Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (9)


Recommended Posts

Vioo,[flo]felicitari,sa-ti traiasca fetita,sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea! Imi pare rau ca nu ai putut naste natural,in apa, asa cum ti-ai dorit. Abia astept sa ne povestesti cum a fost si sa ne impartasesti impresiile tale. Va pup si va doresc numai bine. Aurora si micul duracell Robert Matei. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144751&whichpage=1"]Ajutor pentru Robi[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png"] Robert Matei [/url] [url="http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP"] Pozici [/url] [url="http://community.webshots.com/album/570207394nlCrgX"]Mateut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vioo, felicitari pentru fetita! Sa va traiasca si sa fie cuminte, sa va bucurati de ea! De unde este procentul asta, de 20% din cele care isi planifica sa nasca in apa, si chiar nasc? Mi se pare foarte scazut... doctorul de la Constanta mi-a spus ca, din muuuulte nasteri, numai doua nu s-au terminat in apa. Nu mai inteleg - si nu as vrea sa imi fac asteptari prea mari si nerealiste ca am sa reusesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina_k dupa parerea mea si dupa dezamagirea mea, dr.B nu-si da prea mult interesul in a ajuta mamicile sa nasca in apa. Mi se pare ca Aurorra a fost ultima care a nascut in apa la el. De atunci au curs cezarienele garla. aceasta este parerea mea personala. Cele care nu cred asta este treaba lor. Eu mai activez pe un site si din cate am citit acolo sunt numai cezariene. Acum nu vreau sa te fac sa-ti fie frica, dar trebuie sa te gandesti si la alta varianta. Eu nu m-am gandit nici o secunda ca voi ajunge la cezariana. Chiar am crezut orbeste in Dr.B dar am facut o prostie. Si cand eram in travaliu il auzeam din camera cum ii spunea unei asistente, incomodat, ca a trebuit sa vina la nastere pentru ca-l sunasem eu. Nu o facuse de placere. Si faptul ca nu m-a vizitat macar o data sa vada cum ma simt, iarasi i-a adus o bulina neagra din partea mea. Asta e parerea mea. Si acum cand ma gandesc ma cam strange in spate. Mamica fericita de Printesa Cosmina-Ioana Ea e : http://img257.imageshack.us/g/55722673.jpg/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum la Constanta merg - dar ce am inteles de la Vioo e ca procentul ala de 20% e valabil universal, nu la clinica de la Brasov. Am citit parerile tale imediat dupa ce ai nascut - si ele ai fost unul din motivele pentru care optez pentru Constanta, si nu Brasov. Acum se cam confirma optiunea mea - si cu toate astea, as vrea sa inteleg: 20% e procentul normal de femei care merg sa nasca in apa si termina la cezariana?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, incerc sa-ti explic ce am inteles si eu, tinand cont de toate povestirile de-a lungul acestor 8 capitole si din ceea ce am discutat cu doctorul B! Ideea e ca la cezariana se ajunge in cazul in care apar probleme in timpul nasterii naturale ,fie ea in apa fie pe uscat, cum ar fi: dilatarea decurge prea incet sau la un moment dat se opreste definitiv sau intr-o perioada mare de timp, sa zicem 10-12 ore te-ai dilatat foarte putin( ex 4 cm) si bataile inimii copilului incep sa scada,etc atunci ei nedorind ca imaginea clinicii lor sa fie afectata, adica sa se nasca un bebelus cu scor apgar 6, sa zicem, si totodata nefiind pregatiti si nedorind sa aiba la ei in clinica bebelusi cu probleme, recurg la cezariana ca atat mama cat si copilul sa nu aiba probleme si sa poata sa te externeze cat mai repede. De exemplu, la noi la spital, te lasa sa te chiniu si 20 de ore in travaliu si in cazul in care vad ca chiar nu poti naste natural si copilul e in pericol de moarte, atunci incep sa alerge din colt in colt sa fie aprobata cezariana si sa scoata copilul cat mai repede. Ca sa nu mai zic ca bietul bebelus e mai mult mort decat viu si ti-l tin pe urma pe la terapie intensiva si incubatoar si cine stie cat te mai tin in spital! Ca sa nu mai zic ca nu ai un doctor langa tine cand nasti decat daca sunt probleme e chemat unul de urgenta! In ceea ce-l priveste pe dr Baiulescu, se vede treaba ca e un dr foarte ocupat si are fixizmele lui, si poate ca nu vine intotdeauna cu placere in miez de noapte sau intrerupandu-si alte activitati la o nastere, dar nu cred ca recurge la cezariana nefiind nicio problema cu pacienat doar ca sa scape mai repede de ea! Acum sa nu aruncati cu rosii, cele care ati nascut cu el si ati simtit altceva, eu sper ca eu sa am noroc si sa am parte de o nastere usoara si in apa cum imi doresc! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste clinica Isis, poate ei functioaneaza dupa alte reguli, alte principii, ei au mai multi doctori care asista nasteri in apa! Asa ca nu te stresa, incearca sa ramai calma si pozitiva, pt ca esti inca la inceput si nu poti stii cum va decurge sarcina ta! Tot ce poti face e sa discuti cu medicul tau despre toate lucrurile care te nelinistesc si cel mai important sa ai incredere in el si in tine! Exista o multime de posibilitati sa nu ajungi sa nasti in apa si tot atat de multe sa nasti in apa! De exemplu, eu am 33 sapt si bebita al meu inca nu s-a intors cu capul in jos, si daca nu se va intoarce singura optiune e cezariana! Asa ca oricate planuri ti-ai face tu, tot cum vrea bebele se va intampla! Eu la un moment dat citind tot felul de povesti intransem intr-o stare de panica din care cu greu am mai iesit! Asa ca nu face si tu ca mine.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele,

Alinaid="blue">,eu zic sa gandesti optimist si totul va fi bine! Pana la urma conteaza ca bebe sa vina sanatos pe lume fara probleme,indiferent de metoda si indiferent unde nasti! Si sunt sigura ca o sa vii sa ne povestesti despre o frumoasa nastere in apa.

 

Cristinaid="blue">,nu eu sunt ultima care a nascut in apa,shunshine_szb,a nascu t in iulie la Bv in apa, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139848&whichpage=7

Imi pare rau sa aflu ca totusi tu puteai sa nasti normal,dar datorita dr.nu ai mai nascut. Eu intelesesem ca desi aveai dilatatie si toti s-au straduit nu s-a putut.Acum chiar sunt surprinsa.

 

Mihaid="blue">,tu trebuie sa te gandesti la ce iti doresti tu si la binele copilului,evident,iar daca tu vrei sa incerci nasterea in apa,nu te da batuta! Daca te indoiesti de clinica Eva,poti sa mergi la Isis,unde sunt 3 medici care asista nasterea in apa,asa poti sa ai siguranta ca cineva va ajunge la nastere si a va fi in apa. Multa bafta si sarcina usoara.

 

Va pupicesc!!

 

Aurora si duracell iubit Robert Matei

 

 

Ajutor pentru Robi

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...