Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul captiv (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Undying cam semeni cu autorul blogului, as zice ca sunteti una si aceeasi persoana. Daca am dreptate, te-as sfatui sa continui terapia, fiindca Copilul nu e deconfuzat si Adultul ala nu e integrat... inca. In Timisoara sunt cativa terapeuti AT foarte buni, romani.

Numai bine!

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta pentru ca nu a rupt coada de la matura pe spinarea ta, cum fac mai toti rumânii.

 

Un raport UNICEF despre situatia copiilor din Romania in anul 2006

 

Indicatori de baz#259;

Rata mortalit#259;#355;ii infantile: 16 la 1.000 n#259;scu#355;i vii – 2005

Rata mortalit#259;#355;ii copiilor sub cinci ani: 19 la 1.000 n#259;scu#355;i vii – 2005

Nivelul de imuniz#259;ri: 94%

Surse îmbun#259;t#259;#355;ite de ap#259; potabil#259;: mediu rural (16%), mediu urban (91%)

Al#259;ptare exclusiv#259; în primele #351;ase luni de via#355;#259;: 16% (2004)

Copii lipsi#355;i de îngrijire p#259;rinteasc#259;: 76.000 (2006)

Copii institu#355;ionaliza#355;i: 27.000 (2006)

Rata de înscriere în institu#355;ii pre#351;colare: 75% în 2005

Procentul p#259;rin#355;ilor ce recurg la metode disciplinare ce presupun abuz fizic: 73% (sondaj CAP 2006) - despre agresiunea verbala, emotionala, nu se spune nimic, de parca n-ar fi la fel de eficienta

Prevalen#355;a HIV in rândul adul#355;ilor: 0,1%

 

http://www.unicef.org/romania/ro/overview.html

 

Vi s-a dat o asdresa de site educativ mai sus, cititi-l spre binele vostru, pana nu treceti de varsta de 40 de ani, ca dupa aceea, veti fi ca si parintii vostri, fara speranta. Nu mai face nimeni psihoterapie dupa 40 de ani, dupa varsta asta, va asteapta cosorul si teascul mâniei St#259;pânului viei p#259;mântului, pentru cei care au f#259;cut pr#259;p#259;d in via lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Undying

Vi s-a dat o asdresa de site educativ mai sus, cititi-l spre binele vostru, pana nu treceti de varsta de 40 de ani, ca dupa aceea, veti fi ca si parintii vostri, fara speranta. Nu mai face nimeni psihoterapie dupa 40 de ani, dupa varsta asta, va asteapta cosorul si teascul mâniei St#259;pânului viei p#259;mântului, pentru cei care au f#259;cut pr#259;p#259;d in via lui.
align="right" id="quote2">

Ei, pe mine m-ai ratat. Am trecut de 40 ani, deci dupa standardele tale sunt "fara speranta ca si parintii mei".
Daca parintii mei care m-au crescut cu dragoste au fost fara speranta nu pot decat sa ma bucur ca le seman si sa-mi doresc sa fiu un parinte la fel de bun pentru copilul meu pe cat au fost ei pentru mine.
Daca "fara speranta" inseamna sa nu ma stapaneasca inversunarea si agresivitatea care razbat din mesajele tale atunci sunt fericita ca sunt "fara speranta" in ochii tai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Daca parintii te-au crescut cu dragoste, ce pana mea cauti pe un topic despre copii abuzati?
align="right" id="quote2">Este interzis sa vrei sa intelegi si alte realitati in afara de a ta?N-am stiut ca e o arie rezervata, imi cer scuze ca mi-am permis sa postez si ma retrag.Nu crezi ca sunt gratuite agresivitatea si vulgaritatea din mesajul tau? Sau altfel spus "ce pana mea ti-am facut de te iei de mine"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, adevarul e ca noi astia, copii abuzati, habar n-avem ca exista si parinti ok, si familii iubitoare, si copilarii fericite. Noroc ca exista pareri divergente (altfel nu aflam chestia asta) si oameni care habar n-au prin ce am trecut noi si, cu toate astea, isi permit sa ne sfatuiasca ce sa facem si ce sa simtim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Da, adevarul e ca noi astia, copii abuzati, habar n-avem ca exista si parinti ok, si familii iubitoare, si copilarii fericite. Noroc ca exista pareri divergente (altfel nu aflam chestia asta) si oameni care habar n-au prin ce am trecut noi si, cu toate astea, isi permit sa ne sfatuiasca ce sa facem si ce sa simtim.
align="right" id="quote2">Eu n-am sfatuit pe nimeni nimic, doar mi s-a parut extrem de deplasata si extrem de agresiva postarea la care am replicat si anume cea a lui Undying cu "Daca nu cititi asta inainte de 40 ani sunteti pierduti".Cred ca inversunarea nu aduce nimanui nici un folos iar faptul ca si-a permis sa posteze pe topicul asta si cineva care n-a trait abuzul nu inseamna ca e un afront sau ca cei care nu traiesc la persoana intai sunt incapabili sa inteleaga sau sa empatizeze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu sint de acord cu tonul lui Undying, eu cred ca s-a referit la parintii care au nevoie de terapie, care nu au fost crescuti cu dragoste si deci poate sa le fie foarte greu sa o ofere neconditionat. Nu cred ca s-a referit la toti parintii si ca trimite si pe cei care nu au probleme sa faca terapie inainte de 40, caci dupa nu mai are rost (nici cu asta nu sint de acord, eu cred ca mai bine sa fie oricind in viata, sa constientizezi oricind ca ceva nu e in regula, decit deloc). Nu vad de ce un om crescut cu dragoste ar lua personal ce a spus Undying...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Da, adevarul e ca noi astia, copii abuzati, habar n-avem ca exista si parinti ok, si familii iubitoare, si copilarii fericite. Noroc ca exista pareri divergente (altfel nu aflam chestia asta) si oameni care habar n-au prin ce am trecut noi si, cu toate astea, isi permit sa ne sfatuiasca ce sa facem si ce sa simtim.
align="right" id="quote2">Eu n-am sfatuit pe nimeni nimic, doar mi s-a parut extrem de deplasata si extrem de agresiva postarea la care am replicat si anume cea a lui Undying cu "Daca nu cititi asta inainte de 40 ani sunteti pierduti".Cred ca inversunarea nu aduce nimanui nici un folos iar faptul ca si-a permis sa posteze pe topicul asta si cineva care n-a trait abuzul nu inseamna ca e un afront sau ca cei care nu traiesc la persoana intai sunt incapabili sa inteleaga sau sa empatizeze.
align="right" id="quote2">Hai sa-ti zic cum am luat eu zisele tale, printr-o analogie.Sa presupuneam ca eu, femeie, intru pe un forum de barbati unde e un topic despre cancerul de prostata, care topic se deschide cu propozitia "Neaparat mergeti la un control daca X sau Y, altfel muriti". Ei, si eu scriu pe topicul ala ,,ce, draga, eu n-am fost la niciun control, chit ca si eu prezint simptomul X si n-am murit, ce va plangeti atata".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...