Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sc nr. 11 "ION HELIADE RADULESCU"


Recommended Posts

Categoric,  o  prietena a mea chiar a dat spaga sa-si inscrie baiatul acolo. Dar asta s-a intamplat acum 15 ani.

 

Cum era? Toti vrem o scoala mai buna pt copilul nostru, chiar cu pretul unei mici spagi,ce mai conteaza.

 

Sper din tot sufletul ca s-au mai schimbat lucrurile intre timp(si mentalitatile  [:D]  [zirea] ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este normal sa alegi o scoala cat mai buna pentru copiii tai, asta am facut si eu in decursul timpului. Insa nu cu fite, spagi (sa dai ceva la directoare sa te accepte, asa sub forma de donatie....), sa ti se impuna anumite chestii.

 

Si pe mine ma enerveaza ca parintii se arunca la tot felul de sume pt cadouri. In timp au lasat-o mai moale, vad.. Sunt de acord cu cadouri simbolice de Craciun, Paste si 1 martie (un martisor), dar atat, nu cadouri scumpe, bani in plic si alte alea. Si asa se intampla, cu cat scoala e mai de fite, cu atat consistenta cadoului si grisimea plicului cresc. Iar daca esti mai outsider, te iau la ochi ceilalti ca "nu participi" si te privesc urat "vai, dar cum ati venit la scoala asta daca nu va permite niste chestii pt copilul dvs?" - asta a patit prietena de care am scris si chestii de genul asta am mai tot auzit in anii ce s-au scurs pana azi. Dar restul cazurilor erau doar auzite sporadic, nu bag mana in foc pt ele. Prietena de care zic, imi e mai apropiata...

 

Otilia, chestia aia cu leasingul, recunosc ca a fost mai demult, dar si eu am ramas afis cand am auzit.... habar nu am de ce tolerau parintii, era chiar ilegal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, referitor la scoala, ce stiu eu este ca: este complet renovata, au terminat lucrarile anul trecut si copiii au revenit in sediul legal al scolii (cel de langa parcul kiseleff), scoala are tot felul de dotari moderne.

Spagi nu stiu daca se mai dau si daca da, sub ce forma. Eu sper ca nu, totusi...

Ca profesori.... ca peste tot, cum ti-e norocul, nu cunosc multe amanunte. In general, tind sa cred ca-s ok, cu uscaturile de rigoare, ca peste tot...

Mult succes!  [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in Franta bunicii intra la criterii, si bona pt gradi :).

 

Si cine are prioritate? Copilul care are domiciliul in circumscriptie sau cel care are bunici/bona cu domiciliul in zona aceea.

 

Eu in 2009 cand am avut copil la gradinita in Bucuresti nu ne-a intrebat nimeni de bunici. Doar noi luam fata de la gradinita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi se lucreaza mult cu bone si bunici.. ca nah, noi parintii lucram, iar copiii iesi la ore gen 11-12..

Eu am avut un contetxt mai favorabil, am lucrat partial de acasa, daca eram pe teren, ma ajutam parintii mei. La gradinita, erau la program prelungit, cu ora maxima 17.30 (care poate fi si asta o problema pt unii parinti - ora de final + trafic).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cine are prioritate? Copilul care are domiciliul in circumscriptie sau cel care are bunici/bona cu domiciliul in zona aceea.

 

Eu in 2009 cand am avut copil la gradinita in Bucuresti nu ne-a intrebat nimeni de bunici. Doar noi luam fata de la gradinita.

 

 

Cum zicea Judoka trebuie derogare :). Esti inscris automat la scoala de domiciliu si apoi se cere derogare. Bunicii, bonele sunt motive ff intemeiate la gradi si scoala primara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cunostintele mele stiu ca iti alegi bona langa scoala si nu invers, scoala in functie de bona:))) Hai ca pe asta nu am mai auzit-o.

 

Nu stiu cum e in alte parti, dar aici nu sunt asa de multe bone, deci faci cum poti.

In general iti alegi bona langa casa, dar de exemplu pe straga mea numerele pare apartin de o scoala, iar cele impare de alta scoala, deci ghinion daca nu ai ales bine. Si cand alegi bona pt un sugar chiar ai alte criterii decat scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea Judoka trebuie derogare :). Esti inscris automat la scoala de domiciliu si apoi se cere derogare. Bunicii, bonele sunt motive ff intemeiate la gradi si scoala primara.

Nu stiu cum este in orasele mari, poate sa fie acceptata derogarea pe motivele astea. Dar in sate, derogarea e la latitudinea primarului si,daca accepta ca un copil sa mearga intr-un alt sat, trebuie sa plateasca primaria o contributie financiara. Asa ca,

cel putin la noi, e 99% refuzata. Acceptarea e doar pt educatorii sau invatatorii de la gradinita si scoala primara, nici macar pt profii de colegiu. Pina si unui coleg de-al meu, care nu locuia in sat, dar lucra in primaria din sat, plus bunicii care locuiau aici, i-a fost refuzata cererea (i s-a explicat ca nu se vrea crearea de precedente).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...