Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 52 -


Recommended Posts

Fetelor am o mare rugaminte la voi ca poate stiti sa ma lamuriti ca am cam intrat in panica.Am primit mesaj dimineata de la doctorita ginecolog ca mi-au iesit analizele de sapt trecuta si sa ma prezint obligatoriu miercuri dimineata la spital ca mi-au iesit trombocitele foarte scazute, posibil de la clexane si ca trebuie sa merg la hematolog pt frotiu sa vad valoarea exacta.Aveti ideea ce inseamna asta in sarcina la 35 sapt, i s-a mai intamplat cuiva si cum a procedat ca eu am intrat pe net si m-am speriat.Vreau sa cred ca o sa fie bine, doar mai avem putin.Si daca stiti cumva daca se face frotiul la Fundeni si daca e de gasit doamna Uscatescu si cam cat dureaza rezultatele? Ma scuzati dar numai la asta nu ma mai asteptam[bang][q]simt ca cedez psihic si asta e chiar momentul in care trebuie sa ma mobilizez mai mult. Floricicaam vb cu ginecologul si despre fito si dexa, adica injectiile pt maturarea plamanilor si mi-a spus ca evita sa m-i le faca ca ii poate matura plamanii micutului si ii creaza si senzatia ca e suficient de matur si atunci se declanseaza nasterea mai devreme, practic ii induce mecanic lui bebe senzatia ca ajuns la termen.Oricum daca se pune problema ca trtebuie scos trebuie facute macar 3 serii din aceste vaccinuri. Si eu am fost racita si mi-a dat asa:paracetamol 2 tabl/zi, sirop de tuse Stodal, picaturi de nas Pinosol, vit C 200 2 tabl/zi, ceaiuri calde si mai ales 3 l de lichide /zi.La mine a mers si dupa 2-3 zile eram ca noua, poate te ajuta si pe tine. Va pup pe toate si poate ma ajutati cu informatii in cazul in care stiti.Ma gandesc ca daca e de la Clexane in nici un caz nu cred ca pot renunta la el acum[bang], asta cred ca ar fii ...nici nu vreau sa ma gandesc.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mrnscmnc [pup] nu iti pierde speranta. Nu stiu sigur dar poate va trebui ori sa iti reduca doza ori sa renunti la Clexane. Tu mai iei cumva aspenter? Oricum bebe e suficient de matur si daca e cazul iti face cezariana inainte de termen. Nu te speria.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Aristica, multumesc mult! Am decis sa merg maine sa repet beta HCG-ul, la 3 zile dupa celalalt...am zis ca poate sare de 5 :). Stie vreuna dintre voi cazuri de betaHCG 2 in afara sarcinii? Sau pe cineva care a facut betaHCG foarte devreme si a avut valoare asa mica, dar a evoluat OK? [pup]pe toate! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mrnscmnc
Fetelor am o mare rugaminte la voi ca poate stiti sa ma lamuriti ca am cam intrat in panica.Am primit mesaj dimineata de la doctorita ginecolog ca mi-au iesit analizele de sapt trecuta si sa ma prezint obligatoriu miercuri dimineata la spital ca mi-au iesit trombocitele foarte scazute, posibil de la clexane si ca trebuie sa merg la hematolog pt frotiu sa vad valoarea exacta.Aveti ideea ce inseamna asta in sarcina la 35 sapt, i s-a mai intamplat cuiva si cum a procedat ca eu am intrat pe net si m-am speriat.Vreau sa cred ca o sa fie bine, doar mai avem putin.Si daca stiti cumva daca se face frotiul la Fundeni si daca e de gasit doamna Uscatescu si cam cat dureaza rezultatele? Ma scuzati dar numai la asta nu ma mai asteptam[bang][q]simt ca cedez psihic si asta e chiar momentul in care trebuie sa ma mobilizez mai mult. Floricicaam vb cu ginecologul si despre fito si dexa, adica injectiile pt maturarea plamanilor si mi-a spus ca evita sa m-i le faca ca ii poate matura plamanii micutului si ii creaza si senzatia ca e suficient de matur si atunci se declanseaza nasterea mai devreme, practic ii induce mecanic lui bebe senzatia ca ajuns la termen.Oricum daca se pune problema ca trtebuie scos trebuie facute macar 3 serii din aceste vaccinuri. Si eu am fost racita si mi-a dat asa:paracetamol 2 tabl/zi, sirop de tuse Stodal, picaturi de nas Pinosol, vit C 200 2 tabl/zi, ceaiuri calde si mai ales 3 l de lichide /zi.La mine a mers si dupa 2-3 zile eram ca noua, poate te ajuta si pe tine. Va pup pe toate si poate ma ajutati cu informatii in cazul in care stiti.Ma gandesc ca daca e de la Clexane in nici un caz nu cred ca pot renunta la el acum[bang], asta cred ca ar fii ...nici nu vreau sa ma gandesc.[pup]
Am nimerit odata la fundeni, cand dna dr U o certa f tare pe o graviduta ca avea trombocitele f scazute si nu a anuntat. Am intetes ca i+ar fi oprit clexanele. Dar nu te lua dupa mine, mergi la fundeni ca e acolo. [gravi] 18+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mrnscmnc, nu te panica; scaderea trombocitelor in sarcina se intampla destul de frecvent. Intrebarea este: la cat a ajuns valoarea la tine? In orice caz, mergi la Fundeni cat mai rapid. Dar stai linistita, se rezolva destul de usor, important e doar ca dr. sa stie. [pup] Tine-ne la curent. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca dr. Uscatescu revine maine la spital. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mrnscmnc, sa va ajute Dumnezeu sa fie bine! Sigur se va gasi o solutie, e bine ca ai aflat de aceasta problema. D-na U te va lamuri si veti gasi impreuna o solutie, ati ajuns atat de departe... Iti multumesc pt sfaturi si te imbratisez![pup] Miki[flo], am inteles la ce te-ai referit, ca dupa limitele unor laboratoare poti sa stai bine mersi cu gandul ca esti ok, si cand colo.... Eu ziceam doar ca mi-a iesit sub minim si la fundeni si la synevo, deci nu mai contau parametrii oricum. Iar cand am facut-o prima oara si a iesit mare, am facut-o dupa baremul celor de la fundeni, la care maximul e mai mare (sic!) decat la synevo. Nu stiu la synevo cum ar fi fost, oricum m-am bucurat ca nu am mai dat 150 de lei pt analiza.[:D] Gliana, tin pumnii! Anna_leah, hai ca vine ea primavara si prin Ardeal, si sa vezi ce optimista vei fi![pup] P@ulici, eu ador sa fac bai in apa cat mai calda, si sa merg in locuri ca Sovata, Bazna, Ocna Sibiului, sa zac in apa aia sarata si sa lenevesc... dar cred ca o sa imi cam pun pofta in cui!
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor! Tocmai ce-am ajuns cu bine acasa de la Fundeni unde am intalnit-o pe Dr. U. A fost la fel de draguta ca intotdeauna. In urma amalizelor mi-a marit doza de Clexane de la 0.2 la 0.4 si mi-a adaugat folowise cu omega 3 parca in loc de acidul folic de 5 mg. Rezultatele la homocisteina le voi primi ulterior, ca azi a fost super aglomerat. Vrea sa ne vedem imediat dupa echo de morfologie fetala insa facuta nu mai tarziu de 22 saptamani si musai la Dr. Albu. Aici daca m-ai putea ajuta cu ceva informatii despre contact floaredemac as aprecia nespus... Asa ca Dr. U. a revenit spre bucuria noastra si chiar ii spunea unui pacient ca poate veni la rezultat chiar si pe la orele 18.00-20.00 ca ea este acolo... Asa ca pana si de Valentine's Day, Valentina noastra draga e pe baricade si la fel de minunata si grijulie cu gravidutele ca intotdeauna! Sa ne traiasca!!! [pup], fete dragi! Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)
Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, 1 sarcina reusita si patru oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural. Mutatiile au fost descoperite la a cincea sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. +15saptamani. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 1 1/zi, acid folic 1/zi, vit. C 1g/zi,vit. E 1/zi, preventiv Clexane 0.2. Doamne ajuta-ne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vali, ma bucur ca ai dat de d-na dr! Sper sa o gasesc si eu joi. Sunt doi dr Albu, unul este Dinu, altul este Dragos. Eu merg la primul, il gasesti aici: CLINICA ALCO SAN Str. Barbu Vacarescu Nr. 67, Sector 2, Tel: +40212114112 Mob: +40755050055 Mobilul este tot de la clinica. Iti recomand sa suni de acum sa iti faci programare, ca sa fii sigura ca gasesti loc. Sa precizezi si ca ai trombofilie, atat la programare cat si la consultatie. Se asteapta 1-2 ore, dar in rest e ok totul. Eu eram obisnuita cu asteptatul de la prima sarcina, la medicul la care mergeam intotdeauna asteptam cam atat. Eu am fost f multumita de d-nul dr ca profesionist, dar si ca om. Intr-adevar nu sta la povesti cu tine, dar raportul ecografic are 3 pagini si gasesti acolo tot ce vrei. Daca ai tu intrebari, i le poti strecura in timpul consultatiei, ca iti va raspunde. [flo]
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danylini
Buna dimineata fetele[pup] fetele dupa chiuretaj dupa cat timp va venit primul cm, teoretic stiu ca pana la 35 de zile dar practic din experienta voastra...
mie mi-a venit fix la 28 de zile - dr mi-a dat sa iau o cutie de climen (nu sunt ac) incepand chiar din ziua chiuretajului, la 7 zile dupa ce am termimat cele 21 de pastile mi-a venit. luna urmatoare insa a fost ciudat si la 34 de zile - fara pastile. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...