Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (70)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne ajuta! mara - raspund "prezent"....si abia astept sa se incalzeasca putin si sa ne intalnim.....eu cu mila si ajutorul lui Dumnezeu sunt bine....doar ca am o perioada foarte aglomerata la birou....sunt mai mult plecata.....si sunt si intr-un moment in care trebuie sa iau niste decizii si bineinteles ca nu sunt hotarata...tot incerc sa vorbesc cu parintele duhovnic de la inceputul anului si nu prea imi iese....azi dupa ce am terminat in instanta am mers la biserica in speranta ca il gasesc acolo (desi stiam ca nu am sanse sa fie dimineata), dar nu l-am gasit....o sa mai incerc....dar va incepe postul si va fi si mai ocupat, asa ca sper sa ma organizez mai bine si sa ajung in timp util.... de cand a murit parintele Gheorghe (vecinul meu....cred ca va mai amintiti de el) i-am simtit lipsa tot timpul, dar acum parca ii simt lipsa mai mult ca oricand....era acolo langa mine si cand aveam ceva pe suflet ii dadeam un telefon si ii spuneam "parinte pot sa urc pana la dvs?".....si intotdeauna raspunsul era acelasi "Hai...te-astept"....si pana ajungeam eu, usa era deja deschisa......si intotdeauna avea un sfat si o vorba buna....si oricat de greu imi simteam sufletul, cand plecam de la dansul eram linistita......am momente cand ma apuca asa un dor de dansul.....peste putin timp va fi ziua mea de nastere, insa primul lucru care imi vine in gand este ca a doua zi era ziua de nastere a parintelui....numai ca anul acesta nu voi mai urca sa il felicit.....gata ca imi dau lacrimile si nici nu vreau sa va intristez si pe voi.....dar am simtit nevoia sa spun cuiva...... desi am scris mai rar sunt cu sufletul alaturi de voi, mai ales de cele care ati trecut prin momente dificile.....va imbratisez strans si tot ce pot sa va spun este sa nu va pierdeti nedejdea si credinta....DUMNEZEU DA FIECARUIA CEEA CE II ESTE DE FOLOS......SI SA NU UITAM CA PE CEI PE CARE II IUBESTE DUMNEZEU, PE ACEIA II SI CEARTA......[pup] "Doamne intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei." (Parintele Gherontie Puiu - Manastirea Caraiman)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragele mele, [flo] m-ati facut sa plang de emotie atatea urari de bine [il][il][il] nu ma asteptam...sunteti fantastice toate.[cool][cool][cool] Va pup [pup][pup][pup](virtual pentru ca sunt si racita...) si va imbratisez cu drag pe fiecare in parte [grup] Ei bine, da, am mai implinit un an [cheers] si nu stiu de ce dar nu ma mai bucur ca atunci cand eram mica [copil] si nu stiam de griji si nevoi...dar sa privim si partea buna a lucrurilor...[:-/] inca ma mai gandesc...glumesc binenteles. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine in ciuda faptului ca sunt „putin” demoralizata, dar adevarul este ca tocmai de voi am nevoie pentru a trece mai usor peste acesta perioada si grea incercare. pinuta – [pup] este asa de frumos ce povestesti si ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit linistea si ca esti fericita in alegerea facuta. E minutata adoptia, dar cred ca trebuie facuta cu inima deschisa, iar eu acum inca nu sunt pregatita...e un pas prea mare si mi-e tare teama sa nu il privesc ca pe un strain...Cred ca sunt anumite etape mintale si stari sufletesti prin care trebuie sa trec mai intai in timp pana cand voi fii convinsa ca sunt pregatita sufleteste si mintal pentru o asemenea alegere... Este adevarat, am sufletul amarat pentru ca ma gandesc in fel si chip, incerc sa inteleg voia Lui Dumnezeu, si cum sa fac sa ma ajut sa fie bine. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit in legatura cu adoptia. Dat fiind faptul ca de cand am aflat de infertilitatea mea multa lume mi-a spus fraza tipica „adopta si dupa Dumnezeu iti va da unul nascut de tine” m-am gandit in sinea mea ca SUNA ca un santaj. In sensul ca dat fiind faptul ca eu imi doresc sa trec prin maternitate si sa nasc un copilas din pantecele meu si am dificultati in a face asta, ar trebuii DUPA SPUSELE LOR ca mai intai sa adopt ca apoi Dumnezeu sa ma ajute sa raman insarcinata. Iar eu ma intreb de ce Dumnezeu sa nu ma ajute sa raman insarcinata intai si apoi voi adopta daca imi voi dori asta?pentru ca nu vreau sa fac ceva atat de important precum adoptia in scopul de a obtine un copil nascut de mine. Nu am spus ca cele care ati adoptat, ati urmarit vreun scop, ci doar ca eu asta am inteles din acea fraza. Stiu ca cine adopta o face din dragoste, dar ma refer ca unele fraze spuse de anumite persoane, fac foarte mult rau atunci cand suferi si te simti doborat. Nu stiu, poate sunt eu mai sensibila, dar ma deranjeaza anumite fraze spuse in vant de anumite persoane ce nici nu stiu ce impact are infertilitatea asupra psihicului unei femei. Adevarul e ca de cand am aflat de conditia mea de sanatate, privesc viata altfel si nu mai pot suporta insensibilitatea unora, cu atat mai mult daca sunt medici sau chiar rude. De cand sunt mica am observat ca lumea din jurul meu nu era ascultata suficient, imbratisata in momentul greu din viata lor, sfatuita intr-un mod bland dar si concret, ce sa rezolve cat de cat problema lor si mereu am ascultat, am imbratisat, am sfatuit chiar daca nu era mereu ce vroiau sa auda, dar niciodata nu am spus cuvinte de dragul de a vorbii, sau nu am diminuit problema lor facand comparatie cu a altuia care poate avea ceva mai serios. Poate din acesta cauza acum cand ma aflu si eu in dificultate si sufar zi si noapte, ma astept la mai multa sensibilitate si vorbe intelepte care sa ma linisteasca si sa ma lumineze, de la cei din jur precum: medici, rude, prieteni, etc...Imi cer scuze daca mi-am facut inteleasa gresit ideea si am suparat pe cineva, nu asta imi era intentia. Ioanact – [pup] am inteles ca perioada colicilor si cea a dintisorilor e cea mai critica pentru pitici. E dificil sa vezi cum sufera mititeii, dar e bine ca au mamici blande care sa ii mangaie pe burtica si sa ii linisteasca in toiul noptii. Am o cunostinta care a avut niste probleme grave in ultima perioada si intr-o dimineata cand era la usa sa o incalte pe pitica ca sa o duca la gradinita, era ingrijorata gandindu-se la problemele ce le avea si in timpul acela cea mica o mangaie pe obraz pe maicasa, si apoi o bate cu palma incurajator pe umar (ca si cum „lasa, mama ca trecem noi si peste asta”) – si nu are decat 2 ani!!! Maicasa s-a inmuiat toata si imi spunea „cand te simti la pamant, sunt ei care iti dau forta pentru ca te simt”. Sunt mai curajosi decat noi... noce – [pup] ai dreptate, mereu am fost ca o moara de gandit si rabdarea nu e chiar o calitate ce ma caracterizeaza...sa stii ca desi medicii nu-mi mai dau sperante, eu tot mai sper in sufletul meu ca voi reusii sa traiesc bucuria maternitatii asa cum mi-am inchipuit-o de cand sunt mica si sper ca Bunul Dumnezeu sa ma ajute. Cuvintele tale sunt profunde si binenteles nu ma deranjeaza, de asta scriu aici, poate voi vedeti ce eu nu vad in toata povestea asta si orice sfat e binevenit. Stiu sigur ca trebuie sa invat ceva din toata acesta durere, dar nu mereu e usor a accepta anumite invataminte, iar altadata e cam greu de vazut prin prizma suferintei ce trebuie sa invatam. Eu sunt cam ironica de felul meu si sper ca Dumnezeu sa aiba simtul umorului pentru ca de multe ori cand nu reusesc sa inteleg ce vrea El sa ma invete, Ii spun : „nu-mi poti vorbii mai clar?ca io-s mai grea de minte???” [:D] draguta – [pup] inteleg perfect ce e in sufletul tau, din pacate... Acum ceva ani in urma nici nu-mi puteam imagina ce se ascunde in spatele cuvantului astuia : INFERTILITATE...dar acum inteleg ca e un adevarat calvar ce distruge bucuria de a traii, da intreaga viata peste cap si stoarce de puteri pana la epuizare...si zau ca sufar cand vad fete tinere nou venite ce scriu forumuri: „dr mi-a spus ca sunt infertila, e grav? oare mai pot avea copii?” Livsy – [pup] ai dreptate, ieri dupa amiaza am iesit cu sotul in oras [cina2] si desi am atatea pe cap pe care trebuie sa le rezolv (pe langa infertilitate) i-am spus : „azi nu vreau sa ma mai gandesc la nimic, la nici o grija; PAUZA; ma voi gandi maine...” De obicei am atatea ganduri zgomotoase ce imi roiesc prin creier...de parca as avea un stol de pasari innebunite...e un trafic nebun acolo sus, iar jos in piept e o ghiara ce-mi tine strans ca intr-un ghem sperantele, iluziile, planurile de viitor ce intr-o singura clipa par a nu mai avea vreun sens... Hai, ca am facut un progres, pentru o zi am pus stop la probleme si m-am bucurat de sotul meu vorbind de vreme, de mancare, de politica, de rude... MaraAnisia – [pup] ooooo, nu-mi spune de generatiile trecute ca eu ma minunez mereu cum au reusit sa treaca prin atatea suferinte si vremuri grele...e o enigma pentru mine.... Bine, au fost si avantaje de care generatia mea spre exemplu nu beneficiaza, dar au fost si greutati de care nu ne putem nici macar imagina cum e sa le traim pe propria piele... E foarte usor sa se cada in depresie, dar incerc sa tin capul deasupra apei...atata timp cat sotul meu e alaturi de mine, merita efortul de a nu ma lasa prada disperarii si a intra in gaura neagra... Ai dreptate, e minunat SA FII mama, dar e ceva gresit daca imi doresc SA DEVIN mama prin sarcina purtata de mine, asa cum, de altfel, a decis Dumnezeu in principiu? E gresit sa imi doresc pur si simplu normalitatea? Fetelor, va multumesc din suflet pentru urarile si cuvintele voastre, ma mangaie pe suflet, si nu ma mai simt singura si cu o problema neinsemnata. Va imbratisez cu drag, va urez curaj la toate ce trec prin greu (oricare ar fii acela), sanatate si Dumnezeu sa va binecuvanteze! Doamne,uita-te la mine,ajuta-ma sa raman insarcinata si sa nasc un copil sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oshima Ioanact – [pup] am inteles ca perioada colicilor si cea a dintisorilor e cea mai critica pentru pitici. E dificil sa vezi cum sufera mititeii, dar e bine ca au mamici blande care sa ii mangaie pe burtica si sa ii linisteasca in toiul noptii. Am o cunostinta care a avut niste probleme grave in ultima perioada si intr-o dimineata cand era la usa sa o incalte pe pitica ca sa o duca la gradinita, era ingrijorata gandindu-se la problemele ce le avea si in timpul acela cea mica o mangaie pe obraz pe maicasa, si apoi o bate cu palma incurajator pe umar (ca si cum „lasa, mama ca trecem noi si peste asta”) – si nu are decat 2 ani!!! Maicasa s-a inmuiat toata si imi spunea „cand te simti la pamant, sunt ei care iti dau forta pentru ca te simt”. Sunt mai curajosi decat noi... Doamne,uita-te la mine,ajuta-ma sa raman insarcinata si sa nasc un copil sanatos!
Buna seara! Da, asa face si Ioana cand sunt necajita. Vine si ma mangaie pe mana/picior si imi zice:' Gata mami, gata'! [olala] Am fost impresionata cand am auzit-o. [olala] Si da, per coliciilor si a eruptiilor dentare sunt per m grele pt ca tb sa sufere, suporte durerea. [:(] ALINA [mamica] de [hippi] IOANA [url="http://lb4f.lilypie.com/q39sp2.png%22%20width=%22400%22%20height=%2280"](11 Ianuarie 2008) [/url] + [caru] JUSTINA [url="http://lb1f.lilypie.com/6LuHm7.png"](14 Aprilie 2010)[/url] [url="http://ioana-justina.blogspot.com/"] Blogul fetelor! [/url] MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, draga mea, imi pare nespus de rau pentru pierderea ta. Nici un cuvant de-al meu n-ar putea sa ia durerea de la tine. Maicuta Domnului sa-ti fie alaturi. Eu stiu ca parintele trebuie sa-ti citeasca rugaciunea pentru pierdere de prunci ca sa poti intra in biserica si apoi cred ca poti sa cununi, nu cred ca trebuie sa astepti 40 de zile. Preotesele noastre stiu mai bine. Voiam sa te intreb - si sa nu te superi - daca ai face operatia de care ai spus sansele ar fi mai mari? Daca faceai cerclaj crezi ca nu se intampla? Of, zilele astea am aflat numai vesti triste. Bebelul unor cunostinte de aici a fost diagnosticat cu o boala rara genetica si parintii sunt devastati, o alta prietena a pierdut o sarcina...offf.. Te imbratisez cu mult drag nadajduind ca Domnul iti va darui putere si mangaiere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor ca ma bucur ca sa animat forumul nostru...... haideti sa fim mai vesele..ca vine postul cel mai frumos de peste an..... la noi a venit iarna rau de tot si ninge cu fulgi mari... cea mai fericita mami de printesa http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor. Va mai citesc din cand in cand, in special prima pagina mi-a ajutat. As vrea sa va ofer niste muzica religioasa, care pe mine m-a linistit foarte mult cand nu stiam incotro sa o apuc si ma framantam zi si noapte pentru bebelusa pe care o astept. Inca nu am trecut hopul, dar Dumnezeu e bun si ne da semne ca o va proteja pe micuta noastra si ii va oferi sansa la o viata normala. Ne rugam in continuare pentru ea si pentru toti bebelusii care au nevoie, iar parintilor le dorim sanatate si putere. Sper sa nu va suparati ca am dat buzna in grupul vostru. Recunosc, nu sunt o persoana care merge foarte des la biserica, dar Dumnezeu e in sufletul meu. Aici gasiti muzica, va fi accesibila inca vreo saptamana, cred. [url="http://dlf.transfer.ro/divna-transfer_RO-18feb-d088ab.zip"]Divna[/url]
[gravired]32+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,dragutelor Caciantoni, ma bucur ca ai raspuns la apelul meu si ca esti bine[flo]. referitor la Parintele tau drag, uite,poti de ziua dansului sa mergi la mormantul lui si banuiesc ca stii ca acum ai un prieten drag care se roaga pt tine de acolo de Sus si eu cred ca te va ajuta dandu-ti gandul cel bun, asa cum a facut si cand iti era aproape. te imbratisez cu drag[pup] Oshima, vorba aceea cu adoptia si apoi nasterea unui copil este un cliseu. eu una nu am adoptat crezand asta,desi m-am cam saturat de vorba asta, cred ca nu a existat persoana care sa nu spuna acest lucru, dar eu mereu le spun ca noi suntem multumiti si fericiti cu familia pe care o avem. sincer nu stiu daca as avea rabdare cu un bebe, mai ales acum dupa experienta cu un copil care vorbeste, cu care te intelegi, iar stresul si pb comportate de o sarcina ma sperie. asta nu inseamna ca nu am primi cu dragoste un bebe in burtica mea,doar ca sunt f multumita cu destinul de acum. asa ca nu cred ca vreuna din noi cele care am adoptat am facut acest lucru cu gandul ca vom avea si copil nascut de noi. ar fi egoist si crud,zic eu. noi am gandit asa: de ce sa asteptam pana la 40 ani sa vedem daca voi reusi sa nasc un bebe cand putem sa nu pierdem 10 ani din viata noastra si sa ne bucuram alaturi de un pui dorit atat de mult. am tot respectul pt cei care au avut atata rabdare si credinta (victorita ce mai faci? [flo][pup]). eu zic ca toate lucrurile au timpul si menirea lor. Floaredemac, bine ai venit pe la noi si multumim de cantecele frumoase. si eu sunt "fan" Divna si o ascult mereu cu placere. Doamne ajuta sa fie bine bebelusa si sa ai o nastere usoara. te mai asteptam cu vesti. Maria08, ce faci?cum stai cu procedura?[pup] Lili_g [pup][flo] Mvb, ce faceti?cum e viata in 3? te asteptam cu povesti despre voi. happymum, stuart,carmelly, marryan, ce mai faceti? [flo] Mara, mami de fluturas Irina Cu Dumnezeu in gand "Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele." Sfantul Dimitrie al Rostovului
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...