Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Multumesc, fetelor, pentru raspunsuri! [asia] Sa completez meniul de ieri: 19.30 cina (230 gr iaurt cremos cu 5-6 lg de cereale) + 2 lg din ceea ce a mai ramas la pranz 21.00 lapte 100 ml Azi pana acum: 50 ml lapte [bang] si 170 gr mic dejun (branza, cu mar ras) si 80 gr iaurt cremos. Para este iubirea lui, dar se plictisise si de ea. Banana pe el in constipa, iar citricele nu-i plac deloc (nici suc, nici sa le rontaie). Mai incerc si cu avocado, desi sotul este impotriva ca nu-i pt copii. [:-@] Nu am incercat pana acum deloc sa-i dau albus. Acum o saptamana i-am facut si spanac insa cu galbenus. A mancat partea cu galbenusul, iar daca gasea din greseala spanac il scuipa afara! [q] Mie imi pare tare rau, caci eu iubesc spanacul, dar sotului nu-i place deloc, banuiesc ca il mosteneste. Cu albusul voi incepe cu el fiert in apa, multumesc nikole de idee! [flo] Cu pestele.. imi suna super bine si pastravul, si somonul! Am ganduri mari saptamana viitoare (vine socrela, deci forte proaspete [:D]) si vreau sa incerc sa-i introduc mai multe alimente noi. Nu stiu cum a fost/este la voi, dar lui Dragos daca ceva nu-i place (ceva nou, de obicei) refuza mancarea complet cel putin 2-3 ore cand ii dau sa manance ce stiu ca-i place. Si uite asa sunt cam 2 luni de cand copilul meu are acelasi meniu zilnic, in linii mari. Cu supa/ciorba, trebuie sa marturisesc ca eu nu sunt adepta lor. [:I] Dar si mama si socrela ma bat la cap ca-i musai. Dragos nu are probleme cu tranzitul (face normal si de 2-3 ori pe zi, banuiesc ca-i si efectul iaurtului cu cereale). Insa sunt de-acord ca are nevoie de mult mai multe lichide in alimentatie. Si mi-e frica ca daca ii dau zeama se va satura si imi va refuza felul II, mai consistent, si cum noi suntem muuult sub greutate... [q][q] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liliana, abia azi m-am uitat la pozele voastre. Nu stiu cum nu am vazut atunci linkul..sorry. M-am intors la subiectul vechi si am cautat linkul si l-am gasit [:)] Deci..fetita ta este perfecta daca-mi dai voie sa-ti spun. Nu este nici grasa, nici slaba, este foarte foarte bine. Si de frumusica..ce sa-ti mai spun [olala] Piticul meu doarme acum, dar sa va spun ce am mancat pana la ora asta: dimi la 6:30- 250 ml lapte si apoi somn pana la 9:00 9:30- o jumate de banana (cu greu, ca nu stiu ce are de nu mai vrea sa mestece din gura ce-i dau. Sta cu papa-n gura pana imi scoate fire albe. Oare de ce? S-a plictisit de mestecat?...nu ca pana acum ar fii fost AS la asta, dar oricum, ii dadeam bucatele de mancare si le mesteca si apoi le inghitea, acum...parca a uitat cum se face[bang]) 12:00- ciorba de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, telina, conopida, ardei gras) cu carne de vita si usturoi, foarte groasa a iesit- a radiat doua portii. Nu l-am mai putut opri...deci 4 polonice cred ca au fost in total [alcool] Inainte de nani (azi avem numai un somnic), adica pe la 12:45- 200 ml lapte (nu stiu unde a ma incaput) Pe la 17:00 o sa-i dau un iaurt NESTLE cu caise Pt deseara avem la cina brocolli cu ficatei (facute la steamer) si cu sos din lapte, unt si fulgi de orez. Ficateii i-am dat pe razatoare si brocolli i-am zdrobit cu furculita [bang] ca altfel nu cred ca mananca. Of of.. in loc sa evolueze, el da inapoi (la mancare-mestecat ma refer) blackgirl0- si Denis face la fel daca nu-i place ce-i dau (noroc ca eu stiu acum ce nu-i place...si nu tare ma risc sa-i dau) pur si simplu nu mai mananca NIMIC [bang] Si daca incerc imediat sa-i dau ceva ce-i place, ma refuza. Nu il nimeresc cu ce-i place, ADIO papa la masa respectiva..Dar m-am invatat minte. I-am dibuit gusturile (noroc ca nu avem multe alimente care sa nu-i placa) si ma invart in jurul a ce-i place. De exemplu nu-i place piureul de cartofi (indiferent cu ce i-l dau), asa ca eu cartoful il ascund in spanac, in ciorbe, in mancarea de dovlecel...Dovlecelul ii place oricum, numai cu peste nu. Zarzavaturile numai in supa ii plac, daca ii fac mancare de legume (gen morcov, patrunjel, telina, pastarnac, etc) cu carne, o refuza. Dar daca aceste legume sunt in supa, le radiaza fara suflare. Pastele ii plac numai cu sos de legume si carne..am incercat cu branza, iaurt, smantana, fara rezultat... I-am facut cus cus cu sos (dupa reteta lui Bubu, numai ca acolo erau paste stelute, eu i-am pus cus cus) si asa le-a mancat. Deci, trebuiesc dibuite gusturile piticilor. Incerca diverse combinatii din aimentele ce stii ca-i plac, noi asa reusim si mancaruri noi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dennissa, vezi ca am si o reteta de cus-cus, delicioasa, ai mei o adora [:)] si cu legume si pui si una cu spanac si rosii [pofta]

 

Papica de azi:

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, omleta cu paine si o cana cu ceai

- pranz, mamaliguta cu branza si smanatana si o banana- la gradi toate

- acasa a papat doi carnaciori cabanos cu paine si un castron plin cu pomelo

- la amiaza, 2 felii de paine prajita cu pteu martinel

- seara, pilaf cu legume si piept de gasca

- o cana cu lapte la nani

 

Stef, 1,9 ani:

- dimineata la 9 jum, 240 ml lapte

- pe la 11, scrammbled eggs, dintr-un ousor si apoi un castronel cu cubulete de pomelo

- la pranz, supa crema cu pui si fidea, crutoane

- la culcare, 200 ml lapte

- la amiaza, un iaurt cremosso cu straciatella

- seara, pilaf cu legume si piept de gasca

- laptic la culcare, 240 ml

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta lui bubu cu cus cus e f buna intr-adevar, am facut-o si eu si Kevin a papat un castronel plin, si f rapid de facut.

Pe cea cu spanac si rosii, nu o stiu, dar as incerca-o, bubu poti pune un link?

 

 

Azi Kevin a papat asa:

 

240 ml lapte cu cereale la ora 9:00

 

pe la 11:00 o cescuta cu iaurt simplu

cateva lingurite de branza de vaci(eu ii facusem tartine cu paine neagra, dar se vede treaba ca nu i-a placut painea, ca a papt numai branza)

 

180 ml lapte la nani

 

paste din spanac cu piept de curcan ,sos tomate si pesto

 

la cina cred ca ii va face tat'su mancarica de fasole, ca a cerut aseara si nu am avut sa-i dau.

 

Denissa, vazusem pe undeva o reteta, un fel de clatite umplute cu spanac si carnita, apoi clatitele erau scaldate in sos de rosii, cu mirodenii, si date la cuptor cu ceva branza pe deasupra, dar nu retin unde am citit.

I-as face asta pentru maine, ma gandesc ca poate ti-am dat o idee, si ii faci ceva similar.

Nu cred ca se va simti f puternic gustul de spanac, ptr ca clatitele alea sunt imbibate cu sos si branza...Kevin stiu sigur ca ar manca, el mananca tot ce contine sos de rosii.

 

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexanderid="blue">id="size2">(4.08.2007) si fericita [gravi]33+cu...Albastrica/Luanaid="blue">id="size2">

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikole- suna f delicioasa reteta cu clatite, si sa stii ca este o idee ff buna, am sa incerc, numai ca al meu prefera gustul de spanac sa fie cat de pronuntat (spanacul e mancarea lui preferata) si rosiile (sosul de rosii mai ales) nu e printre preferintele lui din pacate. Deci cred ca voi pune mai putine rosii si mai mult spanac! [flo][pup] pt idee!

 

Bubu, o sa incerc reteta cu cus cus cu legume si carne de pui- pare foarte usor de "realizat" si de mancat[:D] mai ales daca iese mult sos...O sa-i fac luni la pranz.

 

Ieri piticul meu a mai mancat (programul de dimi l-am scris in mesajul precedent, nu ma mai repet) la 16:00 un iaurt NESTLE cu caise;

19:15 (atunci am mancat restul familiei- impreuna cu bunicii, ca am fost la ei)- brocolli cu ficat de pasare si cu sos de lapte, fulgi de orez si unt si apoi 3 felii de cascaval ca erau pe masa taiate si i le-am pus in farfurie sa vad daca le stie manca si.... le-a MESTECAT de numa- deci...mesteca numai ca vrea..e un smecher de mareee clasa. Bine ca stiu [:)]

21:00- 230 ml lapte si nani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papica de ieri: Vlad, 5,1 ani: - dimineata, un castron cu lapte si ciniminis, apoi 2 felii de paine prajita cu pateu martinel - un ecler de la cofetarie - la pranz, supa de pui de tzara, cu 3 galusti si o pipotica - seara, orez thai cu sos de soia si pui cu curry dulce si lapte de cocos, apoi 2 felii de chec facut in casa - o cana cu lapte la nani Stef, 1,9 ani: - dimineata, bibe cu lapte - la 11, un borcanel nestle cu fructe exotice, amestecat cu o cutiuta de branza si 2 linguri de multicereale Milupa - la pranz, supica de pui cu 2 galusti - la culcare 180 ml lapte - la amiaza, un cremosso cu straciatella - seara, orez thai si pui, la fel ca Vlad, o felie de chec - laptic la nani, 150 ml Azi: Vlad: - dimineata, un castron cu lapte si cheerios, apoi 2 felii de paine prajita cu pateu, o jumatate de banana - la pranz, supa de pui cu 2 galusti si crutoane, un pinguin - la amiaza, un desert milli, budinca - seara, piure si un copanel de pui (pui facut pe sticla), cred ca si niste praji - laptic la culcare Stef: - dimineata, 240 ml lapte - la 10, un borcanel hipp cu afine si mere, amestecat cu 2 linguri multicereale Milipa, peste vreo ora, o portocala - la pranz, supa de pui cu 2 galusti - la nani, 200 ml lapte - la amiaza, un cremosso cu piersici - seara, piure si pui pe sticla - laptic la nani Retete cu cous-cous, aici http://www.bucataras.ro/cautare/?ws=3&key=cous-cous si aici http://www.bucataras.ro/cautare/?ws=3&key=cus+cus Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,4 ani- papa de azi dimi la trezire 240 ml lapte 9:00 un iaurt NESTLE 100 gr cu banane+ o manuta de cereale NESTLE cu scortisoara (rontaite din castronel) 12:00- un castron ras cu ciorba de legume cu carne de vita (foarte groasa, ca asa-i place mai mult) + felul II cam 100 gr legume cu pui (borcanel) 14:00- eram in vizita si a papat si el de pe acolo...doi morcovi fierti (din supa) si o para mijlocie 15:00- 200 ml laptic si nani 19:30- cateva lingurite de cous cous cu lapte (nu prea i-a placut, e prima data cand i-am facut) si un desert HUMANA gris cu biscuiti (asta ca sa-i dau ceva..daca n-a vrut cous cous- ul...) 21:00- 230 ml lapte si [nani] Bubu- [flo][pup] pt retete
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denissa, multumim pentru complimente! Copiii mei au papat ieri asa: - Vlad dimineata - paine cu unt si cascaval si apoi cu halva si un pahar de lapte pranz - un Happy Meal, ca am fost la Mall cu niste prieteni si am luat la pachet, ca n-a fost chip (si noi am mancat de la KFC [:D]) dupa amiaza a mai rontait niste cereale seara - ceva carnita cu paine si ketchup (eram in vizita la niste prieteni: "hot dog de casa" l-a numit in gluma doamna gazda) - Alessia 8.15 - 200 ml lapte cu 2 mas. cereale si nani pana la 10 [:)] (de fapt, ea nu prea ar mai fi dormit, da eram eu moarta de somn ca ma culcasem tarziu, si ea era inca putin cam somnoroasa asa ca am pus-o inapoi in patut si dupa vreo 10 min a adormit [pk]) 12.30 - ciorba de pui a la grec (Bubu [flo][pofta] ca am facut ieri si azi i-am dat si fetei, si cred ca e prima ciorba pe care fata mea a mancat-o cu pofta), plus o bucatica de pandispan, pe care l-a mancat nu ca desert, ci odata cu ciorba[:)] 15.30 - a gustat cativa cartofi prajiti si un pic de carnita de pui, pe care le-a mancat singura (ca am stat toti la masa) [:-@] 15.50 - vreo 80 ml de lapte si nani 20 - un iaurtel si vreo 2 biscuiti 22.30 - 200 ml lapte cu cereale (pe care l-a inghitit dintr-o rasuflare, ca ii era tare fomita)! Eu sunt multumita ca Alessia si-a mai revenit cu mancarea, papa cu pofta acum, chiar daca tot nu f mult si a fost si mult mai vesela saptamana asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ma bucur mult ca va plac retetele mele [asia]

 

Papica de azi:

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, scrambled eggs, cateva masline verzi, cateva felii de ardei gras rosu, painica cu tarate, un kinder pinguin

- pe la 12 un castron cu popcorn si o mini tarta cu ananas- cumparata

- la pranz, un ciocanel de pui pe sticla cu piure si un castravete acru, desert, o napolitana kitkat

- la amiaza, un castron cu lapte si chocapic, apoi juma de mar si juma de banana

- seara, paine[cu tarate] cu unt si miere, o cana mare cu lapte

 

Stef, 1,9 ani:

- dimineata, bibe cu lapte

- pe la 10, scrambled eggs cu painica, 2 masline verzi, jumatate de kinder pinguin

- la pranz, supa cu doua galusti mari- supica am facut-o cu pui de tzara, nu cu gasca, dar e la fel ca cea de acolo

- laptic la nani- 200 ml

- la amiaza, jumatate de mar, jumatate de portocala si jumatate de banana, mixate cu 2 biscuiti, apoi niste cereale rontaite din castronel- chocapic si cheerios

- seara, piure si ficatel la gratar, jumatate de paine cu unt si miere

- bibe cu late la culcare

 

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,4 ani- papica de azi: dimi la 7:00- 240 ml laptic 9:00- un Danonino mare branzica cu fructe 12:00- supa de pui (am sfarmat si zarzavaturile din supa si am pus si carnita) cu galuste- cam 2 polonice mari+ felul II putin piure de legume cu pui, nu foarte mult ca era plin stomacul de supa [:)] 14:00- 200 ml laptic si nani 16:30- borcanel NESTLE cu mere si pere cu doua lingurite de fulgi de orez- nu l-a mancat tot..ca nu-i tare mai surad fructele zilele astea 19:45- dovlecel cu sos alb, branza, marar si smantana (smantana la servire)- nu stiu cat, ca jumate i-am pus la el in farfuria cu ventuza si a mancat singur..mai mult "pe langa tinta"[:D] si jumate i-am dat eu...dar cred ca 200 gr tot a mancat 21:00- 240 ml lapte si acum e in curs de adormire [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...