Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cuplul si implinirea sufleteasca


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ruxij Si bineinteles ca banii au o mare legatura. Sunt mii de femei care stau in relatii abuzive pt. ca n-au unde se duce si cu ce se intretine, iar o problema importanta a mamelor singure este lipsa banilor.
E o mare diferenta intre fraza asta si ceea ce ai scris in primul mesaj, ma rog, poate ca am luat-o eu prea mot-a-mot si nu am inteles la care societate se refera. Un alt motiv pentru care mamele stau in relatii abuzive este "pentru binele copiilor", cel putin eu il aud mult mai des decit cel financiar. Dar asta e doar fatada, in spate se ascunde de fapt neputinta de a iesi, dependenta. In rest, iti dau dreptate. Majoritatea celor care nu sunt capabil sa traiasca si sa se simta bine si singuri (adica sa fie fericiti pe o perioada data si singuri, ca sa raminem in conventia lingvistica a topicului) sunt protagonistii relatiilor abuzive; valabil pentru ambele roluri, de abuzati si abuzatori. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

noideea tu ai o problema cu faptul ca nu poti sa ai dreptate tot timpul? Am precizat : Daca gasesti persoana potrivita e perfect sa ai o relatie serioasa. Dar in caz ca NU , poti fi la fel de fericita singura . Italianul putea fi acea persoana perfecta pt mine, dar nu a fost. Ce complici atata lucrurile?? "Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ." ...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
Viata de cuplu te echilibreaza si te imbuneaza. Femeile care traiesc singure au tendinta sa se inaspreasca, sa devina rele, reci. Lipsa de afectivitate in cuplu duce si la interiorizare. Esti mult mai candid cand esti indragostit sau fericit in viata de cuplu decat cand esti neimplinit in singuratate.
Ce tampenie! ---------------------------------------------- Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914 O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
corect, daca iti place sa dai cu tine in trecatori...... Accept, e si ceea ce spui tu adevarat, dar asta e pentru o categorie aparte de oameni. Eu merg pe premisa ca omul e facut sa tinda spre ideea de cuplu. Daca la un moment dat cauta iluminarea ramane frustrat pe partea fizica si e greu sa traiesti asa o viata intreaga. Eu sunt de parere ca singuratatea te abrutizeaza. Asta cred eu si asta am constatat, ca femeile singure sunt mai rele. Poate ca sunt singure pentru ca sunt rele si atunci constatarea mea este o eroare. Carieristele (nu toate, doar majoritatea pe care le cunosc eu s-au casatorit foarte tarziu, dar au trait foarte mult timp fara partener ca nu aveau timp de altceva) sunt femei singure si frustrate pe treaba asta. Si mi se pare ca sunt cele mai reci din categoria single. Cumnata-mea mi s epare de asemenea o femeie foarte insesnibila si e singura de ani de zile. Mai are cate un iubit din cand in cand, dar nici unul nu-i prea bun sa il pastreze. O femeie care iubeste radiaza. Emite energie pozitiva in jurul ei. Cel putin asta e perceptia mea. Nu are nimik daca ma insel. Eu stiu ca femeile singure trec mai greu peste greutati si ca sunt predispuse mai usor la depresii. E posibil sa fie doar preconceptii.
Doamne, noideea! Cum le scornesti? Imi pare rau ca nu o poti cunoaste pe fosta mea soacra, singura de 25 de ani si o femeie de nota zece pe care o admir si o iubesc inca! Si era si ne... si de cariera! Inseamna ca toate calugaritele sunt dereglate psihic din punctul tau de vedere? D-uhhhhhhhh! Gasira jumatatii nu e obligatorie in viata! E adevarat ca o femeie singura, mai ales mama singura are de intampinat CATEODATA mai multe greutati decat o femeie "cuplata" dar depinde si de atitudine si stil de viata. Sunt femei facute sa se casatoreasca, sa fie neveste si/sau mame asa cum sunt si femei care nu se pot obisnui cu viata de cuplu si "zburda" din relatie in relatie pur si simplu. Nu toti oamenii sunt la fel! ---------------------------------------------- Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914 O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si apropo de sex: dar de vibratoare ai auzit sau e subiect tabu?[alcool] ---------------------------------------------- Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914 O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuplul si implinirea sufleteasca ,nevoi sociale. ,,Nevoile sociale sunt legate de natura sociala a omului. Initial Maslow s-a referit la ele ca nevoie de dragoste si apartenenta. in aceasta categorie intra si nevoia de prieteni, de relatii agreabile cu cei din jur, nevoia de familie. Nevoile sociale se manifesta sub urmatoarele forme: • Nevoia de afiliere se refera la dorinta de a avea prieteni, colaboratori, de a se asocia cu alte persoane. Individul cauta compania altor persoane, fie in grupuri mici, informale, fie in organizatii formale. • Nevoia de afectivitate este o nevoie sociala universala si se manifesta in doua directii: de la individ spre alte persoane si dinspre cei din jur spre individ. • Nevoia de cooperare este una din cele mai puternice nevoi umane si rezulta din nevoia de afiliere. in cadrul organizatiilor se manifesta mai ales prin munca in echipa." conform teoriei ierarhiei nevoilor ale lui Abraham Maslow. Omul evolueaza diferit de la individ la individ si tot asa alegerile (privind situatia sociala)fiecaruia sunt diferite. Chiar daca procentul femeilor singure(fara partener) este mai mare decat al barbatilor singuri (nu am luat in calcul ca sunt mai multe femei decat barbati[:D])ele aleg sa traiasca asa pentru ca asa vor pana cand ,,Fat Frumos" va apare. Si daca la un moment dat apare poate fi cel real sau numai ,,travestit". Unii isi gasesc jumatatea (se completeaza perfect) , altii desi nu si-au gasit-o se complac intr-o viata de cuplu care merge,merge,merge pana cand unul din ei ajunge la o limita ,indrazneste sa corecteze ceea ce-l deranjeaza, nu reuseste si nu are prea multe de ales din partea celuilalt decat ,,daca nu-ti convine ,poti sa pleci/divorteaza ". Am o prietena din copilarie (cu situatie materiala foarte buna, nu exagerez cand spun asta) care a avut cateva esecuri in viata sentimentala(nefiind casatorita). Mereu imi spunea : Daca as fi avut si eu un copil !!!! Eu ,care stiu cat de greu se creste un copil, la vremea aceea n-am inteles-o (nu stiu ce-i aia singuratate!). Dupa ce a disparut din ,,peisaj" vreo 3 ani (locuieste in Buc si ne vedeam destul de des)am aflat ca are un copil . Anul trecut ,am intalnit-o, tinea de mana o fetita (de vreo 4 ani),mi-a spus ca este a ei si ca este foarte fericita ca a prins ,,ultimul tren" . Deci, pentru unii implinirile sufletesti capata alta nuanta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, aveti toate dreptate [flo] Si ma refer la realitatea Romaniei. In RO, mentalitatea inca ii este defavorabila femeii singure, mama sau nu. Vezi ce scrie noideea. Apoi, pe la 20-40 de ani cred ca poti fi fericita si ca femeie/mama singura. Da, poate ti-ai dori sa faci parte dintr-un cuplu, dar daca nu se poate, mai bine lipsa decit un broscoi [:D]. Cel putin eu nu as putea sa stau cu un barbat pe care sa il vad "asa si-asa" doar ca sa nu fiu singura. Dar la 20-40 de ani avansezi in cariera, mai ai prieteni necasatoriti sau fara copii, sau ai copii mici care iti umplu tot timpul si iti ofera "anturaj" sau prilejuri de a socializa. Cu parintii (mamele) altor copii, parteneri de joaca. Dar mi se pare greu sa fii femeie singura dupa o anumita virsta. Mi se pare putin probabil sa mai reusesti sa fii fericita la fel de des cum o faceai in trecut. La un moment dat cariera intra in linie dreapta, sau esti destul de sus ca sa nu mai muncesti 1-12 ore/zi. Copiii au prietenii lor, pasiunile lor si pleaca la casa lor. Prietenii de-acum sint toti casatoriti si au prieteni casatoriti la rindul lor. Ca asta e o alta mentalitate raspindita in RO, ca femeia nemaritata e mereu disponibila si deci e un pericol pentru familie. Fizicul nu te mai ajuta in privinta sexului mai mult sau mai putin intimplator. Fu_kbuddy-ul s-ar putea sa isi gaseasca " o buddy" - itza mai tinara. Iar in RO, la ora asta, exista muuuult mai putine oportunitati de socializare/implicare in viata comunitatii (alta decit colecta pt biserica) etc decit in State, unde sint enshpe cercuri si "cerculetze" pentru diferite virste/pasiuni/interese. Mai pe scurt [:D] cred ca dupa o anumita virsta incepe sa devina tare complicat sa mai fii fericita cind esti singura. Sa fii neimplicata intr-o relatie de cuplu inseamna, dupa o anumita virsta, sa te cam insingurezi, si asta nu cred ca e placut pt nimeni, oricit de independent. Si da, cred ca fericirea asta tine si de bani. ca daca ai bani sa calatoresti pe oriunde, mai uiti de altele[:D] ______________________________ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Mai, aveti toate dreptate [flo] Si ma refer la realitatea Romaniei. In RO, mentalitatea inca ii este defavorabila femeii singure, mama sau nu. Vezi ce scrie noideea. Apoi, pe la 20-40-50 de ani cred ca poti fi fericita si ca femeie/mama singura. Da, poate ti-ai dori sa faci parte dintr-un cuplu, dar daca nu se poate, mai bine lipsa decit un broscoi [:D]. Cel putin eu nu as putea sa stau cu un barbat pe care sa il vad "asa si-asa" doar ca sa nu fiu singura. Dar la 20-40-50 de ani avansezi in cariera, mai ai prieteni necasatoriti sau fara copii, sau ai copii mici care iti umplu tot timpul si iti ofera "anturaj" sau prilejuri de a socializa. Cu parintii (mamele) altor copii, parteneri de joaca. Dar mi se pare greu sa fii femeie singura dupa o anumita virsta. Mi se pare putin probabil sa mai reusesti sa fii fericita la fel de des cum o faceai in trecut. La un moment dat cariera intra in linie dreapta, sau esti destul de sus ca sa nu mai muncesti 10-12 ore/zi. Copiii au prietenii lor, pasiunile lor si pleaca la casa lor. Prietenii de-acum sint toti casatoriti si au prieteni casatoriti la rindul lor. Ca asta e o alta mentalitate raspindita in RO, ca femeia nemaritata e mereu disponibila si deci e un pericol pentru familie. Fizicul nu te mai ajuta in privinta sexului mai mult sau mai putin intimplator, asa cum o facea in trecut. Fu_kbuddy-ul s-ar putea sa isi gaseasca " o buddy" - itza mai tinara. Iar in RO, la ora asta, exista muuuult mai putine oportunitati de socializare/implicare in viata comunitatii (alta decit colecta pt biserica) etc decit in vestul Europei sau in State, unde sint enshpe cercuri si "cerculetze" pentru diferite virste/pasiuni/interese. Mai pe scurt [:D] cred ca dupa o anumita virsta incepe sa devina tare complicat sa mai fii fericita cind esti singura. Sa fii neimplicata intr-o relatie de cuplu inseamna, dupa o anumita virsta, sa te cam insingurezi, si asta nu cred ca e placut pt nimeni, oricit de independent. Si da, cred ca fericirea asta tine si de bani. ca daca ai bani sa calatoresti pe oriunde, mai uiti de altele[:D] ______________________________ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
______________________________ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta
Nu stiu daca voi reusi sa-mi fac f clar intelese dilemele existentiale de la ora asta, dar voi credeti ca oamenii sunt facuti sa traiasca in cuplu? Poti fi fericit fara o relatie stabila? Sau fericita mai bine zis, ca ma refer mai ales la punctul de vedere ale unei femei. E o iluzie ca poti fi fericita doar cu copil, fara barbat? (nu ma refer la divorturi sau relatii esuate) E mai greu in societatea asta unei femei singure? Gasirea "jumatatii" e obligatoriu de bifat intr-o viata? Stiu, e vorba de ce simti...dar uneori trebuie sa mai gandesti si cu capul, nu doar intuitiv.
Cuplu=compromis=schimbare===== cred ca depinde numai de noi sa fim fericiti, cat acceptam sa fim schimbati sau cum ii acceptam pe altii, ca sa-i facem pe altii fericit trebuie sa fim noi insine fericiti. Nu stiu daca exista suflete pereche, cred ca exista doar persoane care se accepta. Mai cred ca, inevitabil, intr-o relatie de cuplu apare momentul cand ne intrebam ce satisfactie ne ofera partenerul, sau daca mai avem ceva in comun. Raspunsul meu la intrebarea ta este ca poti fi foarte fericita doar cu un copil, la fel cum poti fi foarte nefericita intr-o relatie de cuplu in care ramai doar de dragul de a ramane, sperand ca e doar o faza a relatiei. Depinde de cat curaj ai sa iei decizia potrivita. tyaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...