Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost la control si totul este asa cum trebuie. Bebele arata bine, are greutatea la zi, lichid destul si placenta e ok si ea. Colul incepe sa se pregateasca pentru nastere, asa ca suntem cu toate in grafic :)

Dr. mi-a recomandat daca pot merge in Fagaras dupa ce implinesc cele 37 de saptamani, dar a zis ca si in Sibiu e ok sa stau. Asa ca eu cred ca o sa merg sa stau in Fagaras la parinti, ca mi se pare mai comod decat sa stau in Bv pe la vreo pensiune ceva singurica.

Pupici si La multi ani! de ziua femeii si a mamei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Miha!! sa creasca mare si sanatos si nu fii suparata ca nu s-a putut natural.. "pe jos" cum zice Dr :D Macar nu esti ca altele care se programeaza direct la cezariana.

Anka bucura-te de vacanta la Fagaras si sa nu ai emotii :)

 

As vrea sa va intreb si eu ceva pentru ca nu stiu unde sa scriu altundeva pe forum.. Carmen are trei luni si o saptamana si ma ingrijoreaza pentru ca nu a mai luat in greutate in ultima vreme.. doar s-a inaltat. Are 5700 g, si s-a nascut cu 3420g. Este destul de mancacioasa, din spital am iesit cu ea cu 3460, si in prima luna a luat 1kg. Mananca doar san dar cred ca se satura, pentru ca e un copil vesel, activ (doarme ziua doar cate juma de ora, de vreo patru ori, in rest doarme toata noaptea, de la 20-21 la 7-8). Pediatra mi-a recomandat sa ii dau lapte praf daca nu mai ia in greutate. problema e ca nu vrea laptele praf, pana si cu ceaiul ma lupt sa il bea. Nu as incepe nici diversificarea pana la 6 luni. Voi ce ziceti, o fi doar o perioada si isi revine sau sa ii dau lapte praf? Am facut si greseala de a cumpara cantar, ma streseaza rau ca nu ia in greutate [:(]

 

PS: La multi ani de ziua Mamei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Anka, iti tinem pumnii sa fie o nastere usoara, in apa, exact asa cum iti doresti! Ne bazam pe tine ca vei rupe sirul cezarienelor, mai ales ca altfel, presiunea incepe sa cada din ce in ce mai mult pe mine sa performez cum trebuie :)

Abia asteptam vestile!

O primavara frumoasa tuturor mamelor si viitoarelor mame

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio e prea devreme pt diversificare, nici sa nu te gandesti la asta deocamdata....formula eu am inceput sa i-o dau asa....san si alaturi aveam sticluta cu formula pe care i-o indesam imediat...a acceptat usor...ceai nici al meu nu bea si are 6 luni jumate...asta nu e bai. nu o lasa asa ca poate sa se deshidrateze, vezi bine ca nu e problema de zile e de ceva timp....incepe sa treci la mixt, cu formila ai si oarecum o evidenta a cat papa, la san nu ai de unde sti. poate laptele tau nu mai e asa de consistent, cine stie. bafta[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultima ninsoare-a prins sa cearna

 

Fulgul moale-a sarutat tapsanul,

 

Mama, cand nici nu-mplinisem anul

 

Tu mi-ai aratat intaia iarna.

 

 

Mi-ai purtat manuta peste nea

 

Ca sa simt ca-i moale si e buna

 

Si-ai privit cu mine, impreuna

 

Turturii ca un tais de stea.

 

 

Toate anotimpurile-apoi

 

Rand pe rand le-ai colindat cu mine

 

Ca sa-nvat mai iute si mai bine

 

Mandrele privelisti de la noi,

 

 

Si-n casuta mintii sa incapa

 

Bogatia atator intelesuri,

 

Cate salcii se rasfrang in ape,

 

Cate spice se indoaie in sesuri.

 

 

Tu, intaia mea invatatoare

 

Cu povete drepte calea-mi sameni

 

Si ma-ndemni spre dragostea de oameni

 

Ca spre cel mai drept dintre izvoare.

 

 

As dori sa te iubesc mereu,

 

Sa-ti mangai cu mana mea cea mica

 

Bluza mirosind a levantica,

 

Mama, cand ma strangi la pieptul tau.

 

 

Ultima ninsoare-ncarca merii

 

Dar curand ce plini vor fi de floare!

 

Martie mamico, sarbatoare!

 

Sarbatoarea ta si-a primaverii!

 

 

La multi ani! Va daruiesc din tot sufletul aceste randuri..la mine se potrivesc pana acum 100%!

 

Copilul meu vesel...Andrei~Ravan(poze) /Blogul meu cu hainute

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vioo nu nu nuuu!! nu ii da formula. Daca pana acum ai reusit sa ii dai numai san ai trecut peste ce e mai greu. Nu mai asculta de pediatri binevoitori, apeleaza la sfaturile consultantilor in lactatie (pe forumul laptematern.ro). Pediatrii sunt buni, ca medici, normal... dar nu sunt nici nutritionisti nici consultanti in lactatie.

Exact pe la 3 luni e cand nu ia prea mult in greutate, daca mai zici ca s-a si lungit, e clar de ce nu s-a ingrasat. Daca e in limite n-o indesa cu laptele praf.

Mai intra la Alaptatul helpline aici pe forum citeste acolo ca multe au fost in situatia ta si gasesti raspunsurile, ai sa vezi.

Eu te incurajezi sa ii dai numai lapte matern, este exact ceea ce are bb nevoie.

 

Cat despre diversificare... no way! Asteapta pana la 6 luni. Noi am inceput o autodiversificare foarte buna, nu ii pasez nimik, bb apuca tot, e perfect!

 

Again, nu te descuraja si nu ii da laptele praf! [:D]

 

Pup!

 

[bb] Daria Alessia (12.07.2009)

"Babies can't be spoiled...only nurtured." "Babies, like food, only get spoiled if they are left unattended on a shelf."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele,

Imi pare rau ca am lipsit asa mult,dar nu am avut laptop,a fost stricat si in plus am inceput sa merg si pe la serviciu ca m-au chemat!

Asa ca va spun cu intarziere si scuzele de rigoare LA MULTI ANI! O primavara frumoasa cu bucurii si tot ce va doriti!

 

Vioo, iti spun si eu ca si Motana,nu ii da lapte formula,macar pana la 6 luni hraneste-o exclusiv cu san,daca vrei poti sa incepi sa-i dai cate un pic de suculet de fructe,de fapt de mar si morcov,dar inca nu incepe diversificare si nici lapte formula! Plus ca eu cred ca e destul de voinicuta si pentru ca a luat in inaltime compenseaza cu greutatea,nu te ingrijora si bucura-te ca o poti alapta si ca ea papa san si da-i cat mai mult,chiar si dupa ce incepi diversificarea!

Eu l-am alptat pe Matei pana la 11 luni si acum regret ca nu am continuat!

Nu prea am citit din urma asa ca nu prea sunt la curent cu noutatile!

Totusi spun bun venit fetelor noi si ma bucur ca sunt alaturi de noi,daca lasati datele,promit sa va trec in listuta cand am timp!

Miha,cum a fost cu nasterea? Poate ne spui data exacta ca sa pot sa scriu si in listuta si cine e urmatoare???? Poate avem parte de o poveste a nasterii in apa!

Restul fetelor,pe unde sunteti,ce mai faceti? Leeloo,ma bucur ca nu ne-ai uitat!!

Ana,Cristina,Sovi,si toate celelalte va poop!!

 

Aurora [mamica] de duracell neastamparat Robert Matei

 

Un vot va rog

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...