Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Dennissa, mama, dar ce papa la pranz [:D] Ai mei mananca un castron de supa/ciorba si cu paine, cam doua polonice pline si gata, desertul....felul II nici o sansa sa incapa [alcool] Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bubu, draga, supa/ciorba este iubirea meniului sau [:D] si de aia mananca atata. Fara ea ar fii tare suparat...Felul II nu papa in fiecare zi, numai cand ii incape si lui [:D] dar desert tot "musca" ceva.

Eu incerc sa-i dau la pranz mai consistent (s-a obisnuit si el sa pape mai mult la pranz) pt ca in rest nu mananca nu stiu ce. Ai vazut, mic dejun= aproape nik, gustarea de dupa amiaz, fructele= aproape nik, cina ce mai ramane mai consistenat si laptele (care este si de sete cateodata). Asa ca..ramane pranzul de baza [8D]

Ai tai papa muuult si bine si in rest, adica in afara de pranz ma refer [:)] mic dejun adevarat, gustarea de dupa amiaz vad ca nu lipseste..ce mai..ai copii model [pup][flo]

 

P.S. Tocmai am scos din cuptor snitele de pui la cuptor dupa reteta ta...mmmmmmm[pofta][pofta][pofta] La pici nu cred ca-i voi da ca le-am condimentat cam tare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papa de azi- Denis 1,4 ani dimi la trezire 7:00- 240 ml laptic 9:00- o jumatate de para...cu greu [bang] 12:00- supa de pui cu zarzavaturile maruntite si carnita cu doua galuste- cam 3 polonice, ca a mai cerut dupa ce si-a terminat castronelul 12:30- 200 ml laptic si nani 16:15- o jumatate de para si o jumatate de mar (rase + un biscuite..si astea cam cu rugaminti, dar a mers pana la urma. De maine incerc sa nu-i mai dau laptic la somnul de la pranz ca vad ca avem "figuri" la masa de fructe si la cina..asa ca..poate daca nu bea lapt va papa mai bine fructele si cina..sper!! 20:00- dovlecel cu sos alb,marar cu branza si smantana..vreo trei lingurite..n-a prea vrut si am crezut ca nu-i place (desi aseara l-a mancat) si i-am desfacut un borcanel cu vita si legume si a mancat jumate din el..deci nu tare avea apetit copilul 21:00- 240 ml laptic si la somnic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Dennissa [:)]

 

Ia sa vedem papa de azi- dupa ce scriu aici vad si eu cat de diversificat papa si mai ales daca sunt prea multe dulciuri, la Vlad in special [:D], e lesinat dupa prajituri, dulciuri [:-@]

 

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, senvis cu unt si cascaval, ceai cu lamaie

- pranz, supa cu galusti, el zice 4 [:-@], un ciocanel de pui cu legume- a papat doar porumb, restul sunt cah [:-@] si praji negresa, toate astea la gradi

- acasa, niste pop-corn si un kinder pinguin

- la amiaza, doua felii de paine toast prajite cu pateu martinel

- seara, paste fundite cu sos si cateva felii de carnacior

- canuta cu lapte la culcare

 

Stef, 1,10 luni:

- dimineata, 240 ml lapte

- la 11, o banana cu o cutiuta de branza de vaci si 2 biscuiti, pasate cu furculita

- la pranz, piure si un ficatel de pui la gratar, jumatate de baton cu cereale ciniminis

- bibe cu lapte, 200 ml

- la amiaza, un cremosso cu straciatella

- seara, fundite cu sos si cateva bucatele de ciupercute

- bibe la culcare, 240 ml

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cezar 4,10 ani ieri omleta cu sunca si cascaval, o felie de paine 2 portocale mancarica de fasolica pastai cu piept d pui, o felie de paine 1 mandarina, 1 mar, 1 banana cereale cu lapte azi laptic cu nesquik si 2 senvisuri cu unt si sunca de praga ficatei de pui cu sos de rosii , piure de cartofi cu mujdei 2 portocale, 1 banana lapte cu nesquik si 2 senvisuri calde cu cascaval si sunca _____________________________________________________________________ Adriana mamica de Cezarica Georgian [bonjovi](23 aprilie 2005) si [fetita]Anastasia Ioana (7 iulie 2009) "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, copiii tai mananca foarte diversificat, au de toate in meniu in fiecare zi: fructe, legume, carnita/ou, iaurt, branzica. Deci, foarte bine! Nota 10 cu felicitari [flo] Noi la fructe avem nazuri acum, in rest e OK! Oare ce as mai putea incerca? Voi cam ce si cum le dati fructele? Si cand? in ce moment al zilei ma refer...[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denissa, bobocul meu (3ani si jumatate aproape) papa fructele dimineata, constituind prima masa din zi. Eu ii tai bucatele si le papa amestecate (acum, iarna, nu-i lipseste ananasul, para - se constipa usor deci trebuie sa existe in meniul zilnic, mar, avocado si banana - mai nou, caci pana nu demult nu-o placea) si mai bea si sucul a doua portocale. ieri: - fructele si suculetul de portocale - ciorba radauteana (de vacuta insa) - piure de cartofi cu branzica, smantana, cu rosii si 3 ousoare de prepelita fierte - a scapat si la cutia cu cioclata de casa - iaurt amestecat cu 2 capsunele si 2 biscuiti populari azi: - fructele si suculetul - niste bobite de cereale - ciorba de legume cu smantana - file de pangasius cu cartofi natur - iaurt sau paste cu lapte (in functie de preferinte) mamica de sef mic (08.09.2006) Bucurie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denissa, eu ii dau fructele dupa somnul de amiaza, cu macar o ora innainte de cina. Din cate stiu eu fructele se dau ca si masa separata, niciodata dupa pranz, cina, ca si desert, ptr ca baloneaza/fermenteaza in stomac, ingreuneaza digestia. Cand era mai mic, micul lui dejun era format din fructe, acum insa, de cand cu mutarile si perindarile noastre prin lume, l-am "stricat" efectiv, numai prostii ar manca, normal ca asta i-a dat bunica, matusa, vecina...[bang] Kevin e racit bocna, asadar are 3 zile de cand papa cam putin, insa: lapticul cu cereale la 8:30 11:00 o felie de paine neagra cu unt si gem de capsuni un bol mic cu cereale integrale si fructe uscate pranzul:doi mini burgeri facuti in casa alaturi de salata si orez integral dupa somn a papat cateva bobite de struguri si jumatate de pruna. cina:un fel de omleta din oua de prepelita cu spanac, din pacate a mancat fix 6 linguri[bang] mini cornulete facute in casa umplute cu gem de goiaba. Nikole, mami lui [url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si fericita [gravi]34+cu...Albastrica/Luana "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikole- stiu ca nu e OK cu fructele dupa mancare ca fermenteaza, nici nu-i dau asa...ca oricum nu vrea [:)]

azi i-am dat dimineata la 9:00 (laptele l-a servit la 7:00) un kiwi si sucul de la o para

pana nu demult, ii dadeam fructele la 16:00- 16:30, tot asa, dupa somnul de dupa amiaza, dar mai nou nu le mai vrea [bang] ieri abia a baut putin suc de mar cu mandarina..cred ca s-a plictisit de banane, portocale...asteptam sezonul cu capsuni, caise, nectarine..etc

 

Noi ieri am papat asa:

dimi la trezire: 7:00- 240 ml laptic

9:00- un iaurt NESTLE 100 gr cu banane

12:00- cam 100 gr legume cu vita (borcanel- ce ne-a ramas din seara precedenta..cand nu a papat ce i-am gatit eu[:D]) + supa de pui cu zarzavaturi si carnita + o galusca- doua polonice si o jumatate de kinder felie de lapte

apoi am iesit la plimbare pe la 13:00 si a papat un covrig mic

16:00 (am sarit laptele ca sa pape fructele, dar degeaba...deci azi il punem la loc in meniu [:D])- cateva cubulete de mandarina si apoi o canuta cu suc de fructe din mar cu mandarina

19:00- spanac cu sos alb si peste (pangasius)- cam 200 gr si ar mai fii mancat.dar nu i-am dat ca mi-a fost frica sa nu-i fie rau

21:00- 240 ml laptic si nani fara nici o foire pana la 7 dimi [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...