Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (209) Bine ai venit, Kevin!!!


Recommended Posts

La multi ani! la toate sarbatoritele [s][s] Sa aveti numai bucurii si impliniri alaturi de cei dragi! [flo]

 

Noi sintem tot bolnavi in casa (mai putin sotul)cu bronsita, tusim de rupem. Antonia sta acasa de luni, a avut pina acum toate simptomele (febra, voma, tuse, oboseala, niste bubite pe fata etc) deci nu stiu exact diagnosticul...Dar nu este vesel...[bang] Asa ca acum stiti care a fost "cadoul" meu de Sf.Valentin [:D]

 

Oana, mama lui Antonia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oana multa sanatate!!!

 

De vaccin, aveam in dosarul primit la scoala la inscriere un rappel si am crezut ca trebuie facut obligatoriu....si cum plecam si in sud ma gandeam sa il avem facut. Noi il facem la CSLC.

Ati facut ceva vaccinuri pt plecat in sud?

 

Doloress imi pare rau, a picat tare rau intreruperea gradinitei... Chiar nu mai poate sa stea acolo?

 

Denisa Montessori lui Doloress e subventionat si locurile nu se prind usor.

 

Mamaana bafta multa cu noul job.

 

Anka dar acolo aveam niste bunici disponibili. Aici n-am nimic. Plus ca mama fiind profesoara avea si ea vacante lungi asa ca pe noi nu ne-au afectat vacantele lungi.... Supravietuiesc eu, mai ales ca toata lumea la job are copii. Dar va trebui sa blochez zilele in calendar cu luni in avans... Dar la serviciul de garda sau campuri de jour amesteca copiii de 5 ani cu cei de 12? Uf ce stresata sunt....

 

mimimete ma crezi ca am nevoie de traducator? Ce ai zis, asa ca pt neofiti ca mine?

 

In rest, viata mea in ultimul timp e de genul «sa reculam mami ca ne ataca meshantii» ( de la Marc citire), asa ca abia astept terapia de pe 11 martie...ca am nevoie....

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si aici nu ai decat o saptamana de relache in martie, in rest service de garde si camp de jour, si mai ai o saptamana descoperita in august. Si atat.

Iar daca sotul tau ramane autonom, si-ar putea amenaja programul nitel, tu mai call in sick o zi, si gata saptamana de relache.

 

Eu am alta problema (teoretica, dar putea sa fie si practica). Am aflat ca la copii asa mici ca al meu, nu ai voie sa depasesti 10 ore de garderie, deci inca o data ma felicit ca nu am luat jobul ala naspa, ca mai plateam si ora de garderie in plus.

 

Pentru saptamana de relache luam o gardiana (o pustoaica), nu avem nevoie decat 2 zile. Mi se pare rezonabil. Pitica merge la gradi.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, imi pare rau sa aud de voi, saraca Antonia!!! Cum va descurcati asa? Si soacra ta a fost bolnava? Sper sa va insanatositi curind.

 

Miki, nu sint in grupe comune la camp copiii, fiecare-i la virsta lui, pe cit posibil. N-ai pe nimeni sa stea peste ara aici? La noi asa a functionat pt. Radu, vara de vara tatal meu a fost aici pina anul trecut, cind am fost eu acasa, ca altfel venea. Vine si anul asta. Nu-s cum o sa facem cu Addie, dar cum face tot poporul din Qc o sa facem si noi. Un jour apres l'autre, asta-i sfatul meu, nu te necaji de acum pentru ceva ce nu prea poti schimba.

 

Lumir, bine ai venit! De ce Quebec ville? Avem o singura amica aici care e in Qc ville, Pucku, intra destul de rar, poate ii trmiti un PM, e f. draguta, o sa iti raspunda la intrebari.

 

Lorelai... turcoaz??????? :))))

 

Rox, a ce miroase?????

 

Come on, ladies, hai sa ne jucam un pic su noi cu cadoul Cristinei!!![alcool][alcool][alcool]

 

Simonna

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

doresc si eu sa urez toate cele bune, fericire si viata frumoasa sarbatoritelor de azi:

 

La multi ani, DanaP![flo]

La multi ani, Maru![flo]

La multi ani, Donia![flo]

 

 

Ioana & Arturicii'Sid="Book Antiqua">__________________________________________id="beige">In limba ta ti-e dor de mamaid="brown">id="Book Antiqua">


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Rox, a ce miroase?????

Come on, ladies, hai sa ne jucam un pic su noi cu cadoul Cristinei!!![alcool][alcool][alcool]

Simonna

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
align="right" id="quote2">

Miroase a frezii!!! LOL! Mi-a ramas in nas "mirosul" din poza de dimineata de pe FB a Danei! Superb buchet de frezii, Dana!

Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta.
Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu simt mirosul. Mai ales ca m-a prins si o ploaie mocaneasca la intoarcere acasa.... Dar vorba aia, bine ca nu e ninsoare...

 

Simmona, parintii mei sunt prea bolnavi sa vina pe termen lung. Si o luna cam riscam..... Tata are diabet, mama o lista lunga de atacuri celebrale... ultimul facut aici chiar.

 

Si stii cum e , cand ai copiii mici nu te uiti cu atentie la informatiile pt. copii de scoala... Si acum realizez ca nu inteleg nimic si ca imi lipsesc informatii esentiale despre scoala. Si sunt in panica.

 

M-ai uitat pe mine cu Quebecul, am imigrat acolo. Din 7 ani am stat 3 acolo. Daca ai intrebari... chit ca s-au schimbat multe, cred, din 2004... In bine putin. Dar nu prea mult....

 

Mihaela

 

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se baga in priza?[:)] Si face zgomot?[:D] Sau macar e matasos?

 

Oanaid="red">, sanatate multa! Cred ca a fost acelasi virus ca la noi, l-au avut toti copii. Fetele au scapat repede, dar Lisandru a fost foarte bolnav. E de luni acasa, nici acum nu se simte foarte bine. Tuseste si arata foarte rau, a slabit... a stat numai in brate la mine.

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia [:D] ai pus punctul pe...cadou:), io nu indrazneam sa continui, da`l vad roz, sigur si nu, nu in priza, pentru joaca manuala, flexibil.

 

Oana, sanatate multa!

Dana, asa e, abia astept intilnirea, chit ca sar un curs si babusca nu pune nimic pe site, dar gasesc eu o romanca prin sala sa le copiez;

Denisa [pup], evoluam...incet cu problemele lui Tudor...ma enervam cind imi spunea cineva ca odata cu virsta cresc si problemele legate de copii, dar incep sa cred ca in loc sa se usureze caruta, devine mai complexa; Ana [:)], pup pe Tudor al tau si fetele!

 

Fetelor, ce stiti despre colegiul Vanier din Laval? eu stiu ca-i destul de slabut, dar i-a bagat cineva in cap lui barbatu-meu c-ar fi ok pentru Tudor si nu stiu cum sa-i scot (problema reala e pretul caselor din Mtl de linga scoala pe care o vizez eu, sunt extrem de scumpe si aici am scapa mai usor, dar n-am de gind sa sacrific copilul si nu stiu cu ce argumente sa vin....ca daca iese prost cu Sophie Barat tot in capul meu se sparge....)

 

 

 

 

Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lumir, bine ai venit!din pacate nu stiu sa te sfatuiesc, am vrut doar sa te intampin la sezatoare!
Citat:
citat din mesajul lui lumir
Vai mamici,cat imi doresc ca la anul pe vremea asta sa pot sa scriu si eu de acolo din Canada.Dar pana una alta pe data de 5 aprilie am intreviul pentru CSQ pe care sper sa-l trec impreuna cu sotul cu brio.Dupa lungi cercetari am decis sa ne indreptam catre ville de Quebec.Vreau sa va rog pe cele care locuiti in acest oras,desi din cate am citit toate sunteti foarte ocupate , daca puteti sa-mi recomandati ceva cartiere potrivite ca sa locuim pentru inceput si eventual ceva garderii pentru baietelul meu de 3 ani.Si daca ati putea sa-mi spuneti cam cum s-au adaptat copii vostri la sosirea in Canada, dupa cat timp i-ati dus la garderie.Baiatul meu are acum 2 ani si 8 luni si e destul de sociabil,dar totusi am emotii.Va multumesc si sper sa ma alatur voua cat mai curand.
align="right" id="quote2">Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...