Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sc nr. 11 "ION HELIADE RADULESCU"


Recommended Posts

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monica, poate ar fi bine sa inceram sa specificcam si anul cand auavvut loc intamplarile astea.

Zic asta pentru ca sunt diferente de la o  generatie la alta, apar noi  abbordari, poate alti profesori. Nu  stiu.

 

De exemplu acum 9 ani  cand a dat fii-mea evaluarea, la scoala 11 la matematica au fost 20 de note de 10. Din 70-80 de copii. Un procent foarte mare. Nu stim daca se mentine si azi.

 

Sau faptul ca o perioada foarte mare de timp a functionat cu o singura intrare, deopotriva pentru profesori, elevi, personal auxiliar, inspector, parinti etc.

 

Acuma dupa ce au renovat-o nu mai stiu cum e. Au terminat renovarea, cred in 2020.

A bagat primaria sector 1 - Tudorache- bani foarte  multi. Cu table inteligente, mobilier nou samd

 

===

 

Ch_Dana, eu daca  as fi in locul tau si as avea optiunea si posibilitatea cu scoala 11, mi-as da acolo copilul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din auzite (prieteni, cunostinte care au sau au avut copiii acolo) stiu asa despre scoala 11 (aleator pun liniutele, nu in ordinea in care ar conta)

- este o scoala buna, cautata, profesori ok, si foarte buni si mediocri, ajungi pe pile (o prietena de-a fetei mele este eleva acolo - aveau o profesoara de istorie parca, de au tot incercat sa o schimbe, petitii peste petitii si le-a zis doamna de la obraz la un moment dat "nu mai incercati sa ma schimbati, ca am pile la minister!"), dar au si profi buni, exigenti. Depinde peste cine dai... e valabil pt orice scoala.

- nivelul material este unul destul de ridicat

- au sediu nou, 4 ani de zile s-au chinuit copiii de au invatat in tot felul de spatii inchiriate, in cu totul alte zone - dar problema s-a rezolvat (parca de anul trecut), e cladire de patrimoniu, arata foarte frumos si inauntru si pe afara

 

Mai departe mai scriu despre partea inv primar, invatatoare (cine a intrebat stiu ca intreba de gimnaziu, dar scriu ca idee, pt altii, de aceea le-am si separat un pic)

- multe din invatatoare lucreaza la tot felul de afteruri private si racoleaza prin metode mai neortodoxe copiii, contand pe potenta financiara  iar cine nu poate (copil obisnuit din familie fara mari posibilitati financiare) e marginalizat si i se sugereaza elegant ca "daca nu tine pasul, e liber sa se mute". - a patit o prietena de-a mea cu baiatul ei in clasa 1 (in clasa a 2-a l-a mutat, din cauza pretentiilor materiale exagerate, nu aveau posibilitati extrem de mari)

- bani in plic la doamna de nenumarate ocazii...peste nivelul scolilor obisnuite... ca na, toti mai strangem in anumite momente si foarte multe cereri de donatii si la fel, erau obligatorii, nu doar cine voia/putea.... si... dadeai prost daca nu... si la fel, ti se sugera usa.

- o alta cunostinta cu copil la scoala 11, adunau parintii luna de luna bani sa ii plateasca dnei invatatoare leasingul la masina.... probabil per copil iesea o suma rezonabila, taxa/nr de copii... dar nu e ok...

 

Deci...o scoala buna, cautata....si la fel ca in alte parti... depinde peste cine dai: profi buni, profi naspa, fite mai multe sau mai putine...

 

Wow, ultima liniuta e caz penal. Leasing din banii de la parinti? efectiv n-am cuvinte.

 

viviana, cunoscutii tai care au avut copii acolo au avut de-a face cu asa ceva si au tolerat? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru cine intereseaza aveti aici strazile arondate scolii si criteriile inscrierii.

 

ISMB

 

Iar criteriile (criterii valabile pentru orice unitate scolara) inscrierii sunt 

 

Criterii specifice pentru invatamant tradițional:

Bunicii sau rudele care se ocupa de educatia copilului locuiesc in circumscriptia unitatii scolare
 
Unul / ambii parinti ai copilului au locul de munca in circumscriptia unitatii scolare

 

 

Sunt oare eu singura care nu e de acord cu includerea bunicilor in criterii? Ma intreb de cand oare a aparut criteriul acesta si daca e un criteriu national sau la doar la scoli de fitze?

 

In opinia mea de educatia copilului se ocupa parintii nu bunicii. Normal e ca el sa mearga la scoala cat mai aproape de casa ca sa poata merge pe jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oare eu singura care nu e de acord cu includerea bunicilor in criterii? Ma intreb de cand oare a aparut criteriul acesta si daca e un criteriu national sau la doar la scoli de fitze?

 

In opinia mea de educatia copilului se ocupa parintii nu bunicii. Normal e ca el sa mearga la scoala cat mai aproape de casa ca sa poata merge pe jos.

e un criteriu la toate scolile.

 

Pentru copiii de primara nu are cine sa ii la ora 12 de la scoala. Se aleg scoli langa bunici. Nu toti au posibilitatea de  afterschool.

 

cred ca esti singura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, ultima liniuta e caz penal. Leasing din banii de la parinti? efectiv n-am cuvinte.

 

viviana, cunoscutii tai care au avut copii acolo au avut de-a face cu asa ceva si au tolerat? 

Categoric,  o  prietena a mea chiar a dat spaga sa-si inscrie baiatul acolo. Dar asta s-a intamplat acum 15 ani.

 

Altii mai acu vreo 5 ani  dupa ce s-au interzis fondurile astea de clasa,  de scoala au luat atitudine cand li s-a cerut.

Intre timp, a venit lege, parintii s-au organizat in asociatii de parinti cu caracter juridic si  pot da 1% din impoztiul datorat statului catre asociatiile astea.

Procentul ala din impozit pe care il datorezi statului il poti da oricui  (SMURD, un spital, un ONG etc)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...