Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (70)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne Ajuta! Imi cer scuze ca n-am intrat aseara sa va citesc, insa de alaltaieri noapte am facut febra de la rosu in gat iar ieri toata ziua am avut frisoane si febra, si Ioana e racita, numai Justina si sotul sunt bine (Slava Domnului). Azi ma simt un pic m bine. lauraa, ca_mila aveti PM. Va oferim si noi [url="https://picasaweb.google.com/Ioanact01/Martisoare#5579415394973773170"] martisoare [/url] pt toate mamicile si fetitele. Sa aveti o primavara frumoasa! [flo] ALINA [mamica] de [hippi] IOANA [url="http://lb4f.lilypie.com/q39sp2.png%22%20width=%22400%22%20height=%2280"](11 Ianuarie 2008) [/url] + [caru] JUSTINA [url="http://lb1f.lilypie.com/6LuHm7.png"](14 Aprilie 2010)[/url] [url="http://ioana-justina.blogspot.com/"] Blogul fetelor! [/url] MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA ZIUA, FETE DRAGI! Pe 14 mai facem si noi Cununia Religioasa si am seri in care-i spun lui Dumnezeu ca devenim "legitimi" in Biserica, nu doar in acte si ca astept un prunc sanatos[:D]. Pana la cununie, am tinut postul Craciunului, ne-am rugat, ca e bine sa ne pregatim si spiritual, nu doar din punct de vedere medical. Dar, am intampinat anumite probleme cu zilele din postul trecut, adica, am gasit calendare in care scria ca luni, miercuri si vineri se mananca doar post, in altele, ca se mananca cu dezlegare la ulei si vin...au fost si zile in care in anumite calendare scria ca-i dezlegare la peste, in altele ca nu e. Mi-am tot sunat un prieten care este preot si el imi spunea cum se tine postul. Dar acum, prietenul meu asteapta sa devina tatic pentru a doua oara (mai au circa 2 saptamani pana la nasterea fetitei) si nu vreau sa deranjez eu zilnic cu intrebarile. Asa ca am sa va intreb pe voi" 1. Care este durata Postului? 2. Care este prima zi de Post? 3. Imi puteti indica un site, cu un calendar care sa-mi indice exact cum se tine postul, pe zile? 4. Imi puteti spune care sunt dezlegarile? ...eu am tinut post pentru prima data, anul trecut - postul Craciunului - si nu prea stiu multe despre asta, deci, apreciez orice ajutor venit din partea voastra. [pup] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...si am sa rog persoana care se ocupa de prima pagina sa NU ma treaca in listuta pentru rugaciuni, caci nu am inca Cununia religioasa si stiu ca e pacat ca alte persoane sa se roage pentru un copil al unei familii ce nu e cununata in biserica. Va anunt eu cand intram "in legitimitate"[:)] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica[pup] postul incepe pe 07 martie si se termina pe 23 aprilie (ultima zi de post) in acest post sunt decat 2 dezlegari la peste si anume pe: 25 martie de Buna Vestire si 17 aprilie de Florii eu de ex am calendar cumparat de la biserica din acela tip carticica dar ma mai uit si pe net iar eu am folosit ulei in toate zilele si nu mai at cand au fost dezlegari, sau de ex cand scrie numai seara apa si paine, eu am mancat normal. Nu stiu daca e bine sau rau. poate ne lamuresc fetele care sunt preotese. Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria daca incepe pe 7 martie si se termina pe 23, tot martie, de ce e dezlegare la peste pe 17 aprilie?...ai vrut sa zici 7 martie-23 aprilie? Eu, la postul trecut, facem in zilele in care nu se manca ulei si vin (otet), o supa de legume, sau cartofi fierti sau ardei umpluti cu orez, morcovi, ceapa - dar nu caleam umplutura, nu puneam ulei, ci o fierbeam. Si mi-au placut mult mancarurile astea. In plus, faceam mereu salata de legume proaspete doar cu sare si lamaie. Acum am in plan niste iahnie, varza calita, zacusca, ghiveci calugaresc si...daca am rabdare, poate incerc niste sarmalute in foi de vita, de post[:D] Si deja m-am obisnuit cu parjoalele si pizza de post, de la supermarket. Exista si un strudel de post, tot la supermarket. Pe langa toate astea, covrigii de la patiserie au fost foarte apreciati[pup] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut cateva modificari pe prima pagina. aristica bine-ai venit la Rugaciune! [hia] Nu te-am trecut in lista. Asteptam sa va cununati. Eu [url="http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/#luna3"] acest calendar[/url], 'folosesc' cand trimit sinaxarul. Vad ca sunt trecute si dezlegarile la untdelemn, vin si peste. Sper sa-ti fie de folos! [flo]
Citat:
citat din mesajul lui maria81 iar eu am folosit ulei in toate zilele si nu mai at cand au fost dezlegari, sau de ex cand scrie numai seara apa si paine, eu am mancat normal. Nu stiu daca e bine sau rau. poate ne lamuresc fetele care sunt preotese. Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit
Acest post tin calugarii in manastiri, dar daca sunt si mireni care-l pot tine cu atat mai bine. Daca scrie numai paine si apa seara, apa-i asa facem. [flo] ALINA [mamica] de [hippi] IOANA [url="http://lb4f.lilypie.com/q39sp2.png%22%20width=%22400%22%20height=%2280"](11 Ianuarie 2008) [/url] + [caru] JUSTINA [url="http://lb1f.lilypie.com/6LuHm7.png"](14 Aprilie 2010)[/url] [url="http://ioana-justina.blogspot.com/"] Blogul fetelor! [/url] MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze aristica[pup] am modificat ioanact deci daca scrie numai paine si apa seara, toata ziua nu mancam nimic iar seara mancam doar paine si apa, sau mancam ziua orice de post si seara paine si apa. scuze dar nu am inteles[flo] Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana multumesc mult. Dupa ce am pus intrebarile aici, am tot cautat pe net si am vazut ca Postul incepe pe 7 martie si tine pana pe 23 aprilie (multumesc mariuca), apoi am citit despre datini si am gasit si asta: "Postul Pastelui, postul dinaintea Invierii Mantuitorului Iisus Hristos, este cel mai lung si mai aspru dintre cele patru posturi de durata ale Bisericii Ortodoxe. Mai este cunoscut si ca Postul Mare. In aceasta perioada de timp nu se mananca produse din carne, fiind permis doar consumul de oua, lapte si produse obtinute din lapte." ...dar in calendarul mentionat de tine, nu scrie nimic de oua, lapte, branza... Uite din astfel de cauze am nevoie de ajutor, pentru ca astfel de articole ma induc in eroare. Si mai am o intrebare: E bine daca tinem tot postul, gatind diverse mancaruri cu ulei si otet, chiar si in zilele in care scrie in paranteza "Post"? ...sau gatim aceste mancaruri doar in zilele in care scrie in paranteza "dezlegare la ulei si vin"? In zilele de Post, relatiile cu sotul sunt complet interzise, da? ...am sa va mai intreb cand am nelamuriri[pup] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica vad ca te-ai specializat in mancaruri de post[pup]multumesc pt idei pe 27 februarie s-a lasat sec de carne, deci saptamana 28 februarie -6 martie e saptamana in care este dezlegare la oua, lapte si brânza iar pe 6 martie se lasa sec si de oua, lapte si brânza si pe 7 incepe postul de toate eu cred ca gatim cu ulei mancaruri doar in zilele in care scrie in paranteza "dezlegare la ulei si vin", asa cred, sper sa ne lamureasca cineva in zilele de Post, relatiile cu sotul sunt interzise, pt ca trebuie sa te infranezi de la toate Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...