Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 52 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui adina_28
Lia tu ai avut trimitere pt doamna U?Am inteles ca acum cere trimitere...sper sa ajung si eu luni.:0 MTHFR-ambele mutatii heterozigote, PAI 844G homozigot,Factorul XIII sub limita;2 sarcini oprite in evolutie
Buna dimineata fetelor! Lia eu am avut trimitere de la med. de familie, dar mi-a dat-o inapoi la plecare! Am fost la sf. de ianuarie. Pup toate fetele, va citesc si bag la cap! [pup][flo][flo][flo] aristica bafta multa! [gravired] 15+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Brotacel, cat de bine stati la 32s!! Felicitari! [pup] Balanta, Qiao, Aristica, vorbiti in pasareasca aia cu FIV si IA si eu nu inteleg de ce si cum se ajunge in situatia asta, dar sper sa va reuseasca cat mai curand si cat mai usor, ca sunteti niste luptatoare si meritati victoria! Lia, cat e homocisteina ta? si ce altceva ti-a mai iesit mare?! Fetelor, cum adica trebuie trimitere la dr. U?? Adica si in cazul in care vom fi gravide si trebuie sa mergem lunar, sau chiar mai des, pt. analize si monitorizare la dansa?! Alla, nu am mai oprit prestatul, de fapt aseara chiar am prestat [:I]. Ma gandeam doar la tratamentul cu ova-mit pe care l-am facut si era pacat de el sa-l fi lasat sa fie degeaba [:D]. Acum sunt la birou, bocna, tusesc ca magarul si ma gandesc doar la patul cald si comod de-acasa. Sa vina mai repede calduraaaa! --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui SARA_HS
Brotacel, cat de bine stati la 32s!! Felicitari! [pup] Balanta, Qiao, Aristica, vorbiti in pasareasca aia cu FIV si IA si eu nu inteleg de ce si cum se ajunge in situatia asta, dar sper sa va reuseasca cat mai curand si cat mai usor, ca sunteti niste luptatoare si meritati victoria! Lia, cat e homocisteina ta? si ce altceva ti-a mai iesit mare?! Fetelor, cum adica trebuie trimitere la dr. U?? Adica si in cazul in care vom fi gravide si trebuie sa mergem lunar, sau chiar mai des, pt. analize si monitorizare la dansa?! Alla, nu am mai oprit prestatul, de fapt aseara chiar am prestat [:I]. Ma gandeam doar la tratamentul cu ova-mit pe care l-am facut si era pacat de el sa-l fi lasat sa fie degeaba [:D]. Acum sunt la birou, bocna, tusesc ca magarul si ma gandesc doar la patul cald si comod de-acasa. Sa vina mai repede calduraaaa! --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
homocisteina 13.9 mi-a iesit a zis ca mai mult oricum nu duce aparatul lor iar ceallalta inecrc s-o descifrez [q] normal tre sa fie 0.8 si yo am 0.67 este dupa analiza LA (APS) negativ [url="http://community.webshots.com/album/574537775vHktVo"]pozulici[/url][foto] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/2a85fe"]TB[/url] [url="http://4.bp.blogspot.com/_NDMEIWLQA0I/S_U9WP7U_WI/AAAAAAAAD_Q/SKMI51jb-Y8/s1600/1-barza.jpg"]Asteptam barza!![/url] Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine, Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt. Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus. Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor care sunteti pacientele doctorului Albu Dinu va rog sa ma ajutati cu un raspuns.dansul este specializat si in trombofilie adica da tratament sau doar in ecografii? A dat la unda dintre voi tratament pt trombofilie?As vrea si eu sa il vizitez pt trombofilie si nu as vrea sa ma duc degeaba va puup MTHFR-ambele mutatii heterozigote, PAI 844G homozigot,Factorul XIII sub limita;2 sarcini oprite in evolutie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incep prin a [pup] toate gravidutele! balanta sar'mana doamna draga, pentru ca mi-ai amintit de climen (nu stiu daca voi avea nevoie, ca la ultimul fiv n-am avut nevoie de cyclo-pr., dar eu intreb in avans - iar cu progesteronul injectabil, sar'mana de 3 ori, ca doare ingrozitor) qiao nu plange, ca eu ti-am zis doar ca sa nu pierzi vremea si banutii aiurea[flo] alla, fly multam din suflet SARA in genere, la fiv sansele de reusita sunt de 30-35% (ca embrionul/blastocitul e deja format si e introdus direct in uter, iar la IA sansele sunt cam de 5% ca spermatozoizii tre' sa ajunga la ovul, sa-l penetreze, sa se formeze embrionul care trebuie sa traverseze trompa, sa ajunga in uter, sa urce si sa se implanteze. La IA, cu stimulari usoare, sau chiar deloc (pe ciclu natural), organismul "pricepe" ca nu se intampla cevea anormal si se "pregateste" de sarcina. La fel e si la FIV-uri: sunt sanse mai mari de reusita dupa unul sau doua fiv-uri. Are si organismul nostru o "memorie" si actioneaza in cunostinta de cauza. Strict in ceea ce ne priveste (eu + consort), aceste IA au sanse de reusita aproape nule, din cauza OATS-ului, dar daca tot avem si noi circa un milion de gigei care vor supravietui dupa spalare si centrifugare, de ce sa nu incercam? Nu se stie niciodata prin ce metode apare un bebe[:D] ...in plus, noi suntem linistiti si in privinta unei vieti doar in doi, deci nu stam sub stresul reusitei imediate (ce-o mai fi peste 10 ani...om trai si om vedea) MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, eu am mers la dumnealui doar la ecografii. I-am precizat despre trombofilie, m-a intrebat ce tratament urmez si la cine, dar atat. Mie mi se pare mai normal ca medicul hematolog sa iti prescrie tratamentul initial, iar impreuna cu ginecologul sa stabilesti daca mai trebuie ceva ajustat sau nu, in functie de situatie. Ginecologul cu care voi naste eu mi-a spus clar ca el nu are cunostinte de hematologie, degeaba ii arat analizele detaliate fiindca lui nu ii spun mare lucru si ca urmare nu imi poate recomanda el tratamentul, dar stie exat ce trebuie urmarit la un fat a carui mama are trombofilie. Alti medici considera ca un retard de o saptamana este normal, pt medicul meu insa, stiind ca am trombofilie, nu este normal si mi-ar spune imediat daca ar aparea, plus alte chestii legate de placenta, fluxul sanguin, etc. Poate fetele celelate stiu mai multe.[flo]
[gravired]31+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica, cu placere. sara, e tare grea lupta asta cu infertilitatea si nu doresc nimanui sa treaca prin ea. Eu nu stiu cum arata un test de sarcina pozitiv (de urina), fiindca nu am facut niciodata unul, stiind clar ca nu am sanse sa fiu insarcinata. Am facut doar betaHCG dupa FIV si am avut norocul sa fie pozitiv (chiar daca finalul povestii mele a fost unul trist, ma consider norocoasa ca mi-a reusit FIV1). Sper ca la FIV2 sa am noroc pana la capat. A propos de teste de sarcina: de mealex mai stim ceva? E pozitiv testul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragele mele, dragi![flo] Am lipsit si eu o zi jumatate si v-am gasit in plina activitate, fiecare cu problemele sale, mai mult sau mai putin grave, sau deloc grave[olala]. In primul rand Ruxandrada nastere usoara si Doamne ajute! Floricica mea[flo] sanatate si tie, eu ma chinui putin cu rinita ca ma doare si suflu numai sange din nas , mi-am pus o data picaturi de vit. A, nu stiu daca am voie in sarcina. Mrnscmnc, sanatate multa si tie si copilasului din burtica, mult curaj. Eu m-am intors de la Iasi unde mi-a facut eco si a masurat faldul nucal (care este acum de 1 mm) si m-a asigurat ca totul este ok pana acum, m-a trimis sa-mi fac si dublul test, nu am primit inca rezultatele, azi dupa ora 4. Surpriza..ne-a aratat bebele cocoselul, dar noi stam rezervati si asteptam sa mai creasca sa fim siguri de sexul lui. Deci pana acum pot sta linistita din pct de vedere al gineco. Cu clexanul merg mai departe desigur (0.6 mg/zi) si ot la 14 zile fac cate va analize de control printre care si trombocitele care pana acum au valoarea de 300. am iminenta de avort desigur, dar incerc sa stau cat mai mult in pat , vorba soacrei mele ,,cloceste bebele asta fatoo''. mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta si fiv 2 va fi o reusita, doar ca de data asta fericirea va dura o viata intreaga [pup] Tin pumni stransi , stransi[flo] Aristico e sansa voastra sa incercati si inseminari. Eu personal, ca si Balanta, nu sunt mare fan inseminari, mai ales la persoanele cu o rezerva ovariana nu stralucita ca a mea. Nu e cazul de progesteron injectabil, foloseste utrogestan, si pentru linistea ta dozeaza-l la citeva zile dupa inseminare ca sa vezi cum stai. Teoretic se spune ca ar creste sansele la al 2 sau al 3 fiv, din prisma faptului ca deja trecand printr-o stimulare stii cum ai reactionat la anumite medicamente, anumite protocoale, medicul incercand sa caute a modifica unde banuieste el ca a mers prost; nicidecum ca la al 3 fiv stie organismul la ce sa se astepte... Un [pup] special pentru gravidutzele noastre care se apropie de mare intilnire Ruxandrada, Mrn, Floaredemac bravo dragelor, aveti incredere ca va fi bine pina la final [pk] O zi buna tuturor [pup] Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...