Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (70)


Recommended Posts

CA_MILA am eu detalii de la cineva de pe net care a fost in israel si s-a milostivit sa-mi trimita si mie 2 frunzulite pt 2 perechi de prieteni greu incercati de infertilitate unii dintre ei facusera cacnonul si nu au mai avut nevoie si am primit si o pagina cu lamuriri o voi cauta zilele astea sper sa nu se fi ratacit caci e greu cu cea mica si daca o gasesc iti dau PM imi trimiti adresa ta si vei proceda cum zic cei de la manastirea sf sava din ierusalim ca sa nu gresiti da frunzulita trebuie sa styea fix 40 de zile in altar daca parintele nu stie ii explici sau ii arati pagina [pe catre ti-o voi trimite e important sa fie parintele vostru duhovnic si nu altul ca sa inteleaga si sa va dea si dezlegare asa se procedeaza laura2008iti voi trimite eu frunzulita pe care o mai am tot asa sa o caut sa dau de ea ca am pus-o atata de bine ca nu mai stiu unde zilele astea tre sa rezolvam sa puteti sa incepeti exact la inceputul postului e f important daaaaaaaaaaaaa speranta a nascut speram sa fie bnine asteptam vesti de la ea cand va ajunge acasa sandaa sa stii ca nu am uitat ca iti sunt inca datoare cu un rasp deci fetelor ne-am strans 40 de persoane? pt a duce listutele la biserici?ori ba? ca din 170 si ceva de pe prima lista macar 40 sa fim active sper eu cel putin multumesc mult de tot de urari DOAMNE AJUTA! [mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si [gravired] 34+ PETRA ADRIANA AMR 5 SAPTAMANI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Parintele este duhovnicul nostru, ne-a dat canon si binecuvantare, dar nu a zis sa-i las in biserica frunzele si imi este greu sa ma duc sa-i dau sfaturi eu, deobicei fac ascultare. ce nu stiu exact este daca trebuie si sotul sa bea ceai. Daca gasesti cumva explicatiile acelea te rog sa mi le trimiti, ca in week-end plec cu parintele in pelerinaj si pe drum deschid eu din nou acest subiect. Te [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami_antonia- multumesc din suflet te rog sa-mi spui si daca sunt tinute deja in altar. Ca_mila am gasit tot pe acest forum scris de pogonici 1977 despre palmierul miraculos al Sf Sava(la pag 7 din capitolul 29-scuze ca nu stiu sa pun linkul), dar citez PALMIERUL MIRACULOS AL SFÂNTULUI SAVA Dumnezeu permite sigur unele evenimente care au loc în viata noastra;. El are motivele lui si daca noi vedem aceste evenimente, cum ar fi Crucea si purtarea Ei de buna voie, noi glorificam pe Dumnezeu si primim din abundenta Gratia Divina. Uneori, Domnul ne testeaza credinta noastra pentru ca atunci când noi suntem în nevoi, noi ne întoarcem fata la El. Speranta noastra trebuie sa ramâna El si nu numai cu vorbe întelepte, pentru ca asa este scris: “Ce este imposibil pentru om este posibil pentru Dumnezeu” (Matei, 19:26). Elementul necesar este credinta, cu credinta noi putem muta muntii. Dumnezeu, pentru a se manifesta în Esenta lui – mult mai clar (din timpuri imemoriale) a daruit unora dintre credinciosii Lui, darul minunilor, al miracolelor. Sfântul Sava este un exemplu caracteristic în acest sens. Timpuriu, în viata sa, el a auzit chemarea Domnului si a plecat, lasându-si parintii, rudele si prietenii, bogatiile si gloria pamânteasca, raspunzând acestei chemari. În umilinta, singuratatesi nevoi, el cauta salvarea lui în Pustiul Iudeei, sub grija parintilor spirituali. S-a dedicat cu tot entuziasmul vietii monahice si, cu ajutorul si calauzirea Maicii Domnului, a celui mai sfânt parinte, Theotokos, a devenit cel mai important parinte din desert. A înfiintat sapte fundatii monastice, dar Lavra cea mai mare si care este continuata pâna astazi este cea care-i poarta numele si care are înca 1500 de ani traiti în cântari de lauda si multumiri aduse trinitatii datatoare de viata. Tipicul (normele si regulamentele vietii monastice si liturgice) este scris aici de Sf. Sava si este acum folosit de Biserica Ortodoxa Rasariteana, inclusiv de bisericile de la Muntele Athos. Noi, fratii întru credinta ai Sfântului Sava, suntem onorati sa avem cu noi în Manastirea Sf. Sava, sfinte si nepretuite moaste. Sfântul Sava este înca o sursa vie a binecuvântarilor si, ca si când nu era destul, Manastirea este înzestrata cu alte surse de binecuvântare. Astfel, înauntrul manastirii noastre, noi am avut un palmier plantat chiar de Sf. Sava, ale carui frunze si curmale au lucrat minunile lui Dumnezeu, binecuvântând cu copii pe femeile care nu puteau sa-i aiba. Pomul s-a uscat în 1954 si doi noi pomisori au aparut din el, la fel ca si primul, ei sunt de asemenea, miraculosi. Aici exista si indicatiile pentru folosirea corecta a frunzelor – care pot fi cerute atunci când exista nevoie. Astfel, dupa ce le-ati obtinut cu binecuvântare, duceti-le cât mai curând posibil la un preot ortodox al unei biserici unde se tine frecvent Sf. Liturghie si rugati-l sa-l puna sub masa sfânta din altar timp de patruzeci de zile. În timpul celor patruzeci de zile, cuplurile care nu au si îsi doresc copii trebuie sa tina post în zilele de marti, miercuri, sâmbata si duminica, cu mâncare fara ulei, peste, carne, oua ori produse lactate, dar cu putin vin. Este de asemenea esential si prioritara abstinenta sexuala pe toata aceasta perioada. Cuplul trebuie de asemenea sa se spovedeasca si sa primeasca Sf. Împartasanie cât mai frecvent cu binecuvântarea preotului care-i îndruma. Ei trebuie sa fie cu credinta si foarte relaxati, dar se cunoaste ca sunt destule piedici în acest sens. Toate aceste indicatii sunt foarte serioase si nu sunt simple jocuri. Odata ce au luat frunzele de la biserica, deci dupa patruzeci de zile, trebuie sa se fiarba imediat pentru a face un ceai tare, ce trebuie consumat imediat de ambii soti iar resturile de frunze sunt uscate, arse scrum si trebuie îngropate. La 2-3 zile de la bautul ceaiului, în credinta, dragoste si rugaciune, cu mintea ridicata spre Dumnezeu în multumire, poate avea loc reuniunea sexuala a cuplului, lasând rezultatul în grija Providentei Divine. Unui spital din Atena i s-a dat numele Sfântului Sava, în recunostinta multor miracole ale Sfântului, facute aici în sanatatea pacientilor suferinzi cu cancer terminal. Exista, de asemenea, un izvor sfânt si nu mai sunt puse la socoteala relicvele sfintilor martiri ai lavrei, ca si mormântul pustnicului Ioan Damaschin. Cel putin 23 de Sfinti ortodocsi au gasit acest desert manastiresc ca un mediu prielnic pentru dezvoltarea si cresterea lor spirituala. Fie ca Dumnezeul Iubirii, bucuria si vesnicia vietii sa; fie cu voi acum si totdeauna, în iubirea lui Iisus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta am aranjat martisoarele pentru fetitele-colege si pentru doamna invatatoare.Nicolas a scris singurel plicurile si e foarte emotionat...oare se vor bucura fetitele si il vor [pup]? Theiuta Mami si [url="http://community.webshots.com/user/theiuta"]Nicolas[/url][bobocel de clasa I[cool]] "Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni Sanatosi sa fim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ca_Mila
danuk [pup] am si eu niste intrebari in legatura cu finicul. Eu si sotul meu am primit canon de 40 de zile pe care il incepem pe 7 cand se pune postul. Eu am citit pe undeva ca frunzele sau crengute ce or fi ar trebui tinute in acest timp in biserica pe sf altar, dar parintele nostru nu a zis asa, si mai am o nelamurire bem amandoi ceai sau numai eu? si cand? eu am citit ca se bea de amandoi apoi dupa 2- 3 zile prestezi, oricum noi terminam canonulin saptamana floriilor, asa ca momentul cu prestatul se amana, dar ceaiul sa-l beau imediat dupa canon sau inainte sa ne apucam de treaba? voi cum ati facut? [flo]
Ca Mila, si eu am avut nelamurirea asta (am citit in "instructiunile" pe care parintele mi le-a dat odata cu frunzulitele). Asa ca, la urmatoarea vizita l-am intrebat si mi-a spus ca nu mai este nevoie sa duc eu frunzulitele la biserica, pentru ca le-au tinut preotii din manastire in altar...ceaiul trebuie sa il beti amandoi, eu zic ca il puteti bea cand terminati canonul, tineti post in continuare pana la Paste si dupa aceea...puteti sa va apucati de treaba![olala]. Dar eu cred ca cel mai bine sa il intrebi pe parintele tau, sigur nu se va supara pentru asta si o sa iti dea lamuririle de care ai nevoie. Doamne ajuta, sa fie cu ochisori! Va fi un prunc binecuvantat! [gravired] 22+ Cami, eu ajung destul de des la Manastirea Radu Voda, unde sunt moastele Sfantului Nectarie. Sigur pot duce lista in timpul postulu...si daca ma ajuta Dumnezeu, poate ajung si la Petru Voda - nu stiu insa cum voi reactiona la un drum lung de vreo 7 ore...a sa nu uit: sigur ajung si la Biserica Zlatari, la moastele Sfantului Ciprian... Tocmai am citit ca unul dintre marii duhovnici români pe linia lui Arsenie Boca si Ilie Cleopa a fost chemat la Domnul..postez aici linkul: [url]http://www.jurnalul.ro/special/special/avva-petroniu-a-plecat-de-la-athos-catre-rai-569942.html[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pogonici, ati ajuns deja la diversificare?? Eu ti-as recomanda sa faci un pic de research pe net despre ce si cum introduci. In mod normal diversificarea incepe la 6 luni cu cereale sau legume-fructe fierte, sucurile se introduc mai tarziu. Eu stiu ca marul si portocala irita, se dau spre 8 luni, mai bune sunt sunt banana si para. Cereale ti-as recomanda unele curate, fara aditivi, de exemplu Topfer sau Milupa. Tu faci cum crezi ca e mai bine, fiecare casa cu rostul ei, numai sa gasesti o cale cat mai usoara. Cami, ce putin mai ai? Unde nasti? [url="www.happy-mami.blogspot.com"]Happy-mami[/url] de [alap] Filip, 1 august 2009 [url="http://happymeitai.blogspot.com/"]happy mei tai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pogonici, sa nu-i mai introduci nimic amestecat. cate una si la distanta de 3-4 zile ca sa vezi reactia organismului. Si marul este acid si portocala, morcovul e ok.incepi cu cantitati f mici - 1/2-1 lingurita pe zi - cel putin la ce este nou. Da-o la fundulet cu crema cu oxid de zinc si o sai treaca in cateva zile.[pup]
Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977
eu sunt zombiiiiiiiii rau iam azi dim si ieri fetei suc de morcov cu portocale si mar..si e jale rau..ii place dar cred ca nui prieste morcovul a fcaut bubite pe fundulet si are nnnnnn gaze..si e super moftoroasa..asta noapte ma terminat..a stat 2 ore treaza..sigur e morcov..si a fcaut si 2 kk...ceea ce nu are decat 1 kk voi ati mai patit ?? cu bebei vostri asa ceva..bubite pe fund?? cea mai fericita mami de printesa http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta, ce ma bucur ca ai scris...[pup], ai baiat mare, ce bucurie. in legatura cu sotul tau, sa nu fi trista ca doar l-ai iubit mult cand l-ai cunoscut, asa cum era el. Sa vorbesti mult cu Domnul despre sotul tau, sa citesti rugaciunea pentru soti si sa ai nadejde caci sotii se roaga unul pentru altul cu nadejdea mantuirii. Felicitari pentru 40 de ani. Eu cred ca varsta e doar un numar, important e cum te simti sufleteste. Iar despre bb...ei, nu sti voia Domnului. [flo] Sa ne scri adesea, sa ne povestesti de Nicholas. [pup] [quote]citat din mesajul lui Theiuta
Buna seara, dragele mele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lili, sa fie de bine botezul si sa fie sanatos! noce, diversificarea la 6 luni e pt cei alaptati exclusiv la san si de aceea pogo ainceput mai devreme, la 4 luni; in toate cartile diversificarea e facuta in doua parti: 6 si 4 luni; total de acord cu fructele. eu si banana am introdus-o fff tarziu[pup] [pup] mami fericita de Maya Teodora (17.05.09)[url="http://by.lilypie.com/Kby3p3.png"] binecuvantarea si minunea noastra[/url] [url="http://picasaweb.google.com/laurraa14"]poze cu noi si printesa[/url] ***[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]filmulete Maya[/url]***[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] albinutze mai iunie 09[/url]]****[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137939&whichpage=13"]povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...