Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ziua de nastere-petrecere! ce gatim?


3x3

Recommended Posts

se apropie ziua de nastere a bb-[bibe]eului meu. si, am prieteni care imi vin, cat si copii cu mamicile lor! ideea de a gati pentru doua categorii atat de diferite, ma cam pune in dificultate! orice sugestie este binevenita! nu numai pentru mine, ci si pentru toate mamicile care vor sa faca din aniversare o zi de neuitat! multumesc tuturor mamicilor pentru eventualel raspunsuri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sa-ti traiasca si sa va bucurati de el!!! dar nu ar fi mai prudent, in perioada aceasta, sa eviti sa pui in contact atatia adulti si copii ? pana nu ne lamurim ce si cum cu gripa asta noua, eu una as fi tentata sa renunt la organizarea unei petreceri...dar asta este doar parerea mea, fiecare procedeaza cum considera... nu stiu ce varsta are bb, daca implineste 1 sau 2 ani sa stii ca mare lucru nu va intelege din aniversare...abia de la 3 ani incolo va gusta pe deplin o petrecere organizata in cinstea lui... decizia este desigur, a ta, in totalitate... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit aici crochete, aperitive din ou. nu imi fac probleme de gripa! dar apreciez faptul ca ti-ai exprimat punctul de vedere! am mai gasit pe forum, o reteta de chec, pe care am facut-o astazi. seamana cu un pandispan mai mult, insa este teribilde bun. si am sa il pregatesc pentru desert. la desert m-am gandit sa fac profiterol in caramel, profiterol si in ciocolata, pentru a fi servite cu inghetata si sorbet m-am gandit sa fac niste placinte de branza! pentru copii, sa le fac niste saratele si covrigei insa mai am nevoie de alte sfaturi! ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi azi am sarbatorit domnisoara noastra[zana] si am facut un bufet cu: -salata de boeuf -salate de vinete -oua umplute -cubulete de branza,masline si rosii cherry pe tepuse -chifle mici cat o mandarina umplute cu sunca de curcan -sanwich cu sunca presata,salam -focaccia sarata -saratele gen maxi-mix -arahide sarate -migdale iar la sfarsit...TORTUL![:D] ai putea sa mai faci niste snitzele din fasii de piept de pui,astfel incat sa iasa ca niste bastonase usor de mancat cu mana,iar copiii sunt foarte incantati de ele ca seamana cu cele de la Mc[:D]. o alta idee sunt omletele foarte inalte,cu diferite umluturi,pe care le tai apoi cubulete,jumatati de rosii umlute cu pasta de branza,mingiute din branza tavalite prin seminte de susan/marar tocat/boia dulce de ardei(sau iute[:D]) deocamdata nu mai imi vine nik in cap. sa-ti traiasca bb si sa va distrati la petrecere[flo] MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005) [url="http://chiccutza.weblog.ro/photoblog/"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui vickip
Poti sa mai faci: --pasta de ton --pasta de branza --bruschete cu rosii --cremvusti in foietaj --chiftelute --crochete de peste --rulada cu branza
vickip, din tot ce ai enumerat, nu stiu sa fac decat chiftelute. si nu le fac, pentru ca fac mici pe bbq. am pregatit deja o prajitura in foi, crema de ciocolata pentru profiterol, crema pentru profiterol in caramel, nuga cu macademia. am facut pentru prima data bomboane fondante. am pus cate o mura ininterior. mai fac un chec. si cam atat la dulciuri. am sa mai fac, am uitat, biscutiti, pe care ii inmoi in ciocolata, jumatate! sunt atat de buni! la mancare, nu stiu inca ce sa fac. am decis sa fac niste salata cu maioneza.niste oua umplute. trebuie sa caut pe net. inca ma mai gandesc! inca mai astept sugestii! please!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://hostedmedia.reimanpub.com/TOH/Images/Photos/37/exps18400_KFCC1115482D65_DKType.jpg wow, ce dragute buburuzele stea. Oare cu ce sa le fac punctele acelea negre? Scuze ca ma bag pe subiect 3x3, dar si eu planuiesc un B-day party curand, si ma inspir din subiectul tau. Eu ma gandesc sa fac si o salata de paste integrale, cu multe vegetale crude. Am fost recent la o petrecere, si aveau un fel de aperitive insirate pe betzele alea de frigarui, implantate asimetric intr-un ananas intreg: mozarella, struguri, masline de 2-3 soiuri, rosii mici, curmale, bucatele de carnat afumat uscat sau gogosar rosu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Citat:
citat din mesajul lui vickip
Poti sa mai faci: --pasta de ton --pasta de branza --bruschete cu rosii --cremvusti in foietaj --chiftelute --crochete de peste --rulada cu branza
vickip, din tot ce ai enumerat, nu stiu sa fac decat chiftelute. si nu le fac, pentru ca fac mici pe bbq. am pregatit deja o prajitura in foi, crema de ciocolata pentru profiterol, crema pentru profiterol in caramel, nuga cu macademia. am facut pentru prima data bomboane fondante. am pus cate o mura ininterior. mai fac un chec. si cam atat la dulciuri. am sa mai fac, am uitat, biscutiti, pe care ii inmoi in ciocolata, jumatate! sunt atat de buni! la mancare, nu stiu inca ce sa fac. am decis sa fac niste salata cu maioneza.niste oua umplute. trebuie sa caut pe net. inca ma mai gandesc! inca mai astept sugestii! please!
--pasta de ton : Conserva de ton in suc propriu sau in ulei se scurge bine, apoi se mixeaza cu unt, sare, piper, suc de lamaie. Se poate adauga si ceapa daca vrei. Se serveste pe paine prajita, sau ne-prajita, sau se pot umple cu ea rosii, ardei, oua fierte. De asemenea se poate pune si intr-un castronel si fiecare isi pune cat vrea pe paine Varianta a 2-a ar fi sa amesteci tonul scurs bine cu maioneza in loc de unt si in rest la fel...sare, piper, lamaie. Varianta a 3-a ar fi sa amesteci tonul scurs cu icre gata preparate din comert. Varinata a 4-a ar fi asa : ton, unt, sare, piper, pasta de rosii, lamaie daca mai e necesar. --pasta de branza var 1: Branza dulce amestecata bine cu sare, piper, boia, unt, smantana (ceapa daca vrei) Var2 : branza dulce, feta, smantana, (ceapa) --bruschete cu rosii O bagheta de paine se taie felii care se prajesc putin. Rosiile de taie cubulete, se aduga peste ele putin ulei de masline, sare, piper, putin otet balsamic. Feliile de paine parjita se freaca cu f putin usturoi si peste se pun rosiile. --cremvusti in foietaj Se intinde o foaie de aluat frantuzesc cumparat (ca e mai simplu), apoi se taie fasii. Cremvustii se taie in 3 si neaparat se cresteaza pe lungime ca sa nu crape la copt. Se invelesc cremvustii in fasiile de aluat, apoi se ung cu ou, se aseaza in tava si se dau la cuptor vre-o 30 min la foc mediu (in cuptorul preincalzit). --chiftelute --crochete de peste Acele fish fingers ce le gasesti de cumparat. --rulada cu branza reteta o am de un blog...dar nu ami stiu exact de unde... Aluat ½ litru lapte 125g margarina un sfert lingurita sare 120g faina 5 oua Ulei sau untura pentru uns tava Umplutura: branza dulce de vaca smantana feta sau telemea sare, piper sunca daca vrei Se pune la fiert laptele si margarina. Cand margarina s-a topit si s-a omogenizat cu laptele se adauga sarea si faina in ploaie, putin cate putin amestecand continuu. Acest amestec se fierbe pana se deslipeste de pe fundul vasului, apoi se ia de pe foc si se lasa la racit. Cand compozitia este suficient de rece adaugam ouale rand pe rand amestecand. In continuare se unge tava cu ulei sau untura si se toarna compozitia rezultata in tava. Se lasa la cuptor aproximativ 20-25 de minute. Pt umplutura se amesteca bine in mixer branza dulce cu telemeaua rasa (sau feta), smantana, sare daca mai este nevoie si piper. Apoi se adauga sunca taiata marunt. Compozitia trebuie sa aiba consistenta unei budinci...in sensul ca sa nu fie f lichida, dar nici f solida. Dupa ce am scos blatul din cuptor, il lasam la racit, apoi blatul se pune cu fata in jos pe un tocator. Se intinde umplutura pe intreaga suprafata, dupa care se ruleaza foarte strans avand grija sa nu se rupa. Dupa ce am rulat, se intinde o foaie de celofan se pune rulada pe celofan si se ruleaza din nou foarte strans pentru a rezulta o rulada bine inchegata. Se lasa la rece cateva ore.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...