Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

felicitari sanda, sa va aduca puiul numai bucurii!! pentru oiyoy: bebe andrei, nascut la arcadia, nu a facut icter in spital, in primele doua zile, si mi s-a explicat de dr. neonatolog ca nu e nici o problema daca il face acasa, ca e afectiune comuna, care trece, si sa nu ma arunc la tratamente excesive de tip fenobarbital, cum obisnuiesc unii pediatri, pentru ca (,)copilul nu sufera deloc.explicatiile doctoritei au fost mai ample si de specialitate, nu le pot reproduce. primul bebe a facut icter in spital ( cuza ) destul de serios, pentru ca a fost incompatibilitate de grupa de sange intre mine si el - eu 01 rh +, el, ca sotul, B 3 rh - .a stat la lampa o noapte, am fost externata in doua zile jumatate, nu am stat in spital suplimentar din aceasta cauza, bebe a fost ok. bebe andrei are si el grupa sotului, dar rh +, ca mine. in al doilea rand, orice spital, ca si arcadia, cand incheie contract ca cas,care are ca efect decontarile, nu semneaza cu casa nationala, ci cu casa judeteana unde are sediul,unitatea descentralizata care o reprezinta, dar contractul are efect national.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc...am si eu o rugaminte. as vrea sa-mi spui daca ti-a recomandat pediatra sa-i dai bebelusului tau calciu si daca da cum sa il dai ca mie una din ele mi-a zis 3,5 ml odata si una 2 ml de 2 ori pe zi.si cand il dai inainte de masa sau dupa.astept raspunsul tau. o primavara frumoasa la toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a intrebat cineva de cotor pediatru. noi mergem cu Dani la Doamna dc. Trandafir, eu sunt extrem de multumita de dumneaei, este un doctor f bun. Cand Dani era bb mergeam la doamna doctor Similiceanu, despre care, deasemnea, am doar cuvinte de lauda. Insa dumneaei are un bb mic si, din cate stiu, nu mai merge la cabinet de la 1 decembrie - nu stiu insa cat timp va lipsi. Intreb ca e prima oara cand aud: de vi s-a recomandat calciu la bb? Eu lui Dani nu i-am dat in primele luni nimic in afara de vigantol, calciu i-am dat prima data la 2 ani in urma analizelor de sange de unde a reiesit o mica lipsa. Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Laura&year=2011&month=7&day=9&babycount=1"]prichindel[/url] [baietel] [url="http://community.webshots.com/user/lpetres13"]Poze Daniel[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558718316pZDbiH"]Mamici din Iasi[/url] Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce fel de calciu ii dai, Sanda? Eu le-am dat copiilor calciu gluconic, cate 5 ml, iar 5 ii beam eu (dintr-o fiola de 10 ml). Le-am dat de la inceput si mi s-a spus ca trebuie pana pe la un an, in fiecare luna, cate 10 zile, dupa care sa continui doar in lunile friguroase (din sept pana-n aprilie). Pana la 1 an le-am dat Ca gluconic,dupa care am trecut la Osteocare sirop (cate 5 ml). Din cate stiu, bebelusii alaptati la san au un deficit de CA si FE, nu stiu din ce cauza...De pe la 2 luni le-am dat si Fe, cate 6 pic pe zi... Le-a mers foarte bine, dar stii cum e, fiecare medic cu parerea lui....Eu ti-am impartasit din experienta mea... Sanatate multa lui bebe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanda, eu ti-am scris ce mi s-a recomandat, insa nu am mai adaugat ca, de fapt, nu i-l dau, ca sa nu te influentez. pentru ca mi s-a spus ca analizele au iesit bune, inclusiv valorile care par iesite din valorile normale - pentru ca aparatul nu este setat pentru nou nascuti. eu nu sunt de acord cu medicatie data preventiv, fara sa fie identificata o problema concreta. iarasi, eu nu ii dau vigantol, pentru ca am citit prospectul si nu mi-a placut deloc. ii dau vitamina D 3, un inlocuitor inofensiv, zic eu. este in sticluta de plastic si este ceea ce trebuie. eu sunt asa... anti medicatie. am argumentele mele, dar nu tin sa fac caz de asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...