Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ziua de nastere-petrecere! ce gatim?


3x3

Recommended Posts

Pt oua umplute ai mai multe variante: --oua umplute cu pateu, galbenus,fiert castraveti acrii si un pic de maioneza --oua umplute cu galbenus fiert frecat cu maioneza si eventual putin albus fiert --cum am spus si mai sus oua umplute cu pasta de ton Eu de obicei fac oua umplute cu pateu facut de mine si peste ele torn o maineza cu iaurt. Pateu de casa : se invelesc ficateii de pui in hartie de copt si asa se prajesc in unt. (sau se pot pune pe gratar). Dupa ce s-au prajit se lasa la racit si apoi, in mixer se amesteca cu unt, sare, piper. Maioneza cu iaurt: se face o maioneza clasica peste care se toarna iaurt. Eu pun de obicei un borcanel de iaurt la o maoineza obtinuta dint-un ou, dar se poate pune si mai mult si mai putin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ceva in genul "buburuzelor" care sunt superbe deadreptul (eu zic ca punctuletele negre trebuie sa fie piper)http://gospodini.blogspot.com/2009/01/pinguini-maslinii.html La ziua lui , fimiu a fost foarte incantat de "pinguini" si de dobosul acela cu cascaval si sunca in care am infipt stegulete. Nu te supara dar eu nu prea sunt de acord cu alegerea ta in ceea ce priveste profiterolul, unii copii nu au voie inghetata pe vremea asta si ar putea aparea probleme si multe plansete [q]. Petrecere frumoasa![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
gabitza2005, iti multumesc pentru grija ce o arati! din fericire, in australia au inceput caldurile, si idea de sorbet chiar ma gandeam ca este bine venita! cum se face dobosul de cascaval? [flo]
Off-topic: Hahhahahaaa ... si ce legatura are Australia, ca din profilul tau vad ca esti din Ro??? __________________________________________________ Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite, te mai poti inspira si de aici http://www.coolest-kid-birthday-parties.com/ http://www.birthdaypartyideas4kids.com/ petrecere reusita iti doresc si La Multi Ani pentru [bibe] [url="http://www.flickr.com/photos/40168372@N05/"]POZE[/url] "Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
multumesc pentru urari. idea era , ca din inspiratiile fiecarei mamici sa se ajunga ca si sugestie la un meniu cat mai avantajos pentru un eveniment ca asta! am facut pentru copii snitele de pui, dar nu in modul clasic. am taiat pieptul de pui in feliute subtiri, pe verticala lungimii pieptului, pe care le-am pregatit ca si snitelul. au fost un succes! apoi clatita de vegetale este o idee minunata. salata de cartofi fierti cu maioneza si ou fiert tortul a fost o bunatate. am mai facut placinte de branza, pentru manute micute, adica in loc de forma aceea patrata cum apar placintele la patiserie, le-am facut mai lunguiete si micute, ca sa le apuce cu manuta! am facut un coctail de fructe la gheata! adica am pus mure de padure, capsuni, lamaie si lime taiate felii, am indulcit cu putina ,miere, si am pus gheata! a fost de asemenea un succes! aici, se poate diversifica, cu ce fructe sunt in casa sau pe piata! am mai facut un sorbet de fructe, si inghetata de vanilie! afara nu au fost calduri mari, cum am avut inaintea zilei de nastere a puiului meu, insa inghetata de vanilie a fost savurata de toata lumea, mic si mare! pe care am servit-o alaturi de sorbet! si-au mai bagat manutele in eclere, pe care le-am facut micute, in forma profiteroalelor! am mai avut taiate legume, in feliute lungi. pe care piticii au putut sa le molfaie! pentru adult, am facut sushi cu salmon crud (a fost o minunatie), am avut friputa de pui la gratar si mici. salata de cartofi cu vegetale, maioneza, carne de curcan...un dip, icre, pastrama feliute, cascaval, masline, placinta de branza si cafe frappe! toata lumea a plecat fericita!cu alte cuvinte, a fost un succes! am uitat sa mentionez, am facut amandine (si multumesc autoarei retetei), au fost delicioase! am mai facut un chec, dupa o reteta tot de aici(la fel de bun). am sa caut retetele si autoarele acestora si am sa le felicit in mod mai personal, cu un mesaj pe privat! au fost minunate! am uitat sa spun ca am mai facut bomboane fondante, invelite in ciocolata! si tortul l-am facut dupa o reteta dintr-o carte de aici, umplutura dintre straturi a fost cu crema sugerata de reteta de amandine, si am invelit tortul cu fondant, din care am facut si decoratiile de flori! tortul l-am pus pe un fund de lemn rotund acoperit cu marzipan! a fost delicios! am mai avut pe masa, pentru adultii care insotesc copii, nuiga cu macademia!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...