Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spirt sau clor?


Recommended Posts

am trait s-o vad si pe-asta, pledoarie pentru "microorganisme", ca ie si ele mici si dragalase si-au dreptul la viata. macar pretena mea imi spune clar ca ii e lene. e mai cinstit asa, decat discursurile astea cu protejarea mediului contra otetului si spirtului si cu lesinatul din shocuri ca altii aleg sa traiasca civilizat si omeneste. ca dupa teoriile astea elucubrante, inseamna ca aia in evul mediu erau progresisti rau, lasau si paduchii sa se inmulteasca, nu numa microorganismele. aa, si sobolanii. incredibil, deci oamenii care-si curata casele tre sa se simta jenati acuma si pusi la zid ca exagereaza. si de catre cine? de alti oameni care se lauda ca dau cu aspiratoru' o data pe an! ca ei sunt "ocupati" si precis astia care iubesc curatenia sunt niste trantori finantati de puterile oculte mondiale sa starpeasca germenii utili societatii. mai fusera discutii dintr-astea moralizatoare pe-aici pe acelasi tipic legat de baia zilnica a copilului sau dushul zilnic la femei. a castigat la puncte tot galeria sebumului si a microorganismelor. acu evoluam la galeria tartrului din baie. hai spirtuletu'! [alcool] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui conchita
am trait s-o vad si pe-asta, pledoarie pentru "microorganisme", ca ie si ele mici si dragalase si-au dreptul la viata. macar pretena mea imi spune clar ca ii e lene. e mai cinstit asa, decat discursurile astea cu protejarea mediului contra otetului si spirtului si cu lesinatul din shocuri ca altii aleg sa traiasca civilizat si omeneste. ca dupa teoriile astea elucubrante, inseamna ca aia in evul mediu erau progresisti rau, lasau si paduchii sa se inmulteasca, nu numa microorganismele. aa, si sobolanii. incredibil, deci oamenii care-si curata casele tre sa se simta jenati acuma si pusi la zid ca exagereaza. si de catre cine? de alti oameni care se lauda ca dau cu aspiratoru' o data pe an! ca ei sunt "ocupati" si precis astia care iubesc curatenia sunt niste trantori finantati de puterile oculte mondiale sa starpeasca germenii utili societatii. mai fusera discutii dintr-astea moralizatoare pe-aici pe acelasi tipic legat de baia zilnica a copilului sau dushul zilnic la femei. a castigat la puncte tot galeria sebumului si a microorganismelor. acu evoluam la galeria tartrului din baie. hai spirtuletu'! [alcool]
Intimplator studiez trebusoara asta cu alergenii si alte "lighioane", asa ca nu vorbesc pe-aici ca sa nu adorm...Consider ca ceea ce am avut de spun e ceva absolut rezonabil, trebuie un echilibru in toate, excesele pe termen lung au efecte contrare celor preconizate de noi ca fiind favorabile. Un ex. marunt: baiatul meu cel mare a luat ultima oara antibiotic acum 5 ani, pt o infectie cutanata, fata mea cred ca acum vreo 3 ani, nu mai stiu exact, iar cel mic acum 2 ani pt. o infectie la o unghiuta.N-au nici o prob de sanatate, hamdulillah!..Si nu dorm cu mopul in mina si cu cirpa de praf la briu! Fac_curatenie, normal, insa nu asa cum descrie Un Pacatos, mi se pare exagerat!Dar fiecare e stapin la el acasa si procedeaza ca atare. E loc pt. toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita ce te indreptateste sa iei peste picior "pledoaria"mea? Ai argumente serioase? Vad ca lucuiesti in State, poate intrebi pe cineva care lucreaza in mediul spitalicesc care este cosmarul lor si de ce:infectiile intraspitalicesti. In alta ordine de idei eu mi-am inceput raspunsul incercand sa arat ca se face confuzie intre IGIENA(CURATENIE) si DEZINFECTIE(adica folosirea unor substante care distrug microbii). Sa mai fac o precizare:este f.bine si laudabil sa faci curatenie cat mai des, dar nu este indicat sa se faca dezinfectie in mod exagerat, mai ales cand se face si se mentine curatenia!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva Conchita, nu inteleg cum suporti,tu atat de intransigenta, sa-ti colcaie milioane de bacterii in corp,banuind ca la suprafata ii razi fara mila? Eu in locul tau,as turna la greu[alcool] pe toate partile ca sa obtii un intestin curat si fara microbii aia "rasfatati".Chiar nu te inteleg cum te complaci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica si Dodo au dreptate. Trebuie sa vorbim de moderatie. Nu putem sta permanent cu domestosul in brate si nu putem face din casa noastra sala de operatii. Intamplator am cunoscut o tanara familie care la venirea pe lume a primului copil o luasera razna cu dezinfectarea. Ba nici nu te puteai apropia de copil fara sa ai o masca pe gura..cica sa-l fereasca de bacterii. Ok..ideea e ca, cand a inceput sa iasa cu copilul afara i se imbolnavea frecvent. Corpul trebuie sa invete sa lupte, asta e. Eu cred ca e suficient daca respectam regulile elementare de igiena acasa, mai ales in bucatarie si baie unde se pot dezvolta bacterii periculoase. Cum spune B.nica curatenia e curatenie, dezinfectarea e dezinfectare. Doua lucruri diferite. Eu , recunosc, am niste fixuri peste care nu trec nici moarta: spalatul pe maini cand ajungi acasa,cand te apuci de gatit, dezinfectarea baii si marea grija cu igiena in bucatarie. Nu gatim cu inele pe mana, spalam vesela la 60°,suprafetele care iau contat cu carnea se curata de fiecare data. Ar fi interesant sa ne explice Dodo cate ceva despre aceste microorganisme si despre rezistenta lor in timp.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladyj si dodo si b.nica au dreptate...am citit un studiu facut in tarile vestice care spune ca incidenta copiilor cu astm si alergicii a crescut in ultimele decenii foarte mult de la supra-dezinfectarea asta[bang] nebuna, incepand cu produsele foarte concentrate de curatenie folosite si pana la dusurile de 2 ori pe zi, o sa ziceti, bla, bla, hai ca astia bat campii. Dar sunt cercetatori care au aratat de exemplu ca-n Olanda este incidenta mare a pielii foarte uscate, plus eczeme multe, din cauzele enumerate mai sus. Un dus pe zi e suficient zic ei, dat dupa fiecare dus cu crema grasa, caci apa "sterge" stratul ala protector al pielii care contine grasime, sa explice mai bine fetele din domeniu[8D]...Plus totul aseptic in casa si au ajuns copiii care se joaca in parcuri d-astea cu noroi, frunze, tot ce vrei, sa stranute de la o floare, o iarba, o atentie, o maslina[alcool]. Nu zic sa tinem ca la porci in casa, dar nici sa dezinfectam fiecare suprafata de metru patrat cu spirt pana moare si mama bacteriilor din ele...aspiratul e o chestie normala, nu vad aici problema, ca doar nu o sa umblam printre firimituri, dar nici sa ma apuc sa frec podelele cu clor, sau mai stiu eu zilnic[alcool]. Acuma, normal ca facem curat dupa ce mancan, strangem masa, dam cu matura, spalam vasele, dar nu sa ajungem sa ne spalam pe maini ca virgula chirurgii pana ni se ia un strat de piele sau sa dezinfectam si oamenii care ne intra in casa[8D]. eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am sa pun paie pe foc. Oare autorul topicului si cei care procedeaza ca el isi imagineaza ca spirtul medicinal omoara toate microorganismele?NU! Oare stiu ca frecventand locuri aglomerate,transport,supermarketuri,etc.suntem de o mie de ori mai expusi,nu numai la bacterii banale,ci la bacterii si virusuri mult mai periculoase decat ceeace am gasi pe o clanta stearsa cu o laveta cu detergent. Oare stiu ei ca parul atrage mult mai multe particule si implicit microbi din mediul exterior?Va spalati pe cap ori de cate ori veniti acasa din oras? Morala:dusmanii minusculi cu care va luptati nu sunt totdeauna acolo unde ii vanati si oricat v-ati stradui nu-i veti putea starpii pe toti din jurul vostru.Iar din lupta asta din pacate organismul poate sa-si slabeasca apararea ca un sportiv care daca nu face antrenament constant isi pierde conditia fizica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca se face confuzie intre curatenie si dezinfectie si asta nu e bine. Eu de exemplu fac curatenie zilnic dar nu dezinfectez cu chimicale. Mopul cu aburi poate fi considerat ca dezinfecteaza dar e totusi doar apa. Am pisica si cainele care circula afara si in casa si la care le pica parul, deci trebuie facut curatenie zilnic. Am renuntat la mochete si covoare, am parchet si gresie. Praful il sterg cu servetele umede din ales simple fara miros pentru bebelusi, nu folosesc servetelele umede dezinfectante. Ce as vrea sa intelegeti este ca daca nu tineti copiii strict in casa, toata dezinfectia si lupta impotriva germenilor este oarecum inutila. Odata ce au iesit afara din casa, ce au pus mana pe un carucior de cumparaturi, o bara in autobuz, un maner undeva, au colectat foarte multi germeni potential periculosi (un TBC-ist a tusit pe caruciorul de cumparaturi, un homeless nespalat s-a sprijinit de bara din autobuz, etc). S-au facut studii care au aratat clar cresterea incidentei alergiilor la copiii crescuti in case puternic dezinfectate. Se pare ca copiii crescuti la tara, la ferme, care alerga cu animalele si se joaca pe pamant au cea mai mica rata de alergii. Deci, eu sunt pentru curatenie zilnic, dus si spalat pe cap zilnic [:D] dar nu sunt de acord cu dezinfectantele. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...