Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

NVDC in cluj napoca


Recommended Posts

Stiu ca s-a mai vb de subiectul asta. Eu insa cred ca nu indeajuns. Eu prima data am nascut prin cezariana , deoarece eram cu membranele fisurate , trecusera cele 72 de ore ,apoi mi s-a indus travaliul. Cum aveam doar contractiii , fara dilatare , am ajuns la cezariana . Acum sunt din nou insarcinata, dupa 4 ani si doresc sa aflu dc sunt dr in cluj care sa accepte o NVDC. (daca toate merg bine si travaliul se declanseaza singur , fara ajutor [:D])daca cineva e interesat de acest subiect , mi-ar face mare placere sa schimbam opinii. As mai vrea sa stiu dc in cluj exista moase (sau doula) care pot veni acasa de la primele ore de travaliu. sorina mami de [bonjovi] Tudor 4 ani , un ingeras [ruga] ian 2010 (16 sapt), si acum [gravired] 32+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din cautarile mele (doar pe net) am aflat ca dr Diculescu si dr Zbarciu de la Stanca au mai avut nasteri normale dupa cezariana . Ramane intrebarea dc a fost la cererea mamei(planificat dinainte, etc.,etc.) sau doar cazuri izolate in care travaliul a fost foarte avansat si nu se mai putea face cezariana ([:D]). sorina mami de [bonjovi] Tudor 4 ani , un ingeras [ruga] ian 2010 (16 sapt), si acum [gravired] 32+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorinam
Din cautarile mele (doar pe net) am aflat ca dr Diculescu si dr Zbarciu de la Stanca au mai avut nasteri normale dupa cezariana . Ramane intrebarea dc a fost la cererea mamei(planificat dinainte, etc.,etc.) sau doar cazuri izolate in care travaliul a fost foarte avansat si nu se mai putea face cezariana ([:D]). sorina mami de [bonjovi] Tudor 4 ani , un ingeras [ruga] ian 2010 (16 sapt), si acum [gravired] 32+
Ar trebui sa fie cum vrei tu...mai ales daca nu ai probleme.Bafta multa. Si eu am facut cezariana la prima sarcina, dar aici chiar se recomanda nasterea normala. Asa ca succes! ________________________ Felicia,[mamica] mami de scufundac atomic, Gabriel [titanic] ([url="http://lb3f.lilypie.com/3vzqp2.png"]23 Mai 2008[/url]) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Felicia&year=2011&month=8&day=6&babycount=1"][gravi] 14+ cu [am][/url] [marinar][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124614"]Nasterea lui[copil] Gabriel[/url] [marinar] _________________________ Simply happy!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singura Doula certificata din Cluj este Nora Niculescu, care este si educator prenatal. O gasiti aici: www. cuibulberzelor .ro Este o fata extraordinara, care pune mult suflet in ceea ce face. O sa va placa! Am nascut de curand, in ianuarie, si am avut alaturi de mine o "doula". Va spun cu mana pe inima ca CONTEAZA... suportul ei a facut diferenta! Este extraordinar ca cineva sa stie ce vrei, sa fie langa tine si sa stie sa te ajute. La noi inca este considerat un moft prezenta doulei la nastere. Am auzit pareri ale doctorilor care spun ca nu e in cultura noastra asa ceva...dar in trecut, mamele nasteau acasa, inconjurate de femeile din familie - mama, bunica si moasa din sat. Oare experienta lor, increderea pe care o avea tanara mama in ele, indicatiile pe care i le dadea...nu facea din ele doula de astazi? Va recomand cu caldura sa apelati la "serviciile" unei ustfel de persoane daca spitalul si conditiile va permit. O persoana de incredere care este acolo doar pentru tine poate face nasterea sa fie minunata chiar si in cadrul acela rece si scortos de spital. Succes si nastere usoara! Sa ne spui pe indelete cum a decurs nasterea, indiferent de "turnura" situatiei :). Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami_Ela cum ai nascut cu doamna Nora, unde ? La Stanca cumva? Parca ea acolo lucreaza. Poti sa-mi dai mai multe detalii, te rog. Am auzit de ea ca ar fi foarte buna. Medicul meu e super, dar stiu ca moasa o ai asa la nimereala, si am auzit ca nu toate-s chiar ok. Astept raspunsul tau. Cum ati procedat? Ai chemat-o la nastere sau cum? Multumesc. Sorinam bine ai aflat. Du-te ori la Sbarciu ori Ciortea( e ucenicul sau, e mai tanar dar foarte bun, am prietene mai tinerele medici si pe el si l-au ales ca medic, pentru ca au vazut ce face si cum lucreaza). Du-te intr-o zi la 8 la Stanca si asteapta-l . Du-te la o consultatie. E cel mai pro nastere naturala care l-am intalnit pana acum. O mamica mi-a spus pe hol acolo astepatand ca a nascut cu el un copil e 4800, 62 cm la 38 de ani. A spus ca a fost greu avand in vedere dimensiunile, dar a fost langa ea si a incurajat-o. Du-te si vezi ce iti spune. Nu pierzi decat timpul cu consultatia. Atat. Feli cu Miriam in burtica 38 + [fetita] AMR 2S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feli, nu am nascut cu Nora :). O cunosc pe Nora personal pentru ca am facut impreuna cursul de educatori prenatali Lamaze si am pastrat legatura si dupa aceea. Eu insa sunt educator in Piatra Neamt. Te sfatuiesc sa o suni si sa o intrebi exact cum puteti face - o chemi la nastere sau mai inainte... Astea sunt lucruri are se stabilesc cu fiecare mamica in parte, in functie de cum se simte ea confortabil. Datele de contact sunt pe site-ul ei: www. cuibulberzelor .ro. O poti suna fara nici un fel de problema, oricand. Este deschisa la astfel de "colaborari" :). Daca te ajuta cu ceva, ii poti spune ca eu ti-am zis de ea (Ela, din Piatra Neamt). Astept sa-mi spui cum a fost... :) Succes si sa ai incredere in tine - tu stii cel mai bine ce sa faci! Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mami_ela
La noi inca este considerat un moft prezenta doulei la nastere. Am auzit pareri ale doctorilor care spun ca nu e in cultura noastra asa ceva...dar in trecut, mamele nasteau acasa, inconjurate de femeile din familie - mama, bunica si moasa din sat.
Eu cred ca sunt pur si simplu disperati dupa bani. Le e frica sa nu isi mai imparta "piata" nasterilor cu inca cineva. Pentru ca raspunsul mentionat de tine, pe care l-am mai auzit si eu nu numai la medici, este pur si simplu penibil. Si eu am avut marele noroc sa nasc cu o doula. Pentu mine a fost un sprijin foarte important. Pentru personalul spitalului, probabil doar un ghimpe in coasta pentru ca probabil nu s-au putut desfasura in stilul lor obisnuit? Mami de [avion] (28.10.2008)/unnecesarean si de [bebic] (13.11.2010)/VBAC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru raspunsuri! Aseara am fost la control la dr. mea Nicula Renata de la Stanca . I-am spus ca vreau sa incerc sa nasc normal, nu a fost de acord cu asa ceva . Argumentele dansei ca nu vrea sa riste o ruptura de uter (acesta fiind riscul cel mai mare la care ma supun dupa parerea dansei si cel mai frecvent). cand i-am spus ca ruptura de uter ii cea mai rar intalnita, mi-a ras in fata si mi-a recomandat sa iau cartile de obstretica ginecologie. Daca vreau sa incerc , atunci sa-mi caut alt dr.Si a incercat sa ma convinga ca-i mai bine sa fac cezariana, ca-i mai sigur. Acum vreau sa cer si o alta parere de la un alt dr , sa vad la cine pot sa-mi fac progr mai repede. Chiar asa o fi cum zice d-na dr ? sorina mami de [bonjovi] Tudor 4 ani , un ingeras [ruga] ian 2010 (16 sapt), si acum [gravired] 33+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
Cred ca daca ii spui can in alte tari femeile nasc natural si dupa 3 cezariene lesina [:D] Mami de [avion] (28.10.2008)/unnecesarean si de [bebic] (13.11.2010)/VBAC
Nu lesina nimeni dar sunt putini doctori care vor sa nasti pe "coronarele" lor, adica nu vor sa isi asume un risc de genul acesta. In alte tari nu se semneaza un consimtamant cum ca nasti pe propria raspundere? Daca s-ar semna aici asa ceva probabil ar accepta. Si hemoragiile postpartum sunt rare dar eu am vazut 2 in aceeasi saptamana, ambele soldate cu histerectomie la femei de sub 26 de ani. Asa ca asta cu " e mai rar" nu e un motiv care sa-l ajute pe medic sa stea mai relaxat. :)) **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...