Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul captiv (9)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Kytana Singura solutie este sa ajung la un doctor. Voi incerca luni sa imi fac o programare la GP, sa vad ce sfat imi da.
Succes ! [pup] Este singura ta sansa sa iesi din starea in care te-ai adancit. Viata merita traita si are nenumarate momente pline de bucurie si satisfactie. Acum, nu le vezi, dar, peste un timp, daca vei urma sfaturile si tratamentul unui psihiatru, le vei vedea. Spui ca vrei sa fii un om normal; esti un om normal, sa stii. [:)] allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[quote]citat din mesajul lui Kytana
Monica, as vrea sa am curajul sa fac ceea ce spune missdarcey, dar nu pot. Nu am curaj, ma inhib iar daca insista cineva, clachez si incep sa plang, sa tremur incontrolabil. Daca m-ai cunoaste in viata de zi cu zi nu ai zice ca sunt asa, asta pentru ca am invatat sa pun o masca. Insa acum nu o mai pot tine si energia de a pune atatia ani in fata altor persoane masca de om fericit, m-a terminat si mai tare. Singura solutie este sa ajung la un doctor. Voi incerca luni sa imi fac o programare la GP, sa vad ce sfat imi da. Cu altcineva nu am cu cine vorbi aici. GPii de aici ne trateaza oricum ca pe niste paria, am simtit-o cand am fost cu Luca la vaccin. De aceea nici nu ma trage inima sa ma duc la ei...
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
Mergi la medic si vezi cu ce te poate ajuta,cere tratament de specialitate,iar daca simti ca te lasa puterile sau vointa si simti ca nu mai poti sa faci nimic pentru tine, te rog sa te uiti la copilul tau, dar uita-te in ochii lui si promite-i (dar te rog sa o faci cu voce tare sa te auzi si tu si sa te auda si el chiar daca este mic) ca o sa-i daruiesti lui toata dragostea ta de mama si toata dragostea pe care tu ti-ai fi dorit-o din partea mamei tale. Promite-i ca o sa fie totul bine pentru amandoi,ca o sa-i oferi lui ceea ce tu nu ai avut:o mama care o sa faca pentru el tot ceea ce trebuie sa faca:o sa-i ofere iubire neconditionata si o sa-i panseze ranile sufletesti sau corporale atunci cand o sa aiba nevoie, o sa-l invete sa zboare cand va fi cazul si sa-i ofere caldura unei imbratisari atunci cand el o sa simta nevoia.Ori de cate ori simti ca nu mai poti te rog sa-ti iei copilul in brate , sa-i auzi inima batand si sa repeti toate astea cu voce tare.Ai sa vezi ca o sa prinzi puteri, ca o sa poti lupta cu orice demon,suferinta sau durere si o sa le invingi.Nu-ti va fi usor, o sa ai momente cand o sa simti ca te lasa puterile,DAR iti pot spune ca MERITA.Fiecare lupta castigata cu tine insati, cu trecutul tau, va fi un pas catre o viata mai buna pentru voi.Si ai sa vezi ca peste ceva timp ai sa privesti inapoi si ai sa vezi ca vei fi mandra ca ai reusit sa faci ceea ce acum nu crezi ca poti si ai sa intelegi ca esti puternica,numai sa gasesti in tine resurse sa incepi.Copilul tau este principalul ajutor,el ti-a fost dat si sa ii daruiesti lui ceea ce ti-a lipsit tie si el o sa-ti intoarca inmiit acest ajutor pentru ca o sa-ti arate ca poti vedea fericirea in ochii lui,chiar daca acum crezi ca ea nu exista.Si chiar daca niciodata nu o sa uiti viata pe care au dus-o o sa ai multumirea ca ai avut puterea sa te rupi de trecut si ai schimbat ceva. IOANA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alba68
Draga Kytana, ce pot sa-ti spun, cum pot sa te conving ca oricit de mari ar fi incercarile vietii, nu se merita sa te gindesti la moarte. Ai 27 de ani esti in plina tinerete si ai un copilas de 4 luni care are nevoie de tine. Ai un sot care te iubeste. Inteleg ca te simti pierduta si descurajata, dar crede-ma, nu vad ceva ireparabil in viata ta. Cit as da eu sa am o mama care sa-mi zica: "maninca legumele A...., maninca salata A..." O fi plictisitoare, te trateaza ca un copil mic, dar tu vei fi pentru ea un copil si cind vei avea 90 de ani. Ai avut o mare pierdere, extrem de dureros sa ramii fara tata la 6 ani. Iar mama ta si tu ati fost incercate de aceasta pierdere si fiecare in felul ei se simte nefericita. Probabil e o depresie postpartum, cere ajutorul celor de aproape, scrie-ne zi si noapte,noi sintem aici si sintem alaturi de tine, dar te rog nu mai pomeni moartea. Gindeste-te la Luca, gindeste-te la tine cind ai ramas orfana. Nu lasa sa treaca timpul pe linga tine, traieste-ti viata din plin, cu bune si cu rele. Ai decit 27 de ani si un pui de om linga tine care are nevoie di tine. Te imbrazisez A.
alba68,felicitarile mele pentru acest mesaj.[flo][flo][flo][flo] IOANA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicabo, te imbratisez si eu. Kytana, cind esti in plina criza existentiala vezi totul negru. Dar nu e totul negru in jurul tau. Nu veazi stralucirea din ochii baiatului tau ? Nu simti iubirea sotului tau ? Ai amintiri dureroase, stiu, incearca sa mergi inainte. Eu deseori am trecut cu vederea peste comportamentul mamei mele, pe motiv ca a avut o copilarie nefericita, in sensul ca a ramas orfana de tata. Trezindu-se cu totul nationalizat, bunica mea a ramas nu numai vaduva, dar si saraca. Deci mama mea a avut probleme de bani, iar bunica ar fi avut tot dreptul sa-i interzica cite ceva futil. In schimb stiu ca a facut eforturi uriase sa-i faca rochita noua la nu stiu care bal din sat, ca era si ea domnisoara mare. Fiind si tu orfana presupun ca problema banilor a fost reala; de aceea nu-i purta pica daca uneori nu avea bani pentru cite ceva. Iar tu, mititica, ai crescut asimilind aceasta frica de a nu cheltui. Si pe mine ma batea mama cind vreun copil ma batea. Nici nu vroia sa asculte ce s-a intimplat, ca bataia era tot a mea. Nu cred sa fi batut vreodata un copil, eram tipul care incasa. si nici eu nu ma puteam duce la mama ca oricum ma batea si ea. Te inteleg f. bine cind ziceai ca ti-era frica sa faci poze, am trecut si eu prin asta. Parintii mei (amindoi) nu mi-au luat niciodata o inghetata ptr. ca era ceva futil, la fel si un suc, tot futil era - puteam sa crap de sete, dar nu dadeau ei bani pe prostii. Tot mie mi-era mila de ei, ptr. ca stiam ca au avut o copilarie saracacioasa si asta i-a facut sa fie asa de zgirciti. Dar de fapt nu erau deloc zgirciti in alte ocazii. De exemplu le placea sa mearga la nunti. Mergeau si la nunti unde singura persoana pe care o cunoasteau era un invitat. Adica ei erau invitatii unui invitat, sau invitatii nasului, etc. La strigat banii le placea sa-i bata pe altii, adica sa dea mai mult decit ceilalti invitati de teapa lor. In plus mama tot imprumuta bani pe la anumite rude ale tatalui (ca sa fie de partea ei la divort) si unii dintre acesti bani nu i-a mai vazut. Ma duceam cu ea la usa acestor rude, iar ei nu mai deschideau. Oricum nimeni in afara de ea si de mine nu stia ca le-a dat bani si mai ales nu putea sa se duca la tata sa-i spuna....Si cite plocoane mai dadea mama ca sa se puna bine cu unul si altul. Si bani pe la alea care faceau farmece...Mergeam in vacanta cu cortul si aproape la sfirsitul vacantei ei mai aveau inca 7000 de lei (anii 70-80). Stiu ptr. ca la un moment dat ii pierdusera, dar pe urma i-au gasit. Ce sens are sa te intorci din vacanta cu 7000 de lei, cind nu mi-au luat nici macar o data un suc racoritor, o vata pe bat sau floricele ? Eu la virsta de 9 ani am facu gangrena la o masea. Am pierdut o masea ptr. ca nu imi cumparesera niciodata periuta de dinti. Da, erau prea ocupati, tata cu amantele, iar mama cu bataile. Dentista care m-a tratat le-a cerut ca sa vin data viitore cu pasta si periuta ca sa ma invete sa ma spal pe dinti. Si locuiam in Bucuresti, nu pe virful muntilor. Cind sora mea era la liceu mi-aduc aminte ca se ruga de mama sa-i dea bani de perita de dinti, la care mama i-a raspuns: "nu dau eu bani pe prostiile tale !" Daca cu mine a gresit si nu mi-a cumparat o periuta pina la 9 ani, hai sa zic ca din prostie nu s-a gindit. Dar cu sora mea sa faca la fel si sa-i refuze o periuta de dinti dupa ce a vazut ca din cauza indiferentei lor am pierdut o masea ? Hai, ca iar m-am descarcat. Kytana draga iti doresc o seara linistita si crede-ma nu are sens sa vezi totul atit de negru. Ptr. ca viata la 27 de ani trebuie sa fie neaparat frumoasa, frumoasa ca scumpul tau, Luca. Elyda, multumesc pentru aprecieri,te imbratisez cu drag. A...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oftez de fiecare data cand te citesc, draga Alba. La mine era un pic diferit in vacante, imi intrase asa de bine ideea in cap ca nu avem bani, incat chiar daca primeam un banut de buzunar in excursiile cu scoala, nu ii cheltuiam nici in ruptul capului. Mi se parea ca dau banii pe prostii. Asa cum gandeau parintii tai. Ma chinui sa scap de acest obicei pentru ca nu face acelasi lucru pentru Luca. Vreau sa fac tot ce pot ca sa ii ofer de toate. Sa nu se simta stingher ca nu stie sa inoate, sa mearga pe bicicleta sau sa practice vreun sport, sa danseze sau sa cante la vreun instrument (daca asta ar fi ceea ce si-ar dori). Am zile in care uit trecutul, dar recidivez. Aseara a fost chiar okay, am iesit cu dl sot la plimbare si cu Luca, ne-am luat cate o cafeluta decaf, ne-am bucurat de vreme si acasa, dupa ce a adormit pingu mic, ne-am jucat remi si am ras si am glumit. Cu dintii... cunosc. Pe mine nu m-a dus niciodata la dentist. Mi-am scos singura cu mana masele si dintii. Dar nu stiu de ce nu m-a dus. Chiar nu stiu. Daca din lipsa de bani sau pt ca nu i se parea important. Cred ca am avut cativa ani buni aceeasi periuta de dinti. La fel a fost cu epilatul sau fardatul sau chestiile femeiesti. Le-am aflat de la colege. Detalii, detalii... Despre bani, cum a avut un banut i-a imprumutat in dreapta si in stanga, mai ales unchiului meu, desi stia ca nu ii va mai vedea inapoi. Nu o lasa inima cand ii cere sa nu ii dea. Cu bunicii mei la fel, cand au fost bolnavi ea s-a duc cu ei peste tot, desi ei mereu au ignorat-o si i-au dat tot unchiului meu. Astazi m-am trezit altfel, vad lucrurile un pic diferit. Sper sa ma tina mai mult. Am vorbit la Gp si abia vinerea viitoare mi-a facut programare. Sper sa am curajul sa ii spun ceea ce simt in zilele mele mai proaste. Va pup si va imbratisez.
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
[url="http://gasculita.wordpress.com"]Blog de neuron insarcinat[/url]
[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]Iulia va invinge cancerul![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Kytana, ma bucur mult ca ai avut o seara placuta, ca ai zimbit si te-ai bucurat de cei dragi. Cite intimplari asemanatoare... Si eu devenisem zgircita cu mine, economiseam, economiseam si chiar atunci cind lucram si aveam o leafa buna, puteam sa mor de foame dar nu-mi cumparam un covrig. Cind eram mica mai primeam si eu citiva lei la colindat, la sorcova (bunica, matusa, vecinii citeodata chiar si ai mei). Stii ca eu nu am primit in viata mea o inghetata de la ai mei (de fapt nici un covrig sau o gogoasa luate in oras), deci eu eram innebunita dupa inghetata, mincam f. rar una luata de bunica sau matusa mea. Cu banii de la colind si de la sorcova stii ce faceam ? Ii cheltuiam ptr. martisor mamei, ptr. cadou mamei de 8 martie si ptr. cadou mamei de ziua ei. Incredibil ca nu m-am gindit niciodata ca acei bani puteam sa-i folosesc sa cumpar o inghetata sau altceva ptr. mine... Faceam cadouri doar mamei...Cu toate ca daca cineva m-ar fi intrebat cu cine vreau sa ramin in caz de divort, eu l-as fi ales pe tata (nu mai rezistam sa fiu batuta de mama). Va urez tuturor un sfirsit de saptamina placut. A
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la mesajul precedent, nu foloseam banii de la colind si sorcova sa-mi cumpar inghetata probabil si datorita bataii pe care o luasem atunci cind dupa ce facusem cumparaturi am crezut ca am bani in plus si am cumparat o inghetata. Calculul meu fusese gresit, nu ramasesem cu bani in plus, ci dimpotriva dupa ce cumparasem inghetata imi lipseau 1.50 cit costa Parfait si atunci mama m-a batut pina am vomitat singe. Eram atit de speriata ca fraiera de mine nu-mi dadeam seama ca mama nu stia citi bani am primit la colind si la sorcova de la vecini, deci puteam sa-i folosesc si pentru mine. Da, eram chiar fraiera, terorizata. Mi-e mila de copilul care am fost. O zi buna A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti atat de puternice cand povestiti despre suferinta voastra. Eu nu am un asemenea curaj.Trecutul copilariei mele l-am pus intr-un sertar, pe care l-am inchis bine de tot si nu mai vreau sa-l deschid vreodata. Toate intamplarile pe care voi le povestiti seamana atat de izbitor cu ale mele ,de zici ca mamele noastre au fost clonate. O imbratisare calda de la mine[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alba... multe imbratisari de la mine, multe, multe multe! Si o inghetata maaaare [flo] Cred ca parintii nostri au trait intr-o lume a lor, pe care nu o vom intelege vreodata; o lume in care credeau ca ceea ce fac o fac pentru binele nostru si erau chiar convinsi de acest lucru. Imi amintesc ca odata am luat 9 la caligrafie. Scrisesem Nelu cu e cumva fara codita, direct legat de N. Dupa ce m-a certat bine, a trebuit sa scriu vreo 2-3 pagini cu numele Nelu. Eu nu inteleg de ce atata asprime. Pana la urma nu m-a ajutat cu nimic ca am terminat liceul cu peste 9.5 si facultatea si masterul la fel. Cum nu am inteles de ce ai bate un copil. Chiar nu inteleg la ce te-ar ajuta si cum nu ti s-ar rupe sufletul. Eu aleg la Luca in secunda doi cum se agita, nu ar putea sa dau in el... Alba, tu ai inteles vreodata de ce se purta asa mama ta? Ti-a dat vreo explicatie? Eu cred ca a mea asa a invatat de la ai ei (banuiesc) Tatal meu, atat cat a trait nu a dat niciodata in mine. La capitolul asta nush ce sa zic. Va pup pe toate si va imbratisez.
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
[url="http://gasculita.wordpress.com"]Blog de neuron insarcinat[/url]
[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]Iulia va invinge cancerul![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...