Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (161)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui maru
monicutza, ce pot sa fac sa zambesti?
align="right" id="quote2">

ai facut deja, intreband [pup]
mi-am mai varsat un pic din framantari scriind in blog aici pe forum, sper sa nu ma mai apuce curand [:D]

Interviul de dupa examen este sa se verifice daca sunt in stare candidatii la cetatenia Canadei sa vorbeasca franceza si/sau engleza. Ati fi surprinfi sa aflati cate persoane venite de cel putin 4 ani aici inca nu sunt instare sa comunice in nici una din cele doua limbi oficiale ale Canadei [bang]

Laura testul a fost din cartea veche, subtire [:D]. Am auzit si eu ca vor sa schimbe cartea, cu una mult mai groasa si cu info din mai multe domenii (inclusiv din hockey, ceea ce mi se pare tare stupid)

Miki Alex nu a fost nici o data rezistent. Cate otite, infectii in gat si pneumonii a facut saracutul in primul an de gradi, nici nu vreau sa imi amintesc. Aylin este foarte rezistenta, ea aproape ca nu a luat nimic (decat 2-3 ori cu febra si o otita).
Nu am schimbat gradinita, ba mai mult nici nu a fost la gradi ca doamna are o urgenta in familie (i-a murit mama din Algeria) si ne-a zis asa brusc, intr-o miercuri dimineata ca peste noapte i-a murit mama si ca ea pleaca. Nu se stie cat sta, nici cand se intoarce, nu are inlocuitor... tati in somaj sa traiasca... Bine, acum nu zic nimic, ca s-a si nimerit ca in perioada asta sa fie bolnavior si il tineam oricum acasa, dar altfel... chiar vreau sa sun la Biroul coordonator sa intreb ce se face in situatii de genul asta, ca noi de platit am platit... (asta este din saga "gradinita, reloaded"[bang])



Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic
id="Script MT Bold">
id="size3">
id="purple">


Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
id="blue">id="size2">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va dedic si eu noua melodie a Rihannei, o melodie superba, canta despre niste traidi profunde (de fapt, despre violenta domestica, incidentul cu Chris Brown, daca va amintiti).

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=Tc6cgZTr_rs[/tube]

 

Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic

id="Script MT Bold">id="size3">id="purple">

 

Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

 

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."id="blue">id="size2">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru, monicutza, felicitari pentru cetatenie![flo]

 

Sanatate bolnaviorilor![pup]

Ana, tu cum mai esti? Sper sa-ti fi trecut. Intreb pentru ca am o prietena care-mi spunea ca a avut saptamina trecuta aceleasi simptome ca si tine si ea banuia ca ar fi fost gripa cea vestita.

 

Diana sa va fie de bine botezul Soniei! Am reusit sa vad pozele, cred ca a fost foarte dragut! [flo] Se zice ca dupa botez, gata, copilul incepe sa doarma noaptea fara probleme. Ati remarcat vreo schimbare? [:D]

 

Simonna, miss Z. e tare dulce! Iar Radu e mindru, nevoie-mare, cu ea in brate![pup]

 

Imi pare rau ca intru asa de rar, dar cu timpul stau foarte prost, ori nu stiu eu sa ma organizez![bang] Iar cind intru imi ia o ora sa citesc ce-ati scris, mai intii, sa stiu ce sa raspund.

 

Stiam ca uitasem ceva:

LA MULTI ANI!!! id="red"> pentru bebitzu, Roxana si Maia![flo]

 

Va pup si plec sa-mi iau copilul de la scoala![pup]

 

Smile,tomorrow could be worse!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza, iubesc melodia Rihannei, exceptind sunetul pistolului de la sfirsit.[flo]

 

Felicitari ptr cetatenie si tie si lui maru.

 

Sa stii ca sunt multi care iau cetatenia si nu vorbesc o boaba din limbile oficiale...gindeste-te la parintii parenati aici. Citi din ei se mai duc la scoala?? Lor ce sa le faca , sa nu le dea cetatenia?

 

Cind am dat noi examenul in 2003 era o femeie batrina , pakistaneza cred, care-si scrisese in palma numarul de locuitori ai canadei, probabil sperind ca asta va fii intrebata. Nu stiu ce a facut la examen dar la interviu nu a putut scoate o vorba si au luat-o din incaperea aia si au dus-o in alta. Insa la depunerea juramintului era prezenta.

Simonna, iti ador pumpkin-ul[olala]

 

Maru, merci ca ne binedispui cu blogul tau. Tine-o tot asa[pup]

 

daiopri tu ce mai faci?

 

valen, ai disparut iar?

 

 

Born to shop, forced to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Dana, pe cei peste 55 de ani nu ii baga in test. Nu stiu ce se intampla, poate incearca o discutie cu ei, dar sigur nu au aceleasi exigente ca pentru cei sub 55 de ani.

 

Nici mie nu imi place sunetul de la sfarsit si nici cand da masina peste ea [:D] dar in rest ador melodia, este puternica [flo]

 

Multumesc fetelor pt urari (mare merit nu avem noi, decat ca am rezistat aici 4 ani, speram si de acum incolo)

 

Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic

id="Script MT Bold">id="size3">id="purple">

 

Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

 

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."id="blue">id="size2">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza, ce e cu tine? pari asa deprimata, cum adica sa nu mai rezisti? [pup]

 

Simi merci de intrebare, sunt ok cred.Lucrez de acas dar stau cu piciorul sus pe scaun. Drept ptr care mi s-a atrofiat si muschiul de la jamba dreapta. Incerc sa mai fac exercitii cu el dar nu stiu daca e bine sa fac sau sa-l tin relaxat[bang]

 

Am plecat ca tuta de la operatie , data viitoare imi fac lista de intrebari. Mi-am anulat toti clientii pe saptamina asta, mi-e f greu la condus.

 

dar in rest pot spune ca, cu operatia asta am descoperit atitea calitati noi la sotul meu.Ii dau aici si o [flo], dupa 15 ani de casnicie (luna viitoare) tot mai am de descoperit...

 

Am primit si eu buletinele de la copii, au note ff bune cu exceptia lui Edi la franceza.[bang][bang]Ce sa-i mai fac eu copilului astuia sa-i deschid apetitul de franceza? Are 100 % la mate, peste 90% la celelalte dar la franceza 66-70%.Miine ma duc la rencontre, sunt cozi infernale asa ca ma gindeam sa fac un pic "pitie" cu cirjele sa nu atirn pe coridoare ore intregi ca data trecuta.

 

Ah, in caz ca nu stiti cum e la secondara.. nu se mai ia rendez vous cu profesorul respectiv. In ziua de rencontre fiecarui profesor ii e alocata cite o clasa si parintii care vor sa ii vorbeasca se aseaza la coada la usa. Ti-a pus D-zeu mina in cap daca vrei sa vezi mai mult de 3 profesori. la prima rencontre am vazut 2 profesori si am stat peste 2 ore in scoala.

 

Born to shop, forced to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru si Monicutza-felicitari si bafta cu pasapoartele[:D]

Simona- faine pozele[pup]

Sanatate multa tutror bolnaviorilor![pup]

AnaS- sanatate si [pup]-cand nu mai pot o sa iti scriu,mersi mult,deocamdata nu am timp sa respir nicaieri, si am destule de dus[:D]

katrinelu-gata planul pt petrecerea de 3 ani a Juliei[pup]

 

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurajr,foarte frumoasa urarea ta.multumesc frumos.draguta cum te stiu[pup]

 

laurab,superbe fetite ai! sa va traiasca si sa va bucurati de ele.si motanul e frumos[:D]

 

maru,monicutza,felicitari!cum stati cu imnul?[alcool]

cei de la cetatenie care nu stiau limba sigur nu erau romani[:)]

 

monicutza,zi direct.ce te framanta sau ce nu merge la tine acolo?avem si mailuri daca aici iti este greu sa ne povestestiid="size1">

 

danap.,foarte aiurea treaba cu bagajele[bang] 23kg le faci imediat.O sa-mi sun si eu podoaba de soacra sa vedem daca si-a luat biletul inainte de 7 noi.

Stiu sigur ca maicamea a si pregatit o valiz cu cadouri pt copii si implicit cu tzoale pt mine[:D]

Ai grija de tine[pup]

 

simi,merci frumos[pup] poate ajung sa va pun si eu cateva poze de la eveniment.

 

simo,poti sa zici ce-oi zice dar eu la parerea mea raman ca Miss Z. seamana cu colegul.Nu-ti roade unghiile ca am dreptate[:D]

Maia s-ar fi fastacit si ea dar si bucurat in acelasi timp daca o suna Radu la tf.

 

danap.,parca am auzit undeva intr-o discutie de treaba cu statul la coda la profesor.Trebuie sa fie tare cool sa faci coada la profesor[bang]

Dar tu nu-l poti trimite pe Sorin? cum te vei descurca.Noi maine avem programate intalnirile.

 

pupici tuturor[pup]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Monicutza, ce e cu tine? pari asa deprimata, cum adica sa nu mai rezisti? [pup]
align="right" id="quote2">Dana, Ange... ultimii 4 ani au fost foarte grei pentru noi ca oameni (luati separat) si ca cuplu. Nu imi este rusine sa zic ca am fost de cateva ori aproape sa imi iau bagajele si sa plec in lumea larga (noroc ca inca ne mai iubim, asa ne zicem mereu). Eu simt ca mi-am pierdut identitatea de om, de femeie. Se face atata presiune pe mine sa fiu o mama buna si calma si rabdatoare, o sotie calma si iubitoare si intelegatoare, o gospodina desavarsita, o fiica deschisa si comunicativa, o nora care impartaseste mereu ideile soacrei, o angajata buna, si tot asa... Dar eu nu ma mai regasesc nici unde... Trag zilnic, sa avem, sa ne fie bine (cum se zice), sa fie ai mei curati, hraniti bine, veseli, voiosi, si la sfarsitul zilei eu nu sunt nicaieri... [q] Si parca nu se mai termina... si ma intreb daca asa trebuie sa fie viata.Uneori imi este parca si ciuda (pozitiva insa) cand vad ca toate aveti o viata frumoasa, asezata, stiti sa va bucurati de ea. Si ma face sa ma gandesc daca doar mie imi este asa de greu cu toate. o fi poate doar un pui de depresie, o fi doar o saptamana de nedormit nu stiu.Na, daca tot ati intrebat, eu v-am spus. Asta este acolo, adanc. Iese la suprafata in perioade cu probleme, ca acum (boala, examene, alergatura, incertitudinea zilei de maine, Alex care se scapa in continuu kk pe el, probleme la gradinita lui, etc.). Singura rezolvare o aduce timpul, dar nu sunt o persoana foarte rabdatoare.Va pun aici un mail primit, care mi-a dat de gandit:Un grup de oameni de succes in apogeul carierei lor, toti avand joburi si pozitii de vis, masini si case au facut o vizita unui fost profesor din facultate. Discutia a alunecat treptat spre cat de stresanta si obositoare e viata zi de zi.Profesorul i-a intrebat daca vor sa bea o cafea buna si s-a intors din bucatarie cu vas mare plin cu cafea si o multime de cesti. Unele erau din portelan fin, altele din sticla, plastic, unele aratand normal, altele foarte delicate si scumpe, unele cu insertii aurite, altele cu toarta ciobita, si i-a rugat pe fiecare sa se serveasca.Cand toti aveau cate o ceasca de cafea in mana profesorul le-a zis : Daca ati observat fiecare dintre voi a pus cafea in cate o ceasca scumpa si fina lasand cestile simple si ieftine goale pe masa. E normal sa vreti ceea ce e mai bun in viata, dar tocmai asta e sursa problemelor si a stresului pe care il aveti zi de zi.Nu conteaza ce ceasca ai ales, cafeaua are acelasi gust. Ceasca nu adauga nici o calitate cafelei. In cele mai multe cazuri o face doar sa fie mai scumpa sau in alte cazuri nu putem vedea ce e de fapt inauntru. Ceea ce ati vrut voi de fapt a fost cafeaua, nu ceasca si totusi inconstient ati ales cele mai scumpe si bune cesti. Si apoi ati inceput sa va uitati la ceasca celuilalt gandindu-va ca e mai frumoasa decat a voastra.Viata e ca o cafea buna : jobul, banii, cariera, masina, casa, hainele, pozitia in societate sunt cestile. Doar ne ajuta sa ne traim viata, dar nu sunt VIATA. Hainele pe care le avem, pozitia in societate si banii nu inseamna viata. Doar ne ajuta sa traim viata. Nu definesc ceea ce inseamna viata. Din contra majoritatea oamenilor care au mult, sunt invidiosi pe altii care au mai mult si nu reusesc sa se bucure de ceea ce au.Cateodata concentrandu-ne doar pe ceasca, uitam sa savuram cafeaua.Savurati cafeaua, nu cestile! cei mai fericiti oameni nu sunt cei care au cele mai multe lucruri. Cei mai feiricit oameni stiu sa se bucure cat mai mult de ceea ce au, acolo unde au, in momentul prezent. Ei fac viata sa fie frumoasa.
Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnicid="Script MT Bold">id="size3">id="purple">
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."id="blue">id="size2">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...