Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spirt sau clor?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Era asm pe baza alergica. Multumesc ladiJ. Nu avem mochete sau perdele, avem un singur covor mai lanos pe care il curat zilnic (ia ia aprox. 7 min.), covoare de bambus in rest, super usor de curat (si elegante pe deasupra). A urmat tratament homeopat. Ne-am mutat din mediu. Am reusit sa scapam de suierat, de vreun an nu mai luam nici Singulair. Cand e un pic racit medicul de familie ne mai recomanda Aerius. (Aparate de aerosoli, Prednison, Flixotide, Singulair si Aerius zilnic, Praid inutil - s-au dus toate cu voia Domnului) Copii nu prea racesc, ceea ce eu cred ca e de bine. Nu au lipsit nici o zi de la scoala sau gradinita in ultimii doi ani. Nu acelasi lucru pot spune despre mine si sotie. Cred ca de ei avem mai multa grija si le dam homeopate pt imunitate inca de la inceputul toamnei si homeopate specifice la cele mai mici semne de raceala - la indrumarea medicului. (Pentru rautacioasi: da, dormim suficient, ne hranim sanatos, avem parte de multa distractie si plimbari in aer liber, nu fumam si facem si [xinpat])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca, ai un copil cu istoric alergic, grija mare la produsele de curatenie! Chiar daca nu le mai simti mirosul, nu inseamna ca substantele respective nu persista in mediu! Si s-ar putea sa fie mai nocive pt copii, pe termen lung, decat praful sau grasimea de pe manutele copiilor, sau decat urmele de apa pe gresie, faianta sau parchet. Stiu cum e din pacate cu somnul/ sau lipsa lui cu copilul pe piept numarandu-i respiratiile. Clar ai mei nu-s alergici la praful de camp ci poate doar la noxele orashului, de care am cam scapat. Cu trei copii mici, casa mare, lipsa de somn, la noi clar e jale si durere, desi ne straduim. Detergent lichid obisnuit pentru gresie si faianta, aproape zilnic, Cillit bang pt piatra saptamanal, aspirat saptamanal si clorul numai la curatenie generala- trimestrial. Uffff, sigur imi scapa clantele si intrerupatoarele! [bang] Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[wow][:-)))][:-)))][:-)))] Please macar odata pe an da si pe la mine cu [curat]!!! Cred ca daca ai infiinta o firma de curatenie ai da lovitura [:D]
MONI cu [url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIANA [/url](01.01.2006) si [url="http://www.dropshots.com/TUDOR1"] TUDOR [/url](14.08.2009)
"SINGURA MASURA A LUCRURILOR E IMPORTANTA PE CARE NOI LE-O DAM."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos Sotia a gasit http://www.flylady.net/ si a fost tare incantata. Acuma suntem 2 tacaniti, se pare. Dar ne e bine asa.
vai, ca de cand te-am citit ca ai dat linkul asta, e deschis in permanenta la mine pe comp si mai bag un ochi sa citesc cand am timp, e super siteul, multumesc mult! nu sunteti deloc tacaniti. nici eu nu suport mizeria, iar din cauza asta nu calc in casa prietenei mele, cica cea mai buna, dar avand in vedere ca refuz s-o vizitez, mdeh. nu am inteles niciodata "argumentele" astea cu mai bine petreci timpul util si placut decat sa faci curat. pai daca nu fac curat, o sa-mi petrec timpul prin spitale, bolnava de la mizerie. nici bataia de joc la adresa celor care nu inteleg sa locuiasca intr-o cocina nu o pricep. nu pricep nici ce-i aia sa dai cu aspiratorul o data pe luna sau sa nu stergi de praf decat la sarbatori. nu inteleg de ce o rutina normala de curatenie e interpretata drept obsesie. si noi tot la fel, avem timp si de curatenie si pe pariu ca dedicam mai mult timp decat media pentru activitati in aer liber, citit, etc. curatenia e parte din "util si placut" si asa trebuie sa si fie. inteleg si cred sincer ca am o copila sanatoasa tun datorita alaptatului, alimentatiei balansate si curateniei exemplare in care traieste. curatenia este importanta, tine de civilizatie si educatie si nici o scuza nu e valida cand traiesti in mizerie. tine de respectul de sine inca. eu fac curat cu placere, pur si simplu ma relaxeaza. e o activitate care iti da rezultatele imediat, e gratificanta. si copila mea deja are rutina ei, asa cum zice si flylady pe site, nu pentru ca am disciplinat-o, ci prin imitatie, imi urmeaza exemplul. strict la subiect, sunt o gramada de solutii naturale pentru curatat, din produsele din frigider sau camara, ca sa eviti chimicalele, avand in vedere ca puiul vostru e astmatic. principalele trei ingrediente sunt zeama de lamaie, otetul si baking soda. eu folosesc ulei de masline pentru lemn. uite niste idei si retete aici, daca te intereseaza: http://organizedhome.com/clean-house/pantry-recipes-homemade-cleaning-products [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui angipangi
Cred ca benzina daca mai dai si foc ,omoara de tot microbii si nu mai trebuie ,din la doua zile[alcool]
[:-)))][:-)))] Asta-mi aminteste de faptul ca a mai fost candva o discutie pe forum despre curatenie,iar cineva spunea cum spala wc:dupa ce-l freaca bine cu o solutie anume,toarna spirt si-i da foc,ca sa fie sigura ca toti microbii sunt distrusi.Mi s-a parut dementiala metoda [:-)))][:-)))] ------------------ Flori [mamica] de [copil] Rares Teodor 08.12.2008 [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134741"]Asa a venit pe lume Piscotel[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos
Sa dezinfectez periodic inseamna ca cel putin odata la 2 zile spal veceul, chiuveta, vana si gresia/ faianta din bucatarii si bai cu Domestos. In veceu, chiveta si vana pun Domestos concentrat (il mai intind cu buretele ca sa fie strat uniform), il las sa actioneze juma' de ora apoi le frec cu buretele (incep cu chiuvetele, vana, termin cu wc si apoi arunc buretele) dupa care clatesc bine de tot. Gresia o spalam cu D. diluat, cu mopul, faianteloe cu laveta de faianta. Clatesc cu o solutie bio care da luciu. Cat spal in bai copii nu stau prin preajma, iar dupa ce clatesc nu mai miroase nimic. (Daca totusi vor la pipi [:I] clatesc repede veceul din baia mica si cat timp fac, viteza la clatit chiuveta si se spala si gata, nu inhaleaza nimic) Zilnic spal cu spirt suprafetele de lucru si joaca. Sterg si cleantele de la usi si intrerupatoarele (fac alergie cand intru intr-o casa si vad acele intrerupatoare ... jegoase). Saptamanal spal cu spirt suportul in care se scurg de vasele si tacamurile. Tot asa frigiderul. Odata pe saptamana dau cu mop cu abur pe parchet si covoare. Nu mai stiu daca n-am uitat ceva, dar cam asta e ideea.
Felicitari!Sincer,nu stiu cand ai timp sa faci toate astea[asia] De cand am nascut sunt disperata ca nu mai reusesc sa fac curatenie asa cum faceam candva...Mereu pe fuga,scanceste bb,vrea atentia noastra,vine ora de papa,de somn...Cred ca o sa mai treaca ceva timp pana sa reusesc sa fac curatenia cu care eram obisnuita... ------------------ Flori [mamica] de [copil] Rares Teodor 08.12.2008 [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134741"]Asa a venit pe lume Piscotel[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flori76
Citat:
citat din mesajul lui angipangi
Cred ca benzina daca mai dai si foc ,omoara de tot microbii si nu mai trebuie ,din la doua zile[alcool]
[:-)))][:-)))] Asta-mi aminteste de faptul ca a mai fost candva o discutie pe forum despre curatenie,iar cineva spunea cum spala wc:dupa ce-l freaca bine cu o solutie anume,toarna spirt si-i da foc,ca sa fie sigura ca toti microbii sunt distrusi.Mi s-a parut dementiala metoda [:-)))][:-)))] ------------------ Flori [mamica] de [copil] Rares Teodor 08.12.2008 [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134741"]Asa a venit pe lume Piscotel[/url]
asta a fost si ideea uite aici[alcool] Originally posted by 1) Nu suport sa vin dupa concediu, indifernt de unde si sa gasesc casa vraiste - fac scandal si la 4 dimineata 2) usile sa fie inchise 3) patul sa fie facut iar ziua cand te pui in el sa nu il deranjezi 4) nu suport sa crantzani in timp ce ma uit la film sau tv sau indiferent 5) sa nu intrii la mine in casa incaltat ( stiu ca cica nu e frumos sa il pui pe om sa se descalte dar...)iti ofer papuci de casa. 6) nu suport sa am vase nespalate in chiuveta 7) wc-ul il spal eu, punand mai intai clor cu detergent sa faca asa reactia aia ciudata si sa faca bulbuci ca la carbit, apoi frec bine, apoi mai dau o data cu clor, clatesc, dau cu spirt, apoi torn spirt si dau foc. Daca nu e asa nu ma pis stau 3 zile fara sa ma pis. 8) ma schimb de fiecare data in haine de casa, nu ai sa ma vezi fumand in haine de strada sau sa gatesc 9)inainte sa ma asez pe perna o bat bine sa fie pufoasa si sa nu mi-o atinga consortul apoi sa ma las usor pe ea sa nu o stalcesc tare. ...... si ar mai fi dar ma gandesc ca las alte impresii. [url="http://community.webshots.com/album/571197292oLQBPx"]intalnire[/url]
[url="http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU "]angi album[/url]
[url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=28994027d3010e142ed60e&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]angi[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=902af51d5dde832c319fba&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]sensapolis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos
Era asm pe baza alergica. Multumesc ladiJ. Nu avem mochete sau perdele, avem un singur covor mai lanos pe care il curat zilnic (ia ia aprox. 7 min.), covoare de bambus in rest, super usor de curat (si elegante pe deasupra). A urmat tratament homeopat. Ne-am mutat din mediu. Am reusit sa scapam de suierat, de vreun an nu mai luam nici Singulair. Cand e un pic racit medicul de familie ne mai recomanda Aerius. (Aparate de aerosoli, Prednison, Flixotide, Singulair si Aerius zilnic, Praid inutil - s-au dus toate cu voia Domnului) Copii nu prea racesc, ceea ce eu cred ca e de bine. Nu au lipsit nici o zi de la scoala sau gradinita in ultimii doi ani. Nu acelasi lucru pot spune despre mine si sotie. Cred ca de ei avem mai multa grija si le dam homeopate pt imunitate inca de la inceputul toamnei si homeopate specifice la cele mai mici semne de raceala - la indrumarea medicului. (Pentru rautacioasi: da, dormim suficient, ne hranim sanatos, avem parte de multa distractie si plimbari in aer liber, nu fumam si facem si [xinpat])
Nu ar fi rau sa explorati mai in amanunt la ce anume e alergic copilul, ca sa evitati pe viitor expunerea. Parerea mea e totusi ca exagerati cu curatenia, alergiile de azi si sensibilitatile copiilor au radacini in folosirea intensiva a tot felul de chimicale pt "omorirea" germenilor.Germenii astia aveau si ei rolul lor, exista un echilibru pt. dezvoltarea imunitatii organismului prin expunerea graduata la acesti antigeni, daca faci exces de zel, dai in partea cealalta, devii sensibil la orice schimbare de mediu (scoala, calatorii etc) si sistemul imunitar, care in mod normal ar face fata, reactioneaza cam ca in cazul unei alergii. De aia zic sa faceti teste suplimentare sa vedeti exact la ce e alergic copilul. Optiunea de a fi considerat astmatic pe tot parcursul vietii nu e cea mai buna, medicamentele care le ia sint bune de a da un "boost" organismului dar nu un modus vivendi, daca exista cea mai mica sansa de a indrepta asta. Nu stiu care e "pragulde curatenie" sub care esti considerat ca "traiesti ca-n cocina" cum se sugera pe-aici, insa stiu si, daca am timp o sa-ti pun linkuri(am examene acum si n-am timp nici sa mor, daramite sa spal pe jos sau aspirator zilnic) sa citesti cit de mult rau pot face toate produsele de curatare pe care firmele se grabesc sa le declare "magice"[alcool]..O fi pt. buzunarele lor, nu pt. sanatatea mea![8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La acest subiect se face o mare confuzie si se trag concluzii nu numai gresite ci si daunatoare. Neintelegerea vine de la faptul ca se confunda igenizarea(curatenia) cu dezinfectarea. In primul caz se inlatura murdaria,praful si o parte din microbi. Folosind in mod exagerat solutii precum clorul,spirtul,etc. se face mai mult rau decat bine.Rau asupra persoanelor din mediul respectiv si rau mediului inconjurator. Daca toata lumea ar proceda asa cum spune autorul topicului(initial am crezut ca isi rade de noi si urmareste reactia noastra) ca face,fiti siguri ca ar fi un dezastru pt. mediu. Sunt ff. multe lucruri de spus si pt. ca nu am timp am sa ating,pe scurt cateva aspecte pe care le ignorati: -suntem inconjurati de microorganisme si fara ele nu am putea trai; -daca luptam cu furie impotriva lor, din acest razboi,nu numai ca ele vor castiga pt. ca se pot adapta pt. supravietuire,dar noi vom suporta consecinte neplacute:ele vor devenii rezistente,asa cum au devenit fata de multe subst.cu care le combatem,dar noi vom fi din ce in ce mai neajutorati in fata lor. Nu stiu daca va dati seama ce spun dar exagerarile pe care le-am auzit m-au lasat cu gura cascata.Radeam de Ceausescu despre care se spunea ca se spala cu spirt pe miini ca frecau clantele pe care le atingea,etc. si chiar ma intrebam daca nu sunt legende. Am sa revin pt. ca sunt atat de socata ca nici nu stiu de unde sa incep. Sa va dau un ex.pe care poate o sa-l intelegeti:spunea cineva ca foloseste apa calda dupa fiecare folosire a closetului.Eu ma intreb daca stie ce efect are acest lucru;efectul este exact contrar celui pe care il doreste deoarece apa calda amestecata cu apa rece din vas da o apa calduta tocmai buna ca sa se inmulteasca bacteriile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...