Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spirt sau clor?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui dodo
Ca sa ma tin de cuvint, iata aici un link util, in masura timpului mai intru sa aduc info mai precise[asia]: http://www.allergy.org.au/content/view/106/118/
si unde anume scrie ca daca pastrezi curatenia in casa faci alergii si te sensibilizezi la microorganisme, ca nu gasesc? nu-ti contest expertiza, sa ne intelegem. de altfel, nici nu ma referisem la postul tau, ci la lesinatul de ras al unora ( a se citi batjocura si insinuari nedemne) la adresa celor care isi curata casa. nu folosesc clor, ci produse naturale, am mai zis. b.nica, nu pricep ce legatura are intestinul in discutie? asta e standardul pe care-l propui? si cu parul, iarasi, ce propui, sa nu ne mai depilam sau sa ne radem in cap? atata vreme cat faci dus zilnic, nu e nici o problema. da, ne spalam si pe cap seara la dush inainte sa ne bagam in pijamale impecabile si-n asternuturi si mai impecabile, e vreo problema si cu asta, acuma? n-avem nici o alergie. sau sa mai asteptam? sau sa car noroi in casa cu roaba ca sa fiu in trendul contemporan de protectie a microorganismelor? igiena corespunzatoare inseamna prevenire, intrebati orice medic. traim mai mult in medie si pentru ca ne spalam mai des si nu mai locuim cu animalele (de ferma) in casa, ca pe vremuri. io alergie fac la propaganda asta anti-curatenie venind de la oameni educati si inteligenti care se shocheaza rapid cand aud de mop. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Conchita,felicitari, esti o persoana impecabila inconjurata de lucruri impecabile,dar intestinul tau NU este in continuare impecabil,continua sa fie ff. p.op.ulat de microbei, pt. ca daca l-ai aduce la standardale tale, acum nu ai mai exista. Vorbesc cat se poate de serios si nu sunt ironica. Raspunsul tau m-a lamurit ca nu ai inteles ceeace am scris si ceeace am vrut sa transmit, sau,tu continui pe aceasta tema cu rea vointa. Insistenta cu care persisti in confuzia dintre CURATENIE si DEZINFECTIE,diferenta asupra careia am dat atatea explicatii, dovedeste ca, ori nu ai citit cu atentie postarile mele, ori habar nu ai care este diferenta dintre ele.Acest lucru ma mira pt. ca te credeam o persoana capabila sa inteleaga fara probleme ceva asa de elementar. In alta ordine de idei, o persoana, care asa cum spuneai f. bine, se respecta pe ea insasi si familia ei si isi tine casa boboc, nu este nevoie sa se laude cu obstinenta pt. ca acest lucru fiind evident se constata si se apreciaza. Eu personal am avut mereu o problema cu acele femei care mi-o luau inainte;adica pana sa-mi exprim eu personal admiratia, ele se prezentau ca fiind superexigente(curatenie,talente culinare,etc.) si absolut totdeauna tineau sa se compare cu terte persoane din anturajul comun(urat!)care o lasau mai slab cu curatenia sau cu bucataria. In cazul tau nu inteleg de ce o mai consideri prietena pe acea persoana pe care o dispretuiesti dupa modul in care isi tine casa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos Tartrul il "omor" cu otet sau zeama de lamaie; il las un pic in suport si apoi clatesc.
Intr-o casa unde se smotruieste si se freaca zilnic mai exista tartru? [:-/]
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos Tartrul il "omor" cu otet sau zeama de lamaie; il las un pic in suport si apoi clatesc.
Intr-o casa unde se smotruieste si se freaca zilnic mai exista tartru? [:-/]
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Surprinzator, dar calcarul din apa intra si in casele unde se face curat. Nerusinatul, nu stie sa ramana pe teava, la intrarea in cladire. [:D] Mai ales ca la mine e o apa foarte dura. Daca apa apuca sa se usuce in suportul de scurs vasele raman urme albe de tartru. De ce las vasele sa se usuce in uscator? Pt ca Timisoara e o zona in care e foarte des intalnita in apa de la robinet giardia si alti tovarasi asemenea si prin uscarea vaselor la lumina sansele ca mizeriile astea sa nu supravietuiasca sunt mai mari. Dar vai, "binevoitorilor" , hai ca m-ati prins!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Nu ar fi rau sa explorati mai in amanunt la ce anume e alergic copilul, ca sa evitati pe viitor expunerea. Parerea mea e totusi ca exagerati cu curatenia, alergiile de azi si sensibilitatile copiilor au radacini in folosirea intensiva a tot felul de chimicale pt "omorirea" germenilor.Germenii astia aveau si ei rolul lor, exista un echilibru pt. dezvoltarea imunitatii organismului prin expunerea graduata la acesti antigeni, daca faci exces de zel, dai in partea cealalta, devii sensibil la orice schimbare de mediu (scoala, calatorii etc) si sistemul imunitar, care in mod normal ar face fata, reactioneaza cam ca in cazul unei alergii. De aia zic sa faceti teste suplimentare sa vedeti exact la ce e alergic copilul. Optiunea de a fi considerat astmatic pe tot parcursul vietii nu e cea mai buna, medicamentele care le ia sint bune de a da un "boost" organismului dar nu un modus vivendi, daca exista cea mai mica sansa de a indrepta asta. Nu stiu care e "pragulde curatenie" sub care esti considerat ca "traiesti ca-n cocina" cum se sugera pe-aici, insa stiu si, daca am timp o sa-ti pun linkuri(am examene acum si n-am timp nici sa mor, daramite sa spal pe jos sau aspirator zilnic) sa citesti cit de mult rau pot face toate produsele de curatare pe care firmele se grabesc sa le declare "magice"[alcool]..O fi pt. buzunarele lor, nu pt. sanatatea mea![8D]
[flo]Copilului i-am facut analize amanuntite de mic. La testul de sange, nu mai stiu cum ii spune dar e cel care costa in jur de 400ron, un test complet, a iesit cu niste valori incredibile la D. Farinae si D. Pteronyssinus. Medicul ne-a spus ca asta inseamna praful de casa, scuamele de animale si mucegai. A fost momentul in care am hotarat mutarea din casa parinteasca intr-o casa nou construita si nu ne-a fost usor. Am luat tratament homeopat pe langa cel medicamentos si acum am un copil normal. Nu las praful sa se aseze ca la el acasa, dau cu abur pe perne si saltele sau pe podele unde ar putea scuamele sa inmulteasca acarienii, dezinfectez locurile in care mucegaiul si-ar putea scoate coltii si AM COPII SANATOSI. Ca nu gresesc cu curatenia mi-o dovedeste faptul ca copii mei nu au facut nici o raceala de doi ani, cel mult o tuse usoara sau un nas un pic infundat, in timp ce de la scoala si gradinita lipseau copii e capete. Cum ziceam, am ramas doar pe tratament homeopat, un fel de imunizare pe care o facem primavara si toamna, cu remedii de la Masloc. (Acum, cu gripa asta porcina, am luat in plus Guna-flu, am vrut sa iau HOMEOMUNYL (de la Boiron) dar n-am gasit si se ia tot la fel, jumatate de tubulet pe saptamana 6 saptamani). Nu avem egzeme de curatenie [alcool] si sincer eu am auzit de egzeme de jeg, in Romania nu prea am dat de imbolnaviri de la curatenie. Si eu cautam un raspuns in ceea ce priveste folosirea unor produse de dezinfectare mai blande. Si, multumesc Domnului si tuturor celor care, in loc sa indemne la mizerie, au venit cu sfaturi bune [flo][flo][flo] Se pomeneau pe aicii de bacteriile din intestin: Na, aici m-ati prins: sunt un ipocrit - bem cu totii kefir, sana, iaurt sau alte chestii care colcaie de bacterii [wow] Sa ma iertati daca acum sunt rau, dar daca un repetent (la curatenie) se apuca sa mediteze pe unii care se descurca... nu mai am ce sa zic. Una e sa vrei sa faci si sa nu ai cand sau cum si alta e sa-ti rozi pamantul de sub unghii si sa zici ca e normal. Si doamnelor, sa stiti ca un sot care vine acasa si azi e mizerie, maine ii pute camasa, poimaine mananca cu goanga traversandu-i bucataria nu va aprecia. Asa cum nici un sot care vrea casa farmacie dar el insusi e un parazit nu e de apreciat. Dar cred ca mesajul acestui subiect s-a denaturat foarte mult, abea poti gasi sfaturile bune printr-e polemici si in loc sa ne adunam sa vedem cum sa facem sa ne fie mai bine toata discuti-a s-a transformat intr-o lupta pro - contra mizeriei din casa. Sincer, nu am cerut aprobarea sa traim asa si nici un om care reuseste sa traiasca decent nu va lua in seama aberatiile celor care se complac in mizerie. Va doresc o zi buna, o viata frumoasa si mai ales sanatoasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga UnPacatos am sa iti dau o veste f. rea si una buna: Chisturile de Giardia lamblia rezista bine merci pe uscaciune si din plin in apa de la robinet,pe paine, peste tot si nu poti sa lupti cu ele pt. ca sunt pe unde nici nu te gandesti. Apropos, nu le pasa de spirt! Vestea buna este ca nu trebuie sa le luam prea mult in seama,pt. ca isi fac de cap mult mai rar decat spun unii si te asigur ca nu trebuie sa te iei dupa aceia care au facut o psihoza din frica de giardia. Tare as vrea sa iti activezi PM pt. ca as dori sa iti trimi un mesaj personal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

UP, Nu stiu daca ai observat, dar de foarte multe ori, pe acest forum, se intampla sa apara, pe langa raspunsuri on-topic, si raspunsuri ironice, si vehemente. Incearca sa nu pui la inima... Eu te inteleg perfect in privinta curateniei. Si acum, vorbind la modul general : cand vedeam la TV emisiunile gen "Curat-murdar" sau "How clean is your house?", credeam ca asa ceva nu poate exista, ca un om normal la cap nu poate trai intr-o groapa de gunoi (si la propriu si la figurat). M-am lamurit intre timp ca, cel putin la emisiunea de la noi, totul era regizat, adica mizeria era "amplificata" in mod special, prin manjirea peretilor, a mobilei, aducerea de lucruri si resturi de la ghena de gunoi, etc., iar protagnistii erau platiti cu cateva sute de euro ca sa-si expuna mizeriile in fata unei tari intregi (vorba-vine). Dar cu certitudine va pot spune ca exista oameni care traiesc bine-mersi in mizerie, si nu sunt dusi cu capul sau incapabili de efort fizic, pur si simplu ea este o puturoasa care face mereu pe neajutorata, iar el saracul cand vine seara de la serviciu nu stie pe ce sa puna mana in casa (cunosc 2 familii de acest gen, parca sunt croite pe acelasi tipar). Prima familie nu are copii, ea lucreaza o saptamana dimineata, o saptamana dupa-amiaza, dar nu e in stare sa faca nimic in casa, pana si la pantofi o inchide sotul ei (cand e si el acasa, desigur), tot timpul ofteaza si icneste, tremura ca o babuta friguroasa, dar e tare in gura cand nu-i convine ceva. Ce-o fi facand ea acasa atata timp, cum o suporta sa stea asa, nu stiu. Nici pe el nu-l inteleg cum accepta sa traiasca asa...A doua familie are si un copil de 6 ani, in casa lor este o mizerie greu de descris. E suficient sa va spun, de exemplu, ca mucegaiul este prezent in toata casa, in toate incaperile, inclusiv pe geamurile termopan... Tocmai de aceea, in cazul ambelor familii pomenite, prietenii, rudele si cunostintele au renuntat sa-i mai viziteze. Cat sunt sau nu de sanatosi, e relativ, nu i-am intrebat cum le-au iesit analizele. Dar cu certitudine in aceste 2 case eu nu voi mai merge, sau daca voi fi nevoita, ma voi rezuma sa beau apa imbuteliata si voi evita sa mananc ceva preparat in bucatariile respectivelor familii. Apropos, stiti cum sa verificati daca stapana casei este o buna gospodina (sau, ma rog, ca sta bine la capitolul curatenie) ? : incercati sa vedeti cum arata canile si paharele folosite in mod curent, pe exterior pe langa toarta (canile) si pe fund. Daca acolo exista oarece urme de depuneri, e clar ca acele cani si pahare nu sunt spalate cu simt de raspundere...La fel, se poate verifica si fundul(dosul) farfuriilor. Am auzit ca exista persoane care nu spala cu detergent dosul farfuriilor, cica daca nu s-a murdarit de mancare, de ce sa-o spele ?!? Asa ca, nu are rost sa transformam subiectul lui UP intr-o confruntare fara rost. Sunt persoane care traiesc o viata in jeg si nu le pasa, nici macar daca le vin musafiri nu au nici-o jena, sunt altele care trec in extrema cealalta si dezinfecteaza tot ceea ce ating. Secretul este sa reusim sa mentinem un echilibru, sa avem o casa curata, sa traim intr-un mediu sanatos. Spunea cineva mai devreme despre manerele usilor si intrerupatoare : adaugati pe listele voastre telecomenzile si telefoanele. Pe aceste obiecte gasim cea mai mare concentratie de microbi, pentru ca sunt atinse de toti membrii familiei. Daca unul sau mai multi dintre acestia stau prost la capitolul igiena personala si nu se spala pe maini dupa ce vin de afara, dupa ce duc gunoiul, dupa ce folosesc toaleta, dupa ce se scobesc in nas, urechi, etc, atunci contamineaza obiectele cu microbii de pe mainile lor. Normal ca toti avem mai multi sau mai putini microbi pe suprafata pielii, dar unii chiar nu respecta aceasta regula minima de igiena, spalatul pe maini...nu mai pomenesc de alte aspecte, legate de igiena corporala, a hainelor pe care le poarta, a asternuturilor in care dorm, a prosoapelor cu care se sterg... Eu una pot sa afirm cu certitudine ca am o mare satisfactie cand termin curatenia saptamanala si totul miroase frumos in casa, parchetul si gresia stralucesc, toate lucrurile sunt la locul lor, baia si bucataria sunt impecabile...Nu stiu, ma simt extraordinar de bine cand stiu ca totul e curat si la locul lui. Sotul meu este la fel, ma ajuta din plin la curatenie (si la dezordine, uneori...). Asa ca nici nu dezinfectez toata ziua-buna ziua, dar am casa curata si nu mi-e rusine sa primesc pe nimeni. Asa cum eu am (prostul) obicei de a inspecta vizual rapid o casa (nu ma pot abtine, asta e), pentru a-mi forma o parere daca acolo este curat sau nu, consider ca tot asa ma judeca si altii pe mine. Am, n-am timp, am sau nu chef de smotruiala, nu-mi place sa traiesc in mizerie si dezordine. Multi au sarit cu gura pe UP ca exagereaza. OK, omul a recunoscut ca poate sare calul, dar are si motive intemeiate - copilasul suferind de astm. Poate asta si incerca sa afle, ce produse ar fi mai potrivite astfel incat sa igienizeze casa cat mai bine, sa protejeze si mediul, dar sa fie sigure si pentru copii. A gresit modul in care a pus problema. Punem pariu ca daca ar fi inceput subiectul cu descrierea astmului, a casei in care a locuit anterior, ar fi primit nspe mii de sfaturi de igienizare, dezinfectie, dezinsectie si deratizare ?!? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

UnPacatos,ti~am trimis un mesaj, daca il primesti te rog sa~mi spui.Aici fac public faptul ca am inceput prin a~mi cere scuze daca am fost prea dura in postarile mele pe acest subiect. Puteti sa aflati usor ca nu sunt inafara problemelor discutate aici.Ma necajeste f. mult ca sunt persoane neavizate care din diverse motive panicheaza gratuit,fara justificare oamenii atunci cand este vorba de posibilitatea infectarii. Din pacate lipsa informarii corecte declanseaza la oamenii responsabili adevarate drame. Ca o recomandare generala mi~as permite sa spun ca ar trebui sa nu exageram in nicio atitudine si sa ne gandim ca suntem intr~o armonie cu mediul inconjurator pe care daca o deranjam prin exagerari avem de suferit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...