Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu am vrut sa stiu pentru ca mi-a explicat chestia cu valorile alea care nu sunt setate pentru bebelusi , dar ideea e ca eu am avut mereu probleme cu calciu si nu as vrea sa aiba si el la fel de asta am sa il dau chiar daca e posibil ca el sa nu ma mosteneasca...de obicei nici eu nu sunt pro medicatii dar sper ca asta o sa il ajute.multumesc pentru informatii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor si o primavara frumoasa ( cand o veni) Va citesc cu mult interes pentru ca tocmai am aflat ca sunt iar [gravi]( a doua oara) si ma tenteaza mult nasterea la Arcadia, desi eu personal am avut o experienta destul de ok la CV la prima nastere. Mi-as dori o nastere naturala ( si prima tot asa a fost) , dar mai putin stricta dpdv al protocolului medical. Vad ca vorbiti despre calciu dat copiilor. Puiul meu a avut recomandat preventiv 5 ml de Ca pe zi/ 10 zile pe luna, chiar daca analizele erau in limite normale. In prima luna, incepatoare fiind, am incercat sa-i dau dar nu am reusit pentru ca il scuipa tot. Mi s-a parut ca il chinui si luna urmatoare nu i-am mai dat. Intre timp am avut reusit sa gandesc la rece. Eu gandesc asa: copilul meu e sanatos si eu trebuie sa ma port ca atare. Daca eu consider ca organismul lui nu e capabil sa asimileze singur Ca din lapte si ii dau eu supliment sintetic... oare nu gresesc? Apoi am inceput sa ma gandesc la faptul ca asa il voi invata " lenes" si organismul lui va astepta supliment usor asimilabil toata viata in loc sa ia singur ce-i trebuie din alimentatie. La 8 luni i-am repetat analizele ( intre timp nici Ca nici Fe suplimentar) si a iesit Ca pe limita superioara si Fe in limite norale. A fost momentul in care am realizat ca, pentru copilul meu ( poate la altii nu ar fi fost tot asa) a fost decizia cea mai buna. Prea mult ca strica, prea mult Fe strica. Dr Siminiceanu ( la care am fost cu analizele de care spunem, satula fiind de dr pediatra la care mergeam in mod curent) mi-a confirmat ca am procedat bine si m-a incurajat sa nu dau suplimente copilului exact pentru a invata organismul lui sa se descurce singur. Cum la 8 Luni ne diversificam deja ( de vreo 2 luni) mi-a povestit ce si cum sa mai dau copilului alimente din care sa ia singur ce-i trebuie. Pana la diversificare laptele matern si rezerva facuta in burtica mamei sunt suficiente pentru copii. Nu spun ca asta e reteta perfecta, povestesc doar cum a fost la noi. Fiecare mama stie ce e mai bine pentru puiul ei si isi asuma hotararile proprii[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] 5+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Buna ziua tuturor si o primavara frumoasa ( cand o veni) Va citesc cu mult interes pentru ca tocmai am aflat ca sunt iar [gravi]( a doua oara) si ma tenteaza mult nasterea la Arcadia, desi eu personal am avut o experienta destul de ok la CV la prima nastere. Mi-as dori o nastere naturala ( si prima tot asa a fost) , dar mai putin stricta dpdv al protocolului medical. Vad ca vorbiti despre calciu dat copiilor. Puiul meu a avut recomandat preventiv 5 ml de Ca pe zi/ 10 zile pe luna, chiar daca analizele erau in limite normale. In prima luna, incepatoare fiind, am incercat sa-i dau dar nu am reusit pentru ca il scuipa tot. Mi s-a parut ca il chinui si luna urmatoare nu i-am mai dat. Intre timp am avut reusit sa gandesc la rece. Eu gandesc asa: copilul meu e sanatos si eu trebuie sa ma port ca atare. Daca eu consider ca organismul lui nu e capabil sa asimileze singur Ca din lapte si ii dau eu supliment sintetic... oare nu gresesc? Apoi am inceput sa ma gandesc la faptul ca asa il voi invata " lenes" si organismul lui va astepta supliment usor asimilabil toata viata in loc sa ia singur ce-i trebuie din alimentatie. La 8 luni i-am repetat analizele ( intre timp nici Ca nici Fe suplimentar) si a iesit Ca pe limita superioara si Fe in limite norale. A fost momentul in care am realizat ca, pentru copilul meu ( poate la altii nu ar fi fost tot asa) a fost decizia cea mai buna. Prea mult ca strica, prea mult Fe strica. Dr Siminiceanu ( la care am fost cu analizele de care spunem, satula fiind de dr pediatra la care mergeam in mod curent) mi-a confirmat ca am procedat bine si m-a incurajat sa nu dau suplimente copilului exact pentru a invata organismul lui sa se descurce singur. Cum la 8 Luni ne diversificam deja ( de vreo 2 luni) mi-a povestit ce si cum sa mai dau copilului alimente din care sa ia singur ce-i trebuie. Pana la diversificare laptele matern si rezerva facuta in burtica mamei sunt suficiente pentru copii. Nu spun ca asta e reteta perfecta, povestesc doar cum a fost la noi. Fiecare mama stie ce e mai bine pentru puiul ei si isi asuma hotararile proprii[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] 5+
aceeasi doctorita, aceeasi logica (a mea ca a ta), acelasi efect (analize f bune). Eu l-am alaptat pe Dani pana la 9 luni, atunci am trecut seara pe lapte praf. Nu a avut niciodata lipsa de Fe, calciu a iesit pe la un an si ceva la limita inferioara (dar totusi in grafic), abia atunci, fiind si sezonul rece i-am dat osteocare. Nici eu nu sunt de acord cu medicamentele date preventiv, dar fiecare mama face cum stie/crede pentru puiul ei. [flo] [pup] gasca Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Laura&year=2011&month=7&day=9&babycount=1"]prichindel[/url] [baietel] [url="http://community.webshots.com/user/lpetres13"]Poze Daniel[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558718316pZDbiH"]Mamici din Iasi[/url] Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor ! pentru sanda...feicitari ,sa fiti sanatosi! vroiam sa te intreb...deci cezariana nu este foarte dureroasa...ma refer si inainte si dupa operatie...tu cum te mai simti? poti avea gria de bebe asa cum trebuie?ma scuzi daca suna aiurea intrebarie...nu stiu inca cum voi naste dar ma gandesc cezariana si pe net am vazut diverse pareri ce groaznica e aceasta operatie. merci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanda,cum te simti dupa operatie?Ai voie sa-l iei pe cel mic in brate?Poate cand ai timp imi dai ceva detalii despre operatie,cred ca si pe mine cezariana ma paste.Cat timp nu ti-ai simtit picioarele,cat ai stat cu sonda,cand ai inceput sa mergi?Sant dureri mari dupa ce trece anestezia?Ai fost multumita de serviciile celor de la arcadia?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fete bortoase si proaspat mamici. de curand am aflat si eu ca sunt insarcinata si ieri am fost la arcadia la o consulatie si un ecograf la doamna doctor Cacicovschi care mi-a placut f mult. mi-a dat o carte de vizita de-a dumneaei cu 3 nr de tel din care 2 de mobil. intrebarea mea este - voi ce stiti nr acelea sunt ale ei personale, ca n-am indraznit sa o intreb. fiind la prima sarcina va dati seama ca sunt destul de stresata si as vrea sa stiu daca dau de ea in caz ca am vreo urgenta. mai ales ca eu sunt din piatra neamt si sincer n-as vrea sa imi mai gasesc un medic si aici nu de alta dar am avut niste experiente nu tocmai placute cu medici din zona, de asta am preferat sa merg la iasi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

primul nr e al spitalului, celelalte doua sunt ale ei. eu o sun indferent de ora cand am probleme pe nr de orange, al doilea de pe carte. Ti-ai ales un medic f bun. Eu nu as mai renunta niciodata la ea si o sa continui sa merg la ea si dupa sarcina! ...asteptand o minune in viata mea! [gravired]30w+ [fetita]Daria-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru gravidacori: inainte de operatie nu a fost nimic dureros doar jenant cum am precizat in ceea ce priveste sonda(ma refer ca e o senzatie de jena,disconfort doar pana se face anestezia ca apoi nu o mai simti), in rest pentru mine a fost ok avand in vedere ca eu auzisem numai pareri ciudate ma asteptam sa mor de durere dar e suportabil...eu in timpul zilei (ziua a 2 si a 3) nici nu am facut calmante..doar seara iar acasa nu am facut deloc.ce e mai dificil acum e ca ma doare spatele si nu pot sa ma aplec deasupra patului sa il schimb(nu am masuta de infasat)dar presupun ca o sa treaca si spatele...la operatie simt doar o intepatura intr-o parte cand ma ridic sau cand incordez burta dar nu e ceva tragic...crede-ma ca nu e asa cum se aude, dar depinde si de fiecare persoana in parte..eu care ma temeam atat de tare cand am iesit din A.T.I.nu vroiam decat sa-l vad pe BB nu ma durea nimic, asa ca eu iti urez succes orice varianta ai alege.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...