Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (161)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza!

 

DanaP, ma bucur ca totul a decurs bine cu operatia, recuperare usoara in continuare!

 

Ica, tare rau imi pare ca inca trageti cu infectia aia pacatoasa, sanatate multa!

 

Multumesc de urari la adresa pozelor [pup] o sa le pun si pe alea de la botez, am fost si eu nasa de botez pentru prima oara acum in weekend.

 

Pucku, ma bucur ca esti mai bine, tin pumnii sa stea bebe acolo cat trebuie!

 

Monicutza, sa stii ca si pe mine m-au pus pe ganduri vorbele tale si vreau sa-ti spun si parerea mea, nu stiu cat o sa te incurajeze sau nu. Pentru mine simplu fapt ca suntem sanatosi si nu avem probleme majore e de ajuns, mereu ma gandesc cand cad intr-o pasa de asta proasta, stai putin, important e ca suntem sanatosi, ca le ducem noi pe toate. Eu nu ma mai stresez demult de curatenia din casa si altele de genul asta, de soacra cel mai putin [:D]

 

Acum ca o gluma, sau ca un sfat practic cum vrei sa o iei, gaseste-ti o pasiune, o chestie care sa fie doar pentru tine (cum zice si Cristina, sa ai grija de sufletul tau) care sa te bucure seara cand vii acasa sa te gandesti cu placere, uite dupa ce culc copii, strang prin casa o sa ma ocup de asta si ce bine o sa ma simt....eu daca vreti sa va zic, puteti sa radeti de mine [:D] dar noua mea pasiune e Twilight, am citit si rascitit cartile, am vazut primul film, maine ma duc sa-l vad pe al doilea ce tocmai a aparut...ma simt ca la 15 ani, visez la cai verzi pe pereti [:D] si uite asa uit de problemele curente, sau le iau pe toate mai usor, cum vrei sa-o iei.

Pentru mine faptul ca am venit in tara asta a fost asa ca o renastere, nu stiu cum sa zic, am simtit si inca simt ca pot sa fac multe...

hai pupici, capul sus, o sa fie bine! [pup]

 

Sa nu uit [s] sarbatoritelor din ultimele zile, ca n-am apucat sa va zic.

 

va pup si sanatate tuturor!

 

 

Magda, cu Razvan id="blue"> [bonjovi] (6 ani) si Olivia id="red">[copil] (1 an)

_________________________________________

"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza, de 2 zile vroiam sa-ti raspund, dar mereu s-a ivit altceva, sorry....Oricum au spus fetele cam tot ce era de spus...Eu iti spun sa folosesti putin Noi in loc de Eu, in toate actiunile.....Adica sa-l implici mai mult pe sot..... [flo][flo][flo]Sper sa revina soarele pe strada ta[flo]

 

Poze n-am vazut, poate maine reusesc[bang] Vroiam sa va spun doar ca la Old Navy( magazinul meu preferat) au 50 la % marfurile deja reduse...am primit oferta prin mail.

 

Cateva [flo][flo] la toata lumea ca sa uitati de ploaia de afara.

 

 

PS. Pucku Marc e bine, n-are febra doar tuseste si de aia e inca acasa. Am vorbit doar la info santé si ne-a spus ca n-are simptome de gripa.

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, ce mai faceti? Ca eu am scris un kilometru ieri si vad ca nu-i mesajul, probabil am clicait aiurea, nimic nou!

 

Azi am o zi in care am hotarit ca nu fac nimic. Dar NIMIC. Aseara mi-am inregistrat si Private Practice, si Grey's si m-am uitat de dimineata, Addison doarme extrem de cuminte, iar eu maninc de azi dimineata intr-una. As avea rufe de spalat si casa de strins, nu va povestesc cam ce de vase sint in chiuveta si pe comptoarul meu din bucatarie - ca masina de spalat vase s-a stricat de-o vreme si nica n-am apucat sa o studiem, sa vedem daca-i reparabila - si probabil daca-as da cu aspiratorul nu s-ar supara nimeni. Si inca altele de acest fel, dar azi am hotarit ca e ziua mea de stat degeaba, uite-asa,na.

 

Asa pic eu pe subiect cu ziua asta, my gift from me to myself, apropos de ce zicea Monicuta si ce i-ati zis voi ei. Nu c-as fi low, dar sint cam flat, avind in vedere ca, cu Catrinel, nu se poate, deocamdata, sa fac decit lucruri repetitive, care imi induc starea de flat. Da's ok si cu ea, nu ma deranjeaza, dar simteam nevoia sa fac ceva pentru mine. Cum, pdv financiar mi-am consumat resursa cu curatatul conductelor - 400 de dolari, frate, multe gauri de-alea de ventilat mai avem in casa!!!! - si oricum nu-mi cumpar haine ca mai am macar 5 kile de dat jos, uite-asa am stat degeaba. Si mai stau :)

 

OK, am batut o tura cimpia, dar serios, Monicuta, ia-ti concediu si mergeti in Sud, I'm serious. Iti incarca bateriile mai mult, mult mai mult decit orice altceva. Mie mi-au spus asta prieteni buni ani de zile si eu nu si nu, ca bani, ca job, ca dracu, ca lacu... ei, dupa ce-am fost o data, beleive me, I'm sold! Cica sf. lui nov. inceputul lui dec. sint neste meseriase de preturi. At least consider it.

 

Ah, si scuze, mesdames, cred ca ii tot dau cu engleza pentru ca mi-e frica c-o uit asa, toata indesata in limba romana cum ma aflu. Asa ca faceti abstractie :)

 

Nu-s ce mai ziceam in mesajul ala de ieri afar' de chestia cu mersul in Sud, dar as mai avea altele (sint f. bine dispusa astazi, avind in vedere ca nu fac nimic!)

 

Corina - Pucku, ce mi-a placut mesajul tau despre decluttering life! Ah, si buna ideea cu spalat sosetele separat, da' noi n-avem destule, ca eu nu suport sa spal daca masina nu-i plina... La trei pina la sase perechi de sosete pe zi... oare cit ne-ar tine sa umplem o masina :)))) Poate ma duc si mai cumpar ceva sosete si declar cos de rufe special pentru ele :)))) Tare ma amuza ideea asta! Griji de tine!

 

Ktrinel, seamana cu mine, bre, din pacate! Uite-te la partea de jos a fetei, sub ochi, tot e leit... osul ala ascutit din barbie, bleah... da nu mai pot s-o schimb, asa ca o luam cu el cu tot. Da' seamana cu Colegu' la apucaturi, sa mor ca da, asa serioasa-i ca ma termina, si pe urma ride cind nu te astepti, exact cum face Dinsul... :))

Well, imi place cum zici tu ca schimbarea trebuie sa vina din tine...

 

No, daca tot nu fac nimic azi, ma duc la Bambina, ca s-a trezit, doarme de la 11, dupa ce s-a trezit la 10. Minc-o mama da copchil cuminte!!!! Amu' chiar ma duc, ca o aud cum se'nerfeaza ca n-o baga nimeni in seama!!!

 

Sa aveti un weekend bun,

Simonna.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aruncat un ochi aseara, dar am vazut subiectul zilelor... si am fugit, ca nu-mi permit acum vreo cadere.[:D] Nu am citit eu chiar pe-ndelete, dar nici nu e nevoie, la un asemenea subiect, am tot timpul ceva de spus...[:D]

 

Pucku si Ioneid="red">, mai bine decit ati scris voi nu am cum s-o fac, mi-a placut chestia cu canile, la noi tot din plastic au fost din pacate, si mie imi place sa beau cafeaua si din cana buna si frumoasa... dar mai mult decit cana, imi place cafeaua si mai mult decit atit... imi place [inca] foarte mult sa o beau cu colegu' de apartament, ca sot nu stiu daca mai este, ca nu prea ma intilnesc cu el ca sa aflu... Ne simtim ca la camin, doar ca exista trei culori in plus - copiii![:D]

 

Aceeasi organizare am facut-o si noi in haosul nostru, da' noi ii ziceam boemie, ca suna mai bine[:I]... dupa ce a aparut Tudora si am fost vreo citeva luni la pamint... din toate punctele de vedere, amindoi. Vrei, vrei tu [copii adica], da' totul e sa si poti [sa-i cresti adica]. Si am pus totul in ordine, dar nu-i suficient, asa ca, o data cam la 4-5 luni, mai face o tura de ordine si de... re-re-restabilire a prioritatilor familiale si personale. Si tot nu-i suficient, dar e acceptabil!

 

Monicutzaid="red">, toata lumea gindeste si simte ce simti tu, mai ales noi, femeile. Singura diferenta o face felul in care le iei zilnic, saptaminal sau lunar... cind esti odihnita si cu bateriile incarcate, parca totul e mai usor, cind nu... ti se pare ca nu esti nicaieri. Dar asa cum iti spunea cineva, de fapt, din cind in cind, realizezi ca tu esti in toate, ca tu vrei sa fii in toate. Stii ce am facut eu cind s-au adunat prea multe (adica dupa ce m-am dat intii bine de tot cu ala de pamint)!?! Am facut o lista cu ceea ce fac eu sau cu ceea ce trebuie sau ar trebui sa fac... sau mi se cere sa fac. Si apoi am taiat ce putea fi taiat, am aminat ce putea fi aminat si am lasat doar lucrurile care, cel putin la o prima vedere, nu puteau fi nici taiate, nici aminate. Si de atunci, cind nu mai pot, primul lucru pe care il fac, in fiecare dimineata, si de n ori pe zi daca e nevoie, este a alege intre ceea ce trebuie facut si ceea ce trebuie, dar nu moare nimeni daca nu se face. Si fac numai ceea ce e musai, in rest, Dumnezeu cu mila, vad ca traim si fara...

 

Daca faci acest lucru si esti sincera si obiectiva cu tine, vei ramine suprinsa sa vezi cit de tu esti in tot ce a ramas ca un musai de facut! Ca nu-ti cere, de fapt, nimeni, ci ca asta esti tu in realitate, si nefacind asa, nu tu vei mai regasi deloc in ceea ce faci![flo] Iar acolo unde faci pentru ca ti se cere, impotriva acelui tu, te poti opri oricind, numai sa-ti dai seama si sa vrei acest lucru... si nu se intimpla absolut nimic, viata va merge inainte... poate ca te vei alege cu citeva boscorodeli (de-ale soacrei, in special[:D], sotului, copiilor, prietenilor, colegilor de munca, vecinilor... ei si, le trece, sanatosi sa fim.

 

Dar, trebuie sa stii ca, desi din afara pare ca eu am renuntat la multe ca sa fiu ceea ce am vrut si mi se cere sa fiu, dinauntru iti spun sincer ca nu e deloc asa. Am renuntat la multe, am renuntat sa visez prea mult, ca sa nu ma frustrez, la ceea ce nu pot sa fac pentru ca am nevoie de bani (stiu de ce nu-i am, ma pling, pot sa duc lipsa lor tocmai pentru ca stiu de ce-mi lipsesc... dar imi lipsesc[:D])... din tot ce s-ar putea face cu bani, frustrarea mare vine de la faptul ca nu putem calatori.[q] In rest, nu am renuntat pe unde s-a putut la nimic al meu: concerte, opere, filme, carti, forum, stat de vorba cu sotul, cu prietenii... nimic. Chiar daca asta inseamna sa nu fiu perfecta nici ca mama, nici ca sotie, nici ca fiica, nici ca nora, nici ca prietena, nici macar ca o femeie adevarata ce sint. Ei si? Sanatoasa sa fiu, ca am eu timp sa ma perfectionez... sau cel putin, speranta moare ultima.[:D]

 

Mi-a placut cu a spus Ioneid="red"> cu autobuzul... mi se intimpla lucruri la care acum citiva ani actionam ca disperata, iar acum le iau cu un calm ca ma face sa par chiar nesimtita in ochii unora. Dar nu sint, pur si simplu, am reusit sa pun acea bariera din interior, cum spunea Ktrinelid="red">... dar, e drept, ca asta mi-a luat ani si ani de zile! A trebuit sa ajung la fund de tot nu de mult ca sa zic stop, asa nu se mai poate! Si uite aici, de la mine, Ione, o [flo] virtuala pentru intelepiciunea ta atinsa la o virsta atit de frageda. Crede-ma ca nu e putin lucru, ce n-as fi dat sa gindesc si sa simt ca tine acum 10 ani, fara sa fi nevoit sa suport atitea suturi in fund ca sa ajung la ceea ce sint astazi.

 

Monicutzaid="red">, la tine e in primul rind vorba de oboseala, multa oboseala acumulata. Stiu ce spui tu acolo, am fost si eu acolo si inca mai pic din cind in cind, dar acum stiu ca doar oboseala imi dicteaza sentimente si ginduri de genul acesta (si lipsa de magneziu[:D]). Ai nevoie de odihna! Imi vei spune ca nu se poate, te cred, pentru ca asa spuneam si eu... pina cind am clacat acum doua veri si atunci a trebuit sa accept ca trebuie sa ma odihnesc, daca vreau sa ma pastrez sanatoasa. Nu e usor ce ati facut voi doi, singuri si atit de tineri: emigrat, copii, crescut copii fara ajutor, servicii, scoli, casa... sintem si noi tot cam pe-acolo (mai putin tineretea si casa[:I]) si stiu cum este.

 

In al doilea rind, nu e normal sa simti doar tu asta, daca e greu, atunci trebuie sa va fie la amindoi. Discuta cu sotul tau, nu astepta ca el sa inteleaga singur, ca nu va intelege sau va intelege cind va fi prea tirziu. Nu le iau partea, dar de cele mai multe ori avem comori linga noi, numai ca acestea sint nedescoperite si neexploatate asa cum se cuvine unei comori adevarate.[:D] Spune-i ce simti, spune-i ca nu mai poti, spune-i ca ai nevoie de odihna, corpul tau a muncit in acesti ani, vrea sa nu vrea sa accepte, mai mult, mult mai mult decit al lui. Acum e rindul lui sa se implice, pina cind reusesti tu sa te pui din nou pe picioare. Va veni si rindul lui, cu alte ocazii, nu pot trage la fel amindoi sotii, in acelasi timp, pentru ca atunci cind vor pica, vor pica amindoi. Impartiti totul in casa, nu-l incarca cu lucruri pe care nu le poate face, dar da-i tot ceea ce poate si pe tine te incarca mai mult decit poti duce. Se va descurca de minune, te asigur, am eu un exemplu foarte convingator acasa, nici lui nu-i vine sa creada ca poate sa faca ceea ce face... cred ca daca ii spunea acum 8 sau 5 sau 3 ani cineva ca el e in stare sa faca atitea, l-ar fi trimis la plimbare. Ce am fost eu zburdalneca si fara ginduri de asezat la casa mea, spre disperarea maica-mii, dar el a fost si mai si... nu stiu exact cit de zburdalnic a fost, dar baiatu' mamei a fost sigur si inca mai este... dar incet-incet, ii trece.[:)]

 

Si nu in ultimul rind, lasa tu din pretentii, din dorinta de a fi totul perfect. Sint oameni care fac totul perfect, pe sectoare, dar eu una nu am cunoscut om care sa fie perfect pe toate planurile. Si atunci ce alegi? Sa fii perfect 5 ani sa zicem si apoi sa pici!?! Sa fii perfect doar pe un plan al vietii sau cel mult doua, dar sa nu ai nimic pe altele!?! Sau, pur si simplu, alegi sa fii tu, perfect si imperfect in acelasi timp, asa cum sint toti oamenii, sa ai de toate, chiar daca nu e totul asa cum ti-ai imaginat sau dorit sa fie... lucrurile se mai pot imbunatati si in timp.

 

Si, in concluzie, lucrul cel mai important este sa fii multumita cu ceea ce ai si aici incep, ca si fetele, cu faptul ca [inca] sinteti sanatosi! Totul se poate duce, nimic nu e fara solutii, daca exista sanatate. Am mai spus, acum citiva ani mi se parea banala aceasta propozitie si oarecum suna ca o resemnare: nu pot face nimic, dar atit timp cit sint sanatoasa, totul se poate facem numai sa vreau! Mi se parea atit de simplist acest mod de gindire! Dar nu e, de fapt, nu numai ca nu este asta, ci cred ca este insasi esenta vietii (in viata intra cine vrea si iese cine poate si cum poate, scopul ei este sa iesim cit mai tirziu si cit mai bine cu putinta)id="size1">: sa fii sanatos (ceea ce implica si sa te pastrezi sanatos), sa stii ce poti sa faci si sa gasesti in tine dorinta si forta sa vrei sa faci lucrurile care iti plac! In rest, sint detalii... unele picante, altele nu, unele importante, altele nu... au si ele importanta lor, dau culoare si intensitate vietii, dar nu sint sensul ei![flo]

 

In mod normal, nici eu si nici tu, nu am avea timp sa vorbim despre asemenea lucruri, ca doar avem examene miine, nu?[pup] Ce ne-ar placea sa ne intilnim totusi la cafeaua aia promisa una alteia si sa discutam pe-ndelete. Da' nu stiu cind...

 

Am editat ca nu se putea lasa asa mesajul, cu picioarele il scrisesem[:I], printre urlete si bataile plozilor mei...id="size1">

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia,dispari,dispari dar si cand apari!![:D]

 

pe fuga,repede repede va lansez(montrealezelor) o propunere'

ce ziceti de o intalnire vineri seara,11 decembrie? Cinam impreuna,bem un pahar de vin si ne uram inainte de sarbatori.[pk] Stabilim impreuna locatia.

 

weekend fain tuturor,

 

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monicutza, eu te inteleg f bine, stiu cum e sa fii breadwinnerul in casa si sa ai senzatia ca totul sta pe umerii tai, ca daca mai apasa un pic ti se inmoaie genunchii si o sa se prabuseasca totul!

Eu simt ca raman fara aer, si ca sunt inchisa intr-o capcana. Fara scapare...

Si atunci incerc sa fac ceva, nu stiu ce, orice...

de facut ordine in viata am tot facut! M-am saturat sa fiu cea care se imbraca ultima pentru o petrecere si constata ca nu are cu ce se imbraca pentru ca ...nu-si aminteste cand a fost ultima data la o petrecere ori la cumparaturi pentru o petrecere, pentru ca exclusiv cumpar haine pentru servici...

M-am saturat de multe: sa nu fiu suficient de buna pentru proprii parinti, sa nu fiu suficient de outgoing pentru prietenii mei, sa nu fiu...

 

Ce fac?

va citesc pe voi

scriu in blog, terapeutic, incercand sa dau un twist cu zambet, la tot ce traiesc

sofez, iau masina si plec pentru un drive de max jumate de ora, uneori plang, dar in general imi place sa sofez, ma relaxeaza

gatesc si mananc

urmaresc cu Andrei ghost whisperer

si nu in ultimul rand, ma duc in spital si ma uit la copii care...nu au avut prea multe sanse in viata, ma uit la lacrimile parintilor, ma uit la umerii doctorilor, ascult cu groaza COD BLUE in interfon...si ma gandesc ca suntem sanatosi si multumim Domnului!

 

si atunci imi dau seama ca o sa fie mai bine, ca am un sot care a terminat scoala cu o nota f mare, care isi cauta activ de servici, care munceste ca temp intr-un loc pe care il uraste, ba mai face si overtime, ca Andrei e bine, liceul ii prieste, se descurca dupa puterile lui, uneori f bine, alte ori mai putin

Maine face 14 ani, cand a trecut timpul?

 

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mimitete la multi ani!!! id="size4">id="purple">multa sanatate si numai bucurii!!! [pup] Petrecere frumoasa!

 

Cami super propunerea de intalnire! Din pacate nu stiu daca o sa reusesc ajung. Este ultima zi de prezentari si o sa serbam cu gasca de la scoala, dar in functie de locatia voastra poate ajung in ambele parti.

 

 

 

"Less is more" - Mies van der Rohe
id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...