Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Nikol, eu de obicei fac vinetele fara ceapa, nu-i place sotului, pun doar o rosie taiata cubulete si le bag inainte la robot cu ulei si sare, nu mult ulei. Asa ca papa si piticii. Cel mic inca nu a mancat, dar al tau poat epapa linistit o felie de paine cu vinete...cat crezi ca poate papa? cu o rosie taiata si niste branzica, iamii [pofta]

Vlad e innebunit dupa salata de vinete, dar fara ceapa, nu-i place. Mananca 2-3 felii de paine cu vinete si cu telemea deasupra [:)]. Saptamana trecuta am facut baba ganouj, vinetele le-am batut cu pasta tahini si am pus si usturoi, lamaie. Nu prea a fost incantat, a mancat doar o feliuta de paine si gata...

 

Eu zic ca poti sa-i dai, doar nu mananca zilnic.

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata! Copiii mei au papat ieri asa: - Vlad (6 ani si jumatate) micul dejun la gradi (nu stiu ce) pranz - omleta cu cascaval, castravete si un cremvusti (nu prea ii dau eu mezeluri, dar o data in luna sau si mai rar, se intampla ), suc de fructe si la desert un Happy Hippo gustare - un laptic cu capsuni Fulga si niste covrigei cina - mamaliga cu branza si smantana si peste - Alessia (1 an si 4 luni) dim la 7.30 - 200 ml lapte cu 2 masuri de cereale si nani mai departe pana la 9.30 12 - a papat si ea cu fratiorul ei omleta, castravete si cremvusti. Nu prea i-as fi dat eu cremvust, dar l-a vazut pe Vlad si n-a fost chip. Oricum, nu a mancat f mult. M-am bucurat insa ca am putut sa-i pun farfuria in fata si a mancat ea cu manuta ei (mai bagam si eu cate un pic [:D]). A mancat putin, ca a avut mult de munca sa mestece, dar cu pofta macar. 14.30 - 120 ml lapte la nani 18.00 - cam 110 g de piure de mar cu afine (borcanel) 21.30 - a stat cu noi la masa si a luat cateva gurite de mamaliga cu branza si smantana si vreo 2-3 bucatele de peste (pestele nu prea i-a placut ca era cam uscat) 22.30 - 200 ml lapte cu 4 masuri de cereale s-a culcat la 23 si azi s-a trezit la 8 si a baut iar lapte si face nani in continuare. Inca papa cam prost fata mea, dar eu m-am mai linistit, si ea tot, si o luam si noi mai usor. O zi buna va dorim si copii papaciosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Fetelor, nu spun ca nu mananca destul piticul meu, sunt chiar multumita de el, saracu..nu ma plang, doar ca ma gandeam cand o sa avem mic dejun si noi? Mai incolo, se pare ca inca nu poate si lapte si mic dejun, doar lapte si apoi dupa un pic de vreme, ceva gustare mica[:)] In legatura cu carnea, eu ii dau la Denis zilnic carnita, uneori, intr-adevar, si la pranz si seara...dar nu multa. Dintr-o pulpa ii fac supa pe doua zile, deci cred ca 100 gr maxim mananca pe zi (asta cand mananca si la pranz si seara) si nu cred ca e asa mult la varsta lui, mai ales ca e slabutz de felul lui. Uneori ii dau la pranz ou si seara carne. Ii dau peste/o data pe saptamana; ficat/o data pe sapt si in rest pui, vita si curcan. Noi ieri am papat asa: dimi la trezire- 240 ml lapte 9:00- un iaurt NESTLE 100 gr cu caise 12:45 (a dormit mai mult la somnul de dimineata si s-a trezit doar la 12:30 in loc de 10:30-11:00)- spanac cu sos alb si pangasius cu usturoi (facute la aburi toate)+ un castronel de ciorba de pui a la grec (dupa reteta lui Bubu) + un sfert de kinder pinguin (i-a adus-o tati...si ce era sa fac..?[:-@]) Avand in vedere ca a mancat destul de mult la pranz..am sarit laptele de la 15:00 inainte de somnul nr. 2 (nu prea i-a convenit..dar nu am vrut sa-i incarc stomacelul.) 17:00- o portocala si o jumate de banana 19:30- un castronel plin cu mamaliguta cu branza si smantana- branza a fost cam 100 gr si smantana doua linguri mari ca-i place mult, mamaliga nu stiu cat... 21:00- 200 ml lapte si nani pana dimi la 7:00 fara nici un "pis" dany26- nu stiu daca am mai scris..dar nu ai incercat HUMANA MILCHZUCKER? Noi am avut probleme cu constipatia si asta ne-a salvat, sa stii! Ii puneam in laptele de seara 4 lingurite (cred, oricum scrie pe cutie cantitatea exacta) si am folosit o cutie si n-am mai avut probleme. Plus de asta- CIORBA/SUPA zilnic ca altfel si noi avem "surprize". I-am dat si DUPHALAC(la recomandarea pediatrei), dar dupa doua zile mi-a facut diaree, deci ala era prea tare pt noi. Ii dadeam 5 ml intr-o zingura priza dimineata pe stomacul gol. Isi facea efectul intr-o ora...[:D] Liliana- sa nu spui ca papa prost micuta, mie mi se pare ca si-a mai revenit..O fii avut ea ceva problemuta si-si revine incet. Vad ca bea lapte destul..plus ca-i pui si cereale; noi nu mai bem laptele cu cereale, le-am scos de tot din lapte [:D] Si sa stii ca este f important sa stie sa mestece calumea (noi nu tare ne laudam la cap asta), chiar daca mananca mai putin..totul se invata cu "eforturi" [pup] la micuta si sa creasca mare mare. Apropo, cate kg are? daca spui ca mananca rau..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denissa, Alessia are acum 9,5 kg (chiar am fost sapt. trecuta sa o cantaresc, de curioriztiate, ca nu o mai cantarisem de cand avea aproape 1 an). De aratat, arata ok, cel putin deocamdata (poate ai vazut poze.. ca am pus mai demult un link). Ei, si spun ca papa mai prost pt. ca asa e. La noi nici cand se chema ca papa bine nu era mancarea f multa cantitativ, dar echilibrat si stabil. O zi in care Alessia papa bine inseamna asa: laptele de dimineata la 9, apoi pe la 11.30-12 un pic de suc de fructe sau cateva bucatele de fruct, 13-13.30 pranzul, care era la ea 180-200 de g, nu mai mult, plus cateva lingurite de iaurt (pana la 50 g), 17-17.30 fructe cu cereale, iaurt sau branzica, tot cam 170-180 g, 21 - cina legume, mamaliguta etc. cam 100-150 g maxim, si laptele inainte de culcare, pe la 22.30. E adevarat ca atunci masa de lapte era de 170 ml si nu bea lapte inainte de somnul de la pranz, acum in schimb bea 200 dim si seara si inca 100 ml la pranz, dar nu mai mananca fructe si legume asa multe, are distantele intre mese mai mari si nici nu mai prea papa cina, asa ca as fi preferat sa ramana la programul dinainte. Avand greutatea pe care o are si pt ca are un regim bazat pe lapte in perioada asta, ii pun in continuare cereale in biberon dimineata si seara. Totusi ai dreptate, parca mesele de ieri au aratat cat de cat ok. Ms pt incurajari! Nici noi nu tare ne laudam cu mestecatul [:D], doar stii, dar mai incerc si eu sa o invat incet incet, ca doar cat o sa manance blenduit? Cateodata mai am noroc, si mai face un efort, alteori nu [:)]. Ne ducem si noi sa papam pranzul, ca s-a facut tarziu. Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragos (1 an) pana acum: 8.00 lapte 150ml, 9.00 mic dejun 160 gr (branza, biscuiti, mar ras) 11.00 lapte 60 ml 13.30 pranz (piure de legume cu pui) cam 220 gr + iaurt cremos 150gr Cu ce i-as putea inlocui marul ras de dimineata? Banana il constipa si nu am mai incercat cu alte fructe (kiwi, avocado, struguri) de frica alergiilor (are dermatita atopica). Albusul cum l-ati introdus in mancare? Fiert, omleta, in amestec cu galbenusul sau separat? Si cum sa il invat sa manance ciorba/supa? este esential? Cu ce peste ati incercat mai intai? Pangasiusul, desi mie personal imi place tare mult, am inteles ca nu-i ok de dat la copii asa mici. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Dragos (1 an) pana acum: 8.00 lapte 150ml, 9.00 mic dejun 160 gr (branza, biscuiti, mar ras) 11.00 lapte 60 ml 13.30 pranz (piure de legume cu pui) cam 220 gr + iaurt cremos 150gr Cu ce i-as putea inlocui marul ras de dimineata? Banana il constipa si nu am mai incercat cu alte fructe (kiwi, avocado, struguri) de frica alergiilor (are dermatita atopica). Albusul cum l-ati introdus in mancare? Fiert, omleta, in amestec cu galbenusul sau separat? Si cum sa il invat sa manance ciorba/supa? este esential? Cu ce peste ati incercat mai intai? Pangasiusul, desi mie personal imi place tare mult, am inteles ca nu-i ok de dat la copii asa mici. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Blackgirl, nu strica sa intrebi medicul daca iti este frica de alergii, insa eu din cate stiu de la pediatrul lui Kevin din Japan,, avocadoeste f bine tolerat si acceptat de majoritatea copiilor. Cum Kevin a avut o perioada (de fapt eu i-am introdus carnea pe la 7 luni si ceva, aproape 8) in care nu a papat carne si ou, la micul dejun eu ii dadeam avocado, cu branza de vaci, facuta crema-pasta, si papa destul de bine, asta pe la 6 luni. Medicul mi-a spus ca este un f bun inlocuitor al carnii, mai ales la varste asa mici, unde cei din Japan nu recomanda introducerea carnii(cel putin pediatrul lui, dar in care eu am avut incredere) A papat avocado pana pe la 9 luni aproape zilnic, apoi incet incet l-a refuzat, astazi sa nu-l vada, desi ii fac shake-uri care sunt fff gustoase din avocado, papaya, banana, ma rog....fructe cu lapte. Kiwi...eu nici acum nu-i dau, dupa 3 ani ii dau capsuni, kiwi, ananas. La capitolul nutritie merg pe mana japonezilor, cu ochii inchisi , in domeniul asta ii cred maestri. Eu albusul i l-am facut in...apa, asa i l-am introdus, insa nu separat, ii faceam ochiuri in apa, si ii dadeam, la inceput cate o lingurita, apoi cresteam cant pana a ajuns la un out intreg. Eu insa am inceput cu cele de prepelita. Ptr un copil care are probleme cu tranzitul eu zic ca supa e esentiala...al meu nu prea o accepta, insa eu ii dau , ii pun in fata, nu-l fortez, dar incerc mereu sa-i ofer supe cat mai variate, poate poate papa. De putine ori a mancat supe, dar am observat ca il ajuta , faca kk-utza mai bine, are un tranzit normal. Cum el e fan orez, iti dai seama cum se constipa sarmanul, si atunci o ceasca de supa face minuni, am observat asta. Eu i-am introdus somonul, cautam unul mai slab, si ii faceam un fel de supa-mancarica din legume cu somon. Mult mai tarziu am introdus pieptul de pui, apoi vita. Pangasius nu i-am dat niciodata, nici noi nu mancam. Nikole, mami lui [url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si fericita [gravi]33+cu...Albastrica/Luana "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,4 ani

 

dimi la trezire- 7:00- 230 ml lapte

9:00- un Danonino cu branzica+ o mana de cereale (rontaite)

12:00- un castronel plin ras, cam 2 polonice jumate de ciorba de pui a la grec (ne-a mai ramas de ieri o portie) si un desert NESTLE 100 gr.

15:00- 200 ml laptic si nani

17:00- ceva paine cu sunca[:-@] a gustat de la tatal sau ca i se facuse pofta

19:30- gris cu lapte (cat a iesit din 250-300 ml lapte)

21:00- 230 ml lapte si [nani]

Deci..dupa cum se vede, azi am "ratat" fructele pt ca nu vrut...[bang] Sunt suparata pe el pe treaba asta, dar..ce sa-i fac? Ca nu am cum sa-l oblig cand nu vrea. Nici macar suc n-a vrut!

 

Blackgirl - Eu albusul l-am introdus la pitic in spanac..fiind mancarea lui preferata l-am bagat acolo (am inceput cu un sfert, apoi jumate..pana la un ou intreg- cu tot cu galbenus). Ulterior, cand am vazut ca nu are alergie la el i-am dat si ou gol (fiert), dar nu este f incantat de el.

Para ai incercat? La Denis para ii place f mult, apoi portocala, prunele (dar nu si acum..cand nu mananca fructe deloc, este suparat pe ele [q]). Dar in combinatie cu branzica si biscuiti, para cred ca este foarte gustoasa.

Eu capsuni i-am dat prima data acum la 1,4 ani, iar kiwi inca nu i-am dat niciodata, mai astept putin, desi nu cred ca ar avea ceva daca i-as da!

Avocado, papaya, mango le-a mancat ff bine pana la 9-10 luni, apoi nu le-a mai vrut, ii mai dau cateodata, dar maxim 3-4 guri ia si se stramba la ele de paraca cine stie ce-i dau.

La capitolul peste, eu am inceput cu pastrav si l-a acceptat foarte usor. Eu i-am dat si pangasius si cred ca este OK, cel putin, cand am intrebat-o pe pediatra lui, a spus ca este in regula si-i pot da linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dennissaid="red">, multumim pentru compliment, tti piticii sunt superbi in felul lor unic si incomfundabil[olala]

 

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexanderid="blue">id="size2">(4.08.2007) si fericita [gravi]33+cu...Albastrica/Luanaid="blue">id="size2">

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...