutati, intrbari, griji, orice. Mami de [avion] (28.10.2008)/unnecesarean si de [bebic] (13.11.2010)/VBAC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chelle, sarcina usoara mai departe! Trebuie monitorizata cicatricea uterina pe timpul sarcinii si, in cazul in care gasesti un medic dispus sa asiste la o nastere vaginala dupa o cezariana, atunci se va monitoriza cicatricea in timpul travaliului. Si la cel mai mic semn de probleme se va merge in sala de operatie. Deci sansele se vad la momentul nasterii, in cazul in care nu apar probleme inainte. Medicul care la sarcina trecuta a fost dispus sa ma asiste la anstere naturala (insa nu a rezistat uterul si in sapt 37 a trebuit sa nasc) mi-a spus ca acum nu mai este de acord. Mi-a spus ca doar o intamplare poate face ca eu sa pot naste de data asta. Sa ajung cu dilatatie maxima la spital si sa nu mai aiba ce face. Ma rog, oricum nu se pune, pentru ca deja s-a subtiat foarte tare cicatricea si eu trebuie sa stau in pat pana ajung la termen, sau cat mai aproape, rugandu-ma sa nu se intample nimic pana atunci... ALINUSCHA, tu unde ai nascut? Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 36+ [baietel] [url="http://b1.lilypie.com/egJwp3.png"]Creste fata mica...[/url] [url="http://by.lilypie.com/g90Jp3.png"] Creste si minunea Rebeca[/url] http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...