Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (161)


Recommended Posts

Ceau fetelor,

 

Am inceput sa va citesc ieri... si am gatat azi.

 

Muuuuulta sanatate puilor bolnavi si parintilor de asemenea!

 

Monicutza bb si Maru - felicitari. Macar stiti ca daca aveti chef de mers la NY de revel va puteti urca in avion si zbura direct. Eu de vreo 3 sapt incerc sa prind rezervari la appointment pt viza USA si nu prind, plus ca le-au scumpit! Si am mai pierdut si anul trecut un training la SF tot pe motiv ca nu am gasit appointment slot la viza. [bang]

 

Am vaz si pozele de la botezul Soniei, ce frumos! Felicitari si multa sanatate!

 

Linkul cu poze lui Catrinel nu am reusit sa-l deschid insa, nu stiu d c nu a mers la mine!

 

Monicutza... cred ca intrebarile tale ne-au facut pe toate sa aruncam o privire introspectiva - ce ne duce mai departe si maine dimineata si poimaine! Si ma gandeam astazi la metro cand am vazut iarasi posterul acela cu baietelul ce se ineaca pe interior ... si mi-am dat seama ca oricat de multe am avea (ex job acuma) sau oricat de putine (ex fara job acum cateva saptamani), tot avem zile bune si zile proaste, chiar daca suntem sanatosi si avem de toate. E uman, trecem mai departe! Lumea exterioara e importanta, dar nu raportul cu exteriorul ne face fericiti sau nefericiti. Noi trebuie sa ne reglam dinauntru.

Si eu am invatat ca in viata dai tot ce poti, dar ceea ce reusesti e suficient si destul... Exemplu concret - al meu barbat era din categoria celor care nu cunostea traseul misterios al sosetelor din baie, sau din sufragerie de langa canapea, de la intrare, langa pantofi... la cosul de rufe. Am luat cu dragul, am cerut, iubitule, poti sa.... le-am strans de o mie de ori, am tipat de 2 mii de ori. Intr-un tarziu, i-am zis ca eu nu spal sosete daca nu sunt in cos. Si au trecut vreo sapt-doua, al meu sot nu mai are sosete... ca de ce nu le-ai spalat. Iubitule, nu erau in cos! Needless to say ca acuma sosetele merg la cos fara ca eu sa zic nimic. Si needles to say ca daca nu mergeau - nu se prapadea lumea si asta nu facea din mine o sotie rea sau din el un sot rau. Gaseam noi o solutie...

 

Azi m-am trezit asa cu o pofta de viata, si soarele era pe cer, si mirosea proaspat, si a toamna... si apoi autobuzul nu a venit la timp si ... am intarziat la munca! Daca era acum cativa ani, as fi alergat, blestemat, luat taxi... azi am luat loc in autobuz, am citit Voir, am intaziat 6 min, mi-am cerut scuze si am explicat, si am luat doar 30 min pauza, in loc de 1h.

 

Asta nu inseamna deloc ca sunt zen, tot sunt de foc, din Oltenia, dar viata asta e asa frumoasa si sunt atatea de facut si de trait si da, uneori e fain sa bei cafea din ceasca cea mai poleita cu argint (ca nu-mi place aurul), atata timp cat atunci cand e vb sa bei dintr-o cana de plastic vei stii sa te bucuri de cafea la fel de tare, e OK. Eu zic ca e fain sa le traiesti pe toate, sa te bucuri si sa plangi, si nu e rusine cu nicicare ;)

 

Puf, v-am ametit?

 

Va pup cu drag! Aveti grija de voi!

 

Ione

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Nu-i corect bre, numai eu nu pot vedea pozele lui Miss Z., imi tot zice ca-i incorrect username or password, nu"sh ce filtre a mai instalat a'meu pe computer..http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
align="right" id="quote2">incearca parola numai cu litere mici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ne-a lovit astenia de ..toamna tarzie...sunt si eu pe-aici...nu ma dati disparuta...dar am niste restante, apropo de subiect, pe la manichiura, pedichiura, masti, cercei, lenjerie, muzica, carti, filme...de nu-mi ajung 10 luni de somaj, cred [:D]...monicutza, cred ca toate am trecut prin pasa asta...io ce sa mai zic, anul asta am atins apogeul..am atins si fundul...si am atins si varful [:D]...a fost cel mai intens an din viata mea..daca ma gandesc cum eram anul trecut pe vremea asta, mi se pare ca vorbesc de alta persoana...diferenta a facut ca intr-o dimineata de 1 aprilie, si nu era gluma [:D], cand m-am trezit si m-am privit in oglinda am avut o revelatie.eu contez.si mi-am urmat inima. inima pe care o dadusem la o parte, o incuiasem bine, o uitasem de vreo 9 ani , careia ii luase locul foarte autoritar [q], mintea...mintea care m-a manipulat si m-a rasucit ...si eu sunt tot olteanca la origine si tot berbeaca....ce mai combinatie! cocktail, si alta nu...[:D]..imi dau seama acum ca cea mai mare lupta e cea cu tine insati/insuti..cea mai dura dar care iti aduce in final cele mai mare satisfactii...deci schimbarea trebuie sa vina din tine. e ingrozitor de greu, big challenge.

 

 

 

 

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rocs, mikiion, sanatate la pui!!

 

daiopri[flo]...daca mai incap atate flori...stiu pe cineva aici care folosea cada in caz de necesitate ...Donia [pup]

 

 

simonna, votez si eu [pk]...Catrinel e toata taica-sau[olala] ...

 

bagat si eu niste poze cu pretioasa mea, aproape de 3 ani...si cu eu, somera [:D]

 

 

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu si eu

 

m-am trezit la 12 azi, nu mi-a venit sa cred, ma uitam la ceas si nu-mi venea a crede.....am o durere de cap ingrozitoare, nu stiu daca are legatura cu tensiunea sau cu raceala dar a fost oribil

sotul e si el un pic mai bine, dar inca parca e batut cu maiul, a cules-o bine

 

eu de cand am auzit de efectele adverse ale vaccinului si de cei care au si murit, femei care au pierdut sarcina, stau cat mai departe de tot, nu vreau nici virus nici vaccin

 

pe bb il estimeaza la +5 kg, e bine.....Steph a avut la nastere 4.900

si eram cat un munte, acum macar sunt in range, am pus doar 14 kg, sper sa nu mai pun mai mult de 3 pana la sf, dar cum sunt izolata in casa, cred ca va fii greu, in schimb am un burtoi....ma uit la el si nu-mi vine a crede

 

o sa fac si testul mare de diabet, ca am un craving in ultimul timp de dulce de nu-i adevarat

 

Maru si Monicutza felicitari pt cetatenie, eu tot incerc sa ma mobilizez sa ma duc sa-mi fac pasaportul, dar sunt o fire comoda, sper doar sa nu treaca 5 ani pana il fac, cat au trecut pana am luat cetatenia

 

Mihaela cum e Marc, atzi mers la clinica?

 

Dana ma bucur ca esti mai bine

 

Daiopri [flo][flo][flo][pup][pup][pup]

 

Nelia, Olga pe unde sunteti?

 

mai cred ca mai voiam sa raspund cuiva dar neuronul...poate revin apoi, sa mai recitesc in urma

 

Monicutza [flo][flo][pup][pup][pup][pup] pt tine sa iesi din starea asta

si eu am stari din acestea de bas et de haut, numai ca in ultimul an mai mai multe de haut

la noi multe s-au rezolvat de la sine, odata cu spitalizarea sotului de anul trecut, acum la un an de tratament, vreau sa spun ca lucrurile stau mult mai bine, si da ma gandesc cateodata ca sunt egoista daca "fur" timp si pt mine, dar imi dau seama ca asa imi incarc bateriile, am inceput sa nu-mi mai fac nu stiu cate probleme daca e asa sau nu-i asa, iar anul asta am reusit sa ne apropie mult mai mult, si am reusit sa comunicam mult mai bine

 

suntem mult mai calculati sa zic asa in viata de zi cu zi, cheltuieli si in educatia copilului, am vazut si consultat tone de resurse, de la psihologi, lucratori sociali ....si incet incet am ajuns sa savuram cafeaua din cana banala de 1 leu

 

am facut reguli in casa pe care toata lumea le urmeaza, ceva gen cum zicea Ione cu sosetele...nu sunt acolo, nu le spal, numai ca eu am facut 3 cosuri de rufe, intre care unul numai de sosete, ca i-am zis ca ma enerveaza sa stau sa aleg printre haine sosete, unul de albituri si unul de haine colorate, copilul a invatat sa-si separe hainele, sa-si plieze hainele, sa puna la uscat, eu spal vase, Steph si tati au sarcina sa elibereze masina, tati aspira, spala pe jos, am facut calendar cu toate Rv, cheltuielile, tot ce tzine de organizare, daca am nevoie sa merg undeva doar consult agenda si-mi pun Rv, am organizat taskurile egal in casa, incat sa nu ne simtim ca unul face mai mult, si ca nu are timp si pt el

 

ne-a luat ceva timp sa ne organizam in viata noastra haotica, dar incet incet am pus pe roate un sistem viabil

 

intr-un timp chiar aveam si zile off, dar de cand cu sarcina nu am mai fost la inot sau aquaforme, si nici sotul nu si-a mai luat cursuri de desem, il oboseste suficient scoala, sa mai faca cursuri in plus, inca nu a ajuns nici la atelierele libere de vinerea seara, ca-i obosit

dar dupa ce vine bb, mi-am propus sa plimb catelu seara, min 30 min, pt mine, daca o sa-l mai am(am gasit pe cineva care vrea sa-l adopte, sa vedem daca se realizeaza), daca nu ma duc la piscina, si la toamna vreau sa fac si eu cursurile de sculptura/ceramica, ca tare mi-a mai placut sa ma joc in argila

 

ce am mai facut noi pt confortul nostru....am ajuns la concluzia ca nu-mi permit sa ma stresez ca sa ne cumparam o casa prea curand(ca noi vrem in oras, nu prea departe de job, scoala, magazine, spital, biblioteca - max 20 min), avem noroc sa platim o chirie mica, asa ca am pus proiectul deoparte, punem bani la banca, iar cand o veni momentul, si ne simtim pregatiti o sa facem si pasul asta, il vom face

 

dar dat fiind faptul ca sotul e "sensibil" la stres am ales sa traim clipa, ne-am dat seama ca sanatatea si viata de zi cu zi sunt mult mai importate decat sa ma "laud" ca am casa si masina noua dar sunt stresat si nu dorm noaptea ca nu-mi permit sa-mi platesc rata la banca, sau ca ma da seful afara si nu stiu ce voi face

 

pe acelas principiu am renuntat si la carti de credit, am tzinut doar o linie de credit in caz de urgenta

 

am redus stresul la minim, am organizat taskurile, si ne-am completat unul pe altul incat fiecare sa faca ceva care-i face placere....sotul s-a reapucat de desen, citeste foarte mult, asculta muzica, eu am mai lasat smotruiala, bucatareala zilnica- chiar daca la inceputuri imi propusesem ca la mine se mananca cald zilnic si proaspat si se face curat cat mai des- si m-am apucat sa ma descopar, fac ceva care-mi place si ma deconecteaza, plimbari, tricotat, diverse bricolaje, ma uit la filme, ma odihnesc mai mult, citest

 

cateodata ma sperie venirea lui Bb ca stiu ca o sa ne strice echilibrul dar ne-am propus ca in perioadele de "criza" sa mai apelem si la resurse, copii cresc oricum asa ca nu ma mai stresez atata

 

 

 

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inainte eram ca un robot, acum uitandu-ma in urma imi dau seama ce stresant putea sa fie, toata ziua trebaluiam si nu aveam timp sa ma relaxez de nici o culoare, ma enervam pe mine, cum ceilalti pot si eu nu, cum colega mea de servici care are 2 copii, la 8 se uita la film, si eu inca pun la spalat, fac pachete, un pic de smotru in baie....

 

nu ma mai deranjeaza remarcile soacrei ca ea se trezea la 5 si facea mancare si bla bla bla ca seara bucataria era luna si calca si x si y....imi zic bravo ei, dar eu am alte principii acum, si nici nu ma mai stresez daca seara chiuveta e inca plina cu vase, sau ca , cosurile de haine is pline...mai e si maine o zi

 

ne-am facut zile de curatenie, si fiecare piesa pe rand nu toate odata, zile de spalat si la la la, iar daca in ziua x a intervenit ceva si s-a decalat programul too bad, ca nu-mi incarc programul de a doua zi, cu ce trebuia sa fac si ieri, ci o i-au in ordinea prioritatiilor trebuie sa spal cada sau sa spal tricouri? vad si eu ce-i urgent si aia fac, dar nu pe amandoua....

 

sper sa reusesti sa te odihnesti curand sa ajungi en haut, iar cu kk nu stiu, poate doar vrea un pic de atentie in plus, copii asa simt stresul parintilor, plus mutatul...ceva a facut click acolo la el si si-a modificat echilibrul

sper sa reusiti curand.....ai putea face o aluzie ca-l treci inapoi pe pampers ca si bb mici daca tot face pe el, si atunci are si consecintele de rigoare...jucaria/jocul/cartea/filmul x este pt bb care nu mai fac pe ei, deci o punem sus, ca tu esti mic si faci pe tine

 

nu mai stiu in ce context am folosit strategia asta la steph, la noi a dat rezultate excelente

 

[pup][pup][pup]

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ione, a fost o placere sa te citesc acum, la 6 dimineata![pup]

Ca si pePucku, dealtfel![pup]

Ktrinel, abia astept sa-ti vad pozele! Acum ma duc!

Nu poti veni in centru intr-o zi de miercuri sa mergem la o cafea amindoua? [pup]

 

O zi buna sa aveti![flo]

 

 

 

Smile,tomorrow could be worse!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata,

 

F. frumos i-ati raspuns Monicutzei, eu vreau decat atat sa ii zic:[flo][flo]

Ai grija de tine, ca daca nu ai tu, nimeni nu are !!

 

Vazut si eu cu Anca - poze de miss Z., sunteti mortali toti 4-5 (si cu bunicu'), Simonna.

Admirat si pozele Magdei si voi sunteti o familie tare frumoasa.

 

O zi buna,

 

 

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...