Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 52 -


Recommended Posts

Sara, asa este, Bucovina este printre cele mai attractive si frecventate zone turistice. Aici nu te plictisesti nicicand. Sunt mandra intradevar ca m-am nascut in aceasta zona[:D] dar imi plac mult si alte zone ale tarisoarei noastre. Ok, ma pregatesc sa vizionez marele spectacol ,,Romanii au talent". Seara buna si sa fim pozitive. Cineva sus sigur ne iubeste si pe noi si pe bebelusi. [pup][pup][pup] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani. Acum sarcina in evolutie 12+ [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, elevit 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 5 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12
Nu-mi trimite nimeni MP cu mail-ul dr. Uscatescu?[q] MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, o IA nereusita in iulie 2010, o IA pe 10.02.2011, sotul- OATS
Carmen unde sa-ti trimitem dc nu ai PM activat?
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen ti-am trimis mail cu adresa dr Uscatescu, verifica adresa cu care te-ai inscris aici pe DC.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup pe toate si va multumesc pentru gandurile bune! Griji... tot imi fac, de! dar incerc sa gandesc pozitiv. Inca nu indraznesc sa cumpar nimic pentru bebe, parca mi-e teama, desi mai am doar 6-7 saptamani. Paranoia! Mrnscmnc, tu si bebe sunteti niste luptatori! Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine la capatul cursei! Sa stii ca si baietelul meu a avut o problema la un piciorus, il tinea mai adunat cumva, dar nu mi-am dat seama decat din poze. Nu il tinea mereu, dar parca prefera sa il stranga asa. La un moment dat (pe la 6-7 luni) i-a aparut o afectiune dermatologica - intertrigo, parca, exact in spatele genunchiului de la piciorul respectiv - asa am ajuns la un neurolog fiindca dermatologul ne-a spus ca poate din cauza asta a aparut, ca tine mereu piciorusul adunat. Ne-a dat sa facem niste exercitii zilnice si incet-incet am simtit cum devenea mai flexibil piciorusul respectiv. Asa ca sfatul meu e sa cauti de pe acum un neurolog bun, cu care sa vorbesti chiar de dinainte de nastere ca sa vina sa il consulte cat mai repede. Problemele de genul asta se repara mult mai repede daca incepi terapia cat mai devreme. Si conteaza mult si doctorul, fiindca daca este mai brutal si il sperie, bebe va reactiona foarte prost. Am patit-o si noi cu un pediatru foarte bun dar cu niste metode.... si copilul nu a colaborat deloc, ai fi zis ca are probleme grave daca il vedeai asa. Avea vreo 4 luni si din cauza stresului nu isi mai tinea nici capul, desi incepuse sa il tina la nici 2 luni. Va tin pumnii si va doresc numai bine!
[gravired]32+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fete dragi! [pup][pup][flo][flo] Ruxandrada nastere usoara sa ai, tinem pumnii si ne [ruga] sa fie totul bine! mrnscmnc draga mea, trebuie sa fie totul bine pana la capat, ramai optimista [pup]! floricica ma bucur ca sunteti bine, am facut o fapta buna, m-am programat la dr. Dinu Albu sa facem morfofetala de trim. II, ca tot trebuie sa ajung la fundeni dupa, pentru refacerea analizelor! parerea Dr. U precum si experienta ta au contat mult in alegerea pe care am facut-o! Iti multumesc [pup][pup]! gliana [pup] si sarcina usoara, trebuie sa reusim toate sa ne tinem bebelusii in brate! Miki, QiaoBing, Sara, P@ulici, Aristica, meAlex, Denisa, Sunshine, Alla si toate fetele aspirante, imi doresc din toata inima sa ingrosati randurile gravidutelor cu niste burtici frumoase si bebei sanatosi! Doamne ajuta! [pup][pup][pup] Eu nu prea scriu ca n-am prea multe vesti, am fost azi sa-l vad pe bebe, e bine, creste, dar n-a vrut sub nici o forma sa ne arata sexul [:D], e incapatanat/a ca maica-sa, i-am vazut in schimb toate degetelele de la maini si la picioare, ca le tot rasfira, si talpitele! weekend placut fetelor! [pup][floare3][floare3][floare3][floare3] [gravired] 16+ Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12
Multumesc, miki, am primit[pup].Sa stii ca am activat si PM, ca doar am mai primit mesaje.Nu stiu de ce iti arata ca nu am activat...[bang].Nici nu stiu ce sa verific, de ce nu merge... MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, o IA nereusita in iulie 2010, o IA pe 10.02.2011, sotul- OATS
Carmen [flo] cu multa placere. Nu ai activat PM, at cand e activat ai trecut un PM rosu in bara. Tb sa intri la Mesaje private(tb sa fii logata inainte) , apoi la Options activare mes private. Mai poti primi PM at cand nu e activat doar de la pers carora le-ai scris si iti dau reply la mes respectiv. Ruxandra [flo] pe vremuri cand nu existau pampersi se infasau bbii in scutece si picioarele le legau strans ca sa se indrepte. Se zicea ca e obligatorie ac infasare pt indreptarea picioarelor si in hainute se punea bb abia de la 2-3 luni in colo. Acum nu se mai tine cont de ac regula, ii imbraca direct in hainute. Floricic [flo] ce putin a mai ramas si la tine. Cred ca poti lua hainute linistita, nu mai are ce sa se intample. Dc ai de la baietel at nu e graba cu cumparaturile, poti lua at ap de termen strictul necesar. Fly[flo] ma bucur ca bble tau e bine. Doamne ajuta sa fie asa pana la capat. Fetelor [flo] eu nu ma vad gravida, mi se pare un vis de neatins, imposibil de realizat. Am crezut ca-mi vine CM-ul dupa crampele ac dar nu a venit, am gasit un firicel mic coagulat si atat. Aseara am facut un clexane de 0.6 ca sa-si dea drumul dar degeaba. Pe 18 ian a fost chiuretajul, pe 3 cred ca am avut ovulatie iar pe 17 tb sa vina cand am gasit firicelul. Te pomenesti ca nu mai vine deloc musiu CM[bang]
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flyhigher[pup], sper sa nu iti para rau ca ai ales sa mergi la dr Albu Dinu. Am mai spus, nu este genul care sa stea la conversatie cu pacienta, daca totul este normal. Ecografia spune tot, nu stiu ce ar mai putea detalia dumnealui. Insa daca intrebi, iti va raspunde. Pe noi ne-a ajutat f mult, ii suntem recunoscatori si lui si d-nei U pt cum s-au purtat cu noi. Miki[pup], vine el cm, nu te mai gandi atat! Tin pumnii! Cu hainutele... le am pe toate de la baietel, pastrate, dar sigur ca voi dori sa o rasfat pe printesa si sa o imbrac cat mai feminin, am vazut niste rochite in miniatura superbe [:I] , doar ca tot simt o teama inrudita cu paranoia, asa ca mai astept. Poate cand voi merge la urmatoarea eco la Bucuresti, pe 5 martie, voi colinda un pic prin oras, daca totul este in regula.
[gravired]32+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fly se vede treaba ca bb vrea sa va faca o surpriza si nu va spune ce este [8D] O prietena de-a mea careia i-am botezat al 3-lea copil, nu a vrut sa stie deoc ce o sa aiba. eu speram la o finuta, dar a fost baietel. isi pregatise nume pt ambele variante. floricico cred ca si eu as face la fel, asa ca nu te invinui. o sa ai tot timpul din lume sa ii cumperi hainute de printesa. ruxandrada amr atat de putin !!! inca putintica rabdare. mrn nu iti mai face atatea griji. important acum e sa ajungeti cu bine la finis. mai aveti si voi inca un pic. miki ehee, cand ne dadeam nu de mult eu si sara de ceasul mortii, ne ziceai ceva de un vin fiert [alcool] l-am baut si tot degeaba. ba chiar m-a batut gandul ca poate o fi bb si am facut si test. cm a venit cand a vrut el. stresul e si el una din cauzele bramburirii lui, asa ca incearca sa iti tii neuronul relaxat si nu il mai "momi" pe cm cu clexane/aspirine etc. acum ca am depasit momentul mi-e usor sa iti dau eu sfaturi, dar atunci imi cam deraia neuronul [asia] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica multumesc tare mult de informatii,la neurolog nu ma gandisem, am inteles ca trebuie sa stau de vb cu un ortoped neonatolog.Oricum astept acum sa vad cum e bebe cand se naste pt ca e posibil sa nu aiba nici un fel de problema si eu sa ma stresez degeaba.Am vb ieri cu o "colega de suferinta" pe care am cunoscut-o la spital- ea a nascut la 32 sapt o fetita cu care are ceva probleme dar speram sa se rezolve si-mi spunea ca ea cat a stat la prematuri a vazut un bebe nascut pelvian si ca nu e cazul sa ma stresez ca o sa-i pun 2-3 pampersi odata si o sa-i fac un masaj pe care o sa-l invat in spital.Sunt in tema si evident am sa stresez pe toata lumea sa-l verifice bine pe bebe dupa ce se naste, si am mai vb si cu o prietena a mamei care lucreaza la Marie Curie si mi-a zis ca daca am suspiciuni ma ajuta sa ajung la cel mai bun ortoped de copii din tara asa ca stau putin linistita.Dar e bine de stiut si daca e nevoie de neurolog o sa apelez, numai ca nu vreau sa caut de pe acum ca asa am facut si cu suspiciunea de Sindrom Dawn si de la stres am facut tensiune ca era sa nasc la 28 sapt cu preeclampsie, asa ca vad eu dupa ce e de facut.Sa stii ca eu pana acum 3 sapt nu am cumparat nimic, la 31 sapt am ajuns la spital cu diagnostic de amenintare de nastere prematura si desi am tras de timp cat mai mult sa nu stang lucruri, sa nu cumpar, sa nu.....doar ca aveam eu o superstitie am cumparat. Si multumesc tare mult tuturor pt incurajari cu mentiunea ca va doresc din suflet sa ajungeti macar pana unde am ajuns eu, dar sa nu treceti prin ce am trecut eu.Sincer nu stiu daca acum as mai avea curaj sa o iau de la capat, poate am fost putin inconstienta, dar nu stiu daca si fizic si psihic mai pot duce.[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...