Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (9)


Recommended Posts

Am vorbit chiar saptamana asta cu cineva care urmeaza sa nasca in apa la CMU si stie foarte bine pe cea care a nascut in apa la CMU in ianuarie. Din ce am inteles eu, de cand exista nastere in apa, adica de vreun an, au reusit sa nasca efectiv in apa numai patru persoane. Restul au ajuns la cezariana. Mi se pare un procent mare de cezariene, dar inteleg ca multa lume vine nepregatita pentru nastere si de asta e procentul asa de mare. De asta e important sa ne pregatim cat mai mult pentru momentul respectiv, ca sa nu avem surprize si sa nu ne panicam.

Din ce am inteles, la CMU nasterea e foarte medicalizata si exista un protocol medical care nu poate fi incalcat. Asta inseamna lumina de neon, multa lume in sala, la fel ca la orice spital, branula in brat de la inceput "sa fie"... dar pe de alta parte aparatura este buna si spatiul are multe facilitati pentru nastere naturala activa.

V-as recomanda sa mergeti sa vedeti cum arata lucrurile si sa vorbiti cu un medic de acolo, cred ca asa e cel mai simplu sa luati o decizie.

 

Eu am ramas in continuare hotarata cu Isis de la Constanta, lucrurile merg foarte bine si bebe pare ca s-a intors deja cu capul in jos, in saptamana 32. Totul e sa nu fie foarte mare, desi s-a nascut natural si un copil de 4,100 kg acolo. Mai mare de atat, n-o fi!

 

Succes la hotarat noilor venite, sper sa fim cat mai multe care alegem aceasta alternativa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare dragelor,

 

O primavara frumoasa!!

 

Nu am mai intrat de multisor dar vin cu vesti proaspete!!!Joi am fost la control la Eva, l-am cunoscut pe dr-ul Baiulescu si pot sa va spun ca mi-a placut de el. Nu am prea multi termeni de comparatie dar fata de doctorita care imi "urmareste" mie sarcina, mi s-a parut foarte atent la detalii si foarte...precis (la eco de pilda). Eram oarecum stresata de intalnire dar imi dau seama ca a meritat drumul de 5 ore de la Iasi la Brasov. Acum eu sunt in 30 de saptamani. M-a programat pe 13 mai pentru inca un control si pe 24 mai pentru nastere. Da Doamne sa fie totul bine cu mine si sa ajung acolo cu bine. Oricum, mi-a facut bine intalnirea cu dr.ul Baiulescu si contactul cu clinica Eva (nu am termen de comparatie, e la ani lumina fata de tot ce am vazut eu in Iasi) si imi doresc si sper din toata inima sa pot naste acolo...[olala]

 

pupici la mamici si la burtici si la pitici...[pup] Va citesc in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

mirelou,bine ai revenit pe la noi,ma bucur ca nu ne-ai uitat!

ei acusica vine si ziua cea mare! Sper din tot sufletul sa reusesti sa nasti in apa (la fel si restul fetelor) si sa ne mai tii la curent si pana la nastere si dupa! Te asteptam mai des la noi.

alina,vorbeste tu cu tipa care naste la CMU sa vina si la noi sa ne povesteasca despre nasterea in apa acolo!Felicitari pt bebe care s-a poziionat deja,asteptam o frumoasa relatare despre nasterea in apa.

chiar asa daca mai auziti fete care au nascut in apa,spunetile sa vina sa ne povesteasca,sa ni se alature!

Pupici la toate.

 

Aurora [mamica] de duracell neastamparat Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la control. Bebelina e bine, a coborat... e in pozitia de atac :)). La mine colul e pregatit si acum asteptam oricand sa inceapa travaliul.

Pana acum am avut o sarcina destul de usoara, cu discomforturi pe ici colo, dar nimic peste care sa nu pot trece si sper ca ma voi descurca bine si la nastere... si bineinteles ca nasterea sa fie in apa.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, va multumesc mult fetelor pentru incurajare! Carmen a inceput in sfarsit sa ia in greutate, are 5800 acuma[:D]!Asa a facut si in burtica, a crescut in trepte. Sper sa mi se mentina lactatia atat cat este necesar, si sa nu mai existe situatii deastea.. care sa ma tenteze.. pentru ca va imaginati cat am fost batuta la cap sa ii dau lapte praf. Cred ca avea Carmen doar 3 saptamani cand bunicii deja imi spuneau ca nu mai am lapte [:-@]

 

Apropo de ce a spus miha, intr-adevar trebuie sa te mulgi sa golesti sanii dupa fiecare masa. A mea manca foarte rar in primele saptamani, la 5-6 ore asa ca ma mulgeam la greu, aruncam o gramada de lapte la chiuveta. Ma saturasem de balta de lapte in care ma trezeam, picuratul acela si de insasi mirosul de lapte. Si mie imi facuse rani la sfarcuri.. Acum au trecut toate, e bine ca laptele se produce doar atunci cand o pun la san si in cantitatea care ii trebuie ei.. iar balta in care dorm este mai mica (am norocul ca doarme toata noaptea)

 

pitzinuca mie Dr. Baiulescu mi-a spus ca nu face nasteri normale dupa cezariana... M-ar interesa si pe mine ce raspuns iti da.. avand in vedere ca au trecut 7 ani.. sper sa te lase.

Si eu imi doresc din tot sufletul sa pot aduce pe lume al doilea copil pe cale naturala. Cum a spus si miha_obi, dupa nastere nu mai ai timp sa te gandesti dar adevarul e ca simt ca am ramas undeva "in aer", ca am sarit peste ceva important, care mi-ar fi dat sentimentul implinirii absolute ca femeie. Si nu vreau sa fi trait fara sa simt cum e sa dai viata cu adevarat

 

PS: ca pompa de san, eu am folosit una manuala de la Canpol Babies pe care o recomand.. se gaseste in Farmaciile Dona, costa 140 lei parca dar are si biberon mic, cu tetina, capac si inel, adaptor pentru biberoane mari si doua lingurite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AnkaG
Am fost ieri la control. Bebelina e bine, a coborat... e in pozitia de atac :)). La mine colul e pregatit si acum asteptam oricand sa inceapa travaliul. Pana acum am avut o sarcina destul de usoara, cu discomforturi pe ici colo, dar nimic peste care sa nu pot trece si sper ca ma voi descurca bine si la nastere... si bineinteles ca nasterea sa fie in apa.
align="right" id="quote2">Anca, scoatem agitatele pentru a face galerie delfinasei Cristina? Cat a mai ramas? Iti dorim o nastere usoara, usoara ca o adiere de primavara si abia asteptam sa ne dai vestea cea mare!ps am sa te rog sa-mi trimiti un sms cand o sa se produca marea minune. Pana atunci, bucura-te de noptile care ti se par lungi si momentele in care simti ca te plictisesti...nu o sa te maiintalnesti cu ele![flo][olala][pup]Copilul meu vesel...Andrei~Ravan(poze) /Blogul meu cu hainute
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici ce mai faceti? Sovi tu pe unde umbli de nu ne mai scrii deloc?

 

Eu , sunt varza cu timpul...fiu`miu este responsabil de tot, dar sunt bucuroasa ca imi petrec timpul avand grija de el, hranindu-l , schimbandu-l , jucandu-ne si tot asa. Se mareste pe zi cetrece...pricepe tot mai multe, face tot felul de "scheme" si noi topiti...[olala]

 

Vrem ca din vara sa-i facem si o surioara...vedem ce o sa iasa [pk]

 

Copilul meu vesel...Andrei~Ravan(poze) /Blogul meu cu hainute

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au mai ramas 2 saptamani pana la termen. Eu cred ca va veni cu cateva zile mai devreme, dar asta ramane de vazut :) Sper sa nu devin prea nerabdatoare :)

Acum sunt acasa la parinti si ma bucur de timpul petrecut cu mama care ma sustine si ma incurajeaza enorm. Ma simt pregatita pentru marele moment. Imi e putin cam greu cu sotul acasa la Sibiu si eu aici in Fagaras, dar cred ca totusi asa cum ne-am hotarat e cel mai bine pentru noi.

Ana, o sa iti dau de veste cand vine Cristina pe lume si tie iti doresc spor la treaba pentru la vara... ca de... trebuie antrenament [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Hristos a inviat! Sarbatoarea Invierii Domnului si a intregului univers, binecuvantata de Lumina Sfanta, sa aduca in cosuletul Iepurasului zglobiu bunul augur, sentimente calde, bogatie sufleteasca, si bunastare de toate felurile intr-un ou inrosit de iubire si intr-un cozonac pufos si delicios precum veselia si voia buna!
id="size3">id="red">

POZE NOI, CU NOI!!!

 

Copilul meu vesel...Andrei~Ravan(poze) /Blogul meu cu hainute

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...