Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (9)


Recommended Posts

Vreau sa intreb aici daca stie cineva daca la clinica Isis se pune problema unei nasteri vaginale in apa dupa doua cezariene. Sunt foarte incantata de modul in care aceasta clinica abordeaza nasterea, dar nu m-as deplasa pana acolo sa aflu mai multe daca varianta nvd2c nu intra macar teoretic in discutie. Am intrebat si pe forumul lor dar nu am primit inca nici un raspuns.

Multumesc![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ina, nu stiu nici eu sa iti raspund la intrebare, dar ma gandesc ca poti incerca sa suni la secretariat acolo sau sa le dai un mail si poate te lamuresc ei mai bine.

Succes!

Poate ne povestesti mai multe despre tine si cum de te-ai hotarat la nvdc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurrora, am nascut pe 10.02.2010- cezariana( am scris despre nasterea mea ceva mai in urma), baietel Stefan-Andrei.

Vioo, nu-ti fa griji cu greutatea micutei... Si pe mine m-a speriat pediatrul cand micutul avea 1 sapt, ca l-am cantarit si a vazut ca nu luase deloc in greutate si m-a impacientat ca tre sa ma mulg si sa-i dau apoi cu lingurita sa vad eu cat mananca, insa eu vedeam bine ca imi goleste sanul la fiecare masa si nu plangea niciodata de foame. Asa ca l-am alaptat in continuare si chiar daca dupa 1 luna n-a pus decat 600g( mai mult a crescut in lungime) eu nu-mi fac griji...pt ca e vesel, e activ, e sanatos...

Acuma din pacate, a terbuit sa-i introduc si formula, pt ca am facut o mastita urata la unul din sani si a trebuit sa fiu operata si momentan nu mai pot sa-i dau si din sanul respectiv.

Cat despre nasterea in apa, nu sunt dezamagita...n-a fost sa fie. Si oricum problemele pe care le-am avut cu sanii inca de cand am plecat din maternitate m-au facut sa uit complet de nasterea mea. Asa ca fetelor care nu ati nascut inca, documentati-va cat mai mult despre alaptat, cereti cat mai multe pareri si fiti sigure de ceea ce trebuie sa faceti pt ca e foarte important! Sa nu cumva sa patiti ce am patit eu, ca e ingrozitor de dureros. Si eu chiar citisem despre alaptat si credeam ca stiu tot ce e de stiut, insa n-a fost asa.

Va doresc o primavara frumoasa si cu cat mai multi delfinasi.

P.S. Baietelul meu se pare ca e un delfinas "postpartum" ca tare mult ii place la baita, n-ar mai iesi din apa[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

 

Va citesc de cateva zile, bineinteles ca nu am citit chiar tot, dar vreau sa va spun ca si eu as vrea sa nasc natural, si in apa pe deasupra - sau mai exact, pe dedesubt [:D]

 

Am ajuns cu cititul la faza in care Sovietica punea link de la botezul lui Sasha, intru pe link la "botez" si ma miram de are Sasha rochita, ma nadeam "cine stie ce traditie o mai fi si asta"[:D] - pe urma m-am lamurit ca era de fapt botezul copilului nr. 2 :).

 

So, eu mi-am facut programare pe 3 iunie cand voiu avea 27 saptamani. Dati-mi si mie va rog mobilul D-lui Dr Baiulescu pe PM, va rog.

 

Ideea e ca eu am nascut prima oara cu cezariana, dar vor trece 7 ani si ceva. Iar DPN-ul meu este in august, trebuie sa il intreb cum si-a programat concediul anul asta. Voi stiti ceva?

 

Mai citesc si revin.

 

[pup]

 

eu [gravired], cu [?] (DPN 20.08.2010), andi [bat] (24.06.2003) si tati [roker]

_________________________

 

traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha_obi,

Imi pare tare rau ca ai trecut prin atatea probleme cu alaptarea. Iti doresc sa te refaci cat mai curand.

Si daca poti, spune-ne si noua ce anume nu ai stiut sa faci sau la ce trebuie sa fim atente in ce priveste alaptatul ... eu una am mari emotii pentru asta si azi maine imi vine randul.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele [flo]

desi sunt foarte fricosa din fire m-ar tenta si pe mine nasterea in apa, va rog as vrea si eu mai multe informatii despre nasterea in apa la CMU daca cunoasteti pe cineva, parca alina_k stia ceva detalii

te rog alina, ma poti ajuta?

multumesc anticipat

!

[pup]

 

flubby [gravi] 27s cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Miha,imi cer scuze,dar nu am mai avut timp sa citesc din urma,asa ca nu am stiut ca deja ai povestit,scuza-ma o sa-mi fac timp sa citesc.Sa-ti traiasca Stefan sa creasca mare si sanatos.

 

pitzinuca,Flubby bine ati venit la noi sper sa ramaneti alaturi de noi si sa ne povestiti si voi experienta nasterii! Chiar ma bucur ca mai sunt fete care vor sa nasca in apa si in alte clinici unde se ofera posibilitatea asta! Asa putem analiza mai bine toate oportunitatile.

 

Va doresc o zi buna!

 

Aurora [mamica] de duracell neastamparat Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa te documentezi cat mai mult poti sa intri la alaptatul helpline, tot pe acest site si acolo fetele vb despre multe probleme si bineinteles solutii.

In ceea ce ma priveste....mie mi-a venit laptele foarte repede, chiar daca am facut cezariana, si mi s-au intarit sanii(angorjat) inca de la clinica. iar in perioada cand am nascut eu clinica era foarte aglomerata si personalul foarte ocupat. Eu nu-mi cuparasem pompa pt sani, si cand am cerut de la clinica, toate erau date si eu n-am mai apucat sa ma mulg si mi s-au intarit f tare sanii pt ca bebe nu avea el atata putere. In fine cand am ajuns acasa, dupa ce am dat o groaza de bani pe trei pompe diferite( cele de la chico sunt de toata jena, de la avent n-am gasit atunci si mi-am luat una electrica de la primii pasi cu 100 lei, destul de buna), cu comprese calde si masaje, si apa am baut cat mai putina in perioada aia, am reusit sa-mi dsfund canalele si totul parea ok.

Pe urma au urmat ranile de la sani(ragadele)din cauza ca bebe nu stia exact cum sa suga si nici eu nu prea aveam habar de pozitiile corecte de supt ( deci tre sa te informezi f bine, sa vizionezi clipuri pe net cu pozitii de supt corecte), sa lasi sanii la aer cat mai mult timp dupa supt si sa folosesti crema garmastan in primele sapt preventiv dupa fiecare supt, poti chiar sa te dai de acuma, ca sa pregatesti sanii pt actiunea mecanica ce va urma.Zic de aceasta crema garmastan pt ca pe mine m-a ajutat mult. Oricum sfarcurile vor fi tare sensibile in prima luna. Eu am facut rani mari la ambele sfarcuri ca imi dadea sangele cand sugea bebe si abia mi-au trecut in 3 sapt. Apoi cand bebe e micut si nu poate sa-ti goleasca sanii, sa ti-i golesti tu cu pompa dupa fiecare muls, sa nu ai impresia, cum am avut eu, ca nu se va forma lapte pt urmatorul supt, ca e gresit. ca eu asa am patit, de nu mi-am golit sanii si mi s-au infundat niste canale, care n-au mai putut fi desfundate, laptele ramas acolo a fost mediu de cultura pt bacteriile care au intrat prin ranile de la sfarcuri si asa s-a format infectia. Asa am patit eu, asta nu inseamna ca toate mamicile pot sa o pateasca. dar eu zic ca e mai bine sa previi, decat sa tratezi!

Nastere usoara iti doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de informatii. Eu am citit deja zic eu multe despre alaptare, m-am uitat si la tot felul de filmulete... teoretic stiu ce am de facut, mai ramane sa vedem cum putem pune si in practica. Acum ca mi-ai zis ce ai patit tu o sa imi iau neaparat o pompa cu mine la clinica Eva, sa nu patesc si eu la fel. Si cred ca incep sa ma dau si cu garmastam, ca imi cumparasem deja.

Ce bine ar fi daca ar exista si la noi acei consultanti in lactactie care sa vina la noi acasa si sa ne spuna ce facem bine si ce nu... ca din pacate sunt destule femei care au reusit sa alapteze (mama, soacra, prietene), dar au stiut doar pt ele... cand vine vb de problemele tale e mai greu.

Te admir f mult pentru toata ambitia ta, ca nu ai renuntat la alaptare desi ai avut obstacole f grele... mai greu de atat nu stiu ce puteai intampina. Asta demonstreaza ca esti o mamica super care face orice pt bebele ei. Felicitari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...